Відбір на Євро. На фінішній прямій

До кінця кваліфікації у фінальну частину чемпіонату Європи з футболу–2020 лишилося чотири тури. Команди проведуть ще по 3–4 матчі (в залежності від кількості учасників в групі), після яких і вирішиться: хто буде боротися влітку 2020 року за титул чемпіона Європи.
Формула успіху

Нагадаємо схему кваліфікації. Нині сформовано 10 груп по 5–6 команд в кожній. Вони грають в два кола (вдома в в гостях проти кожного з суперників). За підсумками 8 чи 10 зустрічей (залежно від кількості конкурентів) збірні, які посядуть 1-е та 2-е місця і групах автоматично отримують перепустки на Євро-2020.
Оскільки усього в турнірі будуть брати участь 24 колективи, то залишається ще 4 вакансії. Їх розіграють між собою в чотирьох «вагових» категоріях найкращі команди за підсумками минулорічної Ліги Націй УЄФА. Це той турнір, де збірна Андрія Шевченка впевнено посіла 1-е місце в групі, обігравши Словаччину і Чехію.
Плей-офф для Ліги Націй

Восени 2018-го року визначалися переможці груп не лише серед тріо Україна – Чехія – Словаччина. Усі збірні Європи змагалися між собою в різних дивізіонах. В «А» зібралися гранди, в «В» – близькі до лідерів команди, в «С» – відверті середняки, а в «D» – аутсайдери.
В кожному з дивізіонів команди поділені на групи (вийшло по 4 в кожній Лізі), переможці який і були переведені в режим очікування. Ці 16 команд (по 4 від кожного дивізіону) якщо здобудуть пряму путівку на Євро за підсумками поточного відбору (тобто, посядуть 1 чи 2 місця в своїй групі) – просто порадіють своєму успіху і все. А от ті з них, хто кваліфікацію провалить, отримають додатковий шанс пробитися на турнір через плей-офф Ліги Націй.
Ті вакантні 4 місця заповнять переможці кожного з чотирьох дивізіонів – так шанс потрапити на чемпіонат Європи отримають навіть аутсайдери, бо змагатися вони будуть з рівними ж собі суперниками.

Отже, станом на сьогодні квартети готові до плей-офф виглядають наступним чином:
А – Португалія, Нідерланди, Англія, Швейцарія
B – Україна, Боснія, Данія, Швеція
C – Шотландія, Норвегія, Сербія, Фінляндія
D – Грузія, Македонія, Косово, Білорусь
Якщо усі вони фінішують на третіх (чи нижче) місцях в своїх групах кваліфікації Євро, то саме такими компаніями і зіграють. Спочатку в півфіналах, потім в фіналах.
Але, як показує поточна ситуація в групах відбору на чемпіонат Європи, хіба що остання четвірка буде такою – білоруси і грузини вже фактично втратили всі шанси дістатися 2-го місця в групах, а косовари й македонці на фініші мають досить складний календар і буде сенсацією, якщо їм вдасться посунути суперників.
З квартету «С» шотландці вже нікуди не піднімуться, у Норвегії та Сербії шанси непогані, а Фінляндія взагалі поки на прохідному 2-му місці. В дивізіонах «B» та «A» все ще быльш заплутано, але важливо знати: якщо хтось вибуває (як переможець чи віцечемпіон групи кваліфікації), його місце не лишається порожнім – до плей-офф Ліги Націй піднімається наступна за рейтингом збірна цього ж дивізіону.

Приклад – збірна України. Команда Шевченка вже має запасний варіант входу через Лігу Націй. Якщо збірна в своїй групі не пропустить вище Португалію та Сербію, то автоматично стане учасником Євро, а в плей-офф Лізі Націй її місто займе Чехія (або Словаччина, якщо і Чехія пройде автоматом). Якщо ж раптом Ярмоленко, Циганков, Степаненко і партнери провалять фініш відбору і впадуть на 3-й рядок, то матимуть ще один шанс пробитися на чемпіонат Європи.
Поточна ситуація
Аби легше було орієнтуватися в шансах команд – короткий огляд ситуації в групах кваліфікації.
Група А

11 жовтня. Чехія – Англія
11 жовтня. Чорногорія – Болгарія
14 жовтня. Болгарія – Англія
14 жовтня. Косово – Чорногорія
Англійці виграли чотири стартові матчі і у разі перемоги над чехами автоматично отримають перепустку на Євро. З 15 очками в активі нижче 2-го місця родоначальники футболу не впадуть. А от для Косово успіх британців стане хорошим коридором для того, аби фінішувати на другій сходинці.
Група B

11 жовтня. Португалія – Люксембург
11 жовтня. Україна – Литва
14 жовтня. Литва – Сербія
14 жовтня. Україна – Португалія
Для українців перемога над аутсайдером групи на 99 % означатиме загальний успіх. Так, потім будуть складні виїзди до Португалії і Сербії (в листопаді), але в них для гарантії потрібно буде або набрати хоча би 1 очко, або ж програти сербам не більше ніж з різницею в 4 голи. Адже, нагадаємо, в червні у Львові команда Андрія Шевченка знищила балканців з рахунком 5:0.
Група С

10 жовтня. Білорусь – Естонія
10 жовтня. Нідерланди – Північна Ірландія
13 жовтня. Білорусь – Нідерланди
13 жовтня. Естонія – Німеччина
Північна Ірландія несподівано опинилася серед лідерів, але це лише завдяки тому, що у команди був незбалансований календар. Перемоги здобуті над білорусами і естонцями, а попереду – три «матчі смерті» з конкурентами: двічі проти Нідерландів і один раз з німцями. От там все й вирішиться. У помаранчевих, до речі, перевага над німцями в один м’яч в очних зустрічах.
Група D

12 жовтня. Грузія – Ірландія
12 жовтня. Данія – Швейцарія
15 жовтня. Гібралтар – Грузія
15 жовтня. Швейцарія – Ірландія
З одного боку у Швейцарії найкращі показники в групі за втраченими очками (враховуючи, що матч в запасі). А з іншого, цей потенційний фаворитизм потрібно ще втілити в реальний – а попереду два поспіль матчі з головними суперниками. Ірландцям теж не позаздриш – два виїзди і мало часу на відпочинок. Тож у Данії є нагода зосередитися і відіграти відставання.
Група Е

10 жовтня. Хорватія – Угорщина
10 жовтня. Словаччина – Вельс
13 жовтня. Угорщина – Азербайджан
13 жовтня. Вельс – Хорватія
Найбільш рівна група і найбільш заплутана ситуація, де все вирішиться лише в листопаді. Тим більше, що Азербайджан може підставити ніжку будь-кому з фаворитів. Яскравий тому приклад – нічия з хорватами.
Група F

12 жовтня. Фарери – Румунія
12 жовтня. Мальта – Швеція
12 жовтня. Норвегія – Іспанія
15 жовтня. Фарери – Мальта
15 жовтня. Румунія – Норвегія
15 жовтня. Швеція – Іспанія
Іспанці – одна з чотирьох команд кваліфікації, яка виграла усі свої попередні матчі. Тепер команді Роберта Морено (влітку він підмінив Луїса Енріке, який важко переживає смерть 9-річної доньки) доведеться витримати складний скандинавський «двійничок» – гостьові матчі проти головних переслідувачів з півночі Європи. Якщо Іспанія виграє хоча би раз – то кваліфікується нак Євро достроково.
Група G

10 жовтня. Австрія – Ізраїль
10 жовтня. Македонія – Словенія
10 жовтня. Латвія – Польща
13 жовтня. Польща – Македонія
13 жовтня. Словенія – Австрія
13 жовтня. Ізраїль – Латвія
Ще одна шалено заплутана група, де лише Латвію, яка програла всі матчі з різницею в 2 чи більше голів і забила тільки один м’яч, можна викреслювати зі списку претендентів. У всіх інших шанси приблизно рівні. Хіба що македонці, які вже двічі грали з балтійцями, в менш перспективній ситуації.
Група Н

11 жовтня. Андорра – Молдова
11 жовтня. Ісландія – Франція
11 жовтня. Туреччина – Албанія
14 жовтня. Франція – Туреччина
14 жовтня. Ісландія – Андорра
14 жовтня. Молдова – Албанія
Ісландія та Албанія останнім часом здали позиції. Це вже далеко не ті збірні, які впевнено виступили на Євро-2016 (у албанців – перемога на груповому етапі над румунами, а у «вікінгів» – сенсаційний вихід до чвертьфіналу. Так що французи і турки повинні брати своє і в очному матчі вирішувати: хто буде лідером групи, а хто посяде друге місце.
Група І

10 жовтня. Казахстан – Кіпр
10 жовтня. Бельгія – Сан-Марино
10 жовтня. Росія – Шотландія
13 жовтня. Казахстан – Бельгія
13 жовтня. Кіпр – Росія
13 жовтня. Шотландія – Сан-Марино
Якщо казахи з кіпріотами зіграють внічию, а лідери групи свої матчі виграють (щодо бельгійців – жодних сумнівів, а от шотландці можуть зачепитися за результат), то і Бельгія і РФ достроково – за три тури до фінішу забезпечать собі перепустки на Євро-2020.
Група J

12 жовтня. Боснія – Фінляндія
12 жовтня. Італія – Греція
12 жовтня. Ліхтенштейн – Вірменія
15 жовтня. Фінляндія – Вірменія
15 жовтня. Ліхтенштейн – Італія
15 жовтня. Греція – Боснія
Парадокс. Усі говорять про кризу і зміну поколінь в збірній Італії, а вона виграла всі свої 6 матчів і уже перемогою над Грецією забронює путівку на чемпіонат Європи. Хто буде другим – передбачити важко. Але Боснії, яку вважали головним претендентом, потрібно викластися на повну і розраховувати на провал фінів, аби зберегти шанси до листопада.