Молодіжні та юнацькі збірні України. Хто і коли буде грати?

ukr-dan-3-min

Навіть у звичайному футбольному форматі молодіжні та юнацькі збірні з футболу знаходяться в тіні. Єврокубки, УПЛ, національна команда під проводом Андрія Шевченка… Всі вони відтягують на себе головну увагу і оновлювати свої знання про перспективну футбольну молодь кожного разу перед офіційними матчами доводиться заново.

А в умовах карантину знання про молодіжні команди не затримуються й поготів, адже молодь не надто стабільна, а два-три місяці в розпал сезону без практики кардинально змінюють картину.

Тож зараз саме час нагадати про те, за ким буде майбутнє українського футболу. Тим більше, є привід – УЄФА нарешті сформував календар матчів для команд різного віку. Адже на карантині чимало запланованих поєдинків не відбулося. Тепер для них знайшли вікно. Отже, які плани у збірних України?

До 21 року

ukr-21

Тренер: Руслан Ротань. Колишній хавбек «Дніпра», київського «Динамо», футболіст, у якого за плечима 100 матчів за національну команду.

Головні зірки – футболісти, які у червні минулого року стали чемпіонами світу у віковій категорії U-20: Денис Попов, Валерій Бондар, Юхим Конопля, Максим Чех, Георгій Цитаїшвілі, Сергій Булеца, Владислав Супряга та інші.

Плюс на рік старші: лідери «Зорі» Євген Чеберко та Богдан Ледньов, футболісти «Динамо» Микола Шапаренко та Назарій Русин і «Маріуполя» Дмитро Топалов та Олексій Биков.

Поточна ситуація. Команда Ротаня провалила старт кваліфікації і тепер хіба що диво може виправити ситуацію. З таким по-справжньому зірковим складом українці вважалися фаворитами кваліфікації на молодіжний чемпіонат Європи-2021, але навряд чи поїдуть наступного року до Угорщини та Словенії.

У першому ж турі вдома команда Ротаня поступилася Фінляндії 0:2, а потім в гостях без шансів на успіх ще й Румунії 0:3. Також вдома з рахунком 2:3 синьо-жовті програли ще одному безпосередньому конкуренту – Данії. Єдина перемога над Мальтою не дуже тішить на цьому фоні. Відставання від лідерів уже надто велике і компенсувати його можна хіба що за умови перемог у всіх матчах, що залишилися. При цьому, потрібно ще сподіватися на те, що фаворити втратять очки й в інших поєдинках.

novyi_risunok_ttt

Коли грати. Відбір збірні мусять завершити восени 2020 року: у вересні, жовтні та листопаді. Збірній України у групі 8 залишилося провести шість матчів: із Мальтою в гостях, Північною Ірландією вдома та в гостях, Данією та Фінляндією на виїзді та Румунією вдома.

Путівки на Євро отримають лише переможці груп і 5 з 9 найкращих збірних, що посядуть 2-е місце у своїй підгрупі (за кількістю набраних очок, за різницею м’ячів і так далі). Фінал пройде за незвичною схемою: у березні – групові етапи (4 групи по 4 фіналісти) і після тривалої перерви у червня – стадія плей-офф (1/4 фіналу, півфінали, фінал).

До 19 років

u-19

Тренер: Олег Кузнецов. Легендарний у минулому захисник київського «Динамо». У збірних різного віку (16–19 років) працює з 2010 року, проте ще жодного разу не виводив команду до фінальної частини розіграшу чемпіонатів Європи.

Головні зірки. Серед футболістів 2001 року народження слід відзначити голкіпера «Шахтаря» Миколу Трубіна (він вже отримує ігровий час у УПЛ і вважається наступником Андрія Пятова); захисника «Карпат» Владислава Мудрика, оборонців київського «Динамо» Миколу Яроша та Крістіана Біловара; хавбека «Дніпра» Арсенія Батагова, киян Вікентія Волошина та Артема Шулянського; пару форвардів – Максима Гірного з «Карпат» і Данила Сікана з «Шахтаря». Є ще надзвичайно талановитий вінгер «Шахтаря» Михайло Мудрик, проте свій талант він поки конвертує у ролики в соцмережах, а не в те, аби пробитися до головної команди «гірників».

Окремо варто згадати форварда молодіжної команди німецького «Нюрнберга» Еріка Шуранова. В юнацькій південній Бундеслізі він забив 14 голів у 19 матчах цього сезону, але за збірну поки провів один поєдинок. Сподіваємося, свій потенціал у складі синьо=жовтної команди нападник ще реалізує.

Поточна ситуація. Команда Кузнецова перемогла у групі на першому етапі, залишивши позаду Словенію (1:1), Швецію (2:1, дубль Сікана) та Естонію (4:0). Друга стадія кваліфікації мала відбутися наприкінці березня на стадіонах Данії за участі цієї збірної, команд України, Англії та Латвії. В одне коло, і один переможець виходить на Євро. Але карантин скасував ці плани.

Коли грати. Тепер цей раунд перенесено на початок вересня 2020 року. А фінальний етап, який мав відбутися у липні, УЄФА посунула на жовтень та листопад, не змінивши при цьому місце змагань – Північну Ірландію. Тут, як і у випадку з 21-річними гравцями, турнір складатиметься з двох частин і великою перервою між ними. У двох групах (по 4 команди в кожній) міця розіграють з 8 по 14 жовтня, а стадії плей-офф запланована на 9–18 листопада.

До 17 років

17-ukr

Тренер: Олександр Петраков. Після тріумфу на чемпіонаті світу U-20 минулого року, тренер небезпідставно розраховував продовжити турнірний шлях з тими ж футболістами на молодіжному рівні, але в Українській асоціації футболу вирішили інакше, віддавши молодіжку недосвідченому Руслану Ротаню. А найбільш титулований наставник сучасної футбольної України знову пішов працювати з молодшими юнаками. Хтозна, можливо і ця команда за кілька років вразить світ.

Головні зірки. Навряд чи імена футболістів 2003 року народження про щось скажуть вболівальникам. Наразі найбільше матчів за цю збірну провели голкіпер «Шахтаря» Тимур Пузанков, оборонці «гірників» Марк Мампассі та Едуард Козик, захисники «Карпат» Віталій Роман та Гліб Савчук, півзахисники Микита Кононов з «Дніпра» та Максим Хлань з «Карпат» та форвард «Шахтаря» Денис Шостак. Футболісти «Динамо» поки грають не так багато за цю команду. Найчастіше (по 10 матчів) – півзахисник Станіслав Уросолов та нападник Назар Волошин.

Тут також є легіонери з відомих клубів: хавбек Богдан Шубін з німецького «Шальке» та форварди Даніель Ляпін з португальського «Спортинга» та Назарій Довгань з іспанського «Атлетіка».

Поточна ситуація. Юнаки Петракова у схожій ситуації з командою U-19. Спочатку впевнено пройшли перший раунд кваліфікації з однією нічиєю проти Португалії 0:0 та двома перемогами над Албанією та Грузією по 2:0. Але наприкінці березня замість другого етапу пішли на карантин. Три місяці тому українці мали розіграти з однолітками Греції, Білорусі та Туреччини на полі останніх одну путівку до фіналу Євро-2020.

Цей раунд а заразом і весь фінал чемпіонату, який мав пройти в Естонії у травні 2020 року, скасовано. Місця для турніру в календарі не лишилося – тож титул чемпіона залишиться цього року не розіграним.

Коли грати. Але збірна U-17 не розбігається. Восени команда мала стартувати в новому для себе циклі – за новим форматом, який передбачає поділ усіх команд на три великі категорії відповідно до їхнього рейтингу. ТОП-20 (тут і Україна) повинні були безпосередньо боротися за звання чемпіонів Європи у своїй віковій категорії (для Петракова та його футболістів це вже U-19).

Українці отримали серйозних суперників у результаті жеребкування: Німеччину, Бельгію та Швецію. Матчі мали відбутися у листопаді 2020 року, проте запуск нового формату УЄФА відклала на один цикл.

Решта

Тому продовжують існувати й «проміжні» вікові збірні – U-18 та U-16, які зараз формуються з футболістів 2002 та 2004 років народження. Офіційних матчів у них наразі немає, але вже скоро їм треба буде вступати в боротьбу на рівнях U-19 та U-17.

Старші під керівництвом Володимира Єзерського вже пропустили два представницькі збори і тепер готуються до товариських матчів проти Болгарії, які заплановані на вересень. У листопаді має розпочатися кваліфікація до чемпіонату Європи. Суперниками будуть команди Чорногорії, Білорусі та Ізраїлю. Далі підуть дві найкращі команди.

Наймолодша українська збірна 16-річок, очолювана Сергієм Нагорняком, також не зіграла у квітні в рейтинговому турнірі за участю Фінляндії, Австрії та Гани. Тепер підлітки чекають серпня аби взяти участь у турнірі Віктора Баннікова (суперники – Білорусь, Вірменія, Латвія) та жовтня і кваліфікаційних поєдинків на Євро-2021 проти Грузії, Бельгії та Литви (ігри пройдуть у Грузії).

Схожі записи