Українська Прем’єр-Ліга – одна з наймолодших в Європі
Українські клуби провалили цьогорічний єврокубковий сезон. До групових етапів Ліги чемпіонів та Ліги Європи пробилися лише 3 з 5 команд. А там – у 18 матчах «Шахтар» і «Динамо» здобули по одній перемозі, а «Олександрія» не виграла жодного матчу.
16 поєдинків без виграшів – сумний результат, особливо якщо загадати, що «Динамо» і «Олександрія» не вийшли з груп Ліги Європи (причому кияни «досягли» цього у відверто посередній за силою суперників групі), а «Шахтар» ледве не вилетів з єврокубків, зачепившись тільки за третю сходинку в групі Ліги чемпіонів, яка дає право продовжити боротьбу в плей-офф другого за рівнем євро кубкового турніру.
Мало досвіду
Частково провад українських команд можна виправдати відсутністю досвіду. Так, в «Шахтарі» грає чимало футболістів, яких язик не повертається назвати дебютантами (Тайсон, Марлос, Пятов, Степаненко, Мораес), але загальна картина не лише по наших учасниках євро кубків, а загалом по всьому українському футболу доводить: зараз далеко не найкращі часи.
За даними CIES Football Observatory з 31 найбільш рейтингового національного чемпіонату в Європі, Українська Прем’єр-ліга – одна з наймолодших. Середній вік учасників УПЛ – 25,6 років. Порівняйте, приміром з італійської Серією А (26,93 роки) або ж з Англійської Прем’єр-Лігою (26,82 роки) чи з іспанською Прімерою (26,76 роки).
Українські цифри – десяті в Європі і молодшими за середньостатистичного гравця УПЛ є представники далеко не найсильніших турнірів.
10. Україна
Середній вік – 25,6 р. Головна юна зірка УПЛ – Віктор Циганков. 22-річний вінгер «Динамо» за оцінками transfermarkt коштує 20 мільйонів євро. Це другий показник серед українських футболістів (найдорожчий – Олександр Зінченко з «Манчестер Сіті»), але Ігор Суркіс точно не продасть лідера команди за такі гроші. Традиційна історія для «біло-синіх».
10. Австрія
Середній вік – 25,6 р. Австрійська Бундесліга (а точніше – флагман тутешнього футболу «Зальцбург») щороку продає грандам за великі гроші найкращих гравців. Новим трансферним рекордом може стати норвезький форвард Ерлінг Халанд. Йому лише 19, а в черзі стоять ледь не всі англійські топи: «Манчестер Юнайтед», «Ліверпуль», «Тоттенгем»… Воно й не дивно – Халанд в поточному сезоні забив 16 голів в 14 матчах Бундесліги і 8 голів в 6 поєдинках Ліги чемпіонів.
9. Франція
Середній вік – 25,58 р. Французи, як головні постачальники кадрів для більш багатих чемпіонатів Англії, Німеччини, Іспанії, та Італії вимушені постійно підключати до основи молодих вихованців. Тож не дивно, що Ліга 1 – один з наймолодших турнірів в Європі. Головних зірок тут щороку по 10–15, але особливо виділяється майбутнє світового футболу – 20-річний Кіліан Мбаппе (ПСЖ), який навіть минулого року ледь не отримав «Золотий м’яч».
8. Фінляндія
Середній вік – 25,36 р. Це найслабший чемпіонат в ТОП-10. І хоча фінський футбол нині переживає підйом (чого вартий вихід збірної на Євро-2020), на внутрішній арені зірок грає небагато. Лідер з молодих тут – 24-річний форвард «Куопіо» Рангель. Він оцінений усього в 450 тисяч євро. Таких як він потрібно більше 40, аби зрівнятися з Циганковим. Хоча на рівні Вейккаусліги бразилець виглядає непогано: 8 голів в 14 матчах сезону.
7. Бельгія
Середній вік – 25,28 р. Добре знайомий українським футболістам чемпіонат, який є хорошим трампліном для тих, хто хоче піти до клубів з ТОП-четвірки. Цим шляхом влітку пройшов Руслан Малиновський, а зовсім скоро, схоже, шлях повторить Роман Яремчук. Втім, форвард «Гента» нині не фаворит в віковій категорії до 25. Перед ним – аж 6 гравців з більш солідними цінниками, де першим йде ще один норвежець. Мова про опорника «Генка» Сандера Берга. Йому 21 рік, у нього цінник в 22 мільйони євро і пропозиції з німецької Бундесліги.
6. Швейцарія
Середній вік – 25,24 р. Це доказ того, що причиною невдах «Динамо» точно не є вік гравців. Адже «Лугано», яке ледь не обіграло киян і закрило українцям шлях до плей-офф Ліги Європи, виступає ще в менш досвідченому чемпіонаті. Швейцарська Суперліга може скоро стати старшою, оскільки кращий її гравець – 19 річний нігерієць Ноа Окафор з «Базеля» цікавить «Ювентус».
5. Данія
Середній вік – 25,01 р. Ще один чемпіонат, учасник якого залишив київське «Динамо» позаду. Не дивно, що саме в «Кобенгафні» грає головна молода зірка місцевого чемпіонату – 25-річний Віктор Фішер. Він вже встиг в своєму віці пограти в «Аяксі», АПЛ та німецькій «Бундеслізі».
4. Хорватія
Середній вік – 24,66 р. Балканці щороку готують розсип молодих талантів, за рахунок продажу яких місцеві клуби й виживають. Звісно, що рівень внутрішньої першості від такої торгівлі серйозно страждає, проте для збірної – чудове джерело. Недарма ж Хорватія – віцечемпіони світу. Хоча нині найдорожчим молодим гравцем місцевої ХНЛ є легіонер – іспанець Дані Ольмо. Ціна в 30 мільйонів євро не повинна відлякати потенційних покупців, серед яких є, наприклад, «Баварія». За «Динамо Загреб» він провів чудовий період в поточній Лізі чемпіонів.
3. Словенія
Середній вік – 24,57 р. Ще один небагатий чемпіонат на теренах колишньої Югославії. Півтора мільйони за сина легендарного Златко Заховіча – Луку – це найбільший цінник для місцевого чемпіонату. Нині Заховіч-молодший грає за «Марібор», проте в 24 роки вже має досвід виступів в Португалії (там грав його тато) та Нідерландах.
2. Нідерланди
Середній вік – 24,54 р. Саме голландська першість – одна з головних кузень для європейського футболу. Тутешній юнацький та молодіжний рівень постійно на перших ролях як на чемпіонатах Європи, так і на чемпіонатах світу. До того, ж «Аякс», «ПСВ», «Феєноорд» та й будь-який інший клуб Ередивізії постійно відшуковує талантів там, куди гранди навіть не дивляться: в Суринамі, африканських країнах, у Східній Європі і навіть на Близькому Сході. Зараз лот номер один у віці до 24 років – півзахисник «Аякса» Донні ван де Бек. Його ціна – 50 мільйонів євро.
1. Словаччина
Середній вік – 24,31 р. Наймолодший європейський чемпіонат розігрують по сусідству з Україною. І ціни тут відверто демпінгові (хоча й не такі, як у Фінляндії). Найдорожчий футболіст місцевого турніру – словенець Андраж Спорар – восени вже забив за «Слован» 12 голів в 11 матчах Фортуни Ліги і 5 голів в 6 матчах групового етапу Ліги Європи. Йому 25 років.
Наймолодші команди Європи
Бонус – європейські клуби з ТОП-5, які можуть похвалитися найбільш юним середнім віком гравців. На 5-му місці – французький «Лілль» (24,3 роки). На 4-му місці – «Лейпциг» з німецької Бундесліги (24,25). На третьому – французький «Нім» (24,2). На другому – німецький «Майнц» (23,93). Лідер – італійська «Фіорентина» (23,79).