Токіо-2020. Японія готує Олімпіаду і розгрібає проблеми
До наступної літньої Олімпіади лишилося менше 10 місяців. Ігри-2020 розпочнуться 24 липня наступного року в столиці Японії – Токіо. Здавалося б, така високотехнологічна і економічно розвинена країна не мала би відчувати жодних проблем з підготовкою до найбільших спортивних змагань. Втім, у японців чимало не просто проблем, а серйозних провалів на усіх напрямках.
Природа проти
Японія – не лише країна сонця що сходить, але й тайфунів та землетрусів. Організатори запевняють, що спортсмени – учасники змагань – зможуть почувати себе у безпеці. Посилаються на недавній «тест», який провів заступник директора бюро з підготовки до Олімпійських ігор 2020 року. Він відвідав залу, де планується наступного року проводити турнір з карате. На вулиці на той час хазяйнував буревій: вітер швидкістю більш ніж 200 кілометрів на годину, майже 1000 будинків без електрики, три смертельні випадки. Але майбутній олімпійський зал єдиноборств не постраждав.
Це дає підставу організаторам Олімпіади стверджувати, що Токіо-2020 не постраждає від природних катаклізмів. Але одна справа – тайфун, а зовсім інша, наприклад, землетруси. До того ж, навіть якщо погодитися, що в середині приміщення все буде добре і безпечно, то наскільки надійними є будівлі в олімпійському селищі – ніхто не тестував в екстремальних умовах. До того ж, від місця проживання до місця проведення змагань спортсменам, тренерам, суддям, журналістам і вболівальникам ще треба буде дістатися.
Захисники природи теж
Японці намагаються бути в тренді і зробити Олімпіаду в стилі «еко». Проте гонитва за екологічними матеріалами обернулася проти них самих. Справа в тому, що центральна спортивна споруда майбутніх Олімпійських ігор в проекті мала би ховатися під унікальним дахом, каркас якого архітектори задумали, а будівельники втілюють з використанням деревини. І не просто деревини, а з деревини тропічних лісів Малайзії та Індонезії. Також з тієї ж сировини будують спортивний центр для змагань з ігрових видів спорту.
«Зелені» активісти, дізнавшись про це, забили на сполох. Екологічна організація з США влаштувала справжню атаку на Олімпіаду, висунувши вимоги до уряду Японії, Міжнародного олімпійського комітету та оргкомітету Токіо-2020. Петиції були підтримані більш ніж 100 тисячами природозахисників і зоозахисників (масове вирубування лісів призводить до того, що місцеві орангутанги втрачають територію і зникають). Поки що організатори відбиваються, запевняючи, що вирубку проводять з урахуванням усіх міжнародних вимог і з відновленням насаджень. Проте тиск щодня більшає – до екологів уже долучилися урядові організації кількох країн.
Корупція по-японськи
Якщо в період «холодної війни» наймогутніші держави світу змагалися в тому, хто витратить більше грошей на озброєння, то тепер в пріоритеті більш мирна конкуренція. І зараз модно вразити світ сумою коштів на проведення Олімпійських ігор. Ця «гонка стадіонів» почалася в цьому столітті. Якщо Олімпіада в Атланті (1996 рік) обійшлася американським платникам податків усього в 1,8 мільярди (це менше навіть Москва-1980 з її 2 мільярдами), то далі суми росли, як снігова куля.
В 2000 році Сідней (Австралія) витратив вдвічі більше – 3,8 млрд доларів. В 2004-му одна з найбідніших країн Євросоюзу Греція – 15 млрд на Ігри в Афінах. В 2008-му Пекін побив рекорд, довівши кошторис до 40 млрд. А ще за 6 років зимова Олімпіада в Сочі лише офіційно обійшлася бюджету РФ в 37,5 млрд доларів. Це дещо менше, ніж у китайців, проте експерти зазначають: ще як мінімум третина від цієї суми, вкрадена на підрядах місцевими чиновниками, має бути додана до загального кошторису. Тоді вийде близько 50 мільярдів.
Ощадливі японці почули заяву МОК, яка наголосила на тому, що витрати необхідно зменшувати (оскільки так за кілька років лише десяток країн могли б собі дозволити прийняти Олімпійські Ігри) і на початку заявили про те, що готові вкластися в 7 мільярдів. Втім, цифри постійно переглядалися і зараз, коли до Олімпіади ще майже рік, витрати вирослим вже до 25 мільярдів. З іншого боку, Токіо б’є рекорди по залученню небюджетних коштів. Вже 3 мільярди надійшло від приватних спонсорів. Це втричі більше, ніж попередні лідери – Лондон-2012.
На фоні цих сум 2 мільйони доларів – дрібничка. Але на ній «погорів» – багаторічний голова Національного олімпійського комітету Японії. Він очолював НОК з 2001 року, але в 2019-му пішов з посади. Привід – розслідування французьких правоохоронців, які виявили факти, що вказують на нечесну перемогу Токіо в боротьбі за проведення Олімпіади. У вересні 2013-го року столиця Японії перемогла Мадрид (Іспанія) та Стамбул (Туреччина) під час голосування в МОК. Французи вважають, що перемогу «забезпечили» 2 мільйони доларів. Наразі розслідування ще триває і хабар не доведений, проте чиновник вже склав з себе повноваження.
Олімпійський плагіат
Ще один скандал – інтелектуальний. Чотири роки тому – влітку 2015-го була презентована емблема Олімпійських ігор-2020. В основі – латинська літера Т (перша від назви міста) з червоним колом – символ сонця, що сходить, зображений на прапорі Японії.
Але за кілька днів автор логотипу готовий був провалитися крізь землю від сорому, адже його звинуватив у плагіаті бельгійський колега-дизайнер. Доказ – емблема театру у місті Льєж (Бельгія). Та ж сама стилізована літера Т (з верхнім і нижнім «хвостиками»), але монохромна (чорно-біла) і без «японського сонця». До суду справа не дійшла – можливий конфлікт вдалося погасити, а на початку 2016-го року відбулася нова презентації іншої емблеми Олімпіади. Новий художник використав традиційний давньяпонський стиль малюнку – хаотичні «клітинки».
Смертельна небезпека
Крім вже згаданого тайфуну учасникам Ігор-2020 загрожує ще й аномальна спека. Справа в тому, що липень і серпень – найгарячіші місяці в Токіо. Доказ тому – смерть від перегрівання, зневоднення і спровокованих цим серцево-судинних захворювань в Японії 57-ми людей за один лише тиждень 2019-го року. І це був якраз період, коли буде тривати другий тиждень майбутньої Олімпіади. Все, що придумали організатори – призначення найбільш важких для спортсменів змагань (марафон, ходьба на 20 та 50 км, триатлон тощо) на якомога ранній час. Переносити усі Олімпійські ігри на осінь (так робили в 1964 році, коли Токіо був господарем змагань) не наважилися через можливі проблеми з телевізійними компаніями.
Але смертельна небезпека для спортсменів поки що гіпотетична (за ними все ж пильнуватимуть і лікарі завжди будуть поруч), а от для будівельників – вже реальна. Офіційно повідомлялося вже про два випадки загибелі працівників під час робіт зі спорудження олімпійських об’єктів. Крім нещасних випадків, розслідується і факт самогубства одного з будівельників, який перед трагедією працював понаднормово. Причому озвучені цифри шокували – 200 зайвих годин за місяць. Навіть якщо враховувати вихідні, то вийде додаткові 6,5 годин на добу. Також інспектори профспілкових організацій регулярно виявляють факти, коли будівельники не мали жодного вихідного протягом місяця.