Божевільні вболівальники Сербії
Матч заключного туру кваліфікації до чемпіонату Європи з футболу 2020 між збірними Сербії та України обіцяє бути гарячим. Серби усвідомлюють, що допомогти їм вийти на Євро може лише чудо у вигляді втрати очок Португалії у грі проти Люксембурга, але точно не будуть грати абияк. Вперед команду пожене бажання реваншуватися за розгром у Львові (5:0 в червні перемогла Україна) і вболівальники.
Попередження від власної федерації
Футбольний союз Сербії напередодні матчу команди збірної України звернувся до власних вболівальників із проханням дотримуватися порядку на стадіоні. Вболівальників попросили не порушувати правила поведінки на і коритися наказам поліції. Також фанатам заборонили приносити з собою на стадіон предмети, які можуть порушувати громадський порядок і завдавати шкоди іншим відвідувачам. Також під заборону потрапили банери з повідомленнями будь-якого змісту і піротехніка.
Крім того, на арену в Белграді дозволено приносити тільки офіційну символіку республіки Сербія. Останній пункт пов’язаний з тим, що серби неодноразово провокували вболівальників інших команд підтримкою різноманітних сепаратистських угрупувань. І це відбувалося не лише під час футбольних матчів. Зокрема, вболівальники Сербії були помічені на спортивних заходах з прапорами терористичної організації ДНР. Тепер фанатам нагадали про умовне покарання з боку УЄФА і ризик більш серйозних санкцій за повторні порушення.
Не так давно
Тривога Федерації зрозуміла і виправдана, адже попередній домашній матч Сербії в кваліфікації Євро-2020 проти Люксембургу команда через поведінку вболівальників під час зустрічі з Португалією проводила без глядачів. Приводом стали вибігання глядачів на поле, расистські вигуки, неадекватне використання піротехніки, тощо.
І те покарання – лише частина рішення УЄФА. Сербія була покарана одним матчем без уболівальників умовно. Він якраз і припадає на зустріч з українцями. У разі повторення – нове покарання може бути значно жорсткішим. Від кількох матчів з порожніми трибунами до дискваліфікації команди і навіть виключення її з офіційних змагань під егідою УЄФА.
Були прецеденти
Таке покарання не стане для сербів дивиною. Адже в жовтні 2010 року вони вже «відзначилися» в матчі відбору на Євро-2012. Тоді Сербія мала зіграти матч в Італії
Матч був зупинений вже на 7-й хвилині, адже арбітр справедливо зауважив, що продовжувати гру – значить наражати учасників матчу на серйозну небезпеку. Причиною такого рішення стала поведінка гостів на трибунах. «Гробарі» (так називають найбільш радикальних фанатів сербського клубу «Партизан») і «Деліє» (а це вже фанати «Црвени Звезди» , здавалося, приїхали на гру лише з однією метою – зрівняти з землею стадіон в Генуї.
Безлади почалися ще вдень, коли вболівальники закидали камінням автобус, в якому на гру їхали… гравці збірної Сербії. Так ультрас виказали своє незадоволення домашньою поразкою збірної від Естонії (1:3) в попередньому матчі. В результаті вікна були розбиті, а основний голкіпер збірної Владімір Стойковіч потрапив до лікарні з травмами.
Агресивні дії продовжилися на стадіоні, через що довелося розпочати гру з запізненням на півгодини. Коли, здавалося, хулігани вгамувалися, гра почалася. Але тривала лише 7 хвилин. Весь цей час з гостьового сектору летіла в бік поля летіла піротехніка, крісла і звучала нецензурна лайка.
Після скасування поєдинку безлади продовжилися на вулицях Генуї. В результаті було затримано близько 20 сербських фанатів. УЄФА вирішило зарахувати Сербії поразку з рахунком 0:3
Конфлікт з Албанією
Радикальні серби досі не можуть змиритися з втратою Косово, яке стало незалежної країною. Матчі між цими командами УЄФА розумно не організовує, розводячи суперників під час жеребкування по різних групах. Натомість фанати не проти зірвати злість на албанцях (Косово і Албанія близькі за національною структурою країни, албанці підтримували косоварів у їхній боротьбі за незалежність).
В жовтні 2014 року розпочався перший футбольний матч між Сербією та Албанією. Це був відбір до Євро-2016. Але гра тривала лише 40 хвилин. І завадили їй навіть не петарди та фаєри, що летіли з сербських трибун. Наприкінці першого тайму над полем стадіону в Белграді з’явився безпілотний літальний апарат, до якого був прив’язаний банер з картою Великої Албанії.
На цю провокацію албанців піддалися футболісти. Захисник Стефан Мітрович в стрибку схопив транспарант, після чого на полі почалася бійка, в якій взяли участь і вболівальники, які атакували албанських футболістів. Арбітр забрав команди з поля, а коли албанці відмовилися повертатися – після годинної паузи – матч був офіційно припинений.
Поєдинок так і не було дограно, а УЄФА вирішила зарахувати гостям технічну поразку 0:3 (через те, що не повернулися на поле) і оштрафувати господарів-сербів, забравши у них три очки за безлад на стадіону. Плюс штрафи обом командам і два матчі без глядачів для збірної Сербії. Після апеляцій обох збірних Спортивний арбітраж вирішив інакше: технічну поразку дали вже Сербії, а штраф їй не відмінили. Таким чином, команда втратила відразу 6 пунктів. Албанцям же ці три очки принесли на фініші друге місце в групі і путівку на чемпіонат Європи.
Минулий рік
Здавалося, в близькій сербам РФ вони будуть поводитися скромно, але минулорічний чемпіонат світу спростував це. Під час матчу заключного туру між Бразилією і Сербією на трибунах почалася бійка. Інцидент стався на трибуні за воротами сербського воротаря. Фанат збірної Сербії, який перебував у стані алкогольного сп’яніння, вирішив з’ясувати стосунки з бразильськими вболівальниками, що святкували гол Пауліньо. На щастя, в масову бійню це не переросло. Служба безпеки «депортувала» хулігана раніше, ніж його від гамселили бразильці.
Перед тим, в грі проти Швейцарії сербські вболівальники «заробили» Федерації 54 тисячі євро штрафу, коли почали кидати на поле різні предмети і вивішувати банери з політичними гаслами. Справа в тому, що за швейцарців грали два уродженці Косово – Граніт Джака і Джердан Шакірі. Їх серби й освистували найбільше. І треба ж було такому статися, що саме Джака і Шакірі забивали в тій грі голи у ворота Сербії. Швейцарія перемогла 2:1, а етнічні косовари свої влучні удари святкували провокаційно – показували руками орла – символ Косово. Футболісти, до речі, за це теж отримали штраф – по 10 тисяч євро кожен.
***
Нагадаємо, матч Сербія – Україна відбудеться 17 листопада в Белграді. Початок – о 16.00. Українських уболівальників за домовленістю між федераціями футболу України та Сербії на зустрічі не буде.