I покажем, що ми козацького роду!
Український спорт цілком заслуговує на те, аби скласти ТОП-100 найбільш успішних атлетів. І навіть тоді в рейтинг не помістяться усі, хто заслуговує на відзнаку. Що ж робити, коли обмежити себе десяткою найкращих? До Дня Незалежності cikavoinfo.com вибрав 10 головних зірок спортивної України.
Важлива поправка: рейтинг, як і будь-якій інший – доволі суб’єктивна штука. Тож ми встановили власні правила. По-перше, включили в список лише по одному представнику від виду спорту. Саме тому, тут, скажімо, не знайшлося місця дворазовому олімпійському чемпіону і одному з найкращих боксерів сучасності Василю Ломаченку. Залишилися поза ТОП-10 видатні українські атлети Сергій Голубицький (тричі чемпіон світу з фехтування) чи Олег Верняєв (олімпійський чемпіон зі спортивної гімнастики).
По-друге, за дужками опинилася художня гімнастика. Катерина Серебрянська та Олена Вітриченко – зірки світового рівня, які вибороли на двох 17 золотих нагород чемпіонатів світу. Але сам вид спорту супроводжують постійні скандали щодо необ’єктивного суддівства, а специфіка змагань така, що дозволяє лідерам здобувати по 4–5 нагород чемпіонатів світу щороку. Тож, вибачайте.
По-третє, в списку лише ті спортсменів, головні здобутки яких зафіксовані під українським прапором. Це зовсім не значить, що ми відмовляємося від Олега Блохіна, Лариса Латиніної чи Сергія Бубки. Для тих, хто виступав на міжнародних змаганнях до 1991 року буде колись окремий текст. А поки що – така версія. За абеткою.
Олена Зубрилова. Біатлон
За усі роки виступів на чемпіонатах світу з біатлону (а вони проходять щорічно) уся збірна України виборола 7 золотих нагород. Чотири з них – на рахунку Олени Зубрилової. Причому вся вони здобуті в індивідуальних гонках – три в 1999 році та одна в 2002-му. Чотири срібла і шість бронзових медалей на цьому фоні – «дрібниця».
Для повного щастя найвидатнішій українській стріляючій лижниці не вистачило олімпійських нагород. Олена Зубрилова пробувала виправити це тричі – два рази під українським прапором (1998 та 2002) і одного разу – в складі команди Білорусі (2006). Але найвищим результатом стало 5-е місце в Турині-2006, коли від золота вже колишню на той час українку відділило 9 секунд. Власне, і громадянство спортсменка змінила зі скандалом в 2002-му після шквалу критики з боку вболівальників та Федерації біатлону за провал на Олімпіаді в Солт-Лейк-Сіті. Також не вдалося виграти Зубриловій Кришталевий кубок за перемогу на Кубку світу. В 1999 та 2000 роках вона фінішувала другою в загальному заліку, поступившись Магдалені Форсберг з Швеції, а в 2001-му – стала третьою в світі. Усього ж на її рахунку 24 перемоги на етапах Кубку світу.
Нині 46-річна уродженка Шостки займається тренерської роботою в збірній Білорусі.
Брати Кличко. Бокс
По факту в списку 11 спортсменів, але Володимира та Віталія Кличків не можна розділяти. В аматорському боксі брати не вражали. Віталій став «усього лише» срібним призером чемпіонату світу в 1995 році і шість разів перемагав на чемпіонаті світу з кікбоксингу (але там стільки версій і розділів, що всерйоз величезні цифри сприймати не варто). У Володимира ще скромніше – кілька титулів чемпіона України з боксу і срібло на чемпіонаті Європи-1996. Але головним його успіхом стала перемога на Олімпійських іграх-1996 в Атланті. Кличко-старший не виступав в США через травму, але то й на краще, адже братам довелося би вийти в ринг один проти одного, чого вони уникали всю кар’єру.
В 1996 році брати перейшли в професійний бокс, де на довгі роки стали ключовими дійовими особами. Володимир з 2000 по 2003 роки володів чемпіонським поясом за версією WBO (захищав його 5 разів поспіль), а з 2006 по 2015 утримував за собою три з п’яти найпрестижніших поясів боксерського світу – IBO, IBF та WBO (повернув його собі в 2008-му). За цей час пояси у Кличка-молодшого намагалися відібрати 19 разів і лише остання спроба була вдалою.
Віталій Кличко став чемпіоном світу за версією WBO в 1999 році, за рік без бою через травму віддав його, а з 2001 по 2003 носив чемпіонський пояс WBA. В 2003 році до трофеїв старший брат додав пояс WBC. Його він утримував аж до завершення активної кар’єри в 2012 році. Таким чином, на початку 2000-х брати Клички разом монополізували важку вагу в профі-боксі, зібравши усі чемпіонські титули за найбільш авторитетними версіями. В тому числі – пояс від журналу The Ring.
Нині Віталій Кличко – міський голова Києва, а Володимир, який два роки тому оголосив про завершення кар’єри готується долучитися до політичної діяльності, очоливши партію УДАР.
Яна Клочкова. Плавання
«Золота рибка» українського плавання – найбільш титулована спортсменка нашої країни в історії Олімпіад. На початку тисячоліття Яна Клочкова не мала рівних на водних доріжках в комплексному плаванні. Дві Олімпіади поспіль в цьому виді змагань на дистанціях 200 та 400 метрів спортсменка впевнено перемагала, здобувши 4 золоті медалі. До речі, в Сіднеї-2000, вона ще спробувала себе на 800-метрівці вільним стилем і стала срібною призеркою. А в 2001 та 2003 роках Клочкова по два рази перемагала на чемпіонатах світу в Японії та Іспанії. перемоги на чемпіонатах Європи – годі й порахувати. Їх десь зо два десятки.
Кар’єру Яна Клочкова завершила десять років в 27-річному віці і після того повністю присвятила час собі і родині – народила доньку, регулярно бере участь в різних тусовках, з’являється в благодійних соціальних проектах, на телебаченні. Є членкинею Президії Федерації плавання України.
Олена Костевич. Стрільба
Ніхто з українських снайперів досі не вигравав більше ніж одної олімпійської медалі. А у Олени Костевич з Чернігова їх три – золото Афін-2004 (пневматичний пістолет, 10 метрів) та дві бронзи в Лондоні-2012 (та ж сама дисципліна ПП-10 та стрільба з пістолету з дистанції 25 метрів). Перша перемога знаменна ще й тим, що спортсменка стала наймолодшою олімпійською чемпіонкою в цьому виді спорту. Тут важливу роль грають психологічна стійкість на досвід, і переможці у віці 40+ – швидше правило, а не виняток. А перемогти в 19 років – це щось неймовірне. А ще раніше – в 17 років стрільчиня стала чемпіонкою світу.
З огляду не вікові особливості цього виду спорту у Олени Костевич ще багато часу на те, аби збільшити свій медальний баланс. 34 роки для кульової стрільби – фактично юніорський вік.
Інеса Кравець. Легка атлетика
Один з найстаріших жіночих світових рекордів в легкій атлетиці належить уродженці Дніпра Інесі Кравець. В 1995 році на чемпіонаті світу в змаганнях з потрійного стрибка 29-річна спортсменка «полетіла» на фантастичні 15 метрів і 50 сантиметрів. Вона не лише випередила найближчу суперницю на 32 см, але й побила світовий рекорд, перевершивши його на 41 см (!). Ось уже 24 роки ніхто не може наблизитися до цих цифр – лише в 2008 році Франсуаза Мбанго з Камеруну змогла стрибнути на 15,39.
Роком пізніше в Атланті чемпіонка світу підтвердила свою перевагу над суперницями, вигравши ще й золото Олімпіади. Результат був дещо гіршим – 15,33, але цього більш ніж вистачило – 35 см переваги над срібною призеркою та новий олімпійський рекорд (саме його в 2008 році побила Мбанго).
До 2018-го року спортсменка, яку двічі ловили на заборонених препаратах (в 1993 році отримала 3-місячну дискваліфікацію, а в 2000-му – аж дворічну) курирувала спортивний напрямок роботи в Державній прикордонній службі України. Після звільнення разом з чоловіком займається бізнесом.
Ірина Мерлені. Вільна боротьба
В 2004 році Міжнародний олімпійський комітет зглянувся і включив до програми Олімпіад жіночі змагання з вільної боротьби. Якраз вчасно для Ірини Мерлені (Мельник), яка на той час в своїй ваговій категорії була непереможною, вигравши три золоті медалі на чемпіонатах світу в 2000, 2001 та 2003 роках. В Афінах уродженці Кам’янця-Подільського теж не було рівних.
Після того успіху спортсменка продовжила успішно змагатися, але результатів початку тисячоліття вже не досягала – два срібла на чемпіонатах світу (2005 та 2007) і бронза Олімпіади-2008. Причина погіршення результатів – важка травма коліна. Але це не завадило тому, щоб Ірину занесли до Міжнародного Залу Слави боротьби.
Після завершення кар’єри спортсменка трохи працювала в Хмельницькій облдержадміністрації, де запам’яталася тим, що виставила на аукціон свої нагороди аби отримані кошти направити українським воякам в зону АТО. Також Ірина Мерлені активно бере участь в телепроєктах – перемагала в танцювальному благодійному проєкті «Танцюю для тебе» і брала участь у відборі на пісенне шоу «Голос країни».
Лілія Подкопаєва. Спортивна гімнастика
Вперше в світі про юну гімнастку почули в 1994 році, коли в Стокгольмі 16-річна грація виграла вільні вправи на чемпіонаті Європи, а в Брісбені – срібло чемпіонату світу у вправах на колоді. За рік ім’я Лілії Подкопаєвої прогриміло – абсолютна першість на чемпіонаті світу в Японії, золото і два срібла здобуті там само в окремих дисциплінах і три золоті медалі чемпіонату Європи (абсолютна першість, вільні вправи, бруса). Універсальна спортсменка.
На Олімпіаду в Атланту гімнастка їхала фавориткою, але конкуренція на той час була шаленою – фантастичні румунки на чолі з Лавінією Мілосовічі, Джиною Гогян та Сімоною Аманар, росіянка Світлана Хоркіна, китаянки, що успішно почали заявляти про себе і головне – потужна команда господарок змагань з Шенон Міллер, Домінік Мочану та Домінік Доуз. Напруга в абсолютній першості була шаленою – спорстменки одна за одною бездоганно виконували вправи, отримували високі оцінки і до останнього претендували на золото. Але наприкінці усі почали помилятися. Гогян невдало виступила на брусах, Аманар – на колоді. А Міллер та Доуз – просто впали на килимі під час виконання вільних вправ. І лише Лілія Подкопаєва в такій нервовій атмосфері впоралася з нервами і стабільно виступила на кожному зі снарядів. Потім до цього золота вона додала ще перемогу у вільних вправах та срібло на колоді. Далі 17-річній спортсменці вже нічого було досягати на помості і вона завершила кар’єру.
Сьогодні Лілія Подкопаєва бере участь у різноманітних благодійних проєктах, знімається на телебаченні, опікується турніром «Золота Лілія» і чекає на другу дитину від нового чоловіка.
Ольга Харлан. Фехтування
Якби не прикрі невдачі на Олімпійських іграх, Ольга Харлан вже сьогодні, безперечно, була би найуспішнішою спортсменкою в історії Незалежної України. На рахунку фехтувальниці з Миколаєва – шість золотих медалей чемпіонатів світу (4 індивідуальних і 2 командних перемоги), крім того, шаблістка 8 разів перемагала на чемпіонатах Європи (6 – в особистому заліку). Ще 13 разів вона зупинялася на другій сходинці на Євро і чемпіонатах світу. Харлан – перша і єдина в історії фехтування чотириразова чемпіонка світу в шаблі.
Олімпіада – окрема історія. В 2008 році Ольга була надто молодою (17 років) аби на рівних боротися з досвідченими суперницями, але все одно стала олімпійською чемпіонкою в командній першості. Більше того – вона набрала половину (22 з 45) командних очок в переможному фіналі. В тому числі – зробила вирішальний укол в двобої з китаянками і принесла перемогу команді з рахунком 45:44.
В 2012 році в особистому заліку Ольга Харлан змогла дістатися лише до третьої сходинки п’єдесталу, а в 2016-му, маючи за спиною дві індивідуальні перемоги на чемпіонатах світу, знову програла у півфіналі і перемогла в двобої за бронзу. Втім, їй лише 28 років – тож у фехтувальниці попереду, як мінімум, Олімпіада-2020, щоб виправити ситуацію. Завершувати кар’єру спортсменка не збирається.
Юрій Чебан. Веслування
Усього три роки тому миколаївський каноїст стояв на найвищій сходинці п’єдесталу в олімпійському Ріо. Це сталося вдруге поспіль – перший раз олімпійським чемпіоном на 200-метрівці Юрій Чебан став у Лондоні в 2012 році. А нині він їде в угорський Сегед уже в ролі головного тренера збірної України. Людина з таким авторитетом і такими здобутками якнайкраще підходить в ролі мотиватора для молодих веслувальників. Адже у нього крім двох титулів олімпійського чемпіона ще й дві перемоги і три срібла на чемпіонатах світу, а також ще одна олімпійська медаль – бронза на 500-метрівці в 2008 році.
Андрій Шевченко. Футбол
Найкращий футболіст незалежної України, найкращий футболіст світу 2004 року, легенда «Динамо» та «Мілану», переможець Ліги чемпіонів-2003…
Спроба зазирнути в політику стала відверто невдалою – в 2012 році партія Наталії Королевської «Україна вперед!» провалилася на виборах до Верховної ради. Їй не допоміг навіть Андрій Шевченко, якого поставили другим номером у списку. Після футболіст зосередився на футболі і в 2016 році після невдалого чемпіонату Європи очолив національну збірну. Скептиків було багато і третє місце команди в групі в кваліфікації до чемпіонату світу-2018 лише додало їм козирів. Але новий тренер досить швидко реабілітувався – впевнено виграв групу в Лізі Націй і зараз очолює відбір на Євро-2020.