Коронавірус проти спорту. Хто кого?
Тема номер один в світі – розповсюдження мутованого вірусу, від якого вже померло більше 3000 осіб. Наразі є офіційні підтвердження щодо хворих майже в кожній європейській країні, в США, Канаді, Австралії, Бразилії, більшості країн Азії і на півночі Африки. Сьогодні першого хворого на коронавірус зареєстрували і в Україні.
Хвороба не лише загрожує здоров’ю та життю мільйонів людей, але й ставить під сумнів доцільність проведення спортивних турнірів. Частина з них уже відмінена чи перенесена, а ще кілька – під питанням. В тому числі – й найголовніші змагання року: Олімпійські ігри та чемпіонат Європи з футболу.
Олімпіада
Місце проведення Літніх Олімпійських ігор-2020 – Токіо. Японія нині – у світовому ТОП-5 за кількістю хворих (разом з Китаєм, Кореєю, Іраном та Італією). Тож логічно, що про ймовірність скасування чи перенесення Олімпіади заговорили ЗМІ. Причому не самі по собі – а після заяви члена Міжнародного Олімпійського комітету Річарда Паунда. Він наприкінці лютого заявив, що у разі, якщо епідемія не піде на спад протягом наступних двох місяців, то у травні МОК проведе екстрене засідання. Зволікати далі не вийде, адже в травні має розпочатися ключова стадія підготовки: угоди з охороною, облаштування олімпійського селища, завезення харчів довготривалого зберігання… Нагадаємо, Олімпіада має пройти з 24 липня по 9 серпня.
Після цього слова функціонера неодноразово спростовували. В тому числі і його колеги. Зокрема, відкинули будь-які підстави для перенесення змагань заступник генерального директора оргкомітету Ігор Кацура Ене, його шеф Тосіро Муто. Заспокоїла вболівальників і прес-служба МОК, яка вже на початку березня оголосила: Олімпіада відбудеться в обумовлені строки і без перенесення в іншу країну.
Хоча, скептиків досі вистачає. Британське видання Daily Mail оприлюднило інформацію про те, що розглядається варіант проведення Олімпійських ігор без глядачів на спортивних аренах (будуть лише телевізійні трансляції). Підлила олії у вогонь і міністерша японського уряду, відповідальна за проведення Олімпіади-2020. Колишня велогонщиця Сейко Хасимото зауважила, що угода між МОК та Японією дозволяє відкласти проведення найголовніших змагань чотириріччя на кінець 2020 року.
Євро-2020
До чемпіонату Європи з футболу навіть менше часу, ніж до Олімпіади – турнір, в якому візьме участь і збірна України, має розпочатися вже 12 червня. УЄФА вже неодноразово робила заяви про те, що слідкує за ситуацією з поширенням коронавірусу, проте наразі не бачить підстав для того, аби відміняти чи переносити матчі фінальної частини Євро-2020. Про це вже сказали віце-президент організації Мішель Ува, член виконкому Олексій Сорокін та прес-служба УЄФА.
Втім, той же Ува залишив місце для маневру, зазначивши, що проведення турніру буде під загрозою лише у випадку серйозного погіршення ситуації. Найближче засідання футбольних функціонерів має відбутися днями в Амстердамі. Там керівництво Європейської футбольної асоціації ще раз обговорить проблему.
Футбол
Наразі вже є прецеденти щодо перенесення чи навіть призупинення змагань з футболу в різних країнах. Китайські клуби, де місцевий чемпіонат ще не розпочався, готуються в Європі, а от Японія зупинила чемпіонат на три тижні. До 15 березня взяли паузу в Швейцарії (ініціативу підтримали 20 професійних клубів з вищого та першого дивізіонів). А в Італії, де наразі найгірша ситуація з кількістю хворих на коронавірус, перенесли на кінець травня матчі минулого туру в Серії А. Щоправда, потім схаменулися і повернули їх на березень, ущільнивши графік для того, аби збірна мала в травні достатньо часу для підготовки до чемпіонату Європи.
В інших випадках наслідки значно легші. Німецька «Боруссія» скасувала своє традиційне літнє азійське турне і, звісно, втратить фінансово від цього. В чемпіонаті Франції повністю відмовилися від рукостискань перед іграми аби пригальмувати поширення вірусу. Не будуть вітатися за руку і в англійському «Ньюкаслі». А інший англійський клуб «Саутгемптон» заборонив гравцям роздавати автографи. Мюнхенська «Баварія» рекомендувала утриматися не лише від автограф-сесій, але й від селфі з фанатами. Далі всіх пішов угорський «Гонвед», який відправив тренера на примусовий карантин. Під замок наставник пішов через те, що провів вікенд у Італії.
Купа питань і до матчів єврокубків. Зокрема, через коронавірус без глядачів можуть пройти найближчі матчі Ліги чемпіонів за участю італійських команд: «Барселона» – «Наполі», «Ювентус» – «Ліон» та «Валенсія» – «Аталанта». В Лізі Європи така ж доля може спіткати «Інтер» (гратиме проти «Гетафе») та «Рому» (суперник – «Севілья»). Остаточне рішення з цього приводу буде ухвалено пізніше.
Хокей, баскетбол
З командних видів спорту потерпає не лише футбол. Так, Міжнародна федерація хокею (ІІHF) вже повідомила про відміну аж 6 (!) міжнародних турнірів. Цього року не будуть визначені переможці чемпіонату світу серед юніорів та юніорок (U-18) в другому та третьому дивізіонах. Також відмінені дорослі жіночі чемпіонати світу в першому та другому дивізіонах. Остаточно невідома навіть доля чоловічого чемпіонату світу з хокею серед елітних команд. Турнір має відбутися в Швейцарії в травні, але поки що в цій країні до середини березня заборонили усі масові заходи, які можуть зібрати більше 1000 осіб.
В баскетбольній Євролізі без вболівальників відбулася одна з ключових ігор туру між італійським «Міланом» та іспанським «Реалом», а в Американській баскетбольній лізі NCAA розглядають варіант проведення «Березневого безумства» (вирішальні матчі за участі 68 найкращих студентських команд, які є справжньою ярмарком майбутніх талантів НБА) за зачиненими дверима.
Біатлон та інші зимові види
Черговий етап Кубка світу з біатлону в чеському Нове-Место відбудеться без вболівальників, прес-конференцій, церемоній нагородження і з дистанційним спілкуванням з журналістами (не ближче 1,5 метрів до спортсменів). Раз. Збитки вже оцінені організаторами в майже 2 мільйони євро. Причина – шпиталізація місцевого мешканця з симптомами коронавірусу.
Два березневих етапи Кубка світу з лижних гонок в Норвегії швидше за все не відбудуться через загрозу поширення коронавірусу. Два.
Чемпіонат світу з шорт-треку, який мав пройти в Південній Кореї з 13 по 15 березня, взагалі скасовано, хоча спочатку вивчалися можливості провести його в іншій країні. Три. Щоправда, ще є надія на жовтень, але це вже буде фактично новий зимовий сезон.
Теніс
В цей період року (до переїзду тенісистів на ґрунтові корти Європи та Південної Америки) масово проходять тенісні турніри в Азії. Тож не дивно, що чоловіча Асоціація тенісистів-професіоналів (ATP) і Жіноча тенісна асоціація (WTA) масово скасовують змагання. Так ATP вже викреслила з календаря квітневий турнір в Аньїні (Китай), та перенесла на серпень змагання в Сеулі, Бусані та Кванджу (всі – Південна Корея), які мали пройти в травні. Через страх перед коронавірусом про всяк випадок перенесли на жовтень 125-тисячний турнір в Мадриді. В свою чергу WTA скасувала челенджери в Куньміні та Сіані (Китай), який планувалося зіграти в квітні.
На паніці можуть заробити дивіденди в Україні. Через епідемію в Японії чоловіча збірна цієї країни в Кубку Девіса буде грати без глядачів проти команди Еквадору. Федерація тенісу України миттєво зорієнтувалася і пішла далі – запропонувала Міжнародній федерації тенісу ITF перенести поєдинок жіночих збірних Японії та України в рамках Кубка федерацій з Токіо в Київ. Поки що відповіді не було і в календарі протистояння заплановане на 17–18 квітня.
Гонки
Престижна серія мотоперегонів MotoGP вже не стартувала вчасно. Перший етап мав відбутися минулого вікенду в Катарі. Потім був запланований етап в Таїланді. Ані першого, ані другого не буде. Причина та ж сама – загроза коронавірусу. Ситуація ускладнилася ще й тим, що половина команд, які змагаються в MotoGP – італійські стайні (гонщики, механіки, персонал). Тож поки всі готуються до третього етапу в США, який по факту стане першим і пройде 5 квітня.
У «Формулі-1» лише дві італійські команди («Феррарі» та «Альфа Таурі»), тож слідкувати за ними організаторам значно легше. Тож поки обійшлося малою кров’ю: перенесені на невизначений термін тестові заїзди для випробування нової гуми і 4-й етап сезону – Гран-прі Китаю. Нових дат для них поки не знайшли. Натомість за графіком пройдуть стартові три гонки в небезпечному регіоні – в Австралії (15 березня), Бахрейні (22 березня) та перший в історії Формули 1 заїзд у В’єтнамі (5 квітня). Бахрейн та В’єтнам ввели обмеження для громадян багатьох інших країн (Італія в тому самому списку), проте Міжнародна федерація автоспорту і організатори гонок спокійні і запевняють, що переносів і тим більше скасувань не буде.
Під загрозою і престижна велобагатоденка «Джиро д’Італія», яка запланована на період з 9 по 31 травня. Кілька етапів має пройти на півночі країни, де знаходиться епіцентр коронавірусу в Європі, тож організатори вже готуються до неприємностей. Міжнародний союз велосипедистів (UCI) оприлюднив заяву щодо неможливості впевнено говорити про строки, місце і взагалі проведення другого за престижністю велотуру світу.
***
Крім того, скасовано юніорський чемпіонат світу з важкої атлетики, який планувалося провести в Румунії; чемпіонат світу з настільного тенісу, який розраховувала провести Південна Корея (можливо, змагання відбудуться влітку); та ще ряд менш значних змагань в багатьох інших видах спорту. Перенесено на невизначений термін матч Кубку шести нації з регбі між Ірландією та Італією, а така довгоочікувана спортивна подія, як Токійський марафон, пройшла без глядачів вздовж траси.
Чемпіонат світу з сучасного п’ятиборства переїхав з Китаю в Мексику. Скасовані чемпіонати світу з гірськолижного спорту та легкої атлетики (в приміщенні), які також мали пройти в Китаї.