Новий чемпіонат – нові команди

first_liga

Українська Прем’єр-ліга – на футбольних канікулах. Змагання відновляться наприкінці лютого, але вже зараз варто знати, хто буде грати в УПЛ наступного сезону – 2020-2021. Тим більше, зважаючи на зміни, які відбудуться в новому чемпіонаті. Низка клубів першої ліги вже подали заявки на те, аби приєднатися до еліти.

Мінус один – плюс три

first_liga11

Прем’єр-ліга вже четвертий сезон грає за однією дуже куцою схемою. На першому етапі 12 команд проводять між собою по 22 матчі (11 вдома і стільки ж на виїзді – по разу з кожним суперником). Після цього таблиця ділиться навпіл і верхня шістка та нижня шістка знову в два кола (плюс ще 10 матчів) грають між собою, остаточно розподіляючи місця.

Ротація між УПЛ та Першою лігою в трьох попередніх сезонах відрізнялася. Спочатку це був обмін два на два (передостання та остання команди понижуються в класі, а на заміну приходять чемпіон та віцечемпіон Першої ліги), а останні два сезони напряму вилітав лише аутсайдер (піднімався лише чемпіон), а колективи, що фінішували на 10-му та 11-му місцях грали матчі за виживання проти 3-ї та 2-ї команди Першої ліги відповідно. В сезоні 2017-2018 вищі за класом програли менш рейтинговим суперникам (але «Чорноморець» через відмову ФК «Полтави» все ж зберіг місце), а влітку 2019-го «Карпати» змогли захистити право грати в УПЛ («Чорноморець» знову поступився і цього разу вже вилетів).

Поточний чемпіонат відрізняється. Схема розіграшу та ж сама, але на наступний чемпіонат елітний дивізіон розширяється до 14 команд. Тож вилетить з УПЛ лише остання за підсумками змагань команда, а піднімуться – три найсильніші клуби Першої ліги. І ніяких додаткових плей-офф.

Претенденти

table_1st

Хто буде останнім в УПЛ наразі неясно, адже попереду ще 4 тури першого етапу і 10 турів – другого. 14 матчів – це потенційно 42 набрані очки для кожного учасника. І навіть половина з максимуму може перевернути ситуація в таблиці. Так само нічого не зрозуміло в Першій лізі. Там до зимової перерви зіграли 19 турів. Навесні команди проведуть ще по 11 матчів.

Щільність у верхній половині таблиці вражає: між лідером і восьмою командою (а це рівно екватор – в турнірі бере участь 16 команд) відстань лише у дві перемоги – шість очок. Тож змінюється все дуже швидко, а після зими, коли, як правило, команди серйозно змінюють склади, може статися що завгодно.

Втім, деяка ясність все ж прослідковується. Це пов’язано з тим, що для участі в Прем’єр-лізі мало відповідати спортивним вимогами (бути призером Першої ліги). Потрібно ще пройти сертифікацію – отримати атестати від УПЛ та УАФ, які свідчитимуть, що клуб відповідає вимогам до учасників (фінанси, інфраструктура, тощо). Зробити це потрібно завчасно, тож вже сьогодні – за півроку до старту нового сезону стало відомо: хто з команд претендує на підвищення у класі, а хто просто грає заради задоволення, навіть якщо й знаходиться у верхній частині таблиці.

Заявки на проходження атестації для участі в УПЛ у сезоні 2020-2021 подали сім команд, заявила Українська асоціація футболу.

«Рух» (Винники)

rukhh

Команда з передмістя Львова після 19 турів лідирує в чемпіонаті Першої ліги, набравши 39 очок. «Рух» в першу чергу вирізняється на фоні інших учасників іменитим тренером (щоправда, за чутками, Леонід Кучук взимку знайде нове місце роботи), наявністю легіонерів з Бразилії та Гани та найкращою обороною в лізі (13 пропущених голів).

Лідери команди – воротар Роман Мисик, захисники Володимир Заставний, Ігор Дуць, Леандро, хавбеки Іван Брикнер, Богдан Бойчук, Ростислав Русин і форварди Данило Кондраков (9 голів в чемпіонаті) та Юрій Климчук (7). Більшість з них – молоді футболісти віком до 25 років.

«Волинь» (Луцьк)

volynn

На одне очко відстає від «Руха» і чи не найбільш відверто заявляє про бажання підвищитися у класі. «Волинь» бере не захистом (24 пропущених – найбільше серед команд першої вісімки), а атакою. Лучани забивають у середньому два голи за 90 хвилин. Найчастіше це робить досвідчений Денис Кожанов (12 голів).

Крім 32-річного Кожанова, який має досвід виступів у Прем’р-лізі, на перших ролях в клубі – такі самі ветерани вікової категорії «за 30». Воротарю Віталію Недільку – 37 років, центральному захиснику Тарасу Михалику – 36, хорватському вінгеру Младену Бартуловичу – 33, правому захиснику Сергію Симініну – 32… Дещо молодший ще один центр бек – словенець Міха Горопевшек. Йому «лише» 28 років. Але набагато більше про його гру в сезоні скажуть цифри: 4 голи і 7 результативних передач за 17 матчів.

З молодших гравців основи – захисники Іван Цюпа та Василь Курко, атакувальний півзахисник з Ірану Сіаваш Хагназарі, колишній лідер «Карпат» – центральний хавбек Амбросій Чачуа. Також у складі – форвард Віталій Пономар, який провів кілька вдалих сезонів за «Олександрію».

ФК «Минай»

mynajj

Юридично команда представляє закарпатське село Минай, проте воно фактично зливається з Ужгородом, а від вокзалу обласного центру до стадіону «Минай» усього 5 кілометрів. Тож вболівальники звуть клуб «Минай» (Ужгород), тим більше, що в самому місті на Ужі професійного клубу вже кілька років немає, а у разі виходу до УПЛ, грати на сільському стадіону місткістю 1300 глядачів не дозволять Регламент. Доведеться переїздити на «столичний» стадіон «Авангард».

А шанси на вихід у недавніх аматорів досить високі. Аргументи «за» – поточне 3-є місце в турнірній таблиці (37 очок) і солідний підбір виконавців. Причому головний акцент тут роблять на уродженців Закарпаття або ж вихованців місцевого футболу. Серед таких – голкіпер Андрій Попович, найкращі бомбардири клубу Анатолій Нурієв (12 голів у сезоні) та Роберт Гегедош (9 точних ударів), вінгер Василь Пиняшко, хавбек Владислав Микуляк (5 результативних передач).

З «легіонерів», що важливі для складу – хіба що захисник Петро Стасюк, хавбек Максим Гавриленко та бразильський оборонець Антоніо Сантос. Також за «Минай» виходять на поле такі відомі в минулому футболісти, як Олег Допілка («Динамо» Київ), Артур Карноза («Дніпро», «Карпати») та граючий директор клубу Михайло Кополовець («Карпати»). А керує тренувальним процесом Василь Кобін («Шахтар»).

«Інгулець» та «Оболонь»

inhulets_-_obolon

Також серед тих, хто подав заявки на атестацію – «Інгулець» (Петрове, Кропивницька область) та київська «Оболонь-Бровар». У обох команд стільки ж очок, як і у «Миная» – по 37. Власник «Інгульця» одіозний Олександр Поворознюк вже давно мріє про Прем’єр-лігу, а клуб другий рік поспіль сенсаційно виступає в Кубку України. В 2019 дійшов до фіналу, а зараз гратиме в 1/4 з хорошими шансами на прохід далі. Суперником по чвертьфіналу буде «Минай».

Лідер клубу – найкращий бомбардир ліги Ніка Січінава (13 голів). Також в команді зірковий у минулому голкіпер Богдан Шуст, захисник Максим Ковальов, опорник Владислав Лупашко, форварди Олександр Мішуренко та Олександр Акименко, хавбек Владислав Клименко, вінгер Ілля Коваленко. Команда – найстарша в Лізі. Середній вік гравців – 27,3 роки.

За «пивоварів» грає не так багато іменитих футболістів. Найвідоміші з них воротар Олександр Боровик і півзахисник Рінар Валєєв. Але перший зіграв усього два матчі, а другий пропустив половину першого кола. На перших же ролях в нинішній «Оболоні» менш статусні гравці. Наприклад, орендований у «Колоса» захисник Артем Терехов, або фланговий форвард Ігор Мединський, який у свої 27 досі не дебютував у Прем’єр-лізі. В нижчих дивізіонах усю кар’єру провів і 31-річний півзахисник Максим Покотилюк. Головна запорука успіху київської команди – зіграність і тренерський талант Сергія Ковальця.

«Металіст» та «Чорноморець»

metalist_chornomorets

А це два титулованих клуби, які свого часу навіть призерами чемпіонату України ставали. Щоправда у харків’ян тепер нова юридична особа і формально це інший клуб.

Якщо «Металіст-1925» є реальним претендентом на УПЛ (35 очок, шо на 2 менше, ніж прохідне третє місце), то заявка «Чорноморця» – то, швидше, намагання видати бажане за дійсне. Одесити провалили перше коло і нині мають лише 22 очки в активі, посідаючи 10-е місце. Відіграти фору в 15 очок відразу у трьох клубів за 11 турів – це фантастика.

Команди з Харкова і Одеси укомплектовані, відверто кажучи, посередньо. У складі «Металіста» можна відзначити хіба що найкращого бомбардира Ярослава Ямполя (7 голів), воротаря Дениса Сидоренка, вінгера Антона Савина і парочку надрезультативних оборонців – Дмитра Поспєлова та Віталія Кольцова (9 голів на двох). А от бразильці Дерек, Лукас і Додо додали команді лише екзотики, але не ефективності (18 матчів на трьох).

«Моряки» – наймолодша команда Першої ліги з середнім віком гравців 21,9 років. Але при цьому найбільше хвилин на полі провели ветерани: 32-річний опорник Андрій Ткачук, 31-річний хавбек Віталія Гошкодеря, 34-річний вінгер Володимир Аржанов і 33-річний атакувальний півзахисник Костянтин Ярошенко. Усі вони мають солідний досвід виступів на рівні УПЛ, але найкращі часи вже позаду. Тоді як потенційно зіркова молодь (в тому числі чемпіон світу серед 20-річних Микола Мусолітін та воротар молодіжної збірної Андрій Кожухар) поки ще грають нестабільно. Тому й результат такий.

Схожі записи