Карантин і футбол. Коли відновиться велика гра

w222

З 8–9 березня в Європі у футбол не грають. Виняток – чемпіонат Білорусі, але навряд чи варто орієнтуватися на одну з найбільш закритих країн і турнір, який в рейтингу УЄФА посідає місця в третьому десятку. Усі адекватні футбольні функціонери зупинили змагання і тепер клуби, футболісти і вболівальники чекають завершення карантину, аби знову поринути у світ футболу.

Щоправда, час відновлення поки нікому достеменно невідомий. А деякі змагання уже офіційно визнано такими, що не продовжаться. І це, до речі, дві сторони важливої проблеми – представництво федерацій у Лізі чемпіонів та Лізі Європи на наступний сезон – 2020–2021 рр.

Бельгія ризикнула

club_brugge_celebrate

Першим футбольним чемпіонатом у Європі (і поки єдиним), який оголошено таким, що фінішував, стала бельгійська Жупіле Ліга. Цей турнір проходить за схемою, що нагадує УПЛ: перший етап у два кола і потім – поділ на дві частини і ще два кола у більш тісних компаніях. Верхня шістка ділить нагороди і путівки у єврокубки, а нижня десятка бореться за виживання. Бельгійцям майже пощастило – до карантину вони встигли провести 29 з 30 турів першого етапу і, відповідно, другий етап не почався. До того ж лідер турніру – «Брюгге» з Едуардом Соболем – на 15 очок випередив найближчого конкурента.

Тож у Бельгії всі погодилися з ідеєю: 30-й тур визнати таким, що не відбувся, а другий етап взагалі скасувати. Вийшло майже справедливо – адже усі команди зіграли одна з одною і ситуація в таблиці відображає реальне співвідношення сил. Втім, і потенційних конфліктів вистачало. Наприклад, другу з третьою, а третю з четвертою команди за підсумками 29-го туру розділяло лише по 1 очку. Тобто, четвертий «Антверпен» цілком міг заскочити на срібну сходинку навіть на першому етапі (про другий етап і не згадуємо – там ще мало бути 10 матчів). Та й ТОП-6 міг серйозно змінитися за результатом 3-го туру, адже «Мехелен» (6-е місце) і «Генк» (7-е місце) за тур до фінішу мали по 44 очки і однакові різницю (+3) забитих і пропущених м’ячів. «Мехелен» опинився вище лише через те, що забив 46 голів, тоді як «Генк» – 45.

Погрози від УЄФА

w666

Тим не менш, бельгійські клуби більшістю погодилися з поточним станом речей, а слідом про такий варіант як один з можливих оголосили і у сусідніх Нідерландах. Причому там ситуація складніша: зіграно лише 25 із запланованих 34 турів, а два лідера – «Аякс» та «АЗ Алкмаар» мають по 56 очок. Команда з Амстердаму лише має кращу різницю забитих та пропущених м’ячів. Схоже, більшість команд не проти. В тому числі й «АЗ», який втрачає історичний шанс завоювати золоті медалі. Але тут з категоричними заявами виступила місцева федерація футболу і «Феєноорд», який поки йде третім і відстає від лідерів на 6 очок.

Місцеві футбольні чиновники, мабуть, злякалися погроз від УЄФА. Європейська асоціація футболу після рішення Бельгії поспішила заявити: хто не дограє влітку чемпіонат, той ризикує не отримати місця в єврокубках. Але поки офіційних релізів з цього приводу не було. При цьому УЄФА готова надати федераціям свободу дій щодо трактування і навіть редагування регламентів: визначати тих, хто вилетить з ліги і підвищиться у класі (ймовірно, більшість розширять елітні дивізіони, аби не ображати поточних аутсайдерів, які втратили можливість врятуватися), визначати дати турів, скасовувати «золоті матчі» у випадку рівності очок і так далі.

Гроші надто важливі

w444

Якщо клуби федерацій другого ешелону не проти фінішувати вже зараз, то лідери сподіваються дограти чемпіонати. В першу чергу це стосується Англійської Прем’єр-ліги та іспанської Ла Ліги. У них найбільша серед інших частка прибутків приходить від телетрансляцій. Якщо матчі, що не були зіграні, так і не відбудуться – гроші частково доведеться повертати. Мова про десятки і сотні мільйонів євро. На цьому фоні клуби готові пожертвувати навіть доходами від продажу квитків і погодитися на ігри без глядачів. На фоні телеконтрактів ці гроші – крапля в морі. Наприклад, «Барселона» за кожен не зіграний домашній поєдинок не дораховується «лише» 3,3 мільйонів євро.

Догравати чемпіонати необхідно ще й через те, що представництво у єврокубках також приносить суттєві гроші. Особливо клубам-середнякам. Наприклад у Іспанії розглядають песимістичній сценарій, за яким Примера так і не відновиться влітку. У такому випадку, відповідно до поточної турнірної таблиці у Лігу чемпіонів мають піти «Барселона», «Реал», «Севілья» та «Реал Сосьєдад». Категорично проти виступила «Валенсія», яка відстає від зони ЛЧ на 4 очки, які цілком можна відіграти за 11 турів, що лишилися. Втрати «Валенсії» у разі непотрапляння до Ліги чемпіонів складуть 50 мільйонів євро. Ще прикріше «Гетафе» (стільки ж очок, як і у «Реала Сосьєдад») і «Атлетіко» (відстає на 1 очко). Але «матрацникам» вже пообіцяли додаткову перепустку за їхні досягнення (вихід у фінал ЛЧ в 2014 та 2016 роках). Це ще один привід для конфліктів і обурень.

У Англії за такого розвитку подій постраждають скромні «Вулвергемптон» (-2 очки до зоні Ліги чемпіонів), «Шеффілд Юнайтед» (-2) і гранди «Тоттенгем» (-4) та «Арсенал» (-5). Не буде шансів подати апеляцію щодо вигнання з єврокубків і у «Манчестер Сіті».

Що з датами

epl777

Наразі попередньо і неофіційно існує три варіанти відновлення чемпіонатів – травень (оптимістичний сценарій), червень (більш ймовірний) та серпень-вересень (найгірший розклад). Ще за однією з неофіційних версій УЄФА нібито попросило федерації визначитися з переможцями та володарями путівок у єврокубки до 3 серпня.

Щоб не відволікати – вирішальні поєдинки Ліги чемпіонів та Ліги Європи вирішили провести у серпні в стиснуті строки: протистоянні на стадії 1/4 фіналу та півфінали будуть складатися з 1 матчу на нейтральному полі. Фінал ЛЧ запланований на 29 серпня, а фінал ЛЄ – на 26 серпня. Нові чемпіонати у ведучих країнах мають стартувати не пізніше середини вересня. А нові розіграші ЛЧ та ЛЄ орієнтовно стартують наприкінці жовтня. Остаточно календар має бути сформовано 23 квітня на засіданні виконкому УЄФА.

Ще одне питання – поєдинки збірних (Кубок Націй, плей-офф кваліфікації до Євро-2021 та старт відбору до чемпіонату світу 2022). Але тут Міжнародна федерація футболу (ФІФА) вже поспішила заявити: в пріоритеті клубні змагання, а матчі національних команд обов’язково відбудуться… у травні 2021 року.

А що Прем’єр-ліга?

e6193266609438bbbf571965e36d9e8b

УПЛ і Українська асоціація футболу мислять в одному напрямку: чемпіонат має бути завершено. Про це йдеться у офіційній заяві Прем’єр-ліги і у коментарі першого віце-президента УАФ Олега Протасова.

Таким чином, в Україні спробують уникнути можливих конфліктів, які назрівають у Іспанії чи Англії, адже за підсумками першого етапу чемпіонату друге прохідне у кваліфікацію Ліги чемпіонів місце посідало «Динамо». Якби тоді зупинили турнір синхронно з європейцями – була би справедлива картинка. Проте УПЛ вирішила зіграти ще один тур (перший з 10 на другому етапі), за підсумками якого на 2-у сходинку піднялася «Зоря». Якщо не догравати чемпіонат – буде скандал за будь-якого рішення. Тож виходу немає. А 9 турів можна цілком умістити в місяць. Тож навіть якщо карантин триватиме до літа – вже на початку липня чемпіонат може фінішувати.

Схожі записи