Найдорожчі клуби світу: від 3 мільярдів і більше

forbes_main

Видання Forbes склало рейтинг найдорожчих спортивних активів – клубів з різних видів спорту, які оцінюються найвище. В список потрапили лише ті активи, ціна яких перевищує 2 мільярди доларів США. Таких вийшло рівно 50.

Основна теза дослідження – різке збільшення за останні 7 років клубів-мільярдерів. Якщо в 2012 році капіталізацію більше 2 мільярдів мав лише один спортивний клуб, то сьогодні – в 50 разів більше.

Історичні зигзаги

Рахувати спортивні клубні гроші в редакції найбільш відомого в світі фінансового видання почали в 2010 році. Тоді на вершині опинився футбольний «Манчестер Юнайтед». Він же став першим клубом в світі, який здолав планку в 2 мільярдів доларів. Сталося це в 2012 році.

Наступні два роки стали «золотими» для футбольних клубів. До «МЮ» приєдналися іспанські «Реал» та «Барселона». Ця трійка два роки поспіль очолювала рейтинг, але останніми роками ми спостерігаємо тотальну перевагу північноамериканських ліг. Що ж до європейців, то крім згаданої футбольної трійки, ніхто так і не зміг пробитися в останні 5 років в ТОП-10. А раніше ж там бували лондонський «Арсенал» та мюнхенська «Баварія». Сьогодні німці на 17-му місці з вартістю 3,02 мільярди, а «каноніри» аж на 42-му з цінником 2,27 мільярди. Також присутні англійські «Манчестер Сіті» (2,69 млрд – 25 місце), «Челсі» (2,58 млрд – 32 місці) та діючий переможець Ліги чемпіонів «Ліверпуль» (2,18 – 46 місце). Дорожче одного мільярду (але за межами списку Forbes) коштують «Тоттенгем» (1,62 млрд), «Ювентус» (1,51 млрд), та ПСЖ (1,09 млрд).

В першій частині матеріалу – про клуби, які посіли місця з 10-го по 6-е.

10. Нью-Йорк Джайнтс (американський футбол) та Лос-Анджелес Доджерс (бейсбол)

Цінник – 3,3 мільярди доларів

new_york_giants

Дві різні історії, два різні види спорту, дві різні «вагові категорії» – але клуби опинилися поруч: поки нью-йоркці зберегли минулорічний показник, клуб з протилежного узбережжя США додав 10 % і зрівнявся з колегами.

«Джайнтс» не так давно двічі ставали чемпіонами ліги, вигравши СуперБоул в 2007 та 2011 роках, а остання перемога «Доджерс» в Світовій серії датована 1988 роком.

«Джайнтс» за всю свою майже 94-річну історію жодного разу не міняли місце розташування і назву, а «Доджерс», які на 42 роки старші, починалися з Брукліну (район Нью-Йорку), але в 1958 перетнули весь континент (4,5 тисячі км), щоб змінити Атлантику та Тихоокеанське узбережжя. Назв же у них було аж шість.

los_angeles_dodgers

Сьогодні обидві команди в різному настрої. «Доджерс» в минулому і позаминулому сезонах (2017 та 2018) вигравали Національну лігу і поступалися лише у фіналах Світової серії. А «Джайнтс» в 2017 стали найгіршою командою конференції (3 перемоги в 16 матчах) і лише мінімально покращили своє становище минулого року – третє місце з кінця і 5 перемог в сезоні.

У бейсболістів немає одноособового власника – «Доджерс» володіє інвестиційна компанія «Гуггенгайм Партнерс» (точніше, підрозділ «Гуггенгайм Бейсбол Менеджмент»), де серед співвласників є легендарний в минулому баскетболіст «Лос-Анджелес Лейкерс» Ірвін «Меджик» Джонсон. Клуб з «Нью-Йорку» належить бізнесмену Джону Мара та кінопродюсеру Стіву Тішу.

9. Голден Стейт Ворріорс (баскетбол)

Цінник – 3,5 мільярди доларів (+13 % від минулого року)

golden_state_warriors

Найуспішніший – не значить найдорожчий. «Воїни Золотого Штату» теж базуються в Каліфорнії і п’ять разів поспіль грають в фіналі NBA: тричі тріумфально (2015, 2017 та 2018 роки), а ще двічі (2016 та 2019 роки) довелося стати другими в лізі. На сьогодні це найсильніша баскетбольна команда світу і яскравий приклад на тему конвертації спортивних досягнень у гроші. До початку своєї золотої ери «Голден Стейт» не потрапляли навівть до ТОП-50 найдорожчих клубів світу.

В 2010 році підприємець Джо Лакоб (заробляв на інвестиціях в різні галузі – від медицини до інтернет-технологій) і кінопродюсер Пітер Губер («Людина дощу», «Бетмен», «Іствікські відьми» – це його робота) придбали клуб, який завершив сезон на третьому з кінця місці в своїй конференції, усього лише за 450 мільйонів доларів. За 9 років актив вдалося наростити майже у 8 разів.

8. Лос-Анджелес Лейкерс (баскетбол)

Цінник – 3,7 мільярди доларів (+12 % від минулого року)

los_angeles_lakers

Але «Голден Стейт» – не найдорожчий баскетбольний клуб. Вище нього відразу два представника NBA. І один з них – теж з Каліфорнії. Парадокс: «Лейкерс» не виходять до плей-офф шість років поспіль, проте за цей час актив родини Джеррі Басса та підприємця Філіпа Аншутца (38-й рядок в списку найбагатших американців) здорожчав на 40 %.

Важко навіть уявити, якими темпами відбувався ріст на початку 2000-х, коли команда, яку вели за собою Шакіл О’Ніл та Кобе Брайант тричі поспіль виборювала чемпіонські персні НБА. Усього ж команда перемагала в Лізі 16 разів (востаннє на сьогодні – в 2010 році).

Зауважте, покійний нині бізнесмен Джеррі Басс (він заробив статок на будівництві) в 1979 році купив відразу два клуби з Лос-Анджелесу (хокейні «Кінгз» та баскетбольний «Лейкерс») за смішні сьогодні 67,5 млн доларів.

7. Нью-Інгленд Патріотс (американський футбол)

Цінник – 3,8 мільярди доларів (+3 % від минулого року)

new_england_patriots

Такий собі аналог «Голден Стейт» в американському футболі, якщо дивитися на спортивні досягнення останніх 5 років: 4 фінали СуперБоул, три перемоги (2014, 2016, 2018) та поразка у вирішальному матчі в 2017 році. А в 2015 році «патріоти» зупинилися за крок до вирішального матчу мінімально (з розривом в 2 очки) програвши майбутнім чемпіонам – «Денверу Бронкос». Схожий успішний відрізок був і на початку 2000-х, коли команда перемагала в НФЛ в 2001, 2003 та 2004 роках.

Клуб базується в провінційному 17-тисячному містечку Фоксборо (штат Масачусетс), куди в 1970 році переїхала з сусіднього Бостона. Втім, мешканці мегаполісу й досі складають велику частку вболівальників: 35 кілометрів на власному авто – не проблема, особливо якщо врахувати, що клуби в Лізі за сезон грають усього по 8 матчів на домашніх аренах.

Власник клубу – 78-річний паперовий (в першу чергу – «упаковочний») магнат Роберт Крафт. Він придбав клуб 25 років тому за 172 мільйони доларів. Також йому належить футбольний «Нью-Інгленд Революшн». На початку цього року бізнесмен опинився в епіцентрі пікантного скандалу. Його звинуватили в спонуканні до занять проституцією через те, що мільярдер відвідував спа-салон у Флориді, де в рабстві утримувалися азійські дівчата. Вони вимушені були надавати клієнтам послуги сексуального характеру.

6. Манчестер Юнайтед (футбол)

Цінник – 3,81 мільярди доларів (-8 % від минулого року)

manchester_united

Актив родини Глейзерів втратив рекордні 8 % від минулорічної вартості. Не дивно, адже команда провалила сезон в Англійській Прем’єр-лізі, посівши лише 6 місце. На 6-му місці «манкуніанці» були і у 2017 році. Роком раніше – на 5-му. Один вихід до групового етапу Ліги чемпіонів за останні 4 роки – це не лише репутаційні втрати, але й постійні недоотримання прибутків від участі в елітному турнірі. Колись найуспішніший клуб Англії (13 чемпіонських титулів і 6 срібних комплектів медалей за 20 років з 1993 по 2013) сьогодні переживає не найкращі часи.

Прихід в клуб американців в 2005 році, коли 75 % акцій викупив Малькольм Глейзер, (переважна частина його капіталу була зароблена в галузі харчової промисловості) спровокував скандал серед вболівальників. Частина фанатів відреклася від команди і створила новий клуб «Манчестер оф Юнайтед», який розпочав виступи на найнижчому -10-му – рівні в англійській системі футбольних дивізіонів.

Втім, головну місію Глейзери (Малкольм, а після його смерті в 2014 році і сини Авраам та Джоель) виконали. Тодішній «МЮ» з багатомільйонними збитками сьогодні є одним з найуспішніших в Європі. Нажаль – лише в фінансовому, але не спортивному плані.

Далі буде

Схожі записи