Золота бутса. Хто заб’є найбільше?

gboot

В світовому футболі безліч нагород і відзнак – як особистих, так і командних. Але навряд чи якась з них притягує до себе стільки суперечок і скандалів, як «Золота бутса» – приз найкращому бомбардиру в європейських чемпіонатах.

50-річна історія

Дуже дивно, що до 1968 року нікому в голову не прийшла ідея визначати головного голеадора в чемпіонатах всіх європейських країн. 50 років тому першими до цього додумалися в редакції французького видання «Екіп», яке разом з компанією «Адідас» ініціювало такий титул.

Правила дуже прості: хто за сезон забив найбільше голів у внутрішньому чемпіонаті (голи за Кубок, в європейських клубних змаганнях і за збірну не враховувалися), той і переможець.

Втім, 50-річний ювілей виходить неповним. Справа в тому, що на 5 років конкурс був заморожений через кілька факторів і заснованих на них афер. Але про це – нижче.

zlatniobuvki

Критика

У такої системи – безліч недоліків. По-перше, кожна команда грає різну кількість матчів в чемпіонаті. І часом різниця сягає в 10 чи навіть більше ігор. Звісно, що хто грає більше, той має вищі шанси на успіх. Цей кількісний фактор організатори не врахували, хоча могли би ввести примітивний коефіцієнт – ділити голи на матчі і отримувати середній показник.

Другий недолік – якісний. Одна справа – забивати голи у ворота «Манчестер Сіті», «Челсі» чи «Ліверпулю», а зовсім інша – аматорським командам з чемпіонату Люксембургу чи Мальти.

Перша ера

З 1968 по 1991 роки було вручено 25 «Золотих бутс» – на одну більше, ніж мало бути. Причина в тому, що в 1990 році було однакову кількість голів – по 36 – забили Уго Санчес з мадридського «Реалу» та Хрісто Стоїчков з болгарського ЦСКА.

Усього ж звання кращого бомбардира отримав 21 футболіст – представники як потужних першостей Німеччини, Іспанії та Англії, так і посередніх (чемпіонат Болгарії) чи навіть відверто слабких турнірів (чемпіонат Кіпру). По дві «золоті бутси» приміряли як справжні зірки світового футболу – португалець Еусебіу та німець Герд Мюллер – так і не настільки відомі гравці – румун Джорджеску та португалець Гомеш.

eusebio

В «командному заліку» найчастіше перемагали форварди румунського «Динамо» (3 рази) та чемпіонату Португалії (5 разів).

Афера Кеметару

У «Динамо» (Бухарест) мало би бути 4 титули, але перемога Родіона Кеметару в 1987 році стала першим голосним скандалом навколо «Золотої бутси». Того сезону головним претендентом на перемогу вважався австрієць Тоні Польстер, який відзначився 39 разів в 36 матчах за віденську «Аустрію» – більше 1 голу за гру. Хто міг цьому завадити?

В Румунії ж комуністичне футбольне керівництво не змогло миритися з тим, що представник «загниваючого Заходу» демонструє кращі результати ніж спортсмен з соціалістичної країни і вирішило. Оскільки румунський чемпіонат завершувався пізніше за австрійський і результати з Відня вже були відомі – румунська федерація футболу ухвалила рішення докласти всіх зусиль, аби забрати «Золоту бутсу» собі. Героєм був призначений форвард «Динамо» Родіон Кеметару.

camataru

За 6 турів до звершення чемпіонату Румунії на його рахунку було 24 голи в 28 іграх. В наступних трьох матчах він відзначився 5 разів, але все одно значно поступався переможному графіку конкурента. Необхідно було в трьох останніх поєдинках забивати не менше ніж 10. Фантастика? Аж ніяк. «Неперевершений» румун навіть перевиконав план. Він забив – а точніше захисники команд-суперниць, які отримали вказівку від футбольного керівництва, пропустили – 15 (п’ятнадцять!) голів.

Цифра 44 стала переможною, а обурений Тоні Польстер відмовився на церемонії нагородження отримувати «Срібну бутсу» за другий результат. Згодом результати переглянули і трофей все ж відібрали у Кеметару і віддали австрійцю. Втім, це був перший цвях в труну призу.

П’ятирічна перерва

В 1991 році кращим бомбардиром Європи визнали македонця Дарко Панчева, який у складі «Црвени Звєзди» забив 34 голи в чемпіонаті Югославії. Але отримати свій приз він зміг аж за 15 років потому. Справа в тому, що оскаржила результати Федерація футболу Кіпру, яка стверджувала, що Панікос Ксіуроппас забив 40 голів (насправді – 19). Стало зрозумілим, що в такому форматі приз існувати не може.

Наступні 5 років «Золоту бутсу» не вручали. Постраждав від того хіба що найкращий форвард в історії Шотландії Алістер МакКойст, який двічі поспіль на початку 90-х ставав кращим голеадором Європи. Ще тричі найбільше голів забивали представники зовсім слабких чемпіонатів – Вельсу, Вірменії та Грузії.

Відродження

В 1997 році приз було реанімовано на нових умовах. Запроваджувався коефіцієнт сили першості. Голи забиті в п’ятьох найсильніших за рейтингом УЄФА чемпіонатах (на сьогодні це Англія, Іспанія, Італія, Німеччина, Франція) тепер подвоюються. Наступні за рейтингом 16 турнірів мають коефіцієнт 1,5, а решті нараховується 1 очко за 1 гол. Різну кількість ігор як і раніше не враховують, а спроби накрутити показники за рахунок договірних матчів тепер не проходять – інтернет і відеофіксація майже всіх офіційних поєдинків в Європі робить можливість повторення «фокусу» імені Кеметару фактично нульовою.

За новими правилами лише одного разу з 22 спроб «Золоту бутсу» отримав гравець не з провідного чемпіонату. Швед Хенрік Ларссон з шотландського «Селтіку» в сезоні 2000-2001 забив 35 голів. В жодному з ТОП-чемпіонатів ніхто не влучив хоча би 27 разів, щоб набрати більше балів, ніж 52,5 у Ларссона.

Решта перемог – у представників найсильніших турнірів. Зокрема за останні 11 років «Золота бутсу» 4 рази перевзував Кріштіану Роналду і 5 разів – Ліонель Мессі. Ще двічі її приміряв Луїс Суарес.

messi

Хто наступний?

У Мессі є всі шанси вибороти трофей і наступного літа. Наразі в його активі 30 балів в заліку (15 голів). У поточного лідера – бразильця Ліліу з естонської команди «Номме Калью» 31 очко (стільки ж і голів), але чемпіонат Естонії відбувається за системою весна-осінь, тож Ліліу результат вже не покращить. А серед тих, хто ще гратиме навесні і матиме по 2 бали за кожен свій гол – Мбаппе (26 очок), Обамеянг (24 очки), Неймар та Роналду (по 22) та інші. Також серед лідерів – сенегалець Мбайє Діаньє, який у складі «Касімпаши» вже забив 20 голів в 17 матчах чемпіонату Туреччини. Це теж 30 очок як і у Мессі, але чи вдасться африканцю продовжити таку забивну суперсерію? Адже на кожен хет-трик форварда «Барселони» йому доведеться відповідати покером у ворота суперників.

А де українці

В поточному рейтингу на 10 місці знаходиться форвард Роман Дебелко, який в тому ж чемпіонаті Естонії відзначився 27 разів. Зрозуміло, що надалі його будуть лише випереджати конкуренти з тих першостей, де друге коло триватиме в 2019 році.

Кращий бомбардир чемпіонату Україні Жуніор Мораес нині має 21,5 бал (14 забитих голів) і посідає 30-й рядок в рейтингу.

protasov

За історію найближче до «Золотої бутси» підбирався Олег Протасов. Форвард «Дніпра» в чемпіонаті СРСР 1985 року забив 35 голів в 34 матчах. Йому не вистачило лише 2 влучних ударів до показника Марко ван Бастена з «Аяксу». Схоже, до «срібної бутси» нападнику дещо розчищали дорогу – 8 голів бомбардир забив в останніх 4 матчах. Причому рівно половину – з пенальті.

Схожі записи