«Шахтар» – «Динамо». Стара вивіска на новий лад

shakhtar-donetsk-vs-dinamo-zagreb

Протистояння донецького «Шахтаря» та київського «Динамо» вже багато років поспіль є прикрасою Української Прем’єр-ліги. Принциповість матчів суперників вже стала брендом, а зустрічі отримали назву «Класичне». За інерцією будь-які матчі «гірників» проти «динамівців» сприймаються вирішальними, навіть якщо це не УПЛ, а євро кубки, а «Динамо» не київське, а хорватське. Тим більше, коли матч дійсно може стати вирішальним.

Усі імена «Динамо»

gradjanski

Історія загребського «Динамо» починає відлік ще з періоду, коли Хорватії, як незалежної країни не існувало. В 1911 році в головному місті провінції Австро-Угорщини було засновано клуб «Граджанскі» (щось типу «Народний», «Суспільний» або «Громадський»). Він проіснував до завершення Другої світової війни, а перший свій матч провів проти старшого на 8 років загребського ХАСК (Хорватський академічний спортивний клуб). Це протистояння стало ключовим в хорватському футболі на кілька десятиліть.

До першої світової війни «Граджанскі» ставав бронзовим призером об’єднаного чемпіонату Хорватії та Славонії, після неї – домінував в чемпіонат Загребу, а в 1923 році став першим чемпіоном новоствореної Югославії. До Другої світової команда ще 4 рази перемагала в чемпіонаті Югославії, а під час війни – в 1941 та 1943 – двічі вигравала чемпіонат Хорватії. В свою чергу ХАСК був чемпіоном Югославії в 1939 році. Третьої силою в хорватському футболі була «Конкордія» з того ж таки Загребу. Вона вигравала чемпіонат Югославії двічі – в 1930 та 1932 роках.

Саме ці три команди – «Граджанскі», «Конкордія» та «ХАСК» – були головними суперниками клубів зі столиці Югославії Бєлграда. І коли після Другої світової всі вони опинилися в кризі, для створення єдиною конкурентоздатної команди, що представляла би Загреб, об’єдналися. Нова футбольна одиниця отримала назву «Динамо».

В 1992 році, після відновлення незалежності Хорватії, «Динамо» спробувало пройти процесс «декомунізації» і взяло історичну назву «ХАСК-Граджанскі» (частинку з «Конкордією десь загубили). А ще за рік – придумали нове ім’я – «Кроація» (Хорватія – хорватською мовою). Саме під цією назвою команда виграла 6 чемпіонатів країни (в тому числі 5 поспіль – з 1996 по 2000 роки). Але під тиском фанатів, які вимагали повернути звичне «Динамо», команда з «Загребу» знову стала тезкою головного київського клубу.

В Єврокубках – з антирекордами

dzg_-_1-7

Якщо брати до уваги лише новітню історію (винесемо за дужки 4 перемоги в чемпіонатах Югославії), то «Динамо» Загреб має в активі 20 титулів (інші команди вигравали чемпіонат Хорватії 8 разів на трьох). З 2006 по 2016 роки команда булла незмінним чемпіоном

В Європі під назвою «Кроація» хорваті дебютували в Лізі чемпіонів в сезоні 1998-99 років. Тоді команда сенсаційно в групі залишила позаду «Порту» та «Аякс», але через жорстку схему (до плей-офф виходили тільки переможці груп і два найкращі другі місця) не пройшла далі, поступившись «Олімпіакосу». Наступного сезону хорвати знову зіграли в ЛЧ, але посіли останнє місце в групі після «МЮ», «Марселя» і австрійського «Штурма». Потім була довга перерва, коли «Динамо» не долало кваліфікацію до Ліги чемпіонів, але за останні 8 років загребці брали участь в групі ЛЧ 4 рази. Нинішня спроба – п’ята.

На жаль (для місцевих вболівальників) «Динамо» завжди було аутсайдером, встановлюючи паралельно купу антирекордів. Шість поразок в шести матчах (сезони 2011-2012 та 2016-2017), жодного забитого гола (сезон 2016-2017), найбільша домашня поразка в історії турніру (1:7 від «Ліону» в 2011 році)… В 24 матчах «Динамо» здобуло 1 перемогу, 1 раз зіграло внічию і 22 рази програвало.

Новий сезон

dz-atalaa

З огляду на попередню статистику «Динамо» і на початку вересня 2019 року вважали аутсайдером групи. Так, команда пройшла три етапи відбору, але суперники там були не найпотужніші – грузинський «Сабуртало» (2:0 та 3:0), угорський «Ференцварош» (1:1 та 4:0) і норвезький «Русенборг» (2:0 та 1:1).

Втім, в першому ж турі хорвати створили гучну сенсацію, розгромивши вдома італійську «Аталанту» з рахунком 4:0. Та й проти «Манчестер Сіті» на виїзді команда виглядала досить пристойно. Довгий час рахунок був дуже хитким (1:0 на користь англійців) і лише коли гості ризикнули на останніх хвилинах піти ва-банк, чемпіони Англії забили другий гол.

В чемпіонаті ж тотальної переваги «динамівців» над конкурентами поки що немає. В пасиві «Динамо» вже є 2 поразки в стартових 11 матчах. Для порівняння: в минулому чемпіонському сезоні команда усього програли двічі в 36 турах. Так, перше місце «Динамо» втримує, але на лише на 1 очко відстає «Хайдук» і на 3 – «Рієка». Схоже, в пріоритеті футболістів – саме Ліга чемпіонів.

Колишні зірки

modric_zagreb

Школа «Динамо» – одна з найкращих в світі. Більше 30 вихованців академії нині виступають в найсильніших лігах Європи. Лише в цьому столітті клуб продав до грандів таких футболістів, як Ігор Бішчан («Ліверпуль»), Бошко Балабан («Астон Вілла»), Івіца Оліч (ЦСКА Москва), Єрко Лєко («Динамо Київ»), Боштян Цезар («Марсель»), Eдуардо («Арсенал»), Ведран Чорлука («Манчестер Сіті»), Лука Модріч («Тоттенгем»), Огнен Вукоєвіч («Динамо Київ»), Деян Ловрен («Ліон»), Йосіп Тадіч («Гренобль»), Маріо Манджукіч («Вольфсбург»), Матео Ковачіч («Інтер»), Домагой Віда («Динамо Київ»), Мілан Бадель («Гамбург»), Тім Єдвай («Рома»), Шиме Врсалько («Дженоа»), Ален Халіловіч («Барселона»), Марсело Брозовіч («Інтер»), Йозо Сімуновіч («Селтік»), Марко П’яца («Ювентус»), Йосіп Брекало («Вольфсбург»), Марко Рог («Наполі»), Філіп Бенковіч («Лестер»), Анте Чоріч («Рома»)…

До того були Даріо Шиміч («Інтер»), Звонімір Бобан («Мілан»), Давор Шукер («Севілья»), Роберт Просінечкі («Црвена Звезда») та багато інших. Кожного року команда продає лідерів і кожного наступного сезону за вихованцями «Динамо» стоїть черга з найсильніших клубів Європи. Нині найбільший попит спостерігається на тріо гравців групи атаки і юну майбутню зірку в центрі поля. Але про усе по порядку.

Нинішній склад

dominik-livakovic-1280x720

Основний воротар команди – Домінік Ліваковіч (був запасним на тріумфальному для збірної Хорватії чемпіонаті світу-2018 і отримав свою медаль). В центрі обороні діють Діно Періч (теж викликався до збірної, але поки не дебютував), француз з Мартініки Кевін Теофіль-Катрін і боснійський австрієць Емір Ділавер, а на флангах – Петар Стояновіч зі збірної Словенії та хорватський збірник Марін Леовац.

0148ec86f0cb89a45414

В центрі поля – одна з головних зірок команди – 20-річний Ніколо Моро. Минулого року ним активно цікавився «Шахтар», а тепер перші в черзі на опорника – клуби з Німеччини та Італії. Поруч грає македонець Ар’ян Адемі. Разом вони перекривали кисень як атакуючим гравцям «Аталанти», так і зіркам «МанСіті».

dani-olmo-spanien

Оптимальна трійка для атаки: іспанець Дані Ольмо, хорвати Міслав Оршич і Бруно Петковіч. Перші два діють на флангах, але регулярно зміщуються в центр, а Петковіч – типовий таранний форвард. Разом ця трійця в сезоні забила вже 25 голів в 20 матчах «Динамо». Особливий інтерес – до іспанця. Ледь йому виповнилося 16, він несподівано пішов з академії «Барселони» до провінційного «Динамо». За 5 років в Хорватії він виріс до кращого футболістам молодіжного чемпіонату світу і пріоритетною покупкою для «Аякса», «Тоттенгема» і «Атлетіко» (чутки навіть сватали Ольмо в «Баварію», «МЮ» та «Барселону»). Клуб свідомо влітку не став опускати цінник нижче 35 мільйонів євро, щоб відлякати потенційних покупців і нарешті виступити в Лізі чемпіонів без розпродажів – в оптимальному складі.

Проти українських команд

dzg_-_dk

Букмекери фаворитом вважають «Шахтар» (коефіцієнт – 1,7 на перемогу господарів), а успіх «Динамо» оцінюють скептично (коефіцієнт на перемогу гостей – 5,25). Не в останню чергу цьому сприяє жахлива статистика хорватів в євро кубках проти українських команд.

В 2003 році київське «Динамо» вибило хорватських одноклубників з кваліфікації Ліги чемпіонів (2:0 та 3:1). Загребці опустилися в Лігу Європу, але там нарвалися на «Дніпро» (2:0 та 1:1). В сезоні 2008-2009 «Динамо» грало проти «Шахтаря» у вирішальному відбірному етапі до Ліги чемпіонів і двічі програло – 1:3 та 0:2.

Восени 2012 року київське і загребське «Динамо» сперечалися вже в одній групі ЛЧ. Кияни знову були сильнішими (1:1 та 2:0). І навіть скромний «Чорноморець» в групі Ліги Європи двічі з рахунком 2:1 обіграв «синіх» в 2013 році. Отже – 2 нічиї і 8 поразок «Динамо» Загреб від українців. Чи продовжиться серія сьогодні?

Схожі записи