УПЛ на старт! Нижня шістка
Вже в неділю, 28 липня, стартує сезон в Українській Прем’єр-лізі. Матч між «Ворсклою» та «Зорею» відбудеться навіть раніше, ніж поєдинок Суперкубку за участю «Шахтаря» і «Динамо». Це викликано тим, що команда Віктора Скрипника вже розпочала євро кубковий сезон і у четвер, 1 серпня, зіграє матч-відповідь проти чорногорської «Будучності».
Решта команд розпочнуть новий чемпіонат 30 та 31 липня. Як обіцяють в УПЛ, це буде єдиний випадок, коли матчі будуть відбуватися в будні дні. Решта базових дат проведення турів припадає на суботу з винесенням окремих поєдинків на попередній вечір п’ятниці та на неділю.
Схема чемпіонату цього сезону традиційна: 12 команд проводять по 22 матчі на першому етапі (по 11 вдома і в гостях – проти кожного суперника), за підсумками якого учасники будуть розділені на верхню та нижню шістку. На другому етапі окремими групами клуби будуть визначати остаточний розподіл місць.
Для нижньої шістки актуальною буде боротьба за виживання (з УПЛ вилітатиме лише остання команда), а також за 7-е і 8-е місця, які дадуть можливість претендувати на участь в Лізі Європи.
З чим до старту підійшли учасники сезону? Сьогодні – про ті команди, які в минулому сезоні посіли місця в нижній частині таблиці УПЛ, а також про двох новачків, що піднялися з першої ліги.
«Колос» Ковалівка
Команда з Київської області в перехідних матчах здолала одеський Чорноморець і тепер готується до дебюту в Прем’єр-лізі. При цьому колектив Руслана Костишина мінімально змінив склад. Жоден гравець клуб не залишив. Хіба що закінчився термін оренди Максима Банасевича, але його вже відпустила «Десна», тож при бажанні «Колос» може повернути футболіста на постійній основі.
Офіційних придбань поки теж небагато: орендований у «Динамо» півзахисник Євген Смирний, орендований у «Дніпра» форвард Олег Кожушко, орендований у першолігівського «Авангарда» півзахисник Євген Демченко і підписаний на правах вільного агента захисник Вадим Парамонов. М’яко кажучи – не зірки навіть за мірками УПЛ. Щоправда в клубі обіцяють оформити угоди ще з 2–3 виконавцями.
Мінусом може стати довга відсутність в клубі гравців студентської збірної України Дениса Костишина та Арсентія Дорошенка. Поки «Колос» готувався до сезону, вони брали участь в Універсіаді. Футболісти вже повернулися, але точно потребують відпочинку і часу аби адаптуватися до нових партнерів і нового рівня матчів.
Довгий час «Колос» грав проти слабеньких суперників, але навіть житомирському «Поліссю» з другою ліги примудрився програти. Але завершили підготовку ковалівці на мажорній ноті: обіграли «Карпати» 1:0 і сенсаційно перемогли основу «Динамо» 3:1. Поразка 0:2 від «Шахтаря» теж піде на користь.
Оптимальний склад: Волинець – Сахневич, Максименко, Гавриш, Чорноморець – Задоя – Ільїн, Мілько, Нехтій, Смирний – Бондаренко.
«Дніпро-1» Дніпро
Впевнено вигравши турнір в першій лізі, дніпряни готуються підкорювати УПЛ. І багато експертів вважає, що команді під силу не просто потрапити до першої шістки, але й боротися не те що за євро кубки, а навіть за медалі.
Таким оптимістичний прогноз базується на тренерській майстерності Дмитра Михайленка (він – один з найбільш прогресивних наставників в Україні, який слідкує за світовими тенденціями), на зіграності футболістів і їхній тривалій співпраці з тренером, і на кадровому підсиленні.
Зокрема влітку в «Дніпро-1» прийшли в оренду з «Динамо» два герої молодіжного чемпіонату світу – Владислав Супряга і Сергій Булєца. Чемпіони світу вже вписалися в склад: Булєца роздає гольові передачі, а Супряга оформив хет-трик в товариському матчі проти «Ворскли».
Також повернувся з Туреччини в Україну вінгер Дмитро Коркішко (і вже забив в першій же грі за новий клуб). До рідного клубу повернувся вихованець «Дніпра» Юрій Вакулко, який має досвід виступів за сербський «Партизан». Плюс досвідчений Олександр Кобахідзе. З основного складу команду не залишив ніхто.
Оптимальний склад: Юрчук – Романюк, Лопиренок, Логінов, Шаповал – Батагов – Кобахідзе, Когут, Булєца, Назаренко – Супряга.
«Олімпік» Донецьк
Деякий час доля «олімпійців» була невизначеною – клубу відмовили у видачі сертифікату для участі в Прем’єр-лізі. Причина в тому, що молодіжні команди «Олімпіку» були розформовані через участь футболістів в договірних матчах, а регламент УПЛ передбачає наявність колективів U-21 та U-19. В підсумку клуб виборов право стартувати в елітному дивізіоні, але перспективи його сумнівні.
Протягом червня–липня команда втратила немало гравців основи: воротар Костянтин Махновський переїхав до Латвії, головний бомбардир «Олімпіка» Максим Дегтярьов тепер гратиме за «Десну», завершив кар’єру Олексій Гай, номінально в команді, але не грав влітку форвард Віталій Балашов… Дійшло до того, що поки на сезон клуб заявив лише 15 гравців. Звісно, що список буде поповнюватися, але новачкам ще потрібен буде час аби зігратися. Тим більше, що й тренер в команді новий – бразилець Жуліо Сезар.
Напередодні в «Олімпіку» оголосили про партію новачків: маловідомі бразильці Фернандо Олівейра та Фабіньо Фрейтас з «Металісту», нігерієць Алію Абубакар з чемпіонату Білорусі та українці Іван Трубочкін з «Чорноморця» і Тарас Завійський з «Миколаєва». Плюс голкіпер Герман Пеньков, який в минулому сезоні грав за «Карпати». Чи вдасться з усього цього зліпити конкурентоздатний колектив – питання до тренерського штабу. Все ж таки, спиратися доведеться на перевірених минулим чемпіонатом футболістів: Матара Дає, Максима Тейшеру, Дмитра Гришка, Сергія Політила, Павла Ксьонза.
Оптимальний склад: Пеньков – Ксьонз, Цимбалюк, Гришко, Вантух – Фабіньо – Є. Пасіч, Політило, Тейшейра, Г. Пасіч – Дає.
«Карпати» Львів
У Львові – чергова реконструкція складу і чергові сподівання на те, що цього разу команда точно вистрілить і як мінімум потрапить до ТОП-6 за підсумками першої частини сезону.
Влітку клуб залишило півтора десятка футболістів, включаючи Мар’яна Шведа, який залишив «Карпати» на місця раніше від завершення чемпіонату, аби приєднатися до «Селтіка» ще навесні і мати більше часу на адаптацію. Крім Шведа «леви» також втратили вінгерів Сергія Мякушка та Каріма Йоду, воротаря Максима Кучинського, захисників Дениса Мирошниченка, Аді Мегремича, Ніко Сандохадзе, Андрія Нестерова опорника Мартіна Онгла. Якщо додати ще Папу Гує та форварда Крістіана Понде, який поки у Львові, але постійно заявляє про те, що мріє повернутися в Португалію, то вийде повний склад – основний протягом весни 2019 року.
Натомість до «Карпат» приєдналося чимало новачків, які покликані замінити вчорашніх лідерів. Так, у Львові з’явилося відразу два нових голкіпери – орендований у «Шахтаря» Олег Кудрик і повернений вихованець Роман Підківка, майже повністю оновився захист, де слід відзначити гравця збірної Люксембургу Марвіна Мартінса, забивного Сергія Вакуленка, орендованого у «Динамо» Владислава Дубинчака, хорвата з досвідом виступів за «Лаціо» Франьо Прце… Попереду змін менше, але у Львові великі сподівання пов’язують з 18-річним ізраїльтянином Гішамом Лейоусом та поки неназваним форвардом, який в останній контрольній грі проти грузинського «Шевардені» відзначився дублем.
Говорити про готовність «Карпат» до сезону складно, оскільки влітку команда грала товариські матчі проти клубів першої та другої українських ліг. Єдиний виняток – поєдинок проти «Колоса», який завершився поразкою з рахунком 0:1.
Оптимальний склад: Підківка – Мартінс, Ковтун, Вакуленко, Дубинчак – Вербний – ді Франко, Кльоц, Гуцуляк, Лейоус – Карпенко.
«Десна» Чернігів
Чернігівці явно налаштовані цього разу виконати задачу і грати навесні в першій шістці. Протягом міжсезоння «Десна» втратила лише одного гравця основного складу – форварда Дениса Безбородька. Втім, йому вдалося знайти не гіршу заміну – Максима Дегтярьова з «Олімпіка». Він навіть в минулому сезоні в УПЛ забив на три голи більше за тепер вже колишнього «деснянця».
Решта, хіба що за винятком Михайла Сергійчука, який вже чудово вписався в склад латвійського «Венстпілса» – баласт. Козак, Слінкін, Немчанінов, Парцванія і Люлька або досі без роботи, аби зацікавили клуби рангом нижче.
Натомість чернігівці посилили склад чемпіоном світу U-20 Юхимом Коноплею, орендованого у «Шахтаря» вінгерами Владиславом Калитвинцевим та Орестом Кузиком, запросили центрального захисника Віталія Приндету, лівого оборонця Артура Западню та центрхава Андрія Домбровського. Кожен з них, за винятком Коноплі, мають солідний досвід виступів в УПЛ та вищих дивізіонах інших країн. Тепер на кожну позицію є два (а подекуди й три) рівноцінних виконавці. А в запасі можуть опинитися і Дегтярьов з Хльобасом, і Калитвинцев зі Стареньким, і Конопля з Волковим.
Перевірити новачків на фоні серйозних суперників не вдалося. На зборах в Білорусі та Молдові команда Олександра Рябоконя грала з далеко не найсильнішими опонентами (виняток – чемпіони Вірменія «Арарат»). Натомість, «Десна» жодного разу не програла і підходить до сезону в хорошому настрої.
Оптимальний склад: Литовка – Д.Фаворов, Гітченко, Імереков, Мостовий – Огиря – Картушов, Богданов, А.Фаворов, Кузик – Філіпов.
«Ворскла» Полтава
Чутки про фінансові проблеми команди не зникають вже більше року. Цього літа вони лише посилилися: склад залишили кілька футболістів з найбільшими зарплатами (Шарпар, Даллку, Шуст, Кобахідзе, на валізах сидить Ребенок), а власник клубу Костянтин Жеваго програв вибори до Верховної ради, що теж не сприятиме збільшенню його витрат на футбол. В таких умовах «Ворскла» досі змогла поповнити склад лише голкіпером Данилом Каневцевим, який повернувся з оренди з «Металіста». І лише кілька днів тому стало відомо про перехід захисника Івана Зотька, який раніше виступав в Іспанії
Останні два контрольні матчі полтавчани програли «Інгульцю» з першої ліги та «Дніпру», пропустивши разом 7 голів. Забили теж чимало – 5, але лише завдяки індивідуальній майстерності Дениса Васіна. Залишається сподіватися на тренерський геній Віталія Косовського. Навесні він довів, що вміє працювати в непростих умовах і виборов перше місце в нижній шістці. Чекаємо на продовження.
Оптимальний склад: Ткаченко – Пердута, Мартиненко, Кане, Артур – Чеснаков – Васін, Петрович, Габелок, Ребенок – Коломоєць.