Навкруги – вода. Говоров, Романчук і синхроністки
В Південній Кореї зібралися найсильніші плавці, дайвери та ватерполісти світу. Україна змагатиметься в чотирьох водних видах спорту з шести. Нашу країну представлятимуть 29 спортсменів.
Пізня історія
Як не дивно, але плавання та інші водні види спорту довгий час були обділені – чемпіонати світу не проводилися аж до 1973 року. В плаванні спортсмени розігрували медалі на чемпіонатах Європи (з 1926 року) або Південної Америки (з 1929). Водне поло – у Європі з 1926 року, Азії та Америці – з 1951. І ще, звісно, на Олімпіадах. Але перший чемпіонат світу відбувся не так давно – в 1973 році. Причому змагання відразу вирішили зробити мультиспортивними – одночасно для усіх видних видів спорту.
Сьогодні в програмі чемпіонату, що проходить під егідою Міжнародної федерації FINA, шість видів спорту: плавання (42 дисципліни), водне поло (2), стрибки у воду (13), синхронне або артистичне плавання (10), плавання на відкритій воді (7) і хайдайвинг.
Плавання
Потрібні 50-метровий басейн з вісьмома доріжками і спортсмени. Змагання відбуваються з плавання чотирма стилями – вільний (або кроль), батерфляй, брас, на спині. Вільним стилем учасники змагаються на шести дистанціях: 50, 100, 200, 400, 800 та 1500 метрів. Трьома іншими – на трьох відстанях: 50, 100 та 200 метрів. Загалом виходить 30 стартів – по 15 серед чоловіків і жінок. Решта 12 видів програми – плавання комплексом (коли спортсмени кожну чверть дистанції пропливають різним стилем) – на 200 та 400 метрів і вісім естафет. Естафети проходять на дистанціях 4х100 м (вільний стиль і комбінована), а також 4х200 м (лише вільним стилем). Цього року додано змішані чоловічо-жіночі естафети 4х100 м вільним стилем і комплексом.
Романчук, Говоров та решта
На чемпіонаті виступить шість плавців з України. Головна наша надія – Михайло Романчук і Андрій Говоров.
Михайло Романчук – срібний призер минулого чемпіонату світу (2017) на дистанції 1500 метрів вільним стилем і діючий дворазовий чемпіон Європи (400 та 800 метрів вільним стилем). Також минулого року він став чемпіоном світу на 1500-метрівці, але то було на «короткій воді» – в басейні довжиною 25 метрів. Його специфіка в більшій кількості розворотів, отже деяку перевагу мають більш технічні плавці над більш швидкісними.
Андрій Говоров – бронзовий призер чемпіонату світу-2017 в спринті (50 м) батерфляєм і двічі чемпіон Європи на тій же дистанції – в 2016 та 2018 роках. Говоров – діючий рекордсмен світу з результатом 22,27 секунд.
Сергій Фролов спеціалізується на середніх і довгих дистанціях вільним стилем. Його найвище досягнення – срібло і бронза Універсіади-2013. Сергій Шевцов – спринтер (50 та 100 м вільним стилем). Денис Кесіль – срібний призер юнацької Олімпіади-2018 на 200-метрівці батерфляєм. Микита Коптелов – бронзовий призер чемпіонату Європи серед юніорів (2017).
Жінок в збірній Україні з плавання цього разу нема, що дуже прикро, адже у нас хороші традиції і немало успішних спортсменок в минулому.
Синхронне (артистичне) плавання
У найбільш скандальному в суддівському відношенні виді розігрується неадекватно багато комплектів медалей – аж 10: два в сольній програмі (обов’язкова програма і довільна), два в дуетах, два в змішаних парах (чоловік і жінка) три – в груповому виступі (обов’язкова, довільна і сума) і ще одна – в комбінації. З року в рік спортсмени і вболівальники нарікають на необ’єктивне суддівство на користь Росії (минулого разі спортсмени з РФ отримали від суддів 7 з 9 золотих нагород, а в 2015 – 8 з 9), але організатори не реагують. Більше того – цього разу навіть збільшили змагання на одну дисципліну.
Українська команда складається з 12 дівчат. На минулому чемпіонаті світу в 2017 році українки стали другими в групових вправах. Нині їде майже той самий склад – Анастасія Савчук, Єлизавета Яхно, Марина Алексіїва, Владислава Алексіїва, Яна Наріжна, Аліна Шинкаренко, Валерія Апрелева. До них додалися також Марта Федіна, Катерина Різник, Олександра Коваленко, Вероніка Гришко, Дарина Корнеєва. Всі вони (крім Корнеєвої) минулого року стали чемпіонками Європи в груповому синхронному плаванні.
Стрибки у воду
Тут розігрується 13 комплектів нагород – по 5 у чоловіків та жінок і три – в змішаних дуетах. Дисципліни у чоловіків і жінок однакові: одиночні стрибки з трамплінів висотою 1 та 3 метри, з 10-метрової вишки та парні стрибки (3 м та 10 м). Змішані пари стрибають з 3-метрового трампліну та 10-метрової вишки-платформи, і в командному заліку, де спортсмени виконують серію стрибків, сума оцінок за які й визначає переможців.
Українська присутність в цьому виді досить відчутна. В першу чергу варто слідкувати за Олегом Колодієм. На минулому чемпіонаті світу він та його партнер Ілля Кваша вибороли бронзові медалі в синхронному стрибку з 3-метрового трампліну. Нині Кваша вже завершив кар’єру, а Олег Колодій буде виступати з Олександром Горшковозовим. Горшковозов – срібний призер чемпіонату світу-2015 в командному заліку і бронзовий призер ЧС-2011 в синхронних стрибках з 10-метрової платформи.
Пара Станіслав Оліферчик – Вікторія Кесар за останній роки тричі виборювали нагороди в стрибках з 3-метрового трампліну. Змішаний дует ставав срібним і бронзовим на чемпіонатах Європи (2017 та 2018 рік) і вигравав срібні медалі на Універсіаді-2017.
Найдосвідченіша спортсменка – Олена Федорова. В її активі – бронза чемпіонату світу 14-річної давнини в синхронних стрибках з 3-метрового трампліну і більше 10 нагород на чемпіонатах Європи. Останніми роками її напарницею є Ганна Писменська, яка до того ж вдало стрибає і в сольних змаганнях. Зокрема, стала чемпіонкою Європи в 2017 році.
Молода зміна – Ганна Арнаутова (стрибки з 1-метрового трампліну), Олексій Середа (чемпіон Європи-2019 серед юніорів у стрибках з 10 метрів) та Олег Сербін (срібний призер чемпіонату Європи-2019 серед юніорів в парах з 10 метрів – разом з Середою).
Плавання у відкритій воді
За сім комплектів нагород будуть боротися й українці Христина Панчішко та Ігор Червинський. Дистанції – 5, 10 та 25 км і командний залік. Наші спортсмени обрали 10-кілометрові запливи. Червинський довгий час виступав у басейні і навіть має дві нагороди чемпіонату світу-2003: срібло на 1500-метровій дистанції і бронза на 800-метровій вільним стилем. З 2012 року він перекваліфікувався на запливи у відкритій воді, але суттєвих досягнень у нього тут поки немає.
Христина Панчішко до 16 років змагалася в басейні і навіть стала 8-ю на європейському чемпіонаті серед юніорів на 400-метрівці комплексним плаванням. Але з 2013 року спортсменка перейшла на відкриту воду. Тут її найвище досягнення – 14-е місце на чемпіонаті Європи минулого року.
Водне поло
Ні чоловічої, ні жіночої збірних України на чемпіонаті світу немає. Серед чоловіків за медалі будуть боротися команди Греції, Угорщини, Італії, Іспанії, ПАР, США, Японії, Казахстану, Південної Кореї, Австралії, Нової Зеландії, Чорногорії, Сербії, Хорватії, Німеччини та Бразилії.
У жінок – лише 5 змін в країнах-учасниць: не буде п’ятьох останніх (хорваток, чорногорок, сербок, німкень та бразиліянок). Натомість на чемпіонаті виступатимуть ватерполістки Канади, Куби, Китаю, Нідерландів та РФ.
Хайдайвінг
В програмі заплановані дві дисципліни – для чоловіків та для жінок. В стрибках зі скелі спортсменів України також не буде.
Хороша історія
Незважаючи на те, що Україна бере участь в змаганнях лише з 1994 року (тобто, більшість збірних до того встигли виступити на шести попередніх турнірах), наша команда в загальному історичному заліку посідає 19 місце, маючи в активі 39 медалей – 9 золотих, 10 срібних та 20 бронзових.
Лише двічі – в далекому 1994 та в 2009 роках українські спортсмени не піднімалися на п’єдестал пошани. Найбільш успішним для українських водників були 1998 та 2001 роки, коли на чемпіонатах по три рази лунав гімн України для наших чемпіонів.
Яна Клочкова – 4-разова чемпіонка світу і двічі срібна призерка в плаванні.
Дві золоті і одна срібна медаль – у плавця Олега Лісогора.
Також чемпіонкою світу двічі ставала Олена Жупіна. В стрибках у воду вона виборювала золото як в сольній програмі, так і в парі зі Світланою Сербіною.
Одного разу в плаванні золото здобував нинішній народний депутат Денис Силантьєв.
Найбільша кількість нагород – одна срібна і аж дев’ять (!) бронзових – у Ганни Волошиної, яка збирала їх в різних дисциплінах з синхронного плавання.