Кращі футболісти Африки: Адебайор, Есьєн, Діуф і… терорист?

african-football-1600x900

На футбольних полях Єгипту тривають матчі Кубку Африки. На турнір, на жаль, змогли приїхати не усі найсильніші футболісти континенту. Аби додати змаганням легендарности імен, французьке видання France Football склало список найкращих африканських футболістів за історію.

30. Емануэль Адебайор (Того)

adebayor

Форвард. 1984 рік народження

Клуби: Метц, Монако, Арсенал, Манчестер Сіті, Реал Мадрид, Тоттенгем, Істанбул

Єдиний представник цієї країни в рейтингу. Найкращий гравець Африки 2007 року. Легенда збірної, яка лише завдяки Адебайору пробилася на єдиний для себе чемпіонат світу в 2006 році. Нині грає в Туреччині, де в складі «Істанбулу» став срібним призером чемпіонату 2018-2019. За збірну футболіст зіграв 87 разів і відзначився 32 рази. Обидві цифри – рекорди для Того.

29. Сейду Кейта (Малі)

seydoy_keita

Півзахисник. 1980

Клуби: Марсель, Лор’ян, Ланс, Севілья, Барселона, Рома

Зірковий час його кар’єри – 4 роки (2008-2012) в складі «Барселони», де малієць тричі ставав чемпіоном Іспанії (2009-2011) і двічі перемагав в Лізі чемпіонів. Цікаво, що африканець став першим придбанням Хосепа Гвардіоли, коли той очолив каталонців. На завершення кар’єри грав в Китаї та Катарі. На його рахунку більше 100 матчів за збірну Малі 92-й результат в історії команди) і 25 голів (рекорд збірної).

28. Рашиді Єкіні (Нігерія)

yekini

Форвард. 1963–2012

Клуби: Сетубал, Олімпіакос, Спортінг Хіхон, Цюріх

Нігерія представлена в списку відразу чотирма прізвищами (разом з Єгиптом і Алжиром – це перше командне місце). Найгіршим з найкращих став автор першого голу збірної на чемпіонатах світу в 1994 році. Загалом Єкіні – лідер серед бомбардирів національної команди з 37 голами, забитими в 58 матчах. На клубному рівні нігерієць успішно виступав лише на початку 90-х за португальську «Вікторію» з Сетубалу. За 5 сезонів – 108 матчів і 90 забитих голів. В 1993 році став кращим футболістом Африки.

Єкіні довгий час страждав від біполярного розладу, депресії та інших проблем з психікою. В 2011 році ЗМІ розповсюдили фейкову новину про смерть футболіста, але за рік його смерть констатували вже офіційно.

27. Тарак Дхіаб (Туніс)

dhiab

Півзахисник. 1954

Клуби: Есперанс, Аль-Аглі

Перший зі списку, хто ніколи не грав в Європі. Діаб провів 17 років в місцевому «Есперансі» і на два сезони їздив до Саудівської Аравії. За збірну також не виблискував (лише 33 гри), але стабільна гра принесла йому шість титулів чемпіону Тунісу і перше місце в опитуванні на кращого гравця Африки-1977. Нині він бізнесмен і футбольний аналітик, а років 15 тому намагався запустити власний спортивний телеканал.

26. Майкл Есьєн (Гана)

michael-essien

Півзахисник. 1982

Клуби: Бастія, Ліон, Челсі, Реал Мадрид, Мілан, Панатінаїкос

В 2005 році перехід Есьєна з «Ліона» до «Челсі» став найдорожчим на той момент трансфером для африканського футболіста. За сім років в Лондоні він двічі вигравав АПЛ та Лігу Чемпіонів в 2012 році. П’ять років поспіль (2005-2009) Майкл Есьєн потрапляв до трійки кращих футболістів Африки, але завжди програвав в голосуванні конкурентам-форвардам – Адебайору, Дрогба, Ето’О, Кануте… Навесні 2019 року став гравцем азербайджанського «Сабаїла», де поєднує ігрову кар’єру з тренерською – опікується юнацькою командою (U-19).

25. Лахдар Беллумі (Алжир)

belloumi

Півзахисник. 1958

Клуби: Маскара, Оран, Алжир, Белаббес, Аль-Арабі

Майже всю кар’єру провів вдома, де змінив сім клубів, і на короткий період (один сезон) їздив у відрядження на Близький Схід – пограв в чемпіонаті Катару. Кращий футболіст Африки (1981), рекордсмен збірної Алжиру за кількістю зіграних матчів (101), учасник двох чемпіонатів світу (1982 та 1986)… Його грою захоплювався навіть сам Пеле, а зіграти за європейські гранди Беллумі не вдалося лише за збігом обставин. В 1982 році перехід до «Барселони» зірвався через алжирський закон, який забороняв залишати країну особам, яким ще не виповнилося 27 років, а в 1985 році трансфер до «Ювентусу» був вже майже готовий, коли футболіст зламав ногу.

24. Ель-Хаджи Діуф (Сенегал)

diouf

Форвард. 1981

Клуби: Сошо, Ренн, Ланс, Ліверпуль, Болтон, Сандерленд, Блекберн, Рейнджерс

Головна сенсація чемпіонату світу-2002 – збірна Сенегалу, яка дісталася до чвертьфіналу, поховавши ще на груповому етапі діючих чемпіонів – Францію. Лідер тієї збірної – атакуючий півзахисник (часто – другий форвард) французького «Лансу». В тому році, і ще роком раніше він двічі поспіль визнавався кращим футболістом Африки і перейшов до «Ліверпуля», де, втім, розчарував, забивши лише 3 голи за два сезони. Безперечно талановитий, але нестабільний і скандальний гравець зумів за кар’єру завоювати лише титул чемпіона Шотландії. Діуф – другий в історії збірної Сенегалу бомбардир (24 голи в 70 матчах).

23. Стівен Кеші (Нігерія)

stephen-keshi

Захисник. 1962–2016

Клуби: Локерен, Андерлехт, Страсбур

Один з небагатьох оборонців в рейтингу, що підтверджує аксіому: на африканському континенті безліч талановитих технічних гравців для атакуючої ланки, але мінімум дисциплінованих захисників. Кеші – виняток. Чемпіон Бельгії та дворазовий переможець Кубку Бельгії догравав в США, де максимум уваги приділяв тренерській роботі. Ґрунтовний підхід до навчання дозволив йому стати найуспішнішим місцевим тренером. Африканські збірні, як правило, запрошують, іноземних спеціалістів, але коли шанс очолити команду Нігерії отримав Кеші, то зміг довести, що він не гірший: перемога в Кубку африканських націй (2013) та вихід до фінальної частини чемпіонату світу-2014. А до того він же вивів команду Того на мундіаль-2006.

Помер внаслідок серцевого нападу.

22. Нуредін Найбет (Марокко)

naybet

Захисник. 1970

Клуби: Нант, Спортінг Лісабон, Депортіво, Тоттенгем

Другий і останній захисник в цьому списку France Football. В 1993 році після трьох перемог в чемпіонаті та виграшу африканської Ліги чемпіонів в складі марокканського «Відада», Найбет переїхав до Європи де наступні 13 років стабільно і надійно грав в міцних командах і справедливо вважався найкращим африканським оборонцем. Найбільш успішним був період в Іспанії, де футболіст став одним з головних творців сенсаційного чемпіонства «Депортіво» в 2000 році. Його 115 матчів за збірну Марокко – найвищий показник в історії команди.

21. Мохамед Абутріка (Єгипет)

aboutrika-

Атакуючий півзахисник. 1978

Клуби: Терсана, Аль-Ахлі, Баніяс

Вся його кар’єра, крі останнього півріччя, пройшла в двох єгипетських клубах – «Терсані» та «Аль-Ахлі». Сім років в першому, ще десять – в другому. Майже 320 матчів і 170 голів у чемпіонаті. Сім чемпіонств, п’ять перемог в африканській Лізі чемпіонів, два титули чемпіона Африки (2006 та 2008), п’ять поспіль визнань в статусі кращого футболіста Єгипту (2004-2008)…

Після завершення кар’єри Абутрика став послом кількох гуманітарних місій: грав в матчах зіркових ветеранів аби зібрати кошти для боротьби з бідністю, голодом, пропаганди донорства. В 2017 році уряд Єгипту вніс його до списку осіб, що фінансують терористів (Абутрика підтримував кандидата в президенти від організації «Брати-мусульмани», якого згодом усунули від влади і оголосили поза законом найбільш активних його прихильників). Минулого року екс-футболіста засудили до штрафу та річного ув’язнення за ухиляння від сплати податків.

Схожі записи