Суперники України на Євро. З ким будемо грати?
В швейцарському містечку Ньйон, де розташована штаб-квартира УЄФА відбулося жеребкування етапу плей-офф до Євро-2020. Результати мають серйозний вплив і на збірну України з футболу.
Що відбувається?
Нагадуємо: у фінальній частині ЄВРО-2020 вперше в історії виступить 24 команди (до 1996 було 8, а з 1996 і до 2016 – 16). Двадцять учасників уже визначилися за підсумками класичного кваліфікаційного турніру. Ними стали переможці і другі команди кожної з 10 відбіркових груп: Англія, Чехія, Україна, Португалія, Німеччина, Нідерланди, Швеція, Данія, Хорватія, Вельс, Іспанія, Швеція, Польща, Австрія, Франція, Туреччина, Бельгія, РФ, Італія, Фінляндія.
Ще чотири путівки розіграють ті збірні, які не пробилися до фіналу, проти восени минулого року брали участь в Лізі Націй і виступили там не найгірше. Термін «ненайгірше» – дуже умовний, адже серед претендентів буде, наприклад, Ісландія, яка програла усі 4 матчі з загальним рахунком 1:13. Або ж Північна Ірландія – також з нулем в графі набраних очок.
Справа в тому, що Ліга Націй проходила в чотирьох дивізіонах (в кожному по 4 групи). В залежності від показаних там результатів команди вишиковувалися в списки претендентів на путівки на Євро-2020. Якщо збірна виборювала таке право за результатами звичної кваліфікації – то зі списку випадала і всі посувалися на сходинку вище. Як приклад – збірна України, яка стала переможцем групи в дивізіоні В Ліги Націй. Але оскільки підопічні Андрія Шевченка виконали завдання через відбір на Євро, то місце синьо-жовтих посідає наступна за рейтингом команда.
Оскільки з найбільш рейтингових дивізіонів А та В через кваліфікацію на Євро вийшли фактично всі фаворити, то Ісландія та Північна Ірландія завдяки цьому піднялися в ТОП-четвірки. А от в більш слабких лігах С та D чорним ходом на чемпіонат Європи спробують пройти лише ті, хто найбільше перемагав у Лізі Націй.
Що це за жеребкування?
Власне, таке пересування збірних сходинками призвело до того, що деяким збірним навіть довелося змінювати свій дивізіон. Та сама Ісландія лишилася сама в Лізі А і, звісно, не може автматично отримати путівку на Євро. Це було б неспортивно. Тому для вікінгів підшукали трьох суперників з нижчих за рангом дивізіонів. Ось для цього й потрібне жеребкування. В результаті склалися наступні квартети.
Від дивізіону А за одну путівку на Євро будуть боротися Ісландія – Румунія та Болгарія – Угорщина. Півфінали – з одного матчу на полях команд вказаних першими. Фінал – так само з одного матчу. Для визначення місця фіналу буде жеребкування. Усі матчі відбудуться в березні наступного року.
В дивізіоні B змагатимуться за тим же принципом Боснія – Північна Ірландія та Словаччина – Ірландія. В дивізіоні С гратимуть Шотландія – Ізраїль та Норвегія – Сербія. І нарешті в Лізі D жеребкування не проводилося, оскільки тут всі переможці груп Ліги Націй не пройшли на Євро напряму і зіграють між собою: Грузія – Білорусь, Македонія – Косово.
Важливо для України
Оскільки фінальна частина Євро-2020 відбудеться за революційно новою схемою, то ще до жеребкування групового етапу чемпіонату для деяких команд визначили групи і навіть частково суперників. Причина в тому, що матчі проходитимуть відразу в 12 країнах і господарі стадіонів автоматично потрапляли до певних груп. Через це завчасно виявилося, що в одній з груп зіграють Бельгія, Данія та РФ (матчі пройдуть в Кобенгафні та Санкт-Петербурзі), а ще в одній – Україна та Нідерланди.
Саме український випадок нас і цікавить. Тут матчі проходитимуть в Амстердамі та румунському Бухаресті. Отже, в нашу групу обов’язково потраплять румуни. Звісно, якщо вийдуть через плей-офф на Євро. А якщо ні – до України в групу відправлять переможця найслабшого дивізіону – D. Це буде хтось з квартету Грузія, Білорусь, Македонія, Косово.
Програш Румунії для збірній України буде хорошою новиною ще з однієї причини. Адже тоді команді Андрія Шевченка доведеться грати в Бухаресті не проти господарів, а фактично на нейтральному полі.
Інші групи
Отже, склад груп Євро-2020 (потенційний або реальний) частково відомий.
Група А: Італія. Решту команд визначить жереб 30 жовтня. Одним з учасників буде Фінляндія або Вельс.
Група В: Бельгія, РФ, Данія. Останнім учасником буде Фінляндія або Вельс.
Група С: Україна, Нідерланди. Команда з 3-го кошика визначиться жеребом, а четвертий суперник – лише після матчів плей-офф. Кандидатів – п’ять (Румунія, Грузія, Білорусь, Косово, Македонія).
Група D: Англія. Ще двох суперників визначить жереб. Останнім стане переможець квартету плей-офф Шотландія, Ізраїль, Норвегія, Сербія.
Група Е: Іспанія. Ще двох суперників визначить жереб. Останнім стане переможець квартету плей-офф Боснія, Північна Ірландія, Словаччина, Ірландія.
Група F: Німеччина. Ще двох суперників визначить жереб. Якщо плей-офф виграє Угорщина, то вона стане четвертим учасником. Якщо ж ні – то кандидатів лишається шестеро (Ісландія, Болгарія, Грузія, Білорусь, Косово, Македонія).