Олімпійські ігри 2022. Фігурне катання

3190_figure_skating_2022

Напередодні старту – головні речі, які потрібно знати про турнір із фігурного катання на Олімпійських іграх 2022 року: фаворити, прогнози, форма спортсменів, календар змагань та шанси України.

Фігурне катання на Олімпіадах

7884_figure_skating_1908

Фігурне катання у програмі Олімпіад з’явився ще у 1908 році. Це – найстарший із зимових олімпійських видів спорту. Але з однією поправкою – на Іграх 1908 та 1920 років до появи зимових Олімпіад фігуристи змагалися на… Літніх Олімпіадах у класичному форматі – чоловічі та жіночі одиночні виступи та парні змагання. Щоправда, у Лондоні-1908 була ще одна дисципліна – виконання спеціальних фігур для чоловіків. Тобто, обов’язкова та показова програми були розділені – один переможець був за стрибки та піруети, а інший – за артистизм.

Але то був одиночний випадок. Загалом класичний варіант з трьома дисциплінами був актуальним до 1972 року включно, а з 1976-го додався четвертий – парні танці на льоду. У 2014-му – і п’ятий – командні змагання (сума балів за виступи спортсменів у чотирьох видах.

За весь цей час найбільше золотих медалей у фігурному катанні на Олімпіадах вибороли спортсмени США – 51, з яких 15 золоті. У збірної РФ – 26 медалей (14 із них – золоті), у збірної СРСР – 24 медалі (10 із них золоті). Крім того, постійно серед фаворитів і медалістів були чи є представники Австрії (20 – 7 золоті), Канади (29 – 6 золотих), Великої Британії (15 – 5 золотих), Швеції (10 – 5 золотих), Німеччини (9 – 4 золоті), Франції (13 – 3 золоті).

1588_figure_skating_bayul

Збірна України має у активі дві медалі у цьому виді спорту на Олімпіадах. Першою олімпійською чемпіонкою незалежної України у 1994 році стала Оксана Баюл, яка перемогла у жіночому одиночному катанні. Також у танцях на льоду бронзовими призерами у 2006 році стали Олена Грушина та Руслан Гончаров.

Найкращі результати у чоловічому одиночному катанні – 4-те місце Віктора Петренка у 1994 році. У парному катанні – 8-ме місце Тетяни Волосожар та Станіслава Морозова у 2006 році. Сумно, але на останніх двох зимових Олімпіадах українські фігуристи у жодному з видів програм вище 20-го місця не піднімалися.

Рекорди

8625_figure_skating_tessa_and_scott

Найбільший урожай олімпійських медалей з фігурного катання зібрали Тесса Верчу та Скотт Мойр (Канада). На рахунку цього дуету – 3 чемпіонські титули і загалом 5 нагород. Вони двічі у танцях на льоду та одного разу – у командній першості.

Також тричі чемпіонами Олімпіад ставали Їлліс Графстрем (Швеція) у чоловічому одиночному катанні; Соня Хені (Норвегія) у жіночому одиночному катанні; Ірина Родніна (СРСР) у парному катанні з двома різними партнерами.

По дві золоті олімпійські медалі мають ще 17 спортсменів. Найвідоміші з них серед чоловіків: Карл Шафер (Австрія), Дік Баттон (США), Юдзуру Ханю (Японія), Євген Плющенко (РФ); серед жінок – Катаріна Вітт (Німеччина). У парному катанні – Андре Брюне – П’єр Брюне (Франція), Людмила Білоусова – Олег Протопопов (СРСР), Катерина Гордєєва – Сергій Гриньков (СРСР), Олександр Зайцев (СРСР) та Артур Дмітрієв (РФ) з різними партнерками. У танцях на льоду – Оксана Грищук та Євген Платов (РФ).

Фігурне катання на Олімпіаді-2022

6675_figure_skating_beijing_2022

Усього на Олімпійських іграх у Пекіні у фігурному катанні передбачено розіграти 5 комплектів нагород. Командні змагання – це сума балів за виступи у чотирьох дисциплінах – одиночних та парних.

4 лютого, 03:55 – командні змагання (чоловіки – коротка програма).

4 лютого, 05:35 – командні змагання (танці на льоду – ритм-танець).

4 лютого, 07:15 – командні змагання (пари – коротка програма).

6 лютого, 03:30 – командні змагання (жінки – коротка програма).

6 лютого, 05:50 – командні змагання (чоловіки – вільна програма).

7 лютого, 03:15 – командні змагання (пари – вільна програма).

7 лютого, 04:30 – командні змагання (танці на льоду – вільний танець).

7 лютого, 05:33 – командні змагання (жінки – вільна програма) – останній вид.

8 лютого, 03:15 – чоловіки (коротка програма).

10 лютого, 03:30 – чоловіки (вільна програма).

12 лютого, 13:00 – танці на льоду (ритм-танець).

14 лютого, 03:15 – танці на льоду (вільний танець).

15 лютого, 12:00 – жінки (коротка програма).

17 лютого, 12:00 – жінки (вільна програма).

18 лютого, 12:30 – пари (коротка програма).

19 лютого, 13:00 – пари (вільна програма).

20 лютого, 06:00 – гала-концерт.

Збірна України на Олімпійських іграх 2022

4254_figure_skating_shabotova

Уся українська команда на цій Олімпіаді у фігурному катанні складається з шести спортсменів.

Чоловіче одиночне катання: Іван Шмуратко (Київ).

Жіноче одиночне катання: Анастасія Шаботова (Київ).

Танці на льоду: Олександра Назарова та Максим Нікітін (Харків).

Пари: Софія Голіченко та Артем Даренський (Дніпро).

Щоправда, пара Голіченко – Даренський не здобула ліцензію для самостійної участі на Олімпіаді, тож обмежиться виступом лише для командного заліку.

Хто фаворит

До Олімпіади у сезоні 2021/22 фігуристи та фігуристки вже встигли завершити регулярний сезон і виступити на шести найбільш престижних змаганнях – етапах Гран-прі у США, Канаді, Італії, Японії, Франції та РФ. Фінал було скасовано.

Специфіка цих змагань у тому, що вони не вимагають брати участь у всіх етапах – залік ведеться по двом найкращим виступам, тож спортсмени пропускають незручні для них етапи. Через це переможці регулярно змінюються. Утім, навіть за таких обставин визначити фаворитів та головних претендентів на медалі у Пекіні-2022 можна.

Чоловічне одиночне катання

3419_figure_skating_yuma_kagiyama

У чоловіків дві перемоги в активі на етапах Гран-прі має лише Юма Кагіяма (Японія). Він перемагав у Італії та Франції – обидва рази, коли брав участь у турнірах. Навіть етап на батьківщині цей японець пропустив.

Комплект «золото – срібло» здобули Вінсент Чжоу (США) та Сьома Уно (Японія). На одну перемогу та одне 3-тє місце виконав свою програму Натан Чен (США). Два срібла – у Михайла Коляди (РФ), срібло та бронза – у Джейсона Брауна (США). Також одна перемога на етапі Гран-прі – у активі Морісі Квітелашвілі (Грузія).

Брауна і Квітелашвілі букмекери всерйоз не розглядають (коефіцієнти на перемогу – 1:150, а на п’єдестал – 1:50). А Коляда підхопив напередодні Олімпіади коронавірус і не братиме участь в Іграх. Натомість лідерами котирувань стали американці Чжоу та Чен та японці Уно, Кагіяма і Юдзуру Ханю. Останній не брав участь у поточному сезоні, але виграв дві попередні Олімпіади – у 2014 та 2018 роках. Слідом за цими спортсменами несподівано в рейтингу букмекерів йде росіянин Марк Кондратюк. Всі його досягнення – титул чемпіонат Європи, де не виступали представники США та Японії і 8-ме місце на одному з етапів Гран-прі.

Жіноче одиночне катання

7854_figure_skating_kamila_valieva

У жінок по дві перемоги в активі на етапах Гран-прі мають Ганна Щербакова та Каміла Валієва. Ще один раз перемогла Олександра Трусова. Дві срібні медалі виборола Єлізавета Тухтамишева. Срібло та бронзу вигравала Мая Хромих та Альона Косторна. Це все – представниці РФ, які домінують у цьому виді програми.

Єдиним винятком став етап Гран-прі у Японії, де росіянок не було. Тоді чемпіонкою і срібною призерками стали господарки – Каорі Сакамото та Мана Кавабе відповідно.

На думку букмекерів весь п’єдестал пошани у Пекіні в цій дисципліні окупують представниці РФ. Коефіцієнт на перемогу Валієвої мінімальний – 1:1.2, на Щербакову – 1:7, а на Трусову – 1:8. Їхні партнерки по збірній у Китай не їдуть (кількість учасниць від країни обмежено). Зіпсувати свято росіянкам може хіба що Сакамото (коефіцієнт на подіум – 1:4, а на золото – 1:30.

Парне катання

2215_figure_skating_pairs_sui_han

Тут головна конкуренція розгорнеться між дуетом Суї Веньцзінь – Хань Цун (Китай) та парою Анастасія Мішина – Олександр Галлямов (РФ). Вони виграли по два етапи Гран-прі і котуються букмекерами приблизно на однаковому рівні щодо олімпійського золота.

Головні претенденти на олімпійську бронзу – Євгенія Тарасова та Володимир Морозов (РФ), які виграли один етап і один раз фінішували другими. Срібло та бронза ще у одного російського дуету Олександра Бойкова та Дмитро Козловський, але вони цього сезону програвали не лише співвітчизникам та китайцям, але навіть Ріку Міурі та Рючі Кіхарі (Японія), у яких шанси на Олімпіаді навіть трохи вищі. Також не варто скидати з рахунку ще одну китайську пару Пен Чен – Ян Цзінь.

Танці на льоду

1380_figure_skating_papadakis

Схожа ситуація і у танцях на льоду. Є два фаворити, які виграли обидва етапи Гран-прі на яких брали участь. Це Габріела Пападакіс – Гійом Сізерон (Франція) та Вікторія Сініцина – Микита Кацалапов (РФ). Букмекери вважають, що у французів шанс на олімпійське золото приблизно в два рази вищі.

За бронзу в першу чергу будуть боротися Медісон Чок та Закарі Донаг’ю (США) і Пайпер Жиллє та Поль Пуар’є (Канада). На етапах Гран-прі сезону 2021/22 у них по одній перемозі та по одному другому місцю. Якщо хтось із них помилиться – на п’єдестал можуть піднятися Медісон Чок – Айвен Бейтс (США). Вони – двічі срібні призери етапів Гран-прі. Хороші шанси були й у італійського дуету Шарлен Гіньяр – Марко Фаббрі (теж два срібла у сезоні), але їх серед учасників Олімпіади не буде через коронавірус.

Командні змагання

У командному заліку не зважаючи на відсутність сильного учасника у чоловічому одиночному катанні, головними фаворитами вважаються росіяни. Коефіцієнт на олімпійське золото для РФ – 1:1.3.

Далі – США (1:6), Японія (1:17), Канада (1:22) та Китай (1:35). У решти команд – примарні шанси навіть на те, аби піднятися на п’єдестал.

Схожі записи