Олімпійські ігри 2022. Гірськолижний спорт
Напередодні старту – головні речі, які потрібно знати про гірськолижний турнір на Олімпійських іграх 2022 року: фаворити, прогнози, форма спортсменів, календар змагань та шанси України, яких, прямо скажемо, відверто небагато.
Гірські лижі на Олімпіадах
Гірськолижний спорт у програмі зимових Олімпіад з’явився у 1936 році. Спершу це була одна дисципліна у чоловіків та одна у жінок – комбінація. Але вже на наступних Іграх, відразу після Другої світової війни програму розширили до 6 нагород (по 3 дисципліни для чоловіків та жінок). А у 1988 році в Калгарі – до 10. Відтоді відбулася лише одна зміна – додався командний залік і перелік змагань збільшився до 11.
За весь цей час найбільше золотих медалей у гірських лижах на Олімпіадах вибороли спортсмени Австрії (121, з яких 37 – золоті). Інші – далеко позаду: Швейцарія (66 у тому числі 22 золоті), США (47 у тому числі 17 золотих), Франція (48 у тому числі 15 золотих) та Італія (32 у тому числі 14 золотих). Як бачимо, 4 із 5 фаворитів – альпійські країни. Не дивно, адже англомовна назва цього виду спорту – Alpine skiing. Також у топ-10 за медалями – Німеччина, Норвегія, Швеція, Хорватія, Канада. А відразу за ними – скромний Ліхтенштейн.
Збірна України ніколи не те що не вигравала медалі у цьому виді спорту на Олімпіадах, а навіть не потрапляла до топ-10. Більше того, принаймні у топ-20 на гірськолижники пробивалися тільки двічі. Найвище досягнення – 12-те місце у комбінації у 1998 році, яке виборов Микола Скрябін. У жінок найкраще виступила Ольга Логінова. У 1994 році вона фінішувала 18-ю у комбінації.
Рекорди
Найбільше олімпійських нагород у гірськолижному спорті здобув К’єтіль-Андре Омодт (Норвегія) – 8, з яких 4 – золоті. Американець Бодо Міллер виборов 6 медалей, але тільки 1 із них – золота. По 3 золота мають Альберто Томба (Італія), Тоні Сайлер (Австрія) та Жан-Клод Кіллі (Франція). Серед легенд також норвежці Лассе К’юс (1+3+1), К’єтіль Янсруд (1+2+2) та Аксель Лунд Свіндаль (2+1+1) і австрієць Герман Маєр на прізвисько «Гермінатор» (2+1+1). Найбільший «невдаха» – Івіца Костеліч (Хорватія), у якого 4 срібні медалі і жодного титулу олімпійського чемпіона.
А його сестра Яніца Костеліч – найкраща серед жінок. У хорватки 4 золоті та дві срібні медалі на Олімпіадах. Також 6 нагород, але зі схемою 1+1+4 – у Ани Персон (Швеція). По 5 медалей, 3 з яких золоті мають ще дві спортсменки – Врені Шнайдер (Швейцарія) та Катя Зайцингер (Німеччина). Інші відомі мультимедалістки: Дебора Компаньйоні (Італія), Марія Гефль-Ріш (Німеччина), Тіна Мазе (Словенія), Ганні Венцель (Ліхтенштейн) та Джулія Манкузо (США).
Гірськолижний спорт на Олімпіаді-2022
Усього на Олімпійських іграх у Пекіні в гірськолижному спорті передбачено розіграти 11 комплектів нагород. Ось розклад змагань.
6 лютого, 05:00 – швидкісний спуск (чоловіки).
7 лютого, 04:15 – гігантський слалом (жінки), 1-ша спроба.
7 лютого, 07:45 – гігантський слалом (жінки), фінал.
8 лютого, 05:00 – супергігант (чоловіки).
9 лютого, 04:15 – слалом (жінки), 1-ша спроба.
9 лютого, 07:45 – слалом (жінки), фінал.
10 лютого, 04:30 – комбінація (чоловіки), 1-ша спроба.
10 лютого, 08:15 – комбінація (чоловіки), фінал.
11 лютого, 05:00 – супергігант (жінки).
13 лютого, 04:15 – гігантський слалом (чоловіки), 1-ша спроба.
13 лютого, 07:45 – гігантський слалом (чоловіки), фінал.
15 лютого, 05:00 – швидкісний спуск (жінки).
16 лютого, 04:15 – слалом (чоловіки), 1-ша спроба.
16 лютого, 07:45 – слалом (чоловіки), фінал.
17 лютого, 04:30 – комбінація (жінки), 1-ша спроба.
17 лютого, 08:00 – комбінація (жінки), фінал.
19 лютого, 05:00 – командні змагання.
Збірна України на Олімпійських іграх 2022
Уся українська команда на цій Олімпіаді у гірськолижному спорті складається з двох спортсменів.
У всіх 5 індивідуальних дисциплінах серед чоловіків планує виступати Іван Ковбаснюк, який представляє Закарпаття.
Серед жінок змагатиметься Анастасія Шепіленко з Закарпаття. Вона буде виступати у трьох дисциплінах – слаломі, супергіганті та гігантському слаломі.
Хто фаворит
Зазвичай спортсмени змагаються у різних дисциплінах, обираючи для себе дві суміжні (про це – нижче). Втім, є й універсали, які можуть бути однаково успішними у різних видах.
Глобальний розподіл один: частина видів програми базується саме на швидкісних характеристиках, а частина – на технічній підготовленості спортсмена, де можна бути трохи повільнішим, але успішніше проходити віражі.
Дисципліни, де головним фактором успіху є швидкість – це швидкісний спуск та супергігант. Технічні – слалом та гігантський слалом. Комбінація – справжнє випробування для універсалів, адже тут поєднані обидва типи змагань. У Пекіні це буде швидкісний спуск + слалом. У технічних дисциплінах – по два заїзди. У другий потрапляють лише 30 найкращих за результатами першого. У комбінації також два заїзди (це логічно), але після першого ніхто не вибуває. У випадку з двома гонками час проходження траси додається.
Швидкісний спуск
Перша п’ятірка загального заліку Кубку світу 2021/22 у чоловіків: Александр Омодт Кільде (Норвегія), Беат Фойц (Швейцарія), Матіас Маєр (Австрія), Марко Одерматт (Швейцарія), Домінік Паріс (Італія). Кільде перемагав на 3 із 8 етапів Кубку світу. Інші переможці поточного сезону – Паріс, Маєр, Фойц і дві «темні конячки» – Брайс Бенетт (США) та Вінсент Кріхмайр (Австрія).
Перша п’ятірка загального заліку Кубку світу 2021/22 у жінок: Софія Годжа (Італія), Корін Зутер (Швейцарія), Рамона Зібенгофер (Австрія), Брізі Джонсон (США), Міріам Пухнер (Австрія). Годжа виграла 4 із 6 етапів Кубку світу. Ще по одній перемозі на рахунку швейцарок – Лари Гут-Бехрамі та Корін Зутер.
Супергігант
Перша п’ятірка загального заліку Кубку світу 2021/22 у чоловіків: Александр Омодт Кільде (Норвегія), Марко Одерматт (Швейцарія), Матіас Маєр (Австрія), Вінсент Кріхмайр (Австрія), Рафаель Гаазер (Австрія). Перемоги на 5 етапах між собою поділили Кільде (3 золота) і Одерматт (2).
Перша п’ятірка загального заліку Кубку світу 2021/22 у жінок: Федеріка Бріньйоне (Італія), Елена Куртоні (Італія), Софія Годжа (Італія), Тамара Тіпплер (Австрія), Лара Гут-Бехрамі і Корін Зутер (обидві – Швейцарія). У Бріньойні – 3 перемоги на етапах Кубку світу, у Годжи – 2, у Гут-Бехрамі, Куртоні та Корнелії Хюттер (Австрія) – по одній. Більше ніхто першою не фінішував.
Гігантський слалом
Перша п’ятірка загального заліку Кубку світу 2021/22 у чоловіків: Марко Одерматт (Швейцарія), Мануель Феллер (Австрія), Хенрік Крістофферсен (Норвегія, Алексіс Пінтуро (Франція), Лука Де Аліпрандіні (Італія). У Одерматта – 4 перемог на 5 етапах Кубку світу, а у Крістофферсена – одна.
Перша п’ятірка загального заліку Кубку світу 2021/22 у жінок: Сара Хектор (Швеція), Тесса Ворлі (Франція), Мікаела Шиффрін (США), Петра Влхова (Словаччина), Марта Бассіно (Італія). У Хектор – 3 перемоги на етапах Кубку світу, у Шиффрін – 2, у Ворлі – 1. Лише ці спортсменки підіймалися у поточному сезоні на найвищу сходинку п’єдесталу пошани.
Слалом
Перша п’ятірка загального заліку Кубку світу 2021/22 у чоловіків: Лукас Браатен (Норвегія), Себастіан Фосс-Солеваг (Норвегія), Мануель Феллер (Австрія), Лінус Штрассер (Німеччина), Даніель Юль (Швейцарія). Тут конкуренція найвища. Браатен, Фосс-Солеваг і Штрассер по разу перемагали на етапах Кубку світу, а на інших трьох найкращий часи показали гірськолижники, які навіть у топ-5 загального заліку не потрапляють: Клеман Ноель (Франція), Йоганнес Штрольц (Австрія) та Дейв Райдінг (Велика Британія).
Перша п’ятірка загального заліку Кубку світу 2021/22 у жінок: Петра Влхова (Словаччина), Мікаела Шиффрін (США), Венді Голденер (Швейцарія), Лена Дюрр (Німеччина), Катаріна Лінсбергер (Австрія). П’ять перемог – у Влхової, ще дві – у Шиффрін. Золотом ні з ким іншим вони не ділилися. І навряд чи почнуть це робити на Олімпіаді.
Комбінація
Цей вид змагань на етапах Кубку світу не практикують (натомість є специфічний паралельний гігантський слалом, якого його немає на Олімпіаді). Але із загальних заліків у окремих дисциплінах чітко проглядаються фаворити, які на високому рівні змагаються як у швидкісних, так і у технічних дисциплінах. У чоловіків претендент номер один на олімпійське золото у комбінації – Марко Одерматт. У жінок – Мікаела Шиффрін.