В їхніх жилах тече кров римлян. ТОП-10 спортсменів Румунії

nastase_halep

Поки частина світу відзначає 9 травня, як День перемоги, в Румунії ця дата асоціюється в першу чергу з Днем Незалежності. Насправді Національний день Румунії відзначається 1 грудня – днем, коли завершився процес об’єднання країни з входженням до складу держави Трансільванії у 1918 році. Але й 9 травня – день проголошення незалежності від Османської імперії – не менш важлива подія в історії країни.

Успіхи румунського спорту переважно зосереджені в десятку видів і лише літніх. За всю історію румуни лише одного разу завойовували нагороди Зимових Олімпійських ігор – сенсаційно здобули бронзу в змаганнях бобслеїстів в далекому 1968 році. Натомість в двох видах успіхи атлетів Румунії настільки вагомі, що аж не віриться: з 89 золотих медалей Олімпіад фактично половина – досягнення гімнастів та веслувальників.

Крістіна Нягу

cristina_neagu

В 60-70 роках минулого століття чоловіча збірна Румунії з гандболу була світовим лідером. В період з 1961 по 1974 рік з п’яти чемпіонатів світу румуни перемогли 4 рази і ще один турнір завершили з бронзовими нагородами. Цей результат в новітній історії перевершили лише французи. Але справа в тому, що та збірна насамперед була сильна командою – а в складі нема жодного спортсмена, який би надягнув на шию хоча би три золота. Плинність кадрів була такою, що в цьому списку мали би опинитися як мінімум 15 прізвищ.

Тому, зупинилися на жіночій збірній Румунії, яка за всю історію 1 раз була чемпіоном світу і ще тричі – призером. Результат, чесно кажучи, не вражаючий, але при цьому лідер команди – Крістіна Нягу – 4 рази визнавалася кращою гандболісткою світу – в 2010, 2015, 2016 та 2018 роках. Враховуючи те, що в 2017 році нагорода не вручалася – то Нягу є беззаперечно кращою гандболісткою світу протягом останніх 4-5 років. Лише одна спортсменка має дві такі нагороди в історії гандболу, у решти зірок цього виду спорту – в кращому випадку по одному визнанню.

Лаура Бадя

laura_badea

Фехтування – сьомий за кількістю медалей вид спорту на Олімпіадах для Румунії. І лише одна майстриня рапіри в історії команди зібрала повний комплект нагород: золото і срібло 1996 року (в особистому заліку і командній першості відповідно) і бронзу в 1992. Крім того у неї два титули чемпіонки світу і чотири перемоги на чемпіонатах Європи. Срібних і бронзових нагород – більше десятка. До 2016 року Лаура Бадя була єдиною румунською олімпійською чемпіонкою з фехтування і досі лишається такою, якщо рахувати лише індивідуальні змагання.

Лаура – нетипова спортсменка. Після завершення кар’єри вона отримала магістерську освіту зі спортивного маркетингу та менеджменту в Ясському університеті, а згодом – докторське звання за наукову роботу про взаємозв’язок інтелектуального розвитку і успіхів у фехтуванні.

Діана Мокану

diana_mocanu

16-річна школярка приїхала на Олімпіаду-2000 в Сідней після того, як за два місяці перед цим виборола три срібла на чемпіонаті Європи з плавання на спині – на 50, 100 і 200 метрах. Тобто, мала статус талановитої, але зовсім не фаворитки. Але в Австралії юна спортсменка вразила всіх. Спершу – світовим рекордом на 100-метрівці, а потім тотальною перевагою на вдвічі довшій дистанції, коли найближча суперниця відстала на цілих дві секунди. Прірва для таких відстаней в плаванні.

Мокану – одна з двох румунських спортсменів (як серед жінок, так і серед чоловіків), яка є двічі чемпіонкою Олімпійських ігор не у гімнастиці чи веслуванні.

На жаль, так стрімко, як Діана Мокану увірвалася до еліти світового спорту, так швидко і завершила кар’єру. В 2001 вона ще стала чемпіонкою світу, але вже за три роки – у 20-річному віці через проблеми зі здоров’ям оголосила про «вихід на пенсію».

Георге Мурешан

muresan

Перший і єдиний (якщо не рахувати Ерні Грюнфельда, який лише народився в Румунії і з 9 років жив в США і навіть виступав за збірну цієї країни) румунський баскетболіст в НБА. Найвищий гравець в історії НБА – зріст Мурешана становив 231 см. Зазвичай такі гіганти або грають на найвищому рівні 1–2 сезони і часто не демонструють видатних результатів.

Але Георге Мурешан був досить корисним для «Вашингтон Буллетс». Він виступав за цю команду 4 сезони і з року в рік покращував свою статистику. Дійшло до того, що в сезоні 1995-96 гігант з Трансільванії у середньому за гру набирав по 14,5 очок і робив по 10 підбирань. За підсумками того чемпіонату його визнали найбільш прогресуючим гравцем НБА. Зірковий матч румуна – гра проти легендарного «Чікаго Буллз», в складі якого виблискували Джордан, Піппен та Родман. Тоді Мурешан набрав 31 очко, зробив 9 підбирань та 9 блок-шотів.

Після баскетболіст провів ще три сезони в Національній баскетбольній асоціації. І якщо останній рік в столиці США був досить вдалим, то переїзд в Нью-Джерсі до «Нетс» приніс лише розчарування. На жаль, далися взнаки проблеми зі здоров’ям, що завадило реалізувати свій потенціал. Натомість Мурешан після звершення виступів знявся в кількох комедіях. Ексклюзивні зовнішність і габарити приваблюють кіношників.

Іоланта Балаш

iolanda_balas

Друга після Мокану в нашому списку (за хронологією – перша) румунська спортсменка з двома золотим олімпійськими медалями, здобутими не на гімнастичному помості і не на веслувальному каналі.

Так, як стрибала у висоту ця спортсменка (не перекатом чи перекидним способом, а «ножицями») з другої половини 50-х же ніхто не робив. Більш прогресивними справедливо вважалися нові техніки. Але навіть за такої фори у суперниць Іоланта Балаш була майже непереможною. Підтвердження тому – дві поспіль перемоги на Олімпіадах 1960 та 1964 років і два титули чемпіонки Європи (1958 і 1962).

Ще один показник майстерності – світові рекорди. За всю кар’єру Балаш покращувала його 14 разів. Для порівняння – інші стрибуни (і чоловіки, і жінки) спромоглися робити це лише по 7 разів, або менше. До того ж румунська легкоатлетка за 5 років поступово підвищила планку світового рекорду на 16 см. У наступні 50 років її послідовницям вдалося додати до показників 18 см.

В 1999 році Балаш була однією з 11 претенденток на звання найкращої легкоатлетки світу за всю історію. Перемогти не вдалося, але навіть номінація говорить про фантастичний внесок румунки в історію цього виду спорту.

Іван Пацайкін

patsakin

Виходець з липованської родини (старообрядці, що втекли після церковної реформи з Росії на Подунав’я) – чотириразовий олімпійський чемпіон. Основи майбутніх перемог закладалися в рідному селі на березі Дунаю, де батько майбутньої зірки заробляв рибальством. Хлопчик допомагав, звикаючи до весел з самого дитинства. Коли зі звичайної «довбанки» підліток пересів в каное – то йому вже не було рівних.

Золото Олімпіад він завойовував у змаганнях двійок і одиночок, причому робив це протягом 18 років – з 1968 по 1984 роки. Ще тричі в той період був срібним призером Олімпійських ігор і здобув дев’ять (!) титулів на чемпіонатах світу.

Працювати на румунський спорт Іван Пацайкін не припинив і після завершення кар’єри – став тренером. Його гордість – каноїст Флорін Попеску, який ледве не наздогнав вчителя за кількістю золотих нагород чемпіонатів світу і став олімпійським чемпіоном в 2000 році.

Елізабета Ліпа та Джорджета Даміан

rowling_lipa_damian

Веслування, але не каное/байдарка, а інший його різновид – академічне – головний козир Румунії на Олімпіадах. В першій десятці мультимедалістів-веслувальників на Олімпійських іграх – 6 румунських спортсменів. А перші два рядки посідають Ліпа та Даміан. У обох – по 5 золотих нагород.

Причому спортсменки на довгі 24 роки зафіксували за Румунією статус найсильнішої команди в цьому виді спорту. Елізабета Ліпа тріумфувала з 1984 по 2000 роки, а Джерджетта Даміан – з 2000 по 2008.

Іліє Настасе

ilie_nastase

Румунський теніс живе за принципом «краще менше, але краще». Країна не продукує видатних майстрів ракетки «пачками», а збірні Румунії що в жіночому Кубку Федерацій, що в чоловічому Кубку Девіса за 163 розіграші (56 у жінок і більше 100 у чоловіків) лише 27 разів грали у Світовій групі і лише тричі (чоловіча команда на межі 60-х і 70-х) виходили в фінал. Але при цьому Румунія може похвалитися двома першими ракетками світу. Один з них – легенда тенісу 70-х Іліє Настасе.

Його нестерпна поведінка за межами корту (сексизм, расизм, сварки з журналістами та спортивними функціонерами) сповна компенсувалася досягненнями на корті: титулами Відкритого чемпіонату США (1972) та «Ролан Гаррос» (1973), майже 90 перемогами в одиночному розряді на менш значущих змаганнях і званням першої ракетки світу в 1973 році. Перший рядок в рейтингу, що оновлюється щопонеділка, спортсмен утримував за собою 40 тижнів поспіль.

Сімона Халеп

halep1

Інше румунське тенісне ім’я світового масштабу – Сімона Халеп. В 17 років вона стала першою ракеткою світу серед юніорів, але результати перших спроб виступити на дорослому рівні її не влаштовував. Спортсменка списала це на фізіологічні особливості і щойно стала повнолітньою – зробила операцію зі зменшення грудей. Мінус декілька розмірів (спортсменка не розповідала про подробиці) і груди, які важили більше 12 кг перестали заважати.

halep-breast

Результати не забарилися. Протягом наступного року Халеп пробилася з третьої сотні рейтингу до ТОП-100 кращих тенісисток і вперше пробилася через кваліфікацію в основну сітку турніру з серії Великого шолому.

Зараз Сімона Халеп має в активі 18 перемог на турнірах WTA, титул переможниці «Ролан Гаррос» і фіналістки Відкритого чемпіонату Австралії (обидва досягнення датовані 2018 роком) і 64 тижні на першому рядку світового рейтингу.

Георг Хаджі

hagi

Футбол в Румунії – головний командний вид спорту. А кращий румунський футболіст усіх часів – екс-півзахисник «Стяуа», «Реала», «Барселони» та «Галатасараю». Поки він грав на Батьківщині здобув Суперкубок УЄФА і тричі поспіль ставав чемпіоном країни, забиваючи в середньому 0,8 голи за матч. Також в його послужному списку – 4 чемпіонських титули в Туреччині, Кубок УЄФА і ще один Суперкубок УЄФА, здобуті в складі «Галатасараю».

Цікаво, що це найсуттєвіші титули футболіста, який навіть не вигравав чемпіонат Іспанії, провівши 4 сезони за грандів. Коли Георге Хаджі грав у складі «Реалу», чемпіоном ставала «Барселона», а коли футболіст перейшов до каталонців, вже перемагали команди з Мадриду (одного разу «Реал», іншого – «Атлетіко»). Але навіть з такими скромними здобутками «Карпатський Марадона» увійшов в історію, як один з найкращих гравців.

Коли король футболу Пеле, коли складав список 100 найкращих футболістів за всю історію цього виду спорту, він включив туди лише одного представника Румунії.

Бонус. Гімнастки

romanian_gymnast

Для румунської гімнастики потрібно складати свій список з ТОП-10. І все одно довелося би шкодувати, що комусь не знайшлося місця в тому рейтингу. Румунська школа спортивної гімнастики – на перших ролях в світі, а тренер Октавіан Белу – найуспішніший тренер в світі. Його вихованки здобули близько 300 нагород лише золотих – 106) на чемпіонатах світу, Європи та Олімпійських іграх.

Починаючи з 1976 року на кожній Олімпіаді Румунія (переважно дівчата) здобувала не менше 5 медалей в гімнастичних дисциплінах, і кожного разу була своя героїня:

1976 рік – 3+2+3. Надя Команечі – триразова чемпіонка

1980 рік – 2+3+2. Надя Команечі – дворазова чемпіонка

1984 рік – 4+2+2. Катерина Сабо – чотириразова чемпіонка

1988 рік – 3+3+3. Даніела Сіліваш – триразова чемпіонка

1992 рік – 2+1+2. Лавінія Мілосовічі – дворазова чемпіонка

1996 рік – 1+4+5. Сімона Аманар – чемпіонка та триразова медалістка

2000 рік – 3+1+2. Сімона Аманар – дворазова чемпіонка

2004 рік – 4+3+3. Каталіна Понор – триразова чемпіонка

2008 рік – 1+0+1. Сандра Ізбаша – чемпіонка та медалістка

2012 рік – 1+1+1. Сандра Ізбаша – чемпіонка та медалістка

І лише минулі Олімпійські ігри принесли розчарування – жодної нагороди.

А ще були Джина Гогян (9 титулів чемпіонки світу) та Андреа Радукан (5 титулів чемпіонки світу), а також чоловік Маріан Драгулеску (9 золотих нагород на чемпіонатах світу та Маріуш Урзіца (олімпійський чемпіон, тричі чемпіон світу).

Схожі записи