Australian Open. Розраховуємо на Світоліну та Цуренко

aopen

Турніри серії Великого шолому для тенісу – кар’єрна вершина. Звісно, сходинка в світовому рейтингу дуже важлива, але заочне змагання між майстрами ракетки щодо кількості титулів на чотирьох найбільш престижних змаганнях… З цим ніщо не зрівняється. Тут найбільші призові, тут лише еліта, сюди прикуті погляди усіх вболівальників. Сьогодні стартував перший в сезоні турнір Великого шолому – відкритий чемпіонат Австралії.

Класичний і справедливий

australianopen

Великий шолом – це чотири турніри, які проходять протягом сезону на кортах Австралії, Франції, Великої Британії та США. У них різні традиції, різний час і різне покриття кортів. Australian Open – це хард. Це загальна назва для багатьох штучних покриттів. Слід знати одне – австралійські корти Melbourne Park не такі швидкі, як на відкритому чемпіонаті США. Саме тому відкритий чемпіонат Австралії багатьма вважається найбільш точним щодо визначенням переможців. У французького ґрунту на британської трави досить специфічні особливості, які нерідко дають перевагу не найсильнішому спортсмену, а тому, хто краще підготувався. А швидкі американські корти на перше місце виводять міць, а не техніку.

Географія та зміни

ausopenhist

Australian Open проводиться з 1905 року і не завжди мав нинішню назву і покриття кортів. Спочатку це був відкритий чемпіонат Австралазії, а в 1970-80-х роках тенісисти грали на траві. Причому старий стадіон був розташований не на зовсім рівній (похилій) поверхні – тож одному з учасників матчу доводилося боротися не лише з суперником, але й з ландшафтом, адже доводилося фактично підніматися вгору під час виходів до сітки. Двічі (в 1906 та 1912 роках) турнір навіть пройшов за межами Австралії – в Новій Зеландії.

Ще одна еволюція – часова. Змагання проводилися не завжди в січні, але й в грудні і навіть листопаді. Втім, нерідко ведучі тенісисти пропускали турнір, оскільки він міг накладатися на різдвяні та новорічні свята. В підсумку, в 1987 році Відкритий чемпіонат Австралії остаточно призначили на середину січня.

Кращі з кращих

Історію світового тенісу можна поділити на дві ери. Перша – до 1968 року. Друга – починаючи з 1969 року. Точка відліку – допуск до участі в найбільших турнірах тенісистів-професіоналів, яким до того заборонялося виступати в тому числі й на турнірах Великого шолому. Саме тому і статистика переможців зазвичай ведеться в двох колонках.

Щодо Відкритого чемпіонату Австралії, то стара ера відзначилася перемогами Роя Емерсона та Маргарет Корт. Господарі змагань виграли 6 та 7 титулів в одиночному заліку відповідно. А Маргарет додала до цього переліку ще 4 перемогу вже за відкритої ери.

margaret_court

В новітній час лідерами є швейцарець Роже Федерер, серб Новак Джоковіч (по 6 перемог) і американка Серена Вільямс (7 титулів).

Єдина перемога України

Australian Open – це єдиний тенісний турнір з серії Великого шолому, який підкорювали українські спортсмени. В 2008 році сестри Катерина та Альона Бондаренко сенсаційно стали переможцями Відкритого чемпіонату Австралії серед жіночих пар. Український дует був несіяним, але на шляху до фіналу сестри впевнено здолали китайську пару (8-й номер в рейтингу) і лідерів посіву – американку Лізель Хубер та представницю Зімбабве Кару Блек.

bondarenko

За весь турнір українки програли лише два сети – китаянкам і в фіналі, де з рахунком 2:6; 6:1; 6:4 здолали білорусько-ізраїльский дует Вікторії Азаренко та Шахар Пір.

Щодо особистого заліку, то лише 2006 року українці пройшли по сітці далі, ніж друге коло. Тоді до 1/16 фіналу пробилася Ольга Савчук. Роком пізніше результат повторила Альона Бондаренко (третє коло, або 1/16 фіналу). А в 2009 році обидві сестри Бондаренко дісталися цього раунду змагань. В 2010 році – нова вершина. 1/8 фіналу від Альони Бондаренко.

До минулого чемпіонату це був найбільший успіх. А в січня 2018-го історію переписала Еліна Світоліна, яка першою з українок зіграла в чвертьфіналі Australian Open. Правда, програла там без особливих шансів на успіх – 4:6 та 0:6 – Еліз Мертенс з Бельгії. Цікаво, що в третьому колі Світоліна здолала авторку сенсації – 15-річну (на той момент) українку Марту Костюк. Вона стала наймолодшою за останні 20 років тенісисткою, яка дісталася третього кола турніру Великого шолому.

kostyuk

У чоловіків кращий серед українців результат – теж чвертьфінал. В 1995 році до цієї стадії дістався Андрій Медведєв, а в 2011 році досягнення повторив Олександр Долгополов.

За кого вболівати

Australian Open–2019 в особистому заліку пройде без українців. Через сито кваліфікації до основної сітки турніру не зміг пробитися єдиний наш представник Сергій Стаховський. А от в парних змаганнях зіграє Денис Молчанов. В дуеті з представником Словаччини Ігорем Зеленаєм українець розпочне шлях поєдинком проти італійського тандему.

У жінок Україна не просто представлена. Наші співвітчизниці є серед сіяних. У Еліни Світоліної – 6-й рейтинговий номер, а у Лесі Цуренко – 24-й. Це означає, що на перших етапах вони будуть грати проти більш слабких конкуренток.

svitolina

Світоліна розпочне турнір матчем проти Вікторії Голубіч (Швейцарія), яка посідає 103-ю сходинку в світовому рейтингу. А Цуренко вже зіграла проти 74-ї ракетки світу – росіянки Єкатєріни Алєксандрової – і перемогла її в двох сетах. Наступна суперниця – 17-річна американка Аманда Анісімова, яка посідає 87-й рядок в рейтингу WTA.

70c290f39225543aec2a7d4c767e8e2a

Також в основній сітці присутні Даяна Ястремська (57-а ракетка світу) та Катерина Козлова (94-а ракетка світу). Вони в першому раунді гратимуть проти Саманти Стосур з Австралії (75-й рейтинг в світі) та Вікторії Кужмової зі Словаччини (48-й номер в рейтингу) відповідно. Марта Костюк цього разу через кваліфікацію не пробилася.

В парах виступатимуть Даяна Ястремська та Надія Киченок. Цікаво, що вони разом зі своїми партнерками зійдуться одна проти одної вже в першому ж колі.

Схожі записи