Ліга чемпіонів наступного сезону. Якою вона буде?
Якби не коронавірус, футбольні вболівальники би вже знали півфіналістів Ліги Чемпіонів та Ліги Європи сезону 2019-2020, а у внутрішніх чемпіонатах боротьба з вихід до цих турнірів на наступний сезону увійшла би у гарячу фазу вирішальної стадії.
Але нині УЄФА заявляє що всі матчі, що лишилися у ЛЄ та ЛЧ спробують розмістити у серпні. А старт нового сезону єврокубків призначено на жовтень. Ніби часу достатньо, проте невідомо, коли внутрішні змагання будуть доведені до логічного завершення. І тут у всіх по-різному. Німеччина планує відновити чемпіонат на початку травня, а Нідерланди взагалі до вересня не хочуть думати про футболу і оголосили нинішній турнір завершеним. Тож як в таких умовах планувати склад учасників найпрестижніших турнірів? Відповіді також будуть різними.
Минулорічні чемпіони
Найпростіше з тими чемпіонатами, де змагання відбуваються за системою весна-осінь. Тобто, починаються у березні чи квітні і завершуються у жовтні чи листопаді. І тільки на наступний рік представники цих ліг стартують на міжнародній арені. Таких чемпіонатів у Європі – 13. Тож 13 учасників майбутнього розіграшу ЛЧ уже відомі. Оскільки це турніри з невисоким рейтингом УЄФА, то всі команди – місцеві чемпіони – стартують аж з першого кваліфікаційного раунду. Тут зіграють, наприклад тбіліське і берестейське «Динамо», шведський «Юргорден», норвезький «Мельде», казахська «Астана», молдавський «Шериф», фінський «Куопіо», чемпіони Ірландії («Дандолк»), країн Балтії («Флора», «Судува» та ФК «Рига»), а також ісландський КР «Рейк’явік» та «Клаксвікар», що став переможцем на Фарерських островах.
Чемпіони по праву
Жоден з тих чемпіонатів, які проходять за системою осінь-весна, до оголошення карантину не встиг завершитися. Десь залишалося зіграти зовсім небагато, а десь попереду ледь не повноцінне друге коло. Але в деяких першостях перевага лідерів над переслідувачами навіть на проміжному фініші була настільки суттєвою, що можна сміливо стверджувати: перемога від них нікуди би не поділася. І навіть якщо чемпіонат не буде завершений – питання щодо чемпіона є суто юридичним моментом. За спортивним принципом сумнівів немає.
Серед таких турнірів, наприклад, Українська Прем’єр-ліга. «Шахтар» за 9 турів до фінішу має перевагу над «Зорею» у 13 очок.
В Англії «Ліверпуль» має колосальну перевагу в 25 очок над найближчим переслідувачем. Команді Юргена Клоппа не вистачає 1-2 турів, аби юридично оформити титул. Навряд чи щось може завадити фінішувати в зоні Ліги чемпіонів «Манчестеру Сіті» (14 очок фори) і «Лестеру» (10 очок фори). П’ять очок запасу «Челсі» також допоможуть вважати їх участь в ЛЧ справедливим рішенням. А от далі – щільна група з 7 команд, яких розділяє 1-2 перемоги. За звичайних умов це би нікого не хвилювало, але дуже ймовірна дискваліфікація «Манчестер Сіті» (клуб подав апеляцію на виключення з єврокубків) дає цій сімці шанс зачепитися за зону Ліги чемпіонів. Поки що в ній «Манчестер Юнайтед», але на відстані пари очок є «зубасті» конкуренти.
12-очкову перевагу до карантину встигли здобути французький «ПСЖ» і данський «Мідтьюллан», на 13 очок більше від найближчого суперника має шотландський «Селтік», 14 балів фори у чемпіонаті Греції має «Олімпіакос», цілих 15 пунктів переваги – у бельгійського «Брюгге» (тут вже офіційно оголосили про завершення чемпіонату) і аж 18 очок у запасі – у загребського «Динамо». До цього ж списку можна занести чеську «Славію» і польську «Легію» (по 8 очок переваги над конкурентами) та російський «Зєніт» (9 балів фори).
Запекла боротьба
А от у більшості країн конкуренція як за перший рядок, так і взагалі за місця у євро кубках мали би вирішитися у спортивних протистояннях. Наприклад, у чемпіонаті Швейцарії («Санкт-Галлен» та «Янг Бойз») і Туреччини («Істанбул» і «Трабзонспор») у лідерів однакова кількість очок. В чемпіонаті Португалії «Порту» встиг випередити «Бенфіку» лише на 1 бал (правда всі інші – далеко позаду, а країна має якраз дві путівки у Лігу чемпіонів). Мінімальний відрив у 1 очко – між «Ювентусом» і «Лаціо» в італійській Серії А. На 2 очки «Барселона» випереджає «Реал». Не набагато солідніша перевага «Баварії» над конкурентами в Бундеслізі. Дортмундська «Боруссія» відстає на 4 очка, а «Лейпциг» – на 5. За 9 турів, що залишилися таку фору нескладно буде відіграти.
Також тісна ситуація в таблиці багато де склалася і на межі зони єврокубків. В Італії, де 4-е місце є прохідним до Ліги чемпіонів, «Аталанта» випереджає «Рому» на 3 очки, у Німеччині «Баєру» треба набрати лише на 2 очки більше ніж менхенгладбахська «Боруссія», аби увійти в зону ЛЧ. Французький «Ренн» випереджає «Лілль» на 1 очко – а це 3-є (прохідне) і 4-е (непрохідне) місця в турнірній таблиці.
Будуть скандали
Щодо чемпіонів УПЛ все зрозуміло, а доля другої путівки від України до Ліги чемпіонів – інша справа. І тут може бути конфлікт. «Зоря» має однакову кількість очок з «Динамо» і випереджає киян лише через кращі результати в очних зустрічах (нічия та перемога). Але проблема в тому, що ці команди між собою ще не зіграли два передбачені календарем поєдинки. І ця перевага може зникнути. При цьому «Динамо» має кращу різницю забитих і пропущених м’ячів, що також згідно регламенту є критерієм для підсумкового визначення місць. Будь-яке рішення УПЛ (крім розподіл місць у спортивній площині) спровокує скандал – і за путівку у Ліг чемпіонів будуть боротися вже не футболісти, а клубні юристи.
В Нідерландах, де офіційно оголосили про дострокове завершення чемпіонату, «Аякс» і «АЗ» мали однакову кількість очко. Перша команда стартує з останнього раунду кваліфікації до групового етапу Ліги чемпіонів (має обіграти одного конкурента), а друга – на два «поверхи» нижче (має обіграти відразу трьох суперників). Але на диво «АЗ» не став скандалити і погодився на те, щоб залишитися другою командою через гіршу різницю забитих і пропущених м’ячів. Інша справа, що скандал може виникнути в іншому місці: Федерація футболу Нідерландів не схвалює такого рішення місцевої Ліги, а УЄФА продовжує лякати, що не пустить до єврокубків команди з тих країн, де місцеві чемпіонати не будуть завершені без поважних причин (вочевидь, пандемія і карантин такими не вважаються), або ж несправедливо розподілять путівки. Те ж стосується і Бельгії. Поки лише ці країни дали «фінальний свисток».
До речі, в Нідерландах може визріти ще один скандал через єврокубки. Наразі 5-е місце (це путівка до Ліги Європи) посідає «Віллєм II», у якого – 44 очки. Рядком нижче розташувався «Утрехт», у якого лише 41 очко. Але ця команда зіграла на один матч менше (це якраз потенційно 3 очки, яких не вистачає), ніж «Віллєм» – а 6-е місце не дозволяє стартувати в Європі. В ідеалі, можна було би провести між цими командами один вирішальний матч.
Але найбільший скандал може вибухнути в Іспанії. І тут також на кону остання путівка, але не в Лігу Європи, а набагато більш прибуткову Лігу чемпіонів. Зараз, за 11 турів до фінішу, «Барселона» і «Реал» відірвалися від конкурентів, а от далі – дуже щільно. На решту дві путівки претендують як мінімум чотири команди і найбільш прикра картина без догравання чемпіонату може чекати на «Гетафе». Команда має стільки ж очок, скільки й «Реал Сосьєдад» і навіть різниця забитих та пропущених м’ячів у них однакова. При цьому, в гостях «Гетафе» переміг конкурента, а матч другого кола між ними ще не відбувся.
Але й «Реал Сосьєдад» поки не може почуватися спокійно на своєму прохідному 4-му місці. В ЗМІ з’явилася інформація, що УЄФА планує дати «вайлд кард» (перепустку в обхід правил) мадридському «Атлетіко», який поки не потрапляє до зони Ліги чемпіонів. І не як додаткову, а замість 4-ї команди від Іспанії. УЄФА спростувало ці чутки, але, як то кажуть, осад залишається. А тут ще й «Валенсія» пригрозила подати до суду на Ла Лігу, якщо буде ухвалено рішення про дострокове завершення чемпіонату. У «кажанів» – дефіцит у 4 очки, які можна відіграти за 11 турів, і суттєві фінансову проблеми, які можна вирішити за рахунок потрапляння до Ліги чемпіонів. Тож боротися команда буде до останнього. Якщо не на полі, то в судах.