Великий спорт – великі гроші

money_sport_main

Експерти авторитетного видання Forbes порахували скільки за період з 2010 по 2019 роки заробили найбільш успішні спортсмени світу. Після аналізу – взялися за голови від отриманих цифр. Лідер рейтингу заробив майже 1 мільярд доларів за 10 років. Шалена сума. Проте, як показують останні роки – це далеко не межа, і рекорд скоро може бути побитий.

Конкуренція на користь

camera

Зрозуміло, що наявність у топ-спортсмена рівного за класом конкурента стимулює його до того, аби завжди бути в оптимальній формі і викладатися на будь-яких змаганнях на усі сто. Без Мессі не було би стільки уваги до Роналду, а без Джоковіча – до Надаля чи Федерера. Але в даному випадку важливою є не лише спортивна, але й маркетингова конкуренція між телевізійниками і компаніями, що спеціалізуються в першу чергу на виробництві спортивних товарів.

Стрімке зростання доходів спортсменів найвищого рівня за останні 10 років обумовлене саме ростом телевізійних контрактів на найбільш видовищні змагання, а також високими ставками в боротьбі двох гігантів на ринку спортивного взуття: Nike та Adidas. До почату 2010-х гольфіст Тайгер Вудс був єдиним спортсменом світу, хто заробив більше 80 мільйонів доларів США за рік. За минуле десятиліття таких зібралося більше десяти, а сам Вудс «впав» до середнього показника в 60 мільйонів.

Ще один фактор (але не ключовий, а в окремих випадках і неможливий) – здатність спортсмена взяти грошові потоки під власний контроль або ж довіритися найближчим агентам. В командних видах це неможливо, але там де головна дійова особа – не команда, а людина, це може дати результат, який виведе атлета на перше місце. Втім, не будемо забігати наперед. Почнемо знизу рейтингу.

10. Льюїс Гемілтон (Формула-1) – 400 млн

lewis-hamilton-selfie-pa

Британець в 2010-х фінішував першим на 73 етапах гран-прі. Для порівняння: два найближчих переслідувача по цьому показнику (Себастьян Феттель та Ніко Росберг) сумарно здобули на дві перемоги менше. Починаючи з 2014-го Гемілтон за 6 років не став чемпіоном лише раз – в 2016 році його на мінімальні 5 очок випередив партнер по «Мерседесу» Росберг.

Головна складова доходів Гемілтона – саме зарплата від німецької стайні, яка завдяки британському гонщику є непереможною в Кубку конструкторів ось уже 6 років поспіль.

9. Кевін Дюрант (баскетбол) – 425 млн

kevin_durants

Річний дохід Дюранта (зарплата та бонуси) зріс в 4 рази протягом минулого десятиліття. Наприклад, лише за 2019 рік форвард «Голден Стейт) заробив більше 65 мільйонів доларів.

А завершення десятиліття 31-річний американець увінчав не лише фінансовими, але й спортивними успіхами. Після переходу з «Оклагоми Сіті» в Сан-Франциско він двічі в складі нової команди ставав чемпіоном НБА (2017 та 2018 роки).

8. Менні Пак’яо (бокс) – 435 млн

manny_pacquiao

Бокс приносить шалені доходи телекомпаніям, які щедро діляться з бійцями грошима. Наприклад, за право подивитися 25 боїв за участю Менні Пак’яо заплатило 20 мільйонів вболівальників по всьому світу. Лише ця складова принесла 1,3 мільярди доходів. Звісно, спортсмен отримав навіть не чверть від суми, проте разом з гонорарами в підсумку він заробив 435 мільйонів за 10 років.

Філіппінець протягом 10 років приміряв чемпіонські пояси трьох найпрестижніших версій – WBO, WBA та WBC, захистивши їх сумарно 12 разів. На його популярність у світі не вплинули навіть чотири поразки (в тому числі – від головного свого суперника Флойда Мейвезера).

7. Філ Мікельсон (гольф) – 480 млн

phil_mickelson

Зовсім трохи (звісно, за мірками спорту найвищих досягнень) не дотягнув до позначки у пів мільярда. Минулі 10 років вмістили в себе чимало перемог для американця. Він втретє в кар’єрі виграв «Мастерс» та вперше – Відкритий чемпіонат Британії (це два з чотирьох мейджорів – найбільш престижних у світі гольф-турнірів за аналогією Великого шолому в тенісі). Також Мікельсона включили до Всесвітнього залу слави гольфу.

Найбільші гроші 49-річний спортсмен заробив у 2018 році, коли здолав найпринциповішого свого суперника – Тайгера Вудса в турнірі з головним призом у 9 мільйонів доларів.

6. Тайгер Вудс (гольф) – 615 млн

tiger_woods

Але при цьому Вудс опинився вище Мікельсона у фінансовому рейтингу. Хоча головні перемоги 44-річного американця припали на його молодість (з 1997 по 2008 він переміг на 14 мейджорах), а протягом минулого десятиліття була лише одна перемога такого рівня, все ж він і досі залишається серед лідерів.

Втрати призових Тайгер Вудс компенсує популярністю серед рекламодавців і вболівальників, конвертувавши її в 615 мільйонів за 10 років. При цьому спортсмен бере участь в середньому лише в 10 турнірах на рік. Для гольфу це відверто простий графік змагань.

5. Роджер Федерер (теніс) – 640 млн

roger_federerwewe

Історія швейцарця чимось схожа на історію Вудса. В позаминулому десятиліття Федерер переміг на 15 турнірах з серії Великого шолому, а протягом 2010-х – лише 5. В «нульових» у нього майже не було конкурентів, а тепер і Надаль, і Джоковіч (та й менш рейтингові суперники теж) досить регулярно перемагають лідера за кількістю тижнів, проведених у статусі першої ракетки світу.

З одного боку тенісист вже пережив не одне покоління тенісистів, яким пророкували скинути короля з трону. А з іншого – йому вже 38, а теніс – не гольф, де можна і на шостому десятку бути чемпіоном. Не більше ніж за 2–3 роки Роджер Федерер зачохлить ракетку, але ще довго його банківський рахунок не буде порожнім, через підписаний в 2018 році 10-річний контракт з японським гігантом з виробництва одягу – компанією Uniqlo. Угода принесе швейцарцю 300 мільйонів. А є ще автомобілі Mercedes, взуття Nike, тенісне екіпірування Wilson, годинники Rolex, напої Moet & Chandon, шоколад Lindt… Бренди преміям-класу люблять імпозантного тенісиста. За оцінками Forbes найбільше від спонсорів у світі спорту отримує саме Федерер.

4. Леброн Джеймс (баскетбол) – 680 млн

lebron_jamesdfr

Структура доходів у триразового чемпіона НБА (2012 та 2013 з «Майамі Хітс», 2016 з «Клівленд Кавальєрс») теж непропорційна. Від спонсорів він отримує вдвічі більше, ніж від роботодавців. Власне, один з найкращих баскетболістів світу протягом минулих 10 років лише раз за кар’єру заробляв найбільше за всіх в НБА.

Таку несправедливість Джеймс компенсував доходами за межами майданчика. Щорічні контракти з Nike приносили йому вдвічі або навіть втричі більше. А за кількістю пар проданих іменних кросівок Леброн поступається лише легендарному Майклу Джордану. Оновлений контракт з виробником спортивного взуття став пожиттєвим (!).Nike виплатить спортсмену (навіть коли він буде вже пенсіонером) сумарно не менше 1 мільярда доларів.

2-3 Ліонель Мессі, Кріштіану Роналду (футбол) – 750 млн та 800 млн відповідно

messi_-_ron

Тут все прогнозовано і нудно. Два найвидатніші футболісти останнього десятиріччя лише раз віддали титул найкращого – «Золотий м’яч» – іншому. У Мессі – 5 перемог, у Роналду – 4 (плюс ще по одній наприкінці «нульових»). Хто ж як не вони мають отримувати найбільше в світі футболу.

Протягом окремо взятого 2019 року саме аргентинець і португалець стали найбагатшими спортсменами світу. Причому Мессі переміг: заробив 127 млн проти 109 у Роналду. Втім, в загальному заліку за 10 років лідирує форвард «Реала» і «Ювентуса» з форою у 50 млн. Зарплати вищі у Мессі, але португалець бере своє за рахунок ширшої авдиторії в Instagram та Facebook. Рекламодавці готові платити за це більше.

1. Флойд Мейвезер (бокс) – 915 млн

floyd_mayweather

Фантастичні цифри стали досяжними після того, як американець позбувся промоутера в 2006 році, виплативши йому неустойку в розмірі смішних нині 750 тисяч доларів. Відтоді він сам почав керувати власними поєдинками, створивши Mayweather Promotions. Як наслідок – в 2015 та 2017 роках лише за два поєдинки проти Менні Пак’яо та Конора МакГрегора компанія заробила 500 мільйонів доларів.

Перемога в рейтингу Мейвезера унікальна, оскільки в кінцевій сумі немає зарплат від роботодавця і жодної «жирної» угоди зі спонсорами. Все зароблено власними кулаками і маркетинговими навичками.

Гендерна і видова нерівність

serena-williams-us-open-2018-2

Як не дивно, проте в рейтингу не опинилося жодного атлета з таких багатих видів спорту, як хокей, бейсбол чи американський футбол.

Ще один важливий момент стосується прав спортсменок. Часто спроби тенісисток добитися рівних призових від організаторів найбільших турнірів, викликають поблажливі посмішки (мовляв телебачення готове платити більше за чоловічі матчі) чи навіть роздратування. Але факт лишається фактом. Найвище з жінок в списку Forbes опинилася Серена Вільямс. У неї – в два з половиною рази більше перемог на турнірах Великого шолому за попередні 10 років, ніж у Федерера (12 проти 5), але при цьому – втричі менше коштів (лише 215 мільйонів проти 640) і тільки 40-е місце в рейтингу багатіїв від спорту.

Схожі записи