Героїчні камбеки «Таврії». Ганебні втрати «Динамо»

zorya-dinamo

В минулому турі чемпіонату України полтавська «Ворскла» і чернігівська «Десна» видали справжній футбольний трилер. Чернігівці в гостях після першого тайму вигравали з рахунком 0:3, але дозволили суперникам відігратися і врятувати очко. За 27 років чемпіонатів країни таких випадків було лише 6. Полтавський камбек – сьомий.

31 травня 1996. «Кривбас» – «Зірка-НІБАС» 5:4 (по ходу гри – 0:3)

Фініш 5-го чемпіонату України був досить напруженим і цікавим. На місця в євро кубках претендували обидва новачки Вищої ліги – столичний «ЦСКА-Борисфен» і «Зірка» – тоді ще з Кіровограду і зі спонсорським додатком «НІБАС». З іншого боку «Кривбас» боровся за виживання і в підсумку випередив невдах сезону на 4 очки – трохи більше ніж принесла ця дивна перемога.

krivbas-zirka

Чому дивна? Вже до 35-ї хвилини гості впевнено вели в рахунку, завдяки дублю кращого бомбардира команди Сергія Борисенка і гола Олександра Мизенка. За 7 хвилин все перевернулося з ніг на голову – господарі зрівняли рахунок. Але й це ще було не все – на 44-й хвилині Мизенко забив вдруге і на перерву команди пішли за переваги «Зірки». Щоправда менш ніж за 20 хвилин другого тайму вже криворізька команда вела в рахунку 5:4.

Два голи з п’яти переможних забив форвард Олександр Севидов, який після того сезону перейшов до лав донецького «Металурга» і за 4 роки став там легендою клубу, забивши 34 голи. Нині він тренер, в послужному списку якого близько 10 команд з України, Молдови та Болгарії. Прямо зараз – безробітний і ризикує назавжди лишитися в такому статусі, оскільки є однією з головних дійових осіб у справі з договірними матчами. Якщо провину буде доведено – на Севидова чекатиме пожиттєва дискваліфікація.

А «Зірка» в той же період часу підозріло програла середняку «Кременю», але перемогла основу «Динамо» яке боролось за золоті нагороди з «Чорноморцем».

24 вересня 1998. «Таврія» – «Динамо» 3:3 (по ходу гри – 0:3)

Попереднього сезону київське «Динамо», що відродилося з поверненням Валерія Лобановського, сенсаційно вийшло до плей-офф Ліги чемпіонів, принизивши на груповому етапі «Барселону». Підготовка до нового єврокубкового сезону (який став найуспішнішим в новітній історії киян – півфінал Ліги чемпіонів) йшла через чемпіонат України, де в 10 турах «динамівці» втратили надто багато як для беззаперечного фаворита: нічиї з «Карпатами» і «Кривбасом», домашня поразка від «Дніпра». А тут ще програш в першому турі Ліги від грецького «Панатінаїкоса»…

Втрачати очки в Сімферополі команді не можна було ані з турнірної, ані з психологічної точки зору. Саме тому в Крим «Динамо» поїхало основним складом: Шовковський, Головко, Лужний, Ващук, Дмитрулін, Каладзе, Гусин, Косовський, Калитвинцев, Шевченко і Ребров. Зірковий склад, який за півроку розриватиме «Реал» в чвертьфіналі Ліги чемпіонів, менш ніж за годину гри проти «Таврії» забив тричі. Голами відзначилися Віталій Косовський в першому таймі, а також Андрій Шевченко та Сергій Ребров в дебюті другого.

tavriya-dinamo

Здавалося, перемога в кишені, проте з цим не згоден був 23-річний півзахисник кримчан Олексій Осипов. З інтервалом в 5 хвилин він забив двічі, скоротивши перевагу гостей до мінімуму, а за 4 хвилини до кінця гри забив третій гол, який став останнім в матчі. Це був перший випадок в чемпіонатах України, коли «Динамо» пропустило тричі від одного футболіста.

Осипов в тому сезоні став кращим бомбардирів «Таврії», забивши 11 голів за сезон (наприклад двічі – у воротах «Шахтаря»), а за два роки поїхав грати в чемпіонат Росії. Потім він ще двічі повертався в «Таврію», а завершив кар’єру за 10 років після легендарного матчу в складі ще однієї сімферопольської команди – «Динамо-Ігросервіс».

18 червня 2003. «Волинь» – «Дніпро» 4:5 (по ходу гри – 4:1)

«Волинь» тоді видала найкращий свій сезон: дісталася півфіналу Кубку України і заздалегідь забронювала за собою 6-е місце в чемпіонаті – турнірних задач на останній матч першості у команди з Луцька не було. А от «Дніпро» заочно змагався за бронзові нагороди з донецьким «Металургом». Враховуючи, що «Волинь» і «Дніпро» фінансувалися з однієї кишені Ігоря Коломойського, навряд чи були сподівання на інтригу. Але команди видали ще й яку!

volin-dnipro

Азербайджанський дует Алієв – Гулієв вже до 26 хвилини забив три голи у ворота «Дніпра». Гості відповіли одним точним ударом Назаренка, але в дебюті другої половини гри нігерієць Сіанкам довів рахунок до розгромного. Втім, за 11 хвилин «дніпряни» зрівняли цифри на табло, забивши тричі (ще один гол на рахунку Назаренка), а наприкінці матчу навіть вирвали перемогу.

Ту гру вважають еталоном «здачі» поєдинку. Про це, до речі, опісля говорив і легендарний наставник «Волині» Віталій Кварцяний. На той момент він тимчасово залишив посаду аби працювати віце-президентом клубу, але коли повернувся на тренерській місточок – 9 учасників матчу вигнав з команди. За його словами домовлялися футболісти прямо на полі під час гри, коли стало очевидно, що «Дніпро» ризикує втратити дорогоцінні очки. Втім, гостям це не допомогло – «Металург» свій поєдинок також виграв і обігнав команду Євгена Кучеревського на 1 очко.

15 листопада 2008. ФК «Маріуполь» – «Таврія» 3:3 (по ходу гри – 3:0)

Команда з Сімферополя – єдина в Україні, що змогла двічі врятувати матчі, в яких програвала з різницею в три м’ячі. В Маріуполі кримчани пропустили тричі до 37-ї хвилини, а могли й більше – але господарі не реалізували один з трьох 11-метрових ударів, призначених арбітром у ворота «Таврії».

Ще в першому таймі за рахунку 0:3 тренер гостей Сергій Пучков провів відразу дві заміни, одна з яких стала ключовою. Нігерієць Лакі Ідахор прекрасно вписався в гру, допоміг команді до перерви відіграти один на 42-й хвилині, забив сам після перерви і долучився до третього голу «Таврії» в середині другого тайму.

mariupol-tavriya

До речі, маріупольська команда в тому чемпіонаті ледь не вилетіла в першу лігу, набравши з аутсайдером – ФК «Львів» – однакову кількість очок. Так що можна вважати цю нічию не втратою, а такою, що принесла рятівний один бал.

24 жовтня 2009. «Карпати» – «Металург» 3:3 (по ходу гри – 0:3)

Олег Кононов тоді саме починав успішний похід за путівкою в Європу на тренерському місточку «Карпат». І його вміння налаштувати підопічних на боротьбу до останнього (це проявиться за рік в Лізі Європи під час матчів проти «Галатасараю», «Боруссії», «ПСЖ» та «Севільї»). В матчі проти запорізького «Металургу» ця риса пройшла загартування.

karpati-metalurg

Африканські легіонери гостей Тейку та Алозі (двічі) в густому тумані до 40-ї хвилини зробили свою справу і готувалися вже перепочити в роздягальні, коли «леви» зусиллями Дениса Кожанова один гол відіграли ще до перерви.

А в другій половині матчу відзначилися крайні захисники «Карпат» Ігор Ощипко та Артем Федецький. Причому останній зрівняв рахунок, коли команда вже грала в більшості. Втім, довести справу до перемоги не вистачило часу і сил.

1 жовтня 2017. «Зоря» – «Динамо» 4:4 (по ходу гри – 0:3)

А от «динамівці» – єдина в історії чемпіонатів України команда, що примудрилася двічі втрачати перемоги в матчах, протягом яких вигравала з рахунком 3:0. Між кримською і луганською ганьбою – різниця в 19 років.

Минулого чемпіонату матч проти «Зорі» підопічні Олександра Хацкевича розпочали надзвичайно впевнено і виграли перший тайм з розгромним рахунком. Відзначилися Мбокані, Буяльський і Мораес. Але «Зоря», судячи з усього, отримала в роздягальні серйозний «втик» від тренерів і знайшла в собі сили зрівняти рахунок (Харатін, Фрейтас, Сілас). Третій гол луганчани забили за 10 хвилин до кінця гри.

zorya-dinamo1

Втім і на цьому гойдалки не завершилися. Денис Гармаш миттєво повернув перевагу «Динамо», але ще за 5 хвилин остаточний рахунок в матчі встановив Євген Опанасенко.

23 квітня 2019. «Ворскла» – «Десна» 3:3 (по ходу гри – 0:3)

Гра минулого тура – сьома в цьому списку героїчних камбеків. Підопічні Віталія Косовського повністю провалили першу половину матчу, пропустивши на 2-й і 14-й хвилинах. А коли спробували піти вперед аби відігратися – отримали наприкінці тайму ще й третій гол. Дубль на рахунку Михайла Сергійчука, ще один гол забив Дмитро Хльобас.

vorskla-desna

Але як легко господарі віддали, так само легко і взяли. Аби зрівняти рахунок команді з Полтави знадобилося 20 хвилин, протягом яких відзначилися Габелок, Шарпар і Карека.

Після матчу головний тренер чернігівської «Десни» Олександр Рябоконь зазначив, що з приводу перебігу подій в другому таймі – у нього немає слів, є лише вигуки.