Ліга Націй: Україна отримала суперників
Вчора, 3 березня, в Амстердамі (Нідерланди) відбулося жеребкування групового етапу другого за ліком розіграшу нового футбольного турніру для збірних – Ліги Націй. Збірна України, яка стала одним з чотирьох переможців другого дивізіону в першому розіграші, тепер буде змагатися з елітними суперниками в дивізіоні А.
Що це таке – Ліга Націй
Нагадаємо, кілька років тому УЄФА вирішило упорядкувати товариські матчі і зробити паузи в міжнародному календарі більш престижними, надавши їм певного офіціозу. Так народилася ідея нового турніру для збірних. З одного боку – це не чемпіонати Європи чи світу, тож тиск менший, а можливостей для експериментів більше. З іншого – це все ж таки трофей, а головне – додаткова можливість пробитися до фінальної частини ЧЄ або ЧС.
Так, перший розіграш Ліги Націй подарував для збірних 4 додаткові путівки на чемпіонат Європи-2020. Вони будуть розіграні наприкінці березня 2020 року. Серед претендентів – збірні, які навряд чи мали би шанси найближчими роками пробитися на Євро класичним способом: Білорусь, Косово, Македонія, Грузія, Ізраїль, Північна Ірландія.
Інтрига в тому, що усі європейські збірні для Ліги націй ділять на чотири дивізіони – Лігу А (16 елітних команд), Лігу В (ще 16 середняків), Лігу С (16 посередніх команд) та Лігу D (решта 7 команд – аутсайдерів). І переможець кожної з Ліг отримає путівку на Євро-2020. В новому розіграші схожим способом УЄФА розіграє додаткові можливості для учасників Ліги Націй потрапити на чемпіонат світу 2022 року (про схему – нижче).
За що змагатися?
По-перше – це все ж таки головний трофей турніру. Першим переможцем Ліги Націй стала збірна Португалії на чолі з Роналду. Престижно? Престижно. На перемогу в другому розіграші претендують ті самі португальці й ще 15 збірних – в тому числі й Україна. Команди Ліги А розбиті на 4 групи по 4 команди. В два кола (дома на в гостях проти кожного суперника) вони визначать переможців у підгрупах, після чого відбудуться два півфінали на фінал. Старт Ліги Націй-2021 запланований на вересень 2020 року, а вирішальний матч – на червень 2021 року.
В нижчих дивізіонах Ліги Націй за тим же принципом визначаться 4 переможці груп, які по-перше, наступний розіграш проведуть у вищому дивізіоні (аутсайдери з кожної Ліги опустяться); а по-друге, претендуватимуть на участь у додатковому відборі на чемпіонат світу.
Друга мета – той самий участь у плей-офф до чемпіонату світу 2022 року. Напряму до фінальної частини потраплять 10 переможців груп класичної кваліфікації, а 10 других місць разом з двома найсильнішими представниками Ліги Націй (тими, хто не пробився через відбірко вий етап ЧС) в два етапи розіграють ще 3 путівки. Спочатку з 12 претендентів залишиться 6, а потім – 3. Це вже буде березень 2022 року і команди з дивізіонів С та D не претендуватимуть на цей додатковий шанс.
Жеребкування для України
Команда Андрія Шевченка з вересня по листопад 2020 року зіграє 6 матчів проти збірних Німеччини, Іспанії та Швейцарії. Наразі рано говорити про те, як восени будуть виглядати ці команди, проте поверхневе знайомство потрібне.
Німеччина
Чемпіони світу 1954, 1974, 1990 та 2014 років; чемпіони Європи 1972, 1980 та 1996 років. На останніх трьох європейських першостях бундестім неодмінно ставала призером: срібло у 2008, бронзові медалі у 2012 та 2016. У попередній Лізі Націй німці виступили невдало, набравши лише 2 очки у матчах проти Франції та Нідерландів. Натомість кваліфікацію на Євро-2020 пройшли без проблем, посівши перше місце в групі з усе тими ж голландцями, а також командами Північної Ірландії, Білорусі та Естонії – 7 перемог і поразка від Нідерландів.
Головний тренер збірної – Йоахім Льов. Лідери команди – голкіпери Ноєр (Баварія) і тер Штеген (Барселона); захисники Кімміх та Зюле (обидва – Баварія), Керер (ПСЖ), Клостерман (Лейпциг); хавбеки Хавертц (Баєр), Кроос (Реал), Гюндоган (Манчестер Сіті), Брандт (Борусія Дортмунд); вінгери Сане (Манчестер Сіті), Гнабрі (Баварія), Ройс (Боруссія Дортмунд), форвард Вернер (Лейпциг).
Іспанія
Мабуть, найсильніша збірна початку ХХІ століття: чемпіони світу 2010, чемпіони Європи 2008 та 2012. В Лізі Націй 2018-2019 команда Луїса Енріке та Роберто Морено (підміняв, поки головний горював після смерті доньки) посіла 2-е місце в підгрупі – вище Хорватії, але поступилися одним очком Англії. Кваліфікація на Євро-2020 була майже ідеальною – 8 перемог і лише дві нічиї з головними конкурентами: Швецією та Норвегією.
Лідери збірної Іспанії – голкіпери де Геа (Манчестер Юнайтед) та Кепа (Челсі); захисники Рамос і Карвахаль (обидва – Реал), Альба (Барселона), Бернат (ПСЖ); хавбеки Родрі (Манчестер Сіті), Бускетс (Барселона), Руїс (Наполі), Навас (Севілья), Сауль (Атлетіко), Тьяго (Баварія); вінгер Ойарсабаль (Реал Сосьєдад); форварди Мората (Атлетіко), Родріго (Валенсія) та Алькасер (Вільяреал).
Швейцарія
«Нейтрали» – найбільш скромний суперник України у майбутній Лізі Націй. Найбільше досягнення збірної – 6 місце, яке Швейцарія посіла на чемпіонаті світу 70 років тому – у 1950-му. В ХХІ столітті збірна 7 з 9 разів пробивалася до фінальних частин Євро та чемпіонатів світу, але там не вражала, вилітаючи або після групового етапу, або ж на першій стадії плей-офф у 1/8 фіналу. Натомість команда Владіміра Петковіча успішно пройшла два останні цикли. В попередній Лізі Націй Швейцарія перемогла у своїй підгрупі, залишивши позаду Бельгію (в тому числі перемогли цю потужну збірну вдома з рахунком 5:2) і вийшла до півфіналу, де поступилася майбутнім переможцям – португальцям. Відбір на Євро-2020 також був успішним – перше місце в підгрупі, де суперниками були міцні Данія та Ірландія.
Лідери збірної Іспанії – голкіпер Зоммер (Боруссія Менхенгладбах), Бюркі (Боруссія Дортмунд); захисники Родрігес (ПСВ), Аканджи (Боруссія Дортмунд), Ельведі (Боруссія Менхенгладбах), Шер (Ньюкасл), Ліхштайнер (Аугсбург); півзахисники Джака (Арсенал), Закарія (Боруссія Менхенгладбах), Фрейлер (Аталанта), Соу (Айнтрахт); вінгер Шакірі (Ліверпуль), Варгас (Аугсбург); форварди Емболо (Боруссія Менхенгладбах), Сеферовіч (Бенфіка), Мехмеді (Вольфсбург).
Календар збірної України в Лізі Націй
Слід відзначити два моменти. По-перше, починають і завершують цикл синьо-жовті з найбільш прийнятним суперником – Швейцарією. По-друге, фініш групового етапу з двох виїзних матчів – дивна практика, яка точно не дає переваг команді.
3 вересня. Україна – Швейцарія
6 вересня. Іспанія – Україна
10 жовтня. Україна – Німеччина
13 жовтня. Україна – Іспанія
13 листопада. Німеччина – Україна
16 листопада. Швейцарія – Україна
Жеребкування для інших
Усі підгрупи Ліги Націй виглядають так:
Ліга А1 – Польща, Боснія, Італія, Нідерланди
Ліга А2 – Ісландія, Данія, Бельгія, Англія
Ліга А3 – Хорватія, Швеція, Франція, Португалія
Ліга А4 – Німеччина, Україна, Іспанія, Швейцарія
Ліга B1 – Румунія, Північна Ірландія, Норвегія, Австрія
Ліга B2 – Ізраїль, Словаччина, Шотландія, Чехія
Ліга B3 – Угорщина, Туреччина, Сербія, РФ
Ліга B4 – Болгарія, Ірландія, Фінляндія, Вельс
Ліга С1 – Азербайджан, Люксембург, Кіпр, Чорногорія
Ліга С2 – Вірменія, Естонія, Македонія, Грузія
Ліга С3 – Молдова, Словенія, Косово, Греція
Ліга С4 – Казахстан, Литва, Білорусь, Албанія
Ліга D1 – Мальта, Андрора, Фарери, Латвія
Ліга D2 – Сан-Марино, Гібралтар, Ліхтенштейн