Олімпійські ігри 2022. Лижне двоборство
Напередодні старту – головні речі, які потрібно знати про турнір із лижного двоборства на Олімпійських іграх 2022 року: фаворити, прогнози, форма спортсменів, календар змагань та шанси України.
Лижне двоборство на Олімпіадах
Лижне двоборство на зимових Олімпіадах було завжди – від 1924 року і донині. Спершу спортсмени змагалися у стрибках із трампліну та за результатами цього виду – стартували у лижний гонках. Хто далі стрибнув – той раніше за інших стартує. Метри переводили у секунди за спеціальною формулою.
Цей принцип зберігається і донині. Різниця лише в деталях. Спершу двоєборці долали дистанцію у 18 кілометрів. З 1956 року її скоротили до 15 кілометрів. У 1988 році додали командні змагання, а у 2010-му розділили індивідуальний залік на два, скоротивши лижну дистанцію ще на 5 км. Тож нині вже третю Олімпіаду поспіль формат змагань передбачає стрибки з різних трамплінів та біг на лижах на 10 км.
У 2002 та 2006 роках організатори експериментували та проводили змагання у «спринті» (малий трамплін та 7,5-кілометрова дистанція), але згодом відмовилися від цієї ідеї.
І головний момент: лижне двоборство – єдиний олімпійський вид, у якому не змагаються жінки.
За всі роки Олімпіад найбільше золотих медалей у лижному двоборстві вибороли спортсмени Норвегії – третину золотих. Вони 13 разів ставали чемпіонами, а загалом привезло додому 31 медаль із 111.
По 14 нагород – у Німеччини та Фінляндії. Але німці 5 разів ставали олімпійськими чемпіонами, а фіни – 4. В Австрії – 15 медалей, але лише 3 із них – найвищого ґатунку. Також серед лідерів світового лижного двоборства – Японія.
Двоборці зі збірної України брали участь у 5 Олімпіадах із 7 попередніх, у яких брала участь наша країна незалежною командою. Найкращий результат досі тримається з 1994 року коли Дмитро Просвірнін фінішував 16-м (після стрибків був на 13-му місці). На Олімпіадах 2006 та 2010 років українці не потрапляли навіть до топ-40, але у 2018-му Віктор Пасічник зробив великий крок уперед і видав досить непоганий результат – 23-тє місце.
Рекорди
Лижне двоборство – це один із двох найменш медальних видів спорту на Олімпіадах. Загалом за усі Олімпіади тут було розіграно 37 комплектів нагород.
Найбільше – 7 – виборов легендарний Фелікс Готвальд (Австрія). Він – тричі олімпійський чемпіон, а також має одне срібло та 3 бронзи.
Лише однією бронзовою нагородою поступається йому Ерік Френцель (Німеччина), у якого 3+1+2 олімпійські медалі. Ще один триразовий олімпійський чемпіон – Самппа Лаюнен (Фінляндія), у якого також є дві срібні медалі.
По 4 медалі, 2 з яких золоті, мають Фред Борре Лундберг (Норвегія), Б’ярте Енген Вік (Норвегія), Йоганнес Риджек (Німеччина) та Маріо Штехер (Австрія).
Лижне двоборство на Олімпіаді-2022
Усього на Олімпійських іграх у Пекіні у лижному двоборстві передбачено розіграти лише 3 комплекти нагород. Ось розклад змагань:
9 лютого, 10:00 – нормальний трамплін.
9 лютого, 13:00 – гонка, 10 км.
15 лютого, 10:00 – великий трамплін.
15 лютого, 13:00 – гонка, 10 км.
17 лютого, 10:00 – великий трамплін (команди).
17 лютого, 13:00 – естафета, 4 х 5 км.
Збірна України на Олімпійських іграх 2022
У обох індивідуальних дисциплінах буде виступати єдиний представник України в цьому виді спорту – Дмитро Мазурчук (Тернопіль). Про всякий випадок передбачений і резервіст – Віктор Пасічник.
Жінки, нагадаємо, на Олімпіадах у цьому виді спорту не змагаються.
Хто фаворит
У рамках Кубку світу 2021/22 пройшло вже 15 стартів із 20 запланованих. Паралельно змагалися і жінки, проте поки що вони – поза Олімпійськими іграми.
На жаль, на Кубку світу змагання не так суворо обмежені по висоті трамплінів – спортсмени змагаються на семи висотах – від 97-метрових до 142-метрових трамплінів. Дистанції бігу на лижах майже завжди – 10-кілометрові, але були і удвічі коротші забіги і зайві 2,5 км.
Майже всі чемпіони та призери – універсали. Тому особистий залік – спільний, без розподілу на великі та звичайні трампліни.
Станом на початок Олімпійських ігор очолював його Йоганнес Лампартер (Австрія). На його рахунку 3 виграні старти, а також 6 срібних нагород та 1 бронзова.
Набагато більше перемог зібрав Ярл Магнус Рібер (Норвегія), але він через нестабільність лише другий у заліку. Усього Рібер ставав першим у цьому сезоні 8 разів, але у інших 7 стартах тільки 1 раз діставався до подіума, коли взяв бронзову медаль.
Третє місце у Кубку світу посідає Вінценц Гайгер (Німеччина). Він – дворазовий переможець етапів КС а також маж 4 срібла та 1 бронзу.
У топ-10 також: Йорген Граабак (Норвегія, 1+0+1), Ерік Френцель (Німеччина, 0+1+3), Крістіан Ільвес (Естонія, 0+2+0), Теренс Вебер (Німеччина, 1+0+0), Юліан Шмід (Німеччина, 0+0+1), Єнс Лурас Офтебро (Норвегія, 0+0+2) та Акіто Ватабе (Японія), який жодного разу не підіймався у цьому сезоні на п’єдестал.
Командні змагання з естафетою у рамках Кубку світу відбулися тільки раз. Їх виграли норвежці. Німці стали другими, а японці – третіми.