Україна – Росія. Найбільш успішні спортивні протистояння збірних. Топ-6

111_football_ur

Матчі Україна – Росія на рівні збірних завжди мали особливий підтекст. А надто зараз, коли вже 8 років триває війна. Та й у попередні роки інтерес до таких протистоянь був вкрай високим. Особливо, якщо зауважити, що у 90-х та навіть на початку нульових російська сторона масово переманювала вихованців українського футболу, волейболу, хокею та басктеболу під свої прапори.

Сьогоднішній футзальний півфінал чемпіонату Європи – привертає увагу не лише затятих уболівальників, але і пересічних українців, які бажають долучитися до, можливо, історичної події в українському спорті.

За майже 30 років історії протистоянь у командних видах спорту українці, на жаль, частіше поступалися російським спортсменам. Проте, було й чимало успішних поєдинків, які точно варто згадати.

Євробаскет – 1995

basket_ur

Найуспішніший в історії українських командних видів спорту турнір. Жіноча збірна України привезла з чеського Брно золоті медалі Євробаскета. У кваліфікації до чемпіонату Європи українки перемогли росіянок з рахунком 80:74, але у фінальну частину турніру пройшли обидві команди.

А вже у фінальній частині команда під орудою Володимира Рижова, у які виблискували Марина Ткаченко, Олена Жирко, Людмила Назаренко, Вікторя Буренок, Оксана Довгалюк та інші, упевнено дійшла до 1/2 фіналу, де знову зустрілася з Росією.

Українки створили 5-очкову перевагу у першій половині матчу, і довели справу до перемоги після перерви. Кінцевий рахунок матчу – 69:64. Назаренко набрала 21 очко, Жирко – 17, Ткаченко – 13. Вони стали головними дійовими особами у складі «синьо-жовтої» команди.

У фіналі українки перемогли ще й Італію та виграла золоті медалі чемпіонату Європи.

Чемпіонат Європи з волейболу – 1993

volleuball_ur

На два роки раніше – на зорі незалежного українського спорту – жіночі збірні України та Росії перетнулися на груповому етапі волейбольного чемпіонату Європи у все тому самому Брно (Чехія). Збірна Україна пройшла у 1992 році кваліфікацію, двічі обігравши Литву, і потрапила в одну групу з командою РФ.

У першому ж турі ці команди зійшлися між собою. Україна легко здолала опоненток з рахунком 3:0 і 15:10, 15:13 та 15:7 по партіях. Підопічні Володимира Бузаєва виграли ще 4 матчі у Німеччини, Білорусі, Румунії та Греції і стали першими у групі.

На жаль, у півфіналі українки програли ще єдиний на той час у спортивному житті Чехословаччині з рахунком 2:3, а у матчі за 3-тє місце перемогли Італію з рахунком 3:1. Якщо хтось вважає, що тоді Росія була слабким суперником – то ось аргументи проти. На цьому турнірі після поразки від України спортсмени з РФ фінішували другими у групі, а потім виграли свій півфінал і фінальний матч, вигравши золоті медалі. Євро. А наступного року ще й стали бронзовими призерками чемпіонату світу.

У складі збірної України на Євро-1993 вела команду уперед блокуюча Тетяна Ілліна, яка у підсумку була визнана найкращою у своєму амплуа і потрапила до символічної збірної чемпіонату. Лідерками тієї команди також були Ірина Пухальська та Ольга Коломієць.

Кваліфікація на Євро-2000

football_ur

Єдина зустріч між збірними України та Росії на футбольних полях завершилася епічно. У відборі на чемпіонат Європи-2000 року команди потрапили в одну групу з діючими чемпіонами світу – Францією. Обидві збірні могли обійти французів, але в підсумку залишилися позаду, розігравши друге місце, яке дало перепустку до плей-оф.

У першій грі в Києві українці під керівництвом Йожефа Сабо приголомшили суперника, у складі якого виступали колишні українці Онопко, Семак, Канчельскіс, а тренував – киянин Бишовець. Перший тайм Шевченко, Шовковський, Ребров, Гусин, Головко та партнери забили два голи, а коли суперник підібрався на відстань одного влучного удару – добили третім голом з вилученням голкіпера Харіна. Перемога 3:2 (голи на рахунку Попова, Скаченка, Реброва) зробила Україну фаворитом. Але все вирішувалося наступного року в Москві.

Той матч осені 1999-го пам’ятають усі футбольні вболівальники. В Росії істерили заголовками у центральній пресі «Бєй, Хохлов, спасай Росію…», а на полі наші футболісти до 75-ї хвилини утримували потрібний нічийний результат. А коли пропустили – зрівняли історичним ударом від Андрія Шевченка та не менш історичним ляпом у виконанні голкіпера росіян Філімонова – 1:1 і до плей-оф пішли українці.

Чемпіонат Європи з гандболу – 2000

handball_ur

Для жіночої гандбольної збірної України ці змагання стали найкращими в історії. Під орудою Леоніда Євтушенко українки на груповому етапі не програли жодного матчу: перемогли Македонію та Румунію і поділили очки з Білоруссю та світовими грандами – Данією та Норвегією.

Перше місце у групі вивело команду в 1/2 фіналу, де суперником українок стала збірна Росії. Перший тайм завершився унічию 12:12, а після перерви Україна повністю переграла суперниць, створивши перевагу у 4 м’ячі на фініші. Остаточний рахунок матчу – 28:24.

У страшних снах росіянки й досі бачать Олену Цигицю, яка закинула більше половини усіх голів збірної України – 16 із 28. А ще – голкіпера Тетяну Ворожцову, яка спромоглася відбити майже половину кидків по своїх воротах. Інші лідери тієї «срібної» збірної – Марина Вергелюк, Олена Яценко, Олена Радченко, Тетяна Салогуб, Ганна Сюкало

У фіналі українки поступилися збірній Угорщині. У другому таймі наша команда змогла відіграти різницю у 5 голів і перевала матч до овертайму, але там не встояла – 30:32.

Чемпіонат світу з хокею – 2002

vadym_shakhraychuk

2002-й рік в історії українського хокею – піковий. Збірна не лише пробилася на Олімпіаду, але і фінішувала там на високому для себе 10-му місці.

А за три місяці після Ігор на чемпіонаті світу в елітному дивізіоні збірна України під керівництвом Анатолія Богданова Україна стала 9-ю в світі, випередивши, наприклад, збірні Швейцарії, Латвії, Австрії… Зараз про таке можна тільки мріяти.

Мала «синьо-жовта» команда усі шанси пробитися до чвертьфіналу. На другому груповому етапі українці фінішували на 5-му місці, а до плей-оф виходили перші 4. При цьому четвертою стала Росія, з якою Україна на фініші мала однакову кількість очок і поступилася лише за різницею закинутих та пропущених шайб.

Очна зустріч збірних України та Росії завершилася з рахунком 3:3, хоча по ходу матчу українці перемагали з різницею в 2 шайби. На влучні кидки Цируля, Ширяєва та Шахрайчука суперники відповіли лише один раз до 35-ї хвилини. Але наприкінці матчу рахунок зрівняли.

Цінність нічиєї важко не помітити. У збірній України був лише один представник НХЛ – ветеран Дмитро Христич. Тоді як Руслан Федотенко, Сергій Варламов та Олексій Понікаровський пропускали турнір. Натомість лідерами себе проявили Вадим Шахрайчук, Борис Проценко, Сергій Климентьєв, Богдан Савенко, Дмитро Цируль, Роман Сальников, Валерій Ширяєв, Олександр Зіневич. А голкіпер Костянтин Симчук увійшов до топ-4 найбільш надійних голкіперів чемпіонату.

Євро-2005

futsal_2005

Найбільш свіжий і найбільш доречний щодо сьогоднішнього протистояння матч. Знову Чехія, де 16 років тому пройшов чемпіонат Європи з футзалу.

Збірні Росії та України перетнулися на груповому етапі. Українці, які на старті несподівано програли господарям, в останньому турі не мали права на помилку і змогли перемогти Росію з рахунком 2:1 та вийти до півфіналу. Гол Сергія Ситіна та автогол суперника забезпечили українцям комфортну перевагу, а суперник відповів лише одним влучним ударом наприкінці гри.

У плей-оф Україна не змогла нічого вдіяти проти Іспанії (0:5), а у «бронзовому» фіналі програла Італії (1:3) і залишилася без нагород, на відміну від росіян, які здобули срібло. Проте, зараз, у 2022-му, повторення того переможного для «синьо-жовтих» футзалістів результату 2:1 буде цілком достатньо.