З НБА – до збірної України
В середині вересня в українському баскетболі відбулася історична подія: за національну збірну зіграли відразу два представники найсильнішої в світі Ліги – НБА. Раніше за головну команду країни діючі баскетболісти Національної баскетбольної асоціації дуетом провели лише 3 матчі. І було це 9 років тому.
Наші серед кращих
Український баскетбол не може похвастатися аж надто великим представництвом в Національній баскетбольній асоціації. Вершину світового баскетболу за всю історію в НБА підкорювали лише сім спортсменів з українським паспортом (не рахуючи уродженця Донецька Джоеля Боломбоя, який цим літом змінив документи на російські). Восьмим українцем в еліті має вже в середині жовтня Святослав Михайлюк. Його влітку на драфті обрав «Лос-Анджелес Лейкерс», підписавши трирічний контракт на 4,6 мільйони доларів. Власне Михайлюк і став одним з двох гравців НБА (нехай поки що і без матчів в елітній Лізі), які приїхали у вересні до складу національної збірної України.
Першопроходець
Відкрив двері для українців в НБА центровий Олександр Волков. Переходив з київського «Будівельника» до «Атланти Гоукс» він ще за радянських часів – в 1989 році в статусі чинного олімпійського чемпіона, а повернувся з Америки до Європи в 1992 році. За цей час зіграв 149 матчів (середній доробок – 6,8 очки за гру) і заробив 600 тисяч доларів.
Звісно, тоді про збірну України мови не було. Натомість Волков зіграв за «Об’єднану команду» на Олімпіаді-92 (вона складалася з представників країн, що здобули незалежність після розвалу СРСР) і посів лише 4-е місце.
За збірну України він все ж зіграв. Але лише три поєдинки в 1998 році, коли кар’єра вже фактично заверишилася.
Дві зірки
Найуспішніші на сьогодні українці в НБА виступали в лізі на зламі століть. Віталій Потапенко в 1994 році перебрався з того ж таки «Будівельника» до коледжу в Огайо, звідки за два роки за підсумками драфту опинився в «Клівленд Кавальєрз». Потім в кар’єрі центрового були «Бостон Селтікс», «Сіетл Суперсонікс» і «Сакарменто Кінгз». Загалом «Український Потяг», як його називали в США, зіграв більше 600 матчів, набираючи в кращі роки в середньому по 10 і більше очок за гру.
Станіслав Медведенко – єдиний серед українських баскетболістів власник чемпіонського персня НБА, який вручають переможцям ліги. Причому у форварда їх відразу два – за перемоги в 2001 і 2002 роках в складі «Лос-Анджелес Лейкерс». Причому якщо перший трофей в сезон свого дебюту був скоріше авансом (лише 7 матчів в регулярному чемпіонаті і жодного – в плей-офф), то другий – цілком заслужений (80 матчів в сезоні). Всього за плечима вихованця «Будівельника» в НБА – 300 ігор, і всі – в майці «Лейкерс».
Цей дует міг би стати топовим для збірної України, але вся кар’єра Потапенка в національній команді – 7 хвилин в 1993 році проти збірної Фінляндії. Медведенко ж не ігнорував запрошення тренерів і навіть тричі брав участь в фінальних змаганнях чемпіонатів Європи – в 2001 і 2005 роках.
Копія гірше оригіналу
В 2007 році кар’єри Медведенка і Потапенка в НБА закінчилися. Тоді ж в найсильнішій баскетбольній лізі з’явилося інших два українці – Олексій Печеров і Кирило Фесенко.
Печеров з Києва перебрався до «Вашингтон Візардс» а Фесенко – з Черкса до «Юти Джаз».
На відміну від попередників, виходило у них не дуже. Олексій за три сезони зіграв трохи більше 100 поєдинків, а Кирило хоч і затримався на два роки довше, не дотягнув навіть до 150 матчів в НБА.
Проте для збірної України ці баскетболісти були не дублерами, а лідерами. Але не склалося. На чемпіонаті Європи-2007 грав лише Олексій Печеров, а чотири роки потому він же не був гравцем Національної баскетбольної асоціації. Перетнулися баскетболісти лише в трьох поєдинках в серпні 2009 року. Тоді командам Угорщини, Бельгії та Чехії наш «американський дует» на двох закинули лише 45 очок (причому дві третини – в матчі з угорцями). Досвід був невдалим – збірна не вийшла до фінальної частини Євробаскету.
Дует з «Фініксу»
Майже синхронно (з різницею в 1 рік) в НБА з’явилися ще два гравці з України. В 2012 році В’ячеслав Кравцов дебютував за «Детройт Пістонс», а роком пізніше перейшов до «Фінікс Санз». На цьому не надто вдала (45 матчів і 2,2 очки в середньому за гру) американська гастроль завершилася.
А от в збірній баскетболіст виявився причетним до найбільшого успіху в історії збірної України: 6-го місця на Євробаскеті-2013 і путівки на єдиний поки що для команди чемпіонат світу (не дуже вдалий – невихід з групи і 18 підсумкове місце серед 24 команд).
Олексій Лень же до вересня 2018 року не грав за збірну України. Хоча їхній дует з Кравцовим потенційно міг бути дуже ефективним, зважаючи на те, що один сезон (перший для Олексія і останній для В’ячеслава в НБА) вони грали в одній команді – «Фінікс Санз». Два українці одночасно в одній команді найсильнішої ліги світу – випадок унікальний.
Іспанський дебют
На матч проти збірної Іспанії вдруге в історії вийшли відразу два представники НБА від України – Олексій Лень з «Фінікс» і Святослав Михайлюк з «Лейкерс». Для першого це був дебют в національній команді. Для Михайлюка, який вже встиг пограти навіть на чемпіонаті світу дебют в НБА відбудеться в жовтні. Разом вони набрали в поєдинку з іспанцями 30 очок з переможних 76. З Чорногорією результат був не набагато гіршим (28 пунктів), але та гра завершилася поразкою. Вона може стати роковою.
До завершення відбору на чемпіонат світу-2019 командам лишилося провести по чотири матчі. Україна вдома гратиме зі Словенією і Чорногорією, а також в гостях проти Іспанії і Словенії. До прохідного 3-го місця і групі – одна перемога, але вирішальні матчі українці гратимуть без Леня і Михайлюка. В НБА в грудні і лютому, коли відбудуться поєдинки, буде тривати сезон – і шанси, що наші лідери приїдуть до лав збірної мінімальні.