Олімпійські ігри 2022. Фристайл

freestyle_ski_olympic_games

Напередодні старту – головні речі, які потрібно знати про змагання із фрістайлу на Олімпійських іграх 2022 року: фаворити, прогнози, форма спортсменів, календар змагань та шанси України.

Олімпійський фристайл: 9-та спроба

freestyle_ski_olympic_1992

Фристайл у програмі зимових Олімпіад – один із наймолодших видів спорту. Він дебютував у 1992 році і у Пекіні фристайлісти вдев’яте вийдуть на старт змагань з цього видовищного виду.

Кількість дисциплін у фрістайлі від Олімпіади до Олімпіади постійно збільшується. В Альбервілі-1992 розіграли тільки два комплекти нагород, потім тривалий час було 2 дисципліни для жінок і стільки ж для чоловіків, а на двох попередніх зимових Іграх – уже 10 (5 для чоловіків і 5 для жінок). Нині організатори розіграють медалі у 13 видах програми.

За весь попередній час було розіграно 44 комплекти нагород або 132 медалі. Явними лідерами тут є збірні Канади і США – по 25 медалей. Але у канадців перевага за золотими нагородами – 12 проти 9. Далі у історичному медальному заліку з великим відривом ідуть Швейцарія (4 олімпійські чемпіони, 8 медалей загалом), Білорусь (4 та 7), Франція (3 та 14), Норвегія (3 та 9), Австралія (3 та 8) і Китай (1 та 11).

Є олімпійське золото й в України. На Олімпіаді-2018 переможцем у акробатиці став Олександр Абраменко. Це єдина українська медаль у цьому виді спорту за всю історію. Натомість під білоруським прапором перемагали також вихованці рівненського фрістайлу – Антон Кушнір та Алла Цупер, які змінили громадянство.

Рекорди

freestyle_ski_bilodeau

Вік фристайліста недовгий, щоб бути фаворитом двох-трьох іграх, а специфічні відмінності між різними дисциплінами не дозволяють успішно виступати у кількох видах програми.

Тож мультимедалістів у фрістайлі дуже небагато. А дворазових олімпійських чемпіонів – лише двоє: Александр Білодо (Канада) та Девід Вайс (США). Серед жінок найбільше медалей зібрала Карі Траа (Норвегія). У її активі – золото, срібло та бронза.

Крім них, олімпійських чемпіонів, у яких більше однієї медалі – лише 13.

Фристайл на Олімпіаді-2022

freestyle_beijing_2022

Усього на Олімпійських іграх у Пекіні у фристайлі передбачено 13 стартів. Ось їхній розклад.

3 лютого, 12:00 – Могул (жінки) – кваліфікація.

3 лютого, 13:45 – Могул (чоловіки) – кваліфікація.

5 лютого, 13:30 – Могул (чоловіки) – фінал.

6 лютого, 13:30 – Могул (жінки) – фінал.

7 лютого, 03:30 – Бігейр (жінки) – кваліфікація.

7 лютого, 07:30 – Бігейр (чоловіки) – кваліфікація.

8 лютого, 04:00 – Бігейр (жінки) – фінал.

9 лютого, 05:00 – Бігейр (чоловіки) – фінал.

10 лютого, 13:00 – Акробатика (змішані команди) – фінал.

13 лютого, 04:00 – Слоупстайл (жінки) – кваліфікація.

13 лютого, 13:00 – Акробатика (жінки) – кваліфікація.

14 лютого, 03:30 – Слоупстайл (жінки) – фінал.

14 лютого, 06:30 – Слоупстайл (чоловіки) – кваліфікація.

14 лютого, 13:00 – Акробатика (жінки) – фінал.

15 лютого, 03:30 – Слоупстайл (чоловіки) – фінал.

15 лютого, 13:00 – Акробатика (чоловіки) – кваліфікація.

16 лютого, 13:00 – Акробатика (чоловіки) – фінал.

17 лютого, 03:30 – Хафпайп (жінки) – кваліфікація.

17 лютого, 05:30 – Скікрос (жінки) – кваліфікація.

17 лютого, 06:30 – Хафпайп (чоловіки) – кваліфікація.

17 лютого, 09:10 – Скікрос (жінки) – фінал.

18 лютого, 03:30 – Хафпайп (жінки) – фінал.

18 лютого, 05:45 – Скікрос (чоловіки) – кваліфікація.

18 лютого, 09:55 – Скікрос (чоловіки) – фінал.

19 лютого, 03:30 – Хафпайп (чоловіки) – фінал.

Збірна України на Олімпійських іграх 2022

freestyle_abramenko_ukraine

У збірній Україні – 5 учасників: 3 чоловіків та 2 жінки. Також є двоє запасних, які зможуть приєднатися до команди, якщо до старту Ігор виникнуть проблеми у когось із основного складу.

Усі українці виступають лише в одному виді програми – акробатиці. І претендуватимуть лише на три медалі із 13 – індивідуальній першостій у жінок, чоловіків та у командному заліку.

Чоловіки: Олександр Абраменко (Миколаїв), Дмитро Котовський (Рівне), Олександр Окіпнюк (Ужгород). Запасний – Микола Пуздерко (Івано-Франківськ).

Жінки: Анастасія Новосад (Рівне), Ольга Полюк (Хмельницький). Запасна – Ангеліна Брикіна (Івано-Франківськ).

Хто фаворит

Кожна дисципліна фрістайлу дуже індивідуально. Тому у кожній із них – свої фаворити. Орієнтуватися найкраще – на поточні результати, які демонструють спортсмена у Кубку світу. Єдина проблема – у деяких видах змагань пройшло чимало стартів (від 6 до 11), а у окремих – лише 2-3, що не в повній мірі може відображати загальну картину.

Скікрос

7982_freestyle_ski_cross

Це – швидкісний спуск на лижах спеціальною трасою з віражами і трамплінами. На відміну від гірськолижного спорту – спортсмени стартують по 4 одночасно, половина з яких виходить до наступного раунду і так аж до фіналу, де квартет лідерів розігрує медалі. Це – єдиний вид фрістайлу, де все вирішує лише швидкість, а судді не виставляють оцінки.

У Кубку світу зі скікросу 2021/22 відбулося вже 11 стартів, тож тут картина – дуже чітка і прозора. Але у чоловічому заліку – непередбачувана.

У чоловіків із 11 гонок тричі переможцем ставав Раян Регез (Швейцарія). У тому числі він ставав переможцем на двох останніх перед Олімпіадою заїздах. Також у його активі – одне срібло та дві бронзи і лідерство у загальному заліку. Утім, його переш місце – умовне, адже стільки ж очок набрав і француз вірменського походження Теренс Чикнаворян. У нього дві перемоги та три другі місця на етапах Кубку світу. Позаду – ще один француз Бастьєн Мідоль (одна перемога, три других місця і одна бронза) та швед Давід Моберг (дві перемоги і одне срібло). Буде сенсацією, якщо серед призерів Олімпіади опиниться хтось інший. Вочевидь у фіналі виступить саме цей квартет і хтось стане зайвим – залишиться без медалі.

У жінок є явна претендентка на золото. 10 заїздів із 11 виграла Сандра Неслунд (Швеція). Лише один раз тріумфувала не вона, а Маріель Томпсон (Канади). Також у активі канадійки – одна друга сходинка і три бронзи. Є і найкраща кандидатка на роль срібної призерки Олімпіади. Фанні Сміт (Швейцарія) сім разів фінішувала слідом за Неслунд – на другому місці. Крім Томпсон на бронзу можуть також претендувати Маріель Бергер Саббатель (Франція), Джейд Грілле-Обер (Франція) та Бріттані Фелан (Канада). Вони піднімалися на подіум по два рази. Усі інші призерки (а таких було ще четверо) – майже випадкові гості на п’єдесталі.

Могул

freestyle_mogul

Це також спуск з гори на швидкість, але траса – без віражів, зате з горбками і двома-трьома трамплінами, на яких спортсмени виконують акробатичні трюки. Враховується як час проходження траси, так і оцінка суддів за складність і техніку виконання стрибків.

У рамках Кубку світу 2021/22 відбулося по сім стартів у чоловіків та жінок, що дозволяє судити про фаворитів об’єктивно.

У чоловіків перемоги ділять Мікаель Кінгсбері (Канада) та Ікума Хорісіма (Японія). У першого – 4 перших місця, у другого – 3. Також неодноразово вони фінішували другими чи третіми. Букмекери переконані, що золото розіграють саме ці фристайлісти. Головний претендент на бронзу – Вальтер Вольберг (Швеція) у активі якого на етапах Кубку світу дві срібні медалі та одна бронзова. Крім них по одному разі на подіум підіймалися Павло Колмаков (Казахстан), Альбін Хольмгрен (Швеція), Даічі Хара (Японія), Бенжамен Каве (Франція) та Косуке Сугімото (Японія).

У жінок інтриги трішечки більше. Перемоги на етапах Кубку світу мають Анрі Кавамура з Японії (3 золота, 2 срібла, 1 бронза), Перрен Лаффон із Франції (2+2+1), Джакара Ентоні з Австралії (1+3+2) і Олівія Джаккіо (США), яка більше на подіум не підіймалася. Теоретично втрутитися у боротьбу за медалі може інша американка Тесс Джонсон, у якої два третіх місця у сезоні. Проте, букмекери вважають, що п’єдесталі Олімпіади будуть Кавамура, Ентоні та Лаффон. Єдине питання – у якому порядку.

Акробатика

freestyle_skiing_aerials

Розгін з гори, заїзд на трамплін і у польоті – сальто, повороти та інші піруети. Це – акробатичний фристайл, де роль грають лише оцінки суддів щодо складності стрибка, техніки його виконання та чіткості приземлення. Це єдиний вид, де вситупатимуть українці.

Позаду на етапах Кубку світу з фрістайлу – шість стартів із акробатики. У чоловіків перші чотири виграв Максим Буров (РФ), але на останніх етапах домінували китайці Сунь Цзясю (золото і бронза), Ван Сінді (золото) та Ян Лонгсяо (два срібла). Можливо, Буров узяв паузу перед Олімпіадою, але як вона відіб’ється на його формі – загадка. До того ж, крім згаданих спортсменів у китайській команді також є Жи Зонг’янг та Кі Гуангпу, які теж підіймалися на п’єдестал у цьому сезоні. А ще швейцарці Ное Рот і Пірмін Вернер, які також знають, які на двох виграли 5 медалей на етапах Кубку світу.

У жінок на шести етапах Кубку світу перемагали 5 різних спортсменок. Двічі – Ксю Менгтао (Китай), у якої також є ще срібло та бронза, а по разу – Конг Фаню (Китай), Даніеллє Скотт (Австралія), Лаура Піл (Австралія) та Анастасія Новосад (Україна). У Фаню також є три медалі менш цінних металів, а у Піл – одне срібло. Також хочеться відзначити іншу українку Ольгу Поляк, яка один раз діставалася до третьої сходинки та білоруску Ганну Гуськову, в активі якої – два третіх місця.

Хафпайп

freestyle_halfpipe

У перекладі – половина труби. Спортсмени спускаються по жолобу, який розташований під невеликим кутом. Схили вони використовують для набирання швидкості. З одного бортика – спускаються вниз, за інерцією виїжджають на інший і так багато разів до кінці жолоба. На верхньому бортику жолоба учасники злітають у повітря і у процесі виконують трюки. Судді оцінюють складність програми, техніку виконання піруетів і висоту (амплітуду) стрибків.

У цій дисципліні у рамках Кубку світу відбулося по 4 старти у чоловіків та жінок. Чоловічий хафпайп приніс дві перемоги для Брендана Маккея (Канада) та по одній – для Алекса Ферейри (США) і Ніко Портеуса (Нова Зеландія). Усі вони також по 1-2 рази вигравали медалі іншої проби. Також у списку призерів опинялися Девід Вайс (США), Аарон Бланк (США), Сімон Деартуа (Канада) і Ноа Боумен (Канада).

У жінок – жодної інтриги. Усі чотири старти упевнено виграла Ейлін Гу (Каитай). Навряд чи хтось зможе завадити їй виграти ще й олімпійське золото. А соь за срібло та бронзу посперечаються Рейчел Каркер із Канади (два срібла та бронза), Келлі Сілдару з Естонії (срібло та бронза) і Ханна Фольхабер із США (срібло та бронза).

Слоупстайл

freestyle_slopstyle

Тут також легко розшифрувати англомовну назву, яка складається зі слів «слоуп» – схил, та «стайл» – стиль. Це спуск з некрутої гори, на якій є кілька елементів – перила, бокси, трампліни тощо. Чимало з них встановлені паралельно, тож спортсмен обирає свій шлях проходження траси і виконує набір трюків, які оцінюють судді.

У цьому виді змагань є спільні риси з хафпайпом, тож тут у лідерах сезону можна знайти знайомі прізвища з попередньої дисципліни. Принаймні серед жінок. Фаворитів можна визначити за підсумками трьох етапів Кубку світу.

У чоловіків протягом сезону було три різні переможця – Бірк Рууд (Норвегія), Алекс Голл (США) та Андрій Рагетті (Швейцарія). Більше того, ніхто не підіймався на подіум більше одного раза. Три срібні призери – Макс Моффетт (Канада), Нік Гуппер (США), Бен Берклі (Нова Зеландія). Три бронзові призери – Фердінанд Даль (Норвегія), Еван Макікрен (Канада), Едуар Терріо (Канада). Схоже, тут інтрига буде триматися до останньої спроби.

У жінок Каллі Сілдару (Естонія) перемогла у двох із трьох стартів. Ще один раз чемпіонкою стала Тесс Леду (Франція). Саме між ними розгорнеться основна боротьба за золоту медаль. Змагається у слоупстайлі також Ейлін Гу (Китай), Сара Хеффлін (Швейцарія) та Марін Гемілл (США). Вони на етапах Кубку світу побували другими. А бронзовими призерками були Йоганна Кіллі (Норвегія), Меггі Войсін (США) та Лара Вольф (Австрія).

Бігейр

freestyle_big_air

Це вид, результати якого базуються на оцінках суддів за складність, висоту і техніку стрибка. Щоправда, стрибок тут можна виконати лише один, а не серію. Перед цим спортсмени набирають швидкість на спуску, щоб заїхати високий трамплін і далі – «летіти». Візуально це більше схоже на акробатику, проте конструкція трамплінів дуже різна. У акробатиці спортсмен злітає круто вгору, а у бігейр – летить високо, але по дузі відносно поверхні землі.

Тут більше схожості до трюків із хафпайпу та слоупстайлу, тож і прізвища фаворитів нерідко співпадають. На двох етапах Кубку світу в цій дисципліні у чоловіків обидва рази переміг Матей Шванцер (Австрія). Конкуренцію йому складали і складуть у Пекіні Тіл Гарле (Канада), Алекс Голл (США), Бірк Рууд (Норвегія) та Антуан Аделісс (Франція).

У жінок фаворитка – француженка Тесс Леду (перемога і друге місце на етепах Кубку світу). Програла вона все тій самій Ейлін Гу з Китаю. А серед призерок знову ж таки зустрічаємо прізвища Сари Хеффлін (Швейцарія) Йоганни Кіллі (Норвегія) і нове ім’я – Єлена Гаскелл (Канада).

Схожі записи