В 2005 році Національний олімпійський комітет України вирішив запровадити звання «спортсмен місяця». Навряд чи тоді хтось думав, що за 13 років конкурс буде існувати. Втім, є факт: щороку 12 (іноді менше, якщо хтось відзначиться не один раз) найкращих спортсменів України отримують нагороду з рук президента НОК України Сергія Бубки.

В 2018 році ніхто з українських спортсменів чи спортсменок не отримав титул двічі, а тому маємо 12 лауреатів. Останньою – лише кілька днів тому – визнання здобула Юлія Джима. Таким чином, біатлоністки відкрили і закрили цього річний пантеон від НОК. Усього ж за 2018 рік нагороджено було 7 жінок і 5 чоловіків. Згадаємо всіх.

Ірина Варвинець (Чернігів, біатлон)

varvynets

Від самої весни біатлоністка намагається позбутися проблем зі здоров’ям і пропускає цей сезон. Кілька днів тому стало відомо, що німецькі лікарі з Мюнхенської клініки, де Ірина Варвинець була на обстеженні, повідомили їй приємну новину: хірургічного втручання коліна спортсменки не потребують. Отже, відновлюватися біатлоністка буде природним шляхом.

Але майже рік тому Ірині було не до всього цього – вона перемагала на чемпіонаті Європи в Ріднау (Італія). Звідти привезла дві золоті (спринт та естафета) і одну срібну нагороду (гонка переслідування). Все це було напередодні Олімпіади і тому давало надії на успіх в Пйончхані. Але марно – в Кореї вся збірна виступила нижче власних можливостей.

Тренерами січня стали особистий наставник спортсменки Микола Зоц та керівник національної збірної з біатлону Урош Велепец.

Олександр Абраменко (Миколаїв, фритайл)

abramenko

Головні спортивні змагання місяця – зимова Олімпіада. Тому цілком логічно, що переможцем в конкурсі НОК став єдиний український медаліст в Кореї.

Акробат на лижах здобув перший титул чемпіона Олімпійських ігор з фристайлу в історії України та й взагалі став єдиним чоловіком з України – переможцем зимової Олімпіади. До цього були лише жінки: фігуристка Оксана Баюл, та біатлонна команда у складі сестер Семеренко, Юлії Джими та Валентини Підгрушної.

Разом зі спортсменом нагороду отримав тренер Олександра Абраменка – Енвер Аблаєв.

Ігор Радивілов (Донецька область, спортивна гімнастика)

radyvilov

Уродженець Маріуполя на весь світ заявив про себе ще в 20-річному віці, коли здобув свою першу нагороду на дорослому рівні. І не на чемпіонаті Європи, а відразу на Олімпіаді-2012, коли став бронзовим призером у змаганнях з опорного стрибку. Це коронна дисципліна Ігоря Радивілова, на честь якого навіть названий один зі стрибків в гімнастиці.

В березні саме в опорному стрибку гімнаст став переможцем Кубку світу, що проходив в Катарі. Але на цьому не зупинився – і додав ще одне золото у правах на кільцях.

Цікаво, що для Радивілова нагорода від НОК стала третьої за півроку (!). До цього кращим українським спортсменом місяця його визнавали в жовтні і листопаді 2017 року.

Вячеслав Лаврухін – тренер гімнаста – став кращим наставником березня.

Єлизавета Каланіна (Кременчук, дзюдо)

kalanina

Квітень був не надто успішним для українських спортсменів, а тому вперше в 2018 році звання найкращого було вручене не за перемогу на міжнародному турнірі, а лише за третє місце і лише на чемпіонаті Європи.

Бронзова призерка чемпіонату континенту з дзюдо Єлизавета Каланіна виборола першу в кар’єрі дорослу нагороду такого рівня після того, як стала чемпіонкою (вагова категорія більше 78 кг) на одному з турнірів серії «Гран-прі» в Марокко.

Подвійний успіх став підставою визнати спортсменку лауреатом місяця. А її наставник Василь Волошин отримав приз кращому тренеру.

Анжеліка Терлюга (Одеса, карате)

terlyuga

Перша перемога представника неолімпійського виду спорту. Але це поки що – оскільки в 2020 році на Олімпіаді в Токіо цей вид єдиноборств буде в програмі. І Анжеліка Терлюга стане однією з фавориток, адже вона на сьогодні вважається найперспективнішою каратисткою світу. Такий статус одеситка отримала після тріумфу у минулорічній K1 PremierLeague. А в травні 2018 року в категорії до 55 кг спортсменка стала чемпіонкою Європи

Особистого тренера Анжеліки Терюги Дениса Морозова назвали кращим наставником місяця.

Марія Боруца (Хмельницький, бокс)

borutsa

Третя поспіль перемога дівчат в нежіночих видах – єдиноборствах. Після Каланіної та Терлюги настала черга Марії Боруци, яка на початку літа завоювала срібну медаль чемпіонату Європи з боксу (вагова категорія – до 75 кг), що відбувся в Болгарії.

Це найвище досягнення для українських спортсменів в червні. І це перше визнання спортсменок-боксерок в конкурсі НОК за всю історію його існування.

Наставники Марії – Андрій та Анатолій Чумакови – отримали звання найкращих тренерів червня.

Богдан Нікішин (Дніпро, фехтування)

nikishin

Найдосвідченіший лауреат став переможцем конкурсу у віці 38 років. Першу медаль на чемпіонаті світу він здобув ще 12 років тому, але лише 10 років потому став кращим спортсменом України (за підсумками червня 2016 року), коли став двічі бронзовим призером чемпіонату Європи.

В 2018 році на рахунку шпажиста: червнева бронза чемпіонату Європи і липнева – на чемпіонаті світу. Другий успіх приніс українському «д’Артаньяну» перемогу від НОК. До того ж в Кубку світу наш спортсмен став другим в міжнародному рейтингу.

Особистий наставник фехтувальника Ольга Маркіна названа найкращим тренером липня.

Михайло Романчук (Рівне, плавання)

romanchuk1

Один з найуспішніших спортсменів України прямо зараз. В свої 22 роки в послужному списку пловця титул чемпіона світу на короткій воді (2017), два золота чемпіонату Європи (2018) і безліч міжнародних нагород на юнацькому та молодіжному рівнях.

Приводом для присудження титулу НОК став саме виступ на європейській першості в Шотландії, де Романчук виграв запливи на дистанціях 400 і 800 метрів вільним стилем, додавши до них срібло на 1500-метрівці.

Головну надію українського плавання тренує Петро Нагорний, який став в серпні кращим тренером України.

Олена Костевич (Чернігів, кульова стрільба)

kostevych

Титул кращої спортсменки України за підсумками вересня Олена Костевич отримала за виступи на чемпіонаті світу в Кореї, де стала чемпіонкою світу в стрільбі з пневматичного пістолета на дистанції 10 метрів. В парі з Олегом Омельчуком в стрільбі з тієї ж зброї спортсменка стала бронзовою призеркою.

Цікаво, що золотих медалей найвищого рівня (Олімпіада, чемпіонат світу, чемпіонат Європи) у Костевич стільки ж – скільки й перемог в конкурсі НОК – по п’ять.

Особистий тренер чемпіонки – Ігор Чередінов. Йому експертна комісія присудила відповідну нагороду для наставників.

Алла Черкасова (Львів, вільна боротьба)

cherkasova

Довгий час спортсменка входила до складу збірної України, але ніколи не вважалося головною надією команди на перемогу. Більше того – головним здобуткам Черкасової (бронза чемпіонату світу і срібло чемпіонату Європи) вже 8 і 6 років відповідно.

Тому, коли на чемпіонаті світу-2018 в Будапешті (Угорщина) без золота лишилися наші фаворити Жан Беленюк та Юлія Ткача, здавалося, що цього року Україна залишиться без золота.

Втім, Алла Черкасова нарешті вийшла з тіні і показала найкращі якості. У фіналі перемогла француженку, поступаючись по ходу сутички з рахунком 0:4. Саме воля до перемоги і дозволила вибороти титул, а також звання кращої спортсменки України за підсумками жовтня.

Наставника Алли Черкасової Олексія Мельника названо найкращим тренером місяця.

Олег Верняєв (Донецька область, спортивна гімнастика)

vernyaev

Починаючи з 2005 року НОК роздало більше 150 відзнак кращого спортсмена місяця. Найбільше перемог у фехтувальниці Ольги Харлан і гімнаста Олега Верняєва – по 10. Свій ювілейний титул спортсмен здобув за срібну медаль чемпіонату світу, що пройшов в Катарі. Там, де переможцем Кубу світу навесні став Ігор Радивілов, що також принесло йому нагороду Національного олімпійського комітету.

До срібла у вправах на брусах у листопаді Верняєв додав перемогу в тій же дисципліні на етапі Кубка світу в німецькому Котбусі, ще раз підтвердивши, що в цій вправі рівних йому майже немає.

Його незмінний тренер Геннадій Сартинський теж отримав нагороду від НОК.

Юлія Джима (Київ, біатлон)

dzhima

Почали рік з біатлоністок, ними й закінчили. Юлія Джима кілька днів тому отримала звання кращої спортсменки грудня за виступи на етапі Кубка світу в словенській Поклюці, де здобула золоту нагороду в індивідуальній гонці.

Тренер жіночої біатлонної команди – Андрій Прокунін – теж не залишився без відзнаки НОК.