Наші майбутні чемпіони

ukr-tur-2-1-min

Після тріумфу молодіжної U-20 збірної України з футболу на чемпіонаті світу інтерес до юнацького футболу підсилився. Оскільки апетит приходить під час їжі – то стало цікаво чи зможе наступне покоління українських гравців хоча би наблизитися до такого ж успіху.

Шлях до нагород чемпіонату світу наступний: відбірковий етап чемпіонату Європи, другий раунд кваліфікації, участь в фінальній частині Євро-2020 в віковій категорії U-19, зайняте там місце не нижче 6-го (воно дає право стати учасником світової першості 2021 року). І вже там – боротьба за медалі.

Правила європейського і світового футболу такі, що європейські юнацькі першості для 19-річних футболістів проходять щороку, але лише ті турніри, які відбуваються в парні роки є відбірковими для чемпіонатів світу в категорії U-20. Саме за таким принципом команда Олександра Петракова минулого року зіграла на Євро (дійшла до півфіналу), а в цьому році – на чемпіонаті світу в Польщі, де стала чемпіоном.

Перший похід 17-річних

Українські тріумфатори – команда, складена переважно з гравців 1999 року народження з кількома «вкрапленнями» народжених вже на початку нового тисячоліття. Нова версія збірної U-19 формується з гравців 2001 року народження і молодших. Хто ці футболісти?

kuznecov-nov-min

Тренер збірної – славетний в минулому захисник «Динамо» та збірної СРСР Олег Кузнецов. Він очолив цю команду в 2016 році і відтоді вже встиг зіграти один відбірковий цикл до Євро для 17-річних. Завершилося все не просто невдало, а за скандалом.

В 2017 році юні українці розпочали кваліфікаційний етап до Євро U-17 в Болгарії, де зібралися крім України та господарів змагань ще команди з Ірландії та Азербайджану. Команда Кузнецова вже в першому ж матчі розгромила господарів з рахунком 3:0, а потім не помітила і Азербайджан – 6:1. Гра проти ірландців, які теж стартувати з двох впевнених перемог вже не мала вирішального значення. Україна програла з рахунком 1:3, але вийшла в другий раунд.

Жереб був не надто приязним – суперниками по групі стали Чехія, Сербія та Іспанія. Проводити міні-турнір довірили чехам, а в фінальну частину потрапляли перша і друга команди підгрупи. Українці не злякалися фаворитів і в двох стартових матчах набрали 4 очки: нічиї з Іспанією 1:1 і перемога над Сербією 2:1. Це на 99 % мало гарантувати нашій команді путівку на чемпіонат Європи, але…

Скандал чи ганьба?

ukr-tur-18-5-min

В грі проти Іспанії жовті картки отримали півзахисник «Динамо» Роман Бодня та його одноклубник – захисник Микола Ярош. Їх обох тренери випустили на матч проти Сербії. І лише після поєдинку тренерському штабу збірної стало зрозуміло, що дисциплінарні покарання першого етапу не згорають, а накопичуються. У Яроша та Бодні були попередження в Болгарії і після «гірчичників» у гри проти іспанців вони перетворилися на одно матчеву дискваліфікацію.

Наслідки: технічна поразка від Сербії з рахунком 0:3, штраф і примарні шанси виправити ситуацію в останній грі з чехами. Потрібної перемоги команда Кузнецова не здобула, а тут ще й в паралельному матчі іспанці та серби зіграли внічию, яка влаштовувала обидві збірні навіть за умови виграшу українців.

В Федерації футболу України не стали карати ані головного тренера, ані технічного директора Олега Протасова. Натомість звільнили чотирьох працівників: головного аналітика ФФУ, голову департаменту розвитку, асистента головного тренера і… адміністратора збірної в обов’язки якого входить організація харчування, спортивної форми, інвентарю та транспортні питання. Коротше кажучи, призначили винних.

Новий похід

ukr-tur-18-11-min

Невдача болісно вдарила по команді в першу чергу психологічно. А ще – збірна втратила чудову нагоду заповнити календар як мінімум трьома офіційними матчами на найвищому рівні. Довелося рік готуватися виключно через контрольні поєдинки та участь в товариських міжнародних турнірах. У другому півріччі юнацька збірна провела шість матчів: програла Японії та Угорщині (двічі по 0:1), обіграла Словаччину (1:0) та ОАЕ (2:1). Також перемогами завершилися дві гри проти ровесників з Данії (2:1 та 1:0).

В 2019 вже відбулося три збори. В березні Україна в експериментальному складі (через травми та виклик лідерів до старших збірних) двічі на виїзді програла Болгарії з рахунком 0:3 та 0:1.В квітні (без гравців «Динамо») обмінялася дзеркальними перемогами (1:0 та 0:1) вдома з турками. А в травні без киян і представників «Шахтаря» команда взяла участь в міжнародному турнірі «Кубок Словаччини». Обіграли Чехію (2:0), програли Іспанії (1:2) та зіграли внічию 0:0 з Хорватією. В матчі за третє місце поступилися збірній РФ з рахунком 0:1.

До листопада, коли почнеться старт кваліфікації, Олег Кузнецов запланував ще два збори: у вересні матчі проти Румунії, а у жовтні – проти Греції. А вже 13, 16 та 19 листопада суперниками України у першому раунді відбору на Євро-2020 стануть Естонія, Словенія та Швеція.

Імена

Вихід на Євро, який був зовсім поруч, продемонстрував би наскільки готова збірна до змагань такого рівня, але тепер доводиться робити поверхневі висновки. Особливо зважаючи на те, що жоден збір не відбувся в оптимальному складі. То найкращих гравців команди залучив Олександр Петраков до чемпіонату світу, то «Динамо» і «Шахтар» не відпускали своїх представників з огляду на те, що збори проходили поза часовими рамками, визначеними УЄФА.

Почнемо з того, хто був цікавий команді U-20. На чемпіонат світу Олександр Петраков узяв форварда Данила Сікана, який зараз намагається довести тренерам донецького «Шахтаря», що достойний більшого, ніж чергова оренда в Маріуполь.

mudrik

Також багато говорилося про те, що місця в команді заслуговує півзахисник «Шахтаря» Михайло Мудрик. Фактично він був єдиним футболістом 2001 року народження, який мав ігрову практику на дорослому рівні в минулому чемпіонаті УПЛ. Виступаючи за «Арсенал» на правах оренди Мудрик зіграв в 10 матчах.

За місце у воротах будуть конкурувати юні таланти «Шахтаря» Олексій Трубін та «Динамо» Руслан Нещерет. Їх обох вже залучають до тренувань з основою наставники клубів. Третій воротар збірної – Валентин Горох з «Карпат». Він відіграв у всіх недавніх матчах за збірну в Словаччині

mudryk_ukr

Захист збірної – київсько-льівський. Найбільше матчів за команду провів Владислав Мудрик з «Карпат». Найчастіше поруч з ним в основі з’являлися його одноклубник Артем Данилюк, а також тріо «динамівців»: Алан Ауссі, Крістіан Біловар та вже згадуваний Микола Ярош. Без представників «Динамо» в Словаччині в основному складі незмінно виходив Артем Махонін з «Зорі» та ще два гравці «Карпат» Тимофій Калинчук і Вадим Гудзинський.

voloshin

В центрі поля лідерами, безперечно є Михайло Мудрик та головний бомбарди збірної – «динамівець» Вікентій Волошин, яким, за чутками вже другий рік цікавляться італійські гранди після успішних виступів футболіста в юнацькій Лізі УЄФА. В Словаччині без них на перші ролі вийшло тріо з «Дніпра» Денис Сорока, Олексій Хижняк та Іван Литвиненко та Тимофій Буханевич з «Арсеналу» (належить «Шахтарю»). Якби в збірну з «Динамо» приїхали Микола Михайленко, Ярослав Надольський, Роман Бодня та Артем Шулянський – конкуренція була би значно вищою.

Крім того давно травмований Іван Желізко з «Карпат», якого вже запрошували в старшу збірну. Також регулярно виступає за команду (але переважно виходить на заміну) Денис Підручний – єдиний «легіонер» в збірній, який грає за литовський «Стумбрас». Прихований резерв для України – Арсеній Батагов з «Дніпра». Йому лише навесні виповнилося 17 років, а Дмитро Михайленко цього міжсезоння награвав його в основному складі на надзвичайно відповідальній позиції опорника.

sikan

Місце в нападі має бути заброньовано за Данилом Сіканом. Без нього в складі збірної забиває хто завгодно, але не форварди. На «Кубку Словаччини» максимум довіри отримав дует з «Карпат» Роман Лісовик та Максим Гірний. В чотирьох матчах на двох вони відзначилися 1 раз. Ще один форвард «Шахтаря» Станіслав Біблик теж забив 1 гол в 7 іграх за збірну. Нападники з «Динамо» взагалі епізодично з’являються в складі.

Схожі записи