Рейтинг УЄФА: Україна ризикує втратити місце в Лізі чемпіонів

uefa_country_ranking

Неоднозначний виступ українських команд у єврокубках, а головне – складний результат жеребкування, поставили перед українським футболом складне завдання. Тепер зусиллям трьох наших лідерів Україна мусить зберегти за собою місце у рейтингу УЄФА не нижче 13-го рядка.

Що таке таблиця коефіцієнтів УЄФА

dk_gent

Менше футболу – більше математики. Обчислення рейтингу хоча й не просте (надто багато цифр та сотні учасників змагань), але прозоре та зрозуміле. Кожній команді нараховуються очки за результатами матчів у Лізі чемпіонів та Лізі Європи. Перемога – 2 бали, нічия – 1, поразка – 0. Щоправда, цього року, зважаючи на те, що попередні стадії єврокубків складалися не з двох поєдинків, як раніше, а з одного, учасникам давали більше пунктів у залік і навіть поразка приносила 0,5 балу до загальної скарбнички.

Плюс в залік йдуть бонусні очки за певні досягнення. Наприклад, у Лізі чемпіонів кожен учасник групового етапу, незалежно від того: проходила команда відбіркові етапи (як Динамо), чи отримала путівку автоматично (як Шахтар), отримує по 3 бали. Також преміальні у вигляді додаткових очок передбачені за участь в 1/8, 1/4, 1/2 фіналу єврокубків. Принцип простий: чим успішніше граєш і чим далі просуваєшся турнірним шляхом – тим більше заробляєш залікових балів.

Наступний крок – ділення. Оскільки потрібен середній коефіцієнт для всієї федерації, а не для конкретного клубу, то набрані представниками однієї країни очки в УЄФА додають і ділять на кількість учасників єврокубків у поточному сезоні. Наприклад, Шахтар набирає 15 очок за весь сезон у Європі, Динамо – 12, Зоря – 7, Колос – 4, а Десна – 2. Разом виходить 40. Ділимо на 5 учасників – отримуємо коефіцієнт 8,0.

Для чого потрібна таблиця коефіцієнтів УЄФА

shakhtar-donetsk-champions-league

Відповідно до зароблених коефіцієнтів країни розташовуються у рейтингу УЄФА. За цим рейтингом визначаються квоти на наступний сезон для учасників єврокубків. Наприклад, перші країни у списку (Іспанія, Англія, Італія, Німеччина) мають по 4 путівки до Ліги чемпіонів. Причому усі – автоматично до групового етапу. Чим нижче команда в рейтингу – тим довшим для неї буде шлях до групових етапів єврокубків.

Також місце в рейтингу визначає загальну кількість учасників у турнірах – від 7 для першої четвірки (4 в ЛЧ + 3 в ЛЄ) до 3 для відвертих аутсайдерів (1 в ЛЧ +2 в ЛЄ).

І ще важлива деталь: рейтинг важливий не прямо тут і зараз – а у перспективі. По-перше, він визначає квоти не на наступний сезон, а через один. А по-друге, складається з результатів виступів представників країн протягом 5 попередніх сезонів. Кожного літа один старий рейтинг відмінусовується, а свіжий за рік – додається.

Зокрема, зараз важливими є виступи команд, починаючи з літа-осені 2016 року (сезон 2016/17). Включно з поточним рейтингом (сезон 2020/21) коефіцієнт буде визначати: скільки команд, в яких турнірах і з якої стадії будуть грати у сезоні 2022/23. Розклади на наступний сезон – 2021/22 вже сформовані за підсумками євросезону, що переривався карантином і завершився у серпні 2020 року.

Що це значить для України

Наступний сезон 2021/22 вже окреслений, і вплинути на квоти неможливо. Тож у Лізі чемпіонів від України будуть грати 2 команди – одна відразу в групі, інша буде боротися у кваліфікації. Якщо би чемпіонат УПЛ завершився прямо зараз – це були би Динамо та Ворскла відповідно.

У Лізі Європи – лише 1 і той – з кваліфікаційного раунду. Це буде переможець Кубку, або бронзовий призер, якщо Кубок виграє хтось з двох лідерів. Станом на зараз це міг би бути Колос, який після 5 турів посідає 3-є місце.

У Лізі конференцій (це новий турнір, який УЄФА запускає наступної осені) – дві наступні команди у турнірній таблиці чемпіонату України. Зараз це Шахтар і Десна. В груповий етап цього нового змагання не пускають нікого, тож усі команди змушені будуть проходити попередні етапи.

Рахуємо бали

countryranking111

Отже, поточний виступ Шахтаря, Динамо та Зорі (Колос і Десна вже, на жаль, завершили свій шлях у Європі) важливий лише для сезону 2022/23 і подальших. І тут важливо не звалитися за межі ТОП-11. Інакше – втратимо пряму перепустку до групи Ліги чемпіонів. Якщо випадемо з ТОП-15, то взагалі у турнірі зможе грати лише одна команда, а решта – у Лізі Європи та Лізі конференцій.

Місце у ТОП-6 (а це три квоти до Ліги чемпіонів) українським клубам найближчими роками не світить. Тож варто зосередитися на найближчих переслідувачах і тих, хто не набагато вище.

У поточному сезоні Україна зібрала врожай у сумі 2,8 балів. Сумарно з чотирма попередніми розіграшами єврокубків маємо коефіцієнт 29,1. Якщо гірники, динамівці та підопічні Віктора Скрипника будуть набирати очки – показники будуть рости. Втім, як і у конкурентів за тих же умов.

Наразі Україна в рейтингу – на 11-му місці. Вище – Бельгія, Нідерланди та Австрія. Вони поки що практично недосяжні. Навіть найближчим австрійцям ми програємо більше 2,3 балів – у перерахунку на очки, враховуючи представництво на старті у 5 команд, це 12 очок фори: 6 перемог на фоні тотальних поразок конкурентів. Нідерланди та Бельгія випереджають нас на 3,1 та 3,8 бали відповідно, або на 16 та 19 очок відповідно (8 та 10 перемог).

Таким чином, потрібно зосередитися на тому, щоб утриматися на 11-му місці. А це буде непросто. Позаду підтискають Туреччина (відстає на 0,2 бали) та Шотландія (0,225 бали). Це мінімальне відставання, яке можна відіграти лише однією нічиєю. Данія та Кіпр теж можуть замахнутися (відстають приблизно на 2 бали, або на 8 очок, оскільки їхні здобутки діляться на 4, а не на 5, як у випадку України). Втім, ці дві країни лишилися з одним представником кожна, тож шанси на прорив – мінімальні.

Озираємося на Туреччину та Шотландію

rangers_v_galatasaray

Туреччина знаходиться в гірших умовах, ніж Україна. Влітку старт у новому євросезоні брали 5 команд, але тепер у турків лишилося тільки 2 представника проти трьох українських. Тобто нашим сусідам по той бік Чорного моря необхідно вдвох набирати стільки ж очок (і навіть на 1 більше), скільки три українські колективи.

Зробити це буде непросто. У Лізі чемпіонів «Істанбул», який на старті нового сезону різко посипався (в 4 стартових турах – 1 нічия та 3 поразки і жодного забитого гола), отримав у суперники французький ПСЖ, англійський Манчестер Юнайтед та німецький Лейпціг.

У «Сіваспора» в групі Ліги Європи суперники простіші, але навіть тут аби посісти перше чи друге місце, треба буде докласти максимум зусиль, адже грати доведеться проти азербайджанського «Карабаха», ізраїльського «Маккабі» з Тель-Авіва та іспанського «Вільяреала».

Головне – завершили виступи два турецькі гранди – Бешикташ і Галатасарай. А третій (Фенербахче) взагалі цього року не пробився до Європи.

У шотландців гранди – Селтік та Рейнджерс – на місці, до того ж набрані очки командам потрібно ділити лише на 4, що вже дає фору у 25 %. Але є й мінус: обом командам жереб підібрав потужних суперників у групах. Не «Ювентус», «Барселона», «Реал» та «Інтер», яких отримали Динамо та Шахтар, але для рівня Ліги Європи – це потужні опоненти.

Отже, Селтік зіграє проти чеської «Спарти», італійського «Мілана» та французького «Лілля». А «Рейнджерс» конкуруватиме з португальською «Бенфікою», бельгійським «Стандартом» і польським «Лехом».

Схожі записи