Новий єврокубок у футболі – вже за півтора роки

lead-pic-25-sep-3

Структура і формат європейських футбольних кубків мінялися занадто часто, щоб говорити про якісь закономірності. То в Лігу чемпіонів почали допускати не лише чемпіонів; то Кубок Інтертото, який мав стати «чорним входом» в Європу для грандів, що провалили сезон, зник вже за 14 років після відродження; то Ліга Європи почала мавпувати головний трофей, але роздулася до 12 груп на основному етапі… Реформи УЄФА, таке враження, не зупинялися ніколи. Втім, один момент був все ж більш-менш стабільним.

Розіграємо на трьох

Класична ера європейського клубного міжнародного футболу тривала з 1971 по 1997 роки – від появи Кубка УЄФА до реорганізації Ліги чемпіонів, після якої в головний турнір почали потрапляти не лише переможці своїх вітчизняних першостей, але й срібні та призери найсильніших чемпіонатів (а згодом – бронзові і навіть ті клуби, що фінішували на 4-й позиції). В цей період існувало три турніри. Кубок чемпіонів розігрували лише чемпіони. Кубок УЄФА – призери (і іноді 4-і або 5-і команди), а Кубок кубків – володарі Кубків своїх країн.

dk_1975

Три турніри існували ще до 1999 року, аж доки не було ліквідовано Кубок кубків. Причина – падіння інтересу до турніру з боку вболівальників, спонсорів, а отже – й команд. Справа в тому, що після розширення Ліги чемпіонів, призери чемпіонатів Італії, Іспанії, Франції, Німеччини, Англії, Португалії, Нідерландів перебралися в головний турнір. В Кубку УЄФА їх замінили 4-5-6 команди своїх країн. Тож від найсильніших футбольних першостей в Кубок кубків потрапляли або середняки, або взагалі аутсайдери чи навіть команди з других дивізіонів. Це було пов’язано ще й з більш насиченим календарем, через що у внутрішніх кубкових турнірах гранди давали відпочити лідерам, чим користалися посередні колективи.

Повернення до трійці

З 1999 і досі єврокубки жили у форматі двох турнірів – Ліги чемпіонів та Кубку УЄФА (з 2009 – Ліга Європи). Останній трансформувався, поступово перетворившись на роздуту копію Ліги чемпіонів – з кваліфікацією та груповим етапом. Але престижність щороку падала, розрив між турнірами збільшувався і ситуацію не врятувала навіть путівка для переможця в наступний розіграш ЛЧ.

1_w1

Причини ті самі, що призвели й до загибелі Кубка Кубків – падіння інтересу, а отже – фінансових надходжень. Байдужість представників найсильніших країн УЄФА спробувала компенсувати збільшенням учасників, щоб спростити доступ для представників менш солідних федерацій, яким наразі більш важливо засвітитися в Європі, ніж заробити. Умовному «Мілану» чи «Лестеру» цікавіше і вигідніше зосередитися на внутрішніх змаганнях аби пробитися в Лігу чемпіонів, ніж відволікатися на міжнародний турнір другого сорту, тому підігріємо інтерес екзотикою, – подумали в УЄФА.

Так на груповому етапі Ліги Європи, який збільшився до 48 місць, з’явилися азербайджанські «Карабах» та «Габала», ірландські «Шемрок Роверс» і «Дандалк», албанське «Шкандербеу», молдавський «Шериф», латвійський «Вентспілс», македонський «Вардар» і навіть «Дюделанж» з Люксембургу. Цього сезону у іспанської «Севільї» в суперниках були команди з Кіпру, Азербайджану та Люксембургу. Ще 10 років тому таке навіть уявити не можна було. З кожним роком престиж ЛЄ падав

sev_loser

Коли організатори усвідомили помилку, аби зупинити процес вирішили скоротити Лігу Європи до формату Ліги чемпіонів – 8 груп по 4 команди на основному етапі. Але це означало – образити всіх тих представників Казахстану, Словаччини чи Білорусі, хто вже відчув смак єврокубків. Довелося вигадувати новий турнір і повертатися до звичної системи з трьома турнірами.

Ліга конференцій

europa_conference_league_will

Починаючи з сезону 2021-2022 в календарі з’явиться новий єврокубковий турнір – Ліга конференцій. За великим рахунком це буде третій рівень міжнародного клубного футболу УЄФА. Вищий дивізіон – Ліга чемпіонів, перший – Ліга Європи, другий – Ліга конференцій. Формат основного етапу у всіх трьох випадках буде ідентичний: 8 груп по 4 команди. В підсумку отримаємо більшу кількість команд на груповому рівні – 96 замість 80 за схемою 32+32+32. Таким чином Ліга Європи стане більш статусною.

Кваліфікуватися до Ліги конференцій будуть ті клуби, які не пробилися до перших двох єврокубків. Наприклад для найсильніших ліг (Серія А, Бундесліга, АПЛ, Примера) це буде лише один учасник – переможець Кубка або 7-а команда в чемпіонаті. Від Франції – шоста і так далі. Найбільше представництво тут матимуть ті країни, які в рейтингу УЄФА посідатимуть місця з 16-го по 50-е. Для кожної такої федерації передбачено по 3 путівки до ЛК, але вони не будуть представлені в Лізі Європи. Хіба що – через виліт і пониження з кваліфікації Ліги чемпіонів, де як і раніше зіграють усі країни, крім Ліхтенштейну, який не проводить власний чемпіонат.

А що Україна?

dk_0_malmo

Нині чемпіон та віцечемпіон України потрапляють до Ліги чемпіонів, а бронзовий призер, четверта команда та володар Кубку (або п’ята команда, якщо Кубок виграє хтось з двох лідерів) – до Ліги Європи. Схема – 2+3. Після запровадження Ліги конференцій Україна матиме ті самі 5 путівок, якщо не опуститься в рейтингу на 16-е місце чи нижче Зараз ми десяті з перевагою у майже 7 балів над 16-м місцем – це солідний запас, але до старту ЛК ще рік – і ми втратимо високий рейтинг 9,8 за сезон 2015-2016. Тож вийде усього 2,5 бали фори над Сербією. Вже буде привід хвилюватися.

Але будемо поки виходити з наявних цифр: ми – в діапазоні від 7-го до 15-го місця, тож маємо 5 путівок в євро кубки, які з наступного року будуть розподілятися за наступною схемою.

1. Ліга чемпіонів – чемпіон (відразу з групового етапу) та віце-чемпіон (з кваліфікації). Якби все вирішувалося прямо зараз – це традиційно були би «Шахтар» та київське «Динамо».

2. Ліга Європи – бронзовий призер чемпіонату України. Станом на сьогодні третій рядок займає «Зоря» Віктора Скрипника. Ймовірно ми отримаємо перепустку лише до кваліфікаційного етапу, але остаточно можна буде сказати після завершення поточного сезону.

3. Ліга конференцій – четверта команда (прямо зараз це «Десна») та переможець Кубка або п’ята команда, якщо Кубок виграє хтось з призерів першості. Відразу до групи українські команди не потраплять – будуть проходити 1 – 2 раунди кваліфікації.

Буде багато міграції

Команди з різних турнірів будуть кочувати. Так, ті чемпіони своїх країн, які вилетять в першому раунді відбору Ліги чемпіонів матимуть можливість змагатися у Лізі конференцій. Той, хто прогає пізніше – понизиться, як і нині, в Лігу Європи.

Натомість після завершення групового етапу Ліги Європи треті команди з кожної групи матимуть шанс зійтися в додатковому раунді плей-офф з другими командами в своїх групах Ліги конференцій. Ці дві вісімки розіграють між собою половину путівок до 1/8 фіналу ЛК (решта 8 автоматично дістанеться переможцям підгруп).

Звісно, передбачені і бонуси. Переможець Ліги Європи наступного сезону отримає місце в Лізі чемпіонів, а переможець нового турніру за тією ж схемою виступить в Лізі Європи.

Схожі записи