Великий біатлон вже близько
За місяць – 30 листопада – розпочнеться черговий Кубок світу з біатлону. Про історію змагань, найуспішніших «стріляючих лижників» і шанси української команди розповімо ближче до початку сезону. А поки що – про календар майбутнього КС-2019/2020.
Схема змагань
Цього сезону в рамках Кубку світу відбудеться 76 стартів – 48 в особистому заліку, де кожен сам за себе, і 28 командних – в трьох видах естафети. Нічого нового перед цим сезоном Міжнародний союз біатлоністів (IBU) впроваджувати не став. Хоча розмови були про впровадження суперспринту (дуже коротких дистанцій довжиною в 1,6 км, які вважаються досить видовищними).
Усі ці гонки мають вміститися в 10 етапів – 9 звичайних і один Чемпіонат світу. Медалі на ньому будуть вручатися як на світовій першості, але в загальний залік Кубку світу ці гонки підуть на загальних засадах.
Правила не змінилися
Найчастіше спортсмени і спортсменки будуть виходити на старт спринтерських гонок. Для чоловіків тут дистанція складає 7,5 кілометрів, а для жінок – 6 кілометрів. В обох випадках учасники будуть долати три великі кола а між першим та другим і другим та третім стрілятимуть. П’ять пострілів лежачи, п’ять стоячи. Влучив – мчи собі далі до фінішу. Промахнувся – біжи штрафне коло. А це – 150 зайвих метрів. Відповідно, два промахи коштуватимуть 300 метрів, три постріли «у молоко» – 450 метрів і так далі. Спринт буде присутній на 9 з 10 етапів (включно з чемпіонатом світу). Виняток – етап в словенській Поклюці. Це 18 гонок.
В більшості випадків після спринтів будуть проходити гонки переслідування (або персьют). Це буде в 12 випадках з 18. Суть проста: яким приїхав на фініш спринту – під тим порядковим номером і стартуєш в персьюті. І з тим же гандикапом або відставанням. Тобто, якщо спортсмен А став напередодні переможцем, спортсмен Б, приїхав другим, відставши на 20 секунд, а спортсмен В – третім з відставанням ще у 10 секунд, то в тому ж порядку і з тією ж форою (на 20 секунд раніше за другого і на 30 від третього і так далі) починають бігти в гонці переслідування.
Дистанція тут довша (10 км у жінок і 12,5 км у чоловіків), стріляти доводиться частіше (не два підходи, а чотири – по два рази лежачи і стоячи), 150-метрові штрафні кола додаються за тим самим принципом, що й у спринті. Відмінність від інших гонок в тому, що конкурують суперники не заочно (стартуючи в різний час і орієнтуючись лише на секундомір), а безпосередньо між собою на дистанції. Хто перший фінішував – той і переможець.
12 буде й гонок з масового старту. Видовищність в тому, що фори тут нема, а спортсмени знову ж таки конкурують прямо тут між собою, а не спостерігають на фініші, як йдуть дистанцією їхні конкуренти, що стартували пізніше. Через те, що стартові ворота обмежені в розмірах, участь в масс-старті беруть 30 найкращих біатлоністів згідно загального заліку. Правила – як в персьюті: чотири стрільби (усього – 20 пострілів), 150 зайвих метрів за кожен промах. Дистанція – 12,5 км і 15 км для жінок і чоловіків відповідно.
Найважче випробовування для спортсменів – індивідуальна гонка. Вона найдовша (15 км біжать жінки і 20 км – чоловіки), тому зайві метри за промахи не присуджують. Натомість до часу біатлоніста чи біатлоністки кожен невлучний постріл (а їх тут 20 – чотири підходи по 5 спроб) додається штрафна хвилина. Отже, в цій гонці промах коштує значно дорожче, оскільки штрафне коло спортсмени долають в середньому за 25 секунд. Складність змагань і менший ніж в інших випадках інтерес до довгого забігу з боку глядачів призвів до того, що індивідуалок протягом сезону буде лише 6 – по три у жінок і чоловіків. В тому числі – й на чемпіонаті світу.
Естафети
Командних гонок (або естафет) IBU придумало три. Перша – класична. В команді – 4 учасники/учасниці. У кожного – свій етап (жінкам – 6 км, чоловікам – 7,5 км). Перші номери передають естафету другим, ті – третім, треті – четвертим. Кожен стріляє по 10 разів (5 лежачи і 5 стоячи). Штраф тут – 150 метрів, але вступає в силу він не відразу. Справа в тому, що на кожному вогневому рубежі (а усього їх 8 у команди за гонку) дається 8 спроб влучити в 5 мішеней. Зовсім не промахувався – економиш час. Якщо промахнувся – береш один з трьох запасних патронів. І лише якщо з 8 пострілів не закрив усі 5 мішеней – тоді біжи зайві 150 метрів. Таких естафет протягом сезону буде 12 – 6 для жінок і 6 для чоловіків.
Змішані естафети відбуваються за тим же принципом, але командна четвірка складається з двох чоловіків і двох жінок. Третій варіант – одиночна змішана естафета або мікст. Це парна гонка (біатлоніст+біатлоністка). Вони біжать по черзі, змінюючи один одного по два рази: жінка (2 вогневі рубежі, 6 км); чоловік (2 вогневі рубежі, 7,5 км), жінка (ті ж умови), чоловік (ті ж умови). В сумі виходить 8 підходів до мішеней і 27 км дистанції. Додаткові патрони і штраф – без змін.
Арифметика
За підсумками сезону переможці отримують нагороди. Головна мета (якщо винести за дужки медалі чемпіонату світу) – Великий кришталевий глобус. Його отримають найкращий спортсмен та спортсменка – ті, що наберуть найбільшу кількість очок за сумою усіх гонок (1-е місце – 60; друге – 54; третє – 48; четверте – 45; п’яте – 40 і так далі до 40-го місця, за яке дають 1 бал). В залік підуть не всі особисті старти – два найгірші результати (або пропущені гонки) не будуть враховуватися.
В кожній дисципліні за тим же принципом ведеться підрахунок для визначення власників Малих кришталевих глобусів. І це не завжди переможець головного заліку, адже деякі «стріляючі лижники» спеціалізуються або виснажливих індивідуалах, або ж на контактних масс-стартах.
В командному заліку також ведеться боротьба. Тут враховуються як індивідуальні здобутки кращих представників збірної, так і виступи в естафетах. За підсумковим рейтингом визначається квота – скільки спортсменів на кожен етап може заявити команда. Лідери (1–5 місця) матимуть 6 перепусток, їхні переслідувачі (6–10 місця) – по 5 і так далі.
Географія
Традиційно сезон стартує наприкінці листопада в шведському містечку Естерсунд. Так незмінно відбувається з 2005 року. За цей час було лише 2 винятки, пов’язані з тим, що Естерсунд приймав чемпіонат світу, який відбувається в лютому-березні. А два великі старти віддавати в одні руки – не надто справедливо.
Також в календарі цього сезону Кубку світу з біатлону – змагання в Хохфільцені (Австрія), Аннесі (Франція), Обергофі та Рупольдингу (Німеччина), Поклюці (Словенія), Нове-Место (Чехія), Контіолахті (Фінляндія) та Холменколлен (Норвегія). Між словенським та чеськими етапами відбудеться чемпіонат світу. Цього разу його прийме італійське місто Антхольц-Антерсельва.
Без етапів Кубка світу в сезоні 2019-2020 залишилися такі локації, як російський Ханти-Мансійськ, словацький Осрблі, норвезький Шушен, італійський Ріднау. Не буде етапів в Канаді, США та Кореї, які проводилися в останні кілька років.