Затяті вороги в футболі
Донецький «Шахтар» і київське «Динамо» видали напружений матч в 1/4 фіналу Кубка України. Дві червоні картки, штовханина з рукоприкладством, напруга до останніх секунд і драматична серія пенальті. Все, як має бути. Дербі є дербі. Хоч українське «класичне» і не дотягує до топових світових протистоянь. А які ж вони найпринциповіше протистояння в європейському футболі?
Боруссія Д – Шальке
Рурське дербі близько 50 років не мало жодної основи для того, аби потрапити в список найбільш принципових. Але шахтарський регіон, що переживав в 70-х роках серйозний економічний занепад, «випустив пару» у вигляді радикально налаштованих молодіжних груп. В 1979 році була сформована Gelsenszene – одна з найбільш агресивних спільнот німецьких футбольних хуліганів. За три роки, аби протистояти їм, радикальні фанати «Боруссії» організувалися в Borussenfront.
Обидві сторони не заперечують того, що багато в чому схожі. В тому числі – соціально – як вихідці з робітничого класу. Але досі продовжуються суперництво не лише на футбольному полі, часто обираючи жертв цькування серед «перебіжчиків», що змінили один клуб на інший. Серед найвідоміших «зрадників» – півзахисник Андреас Меллер та воротар Йєнс Леманн.
Поки перевага на боці «Боруссії»: 51 перемога, 45 поразок.
Фенербахче – Галатасарай
Міжконтинентальне дербі. В 1996 році шотландський тренер Грем Сунес, який тоді керував «Галатасараєм», виграв з клубом Кубок Туреччини і вирішив відзначити це символічним встановленням прапора клубу в центрі поля. Не зауважив він лише одного: фінал відбувався на полі «Фенербахче», якого команда шотландця і обіграла. Пізніше тренер м’яко прокоментував той епізод, назвавши свій вчинок не найрозумнішим у житті.
Тоді ж на трибунах спалахнули масові сутички, і лише дивом розгнівані фанати «Фенербахче» не вискочили на поле аби лінчувати нахабу, який ще кілька тижнів потому отримував погрози щодо можливості залишити країну лише в труні.
Обидва клуби представляють Стамбул, але знаходяться на різних берегах Босфору, що розділяє місто. «Фенербахче» – в Азії, а «Галатасарай» – в Європі. Тут нема етнічного, соціального чи релігійного забарвлення, але розташування таборів зіграло свою роль. «Галатасарай» з’явився зусиллями студентів однойменного університету, який був заснований для інтеграції молодих османів до європейського способу життя (французька мова, європейські підходи в освіті). Тоді як його азійський сусід з іншого берега Босфора вважається оплотом турецької ідентичності.
Поки перевага на боці «Фенербахче»: 146 перемог, 123 поразки.
Лаціо – Рома
Столичне дербі часто порівнюють з битвою римських гладіаторів. Несамовитістю на трибунах і на жорсткістю на полі команди та їхні вболівальники компенсують не надто високі спортивні результати. На двох клуби з Риму за історію виграли лише 5 титулів чемпіонів Італії. Вболівальники обох команд більше непокояться не про трофеї, а про те, аби в підсумковій турнірній таблиці опинитися вище сусіда.
Соціально-політична складова теж надає протистоянню додаткових точок напруги. «Рома» свого часу була створена звичайними робітниками, які переважно притримувалися лівої ідеології, тоді як «Лаціо» – улюблений клуб Муссоліні – в фаворі серед прихильників ультраправих позицій. І коли форвард «Лаціо» Паоло Ді Каніо (у нього, до речі є татуювання з Беніто Мусоліні) в 2005 році під час дербі привітав вболівальників «римським салютом» (піднята права рука – від серця до сонця), в Серії А виник серйозний скандал.
Поки перевага на боці «Роми»: 71 перемога, 53 поразки.
Рейнджерс – Селтік
«Олд Фарм дербі» або «Дербі старої фірми» – одне з найдавніших в світі. І одне з найжорсткіших. За історію на трибунах було зафіксовано кілька смертей.
Цікаво, що починалося протистояння з шляхетної мети – вперше команди зустрілися між собою в 1888 році в благодійному матчі аби зібрані кошти віддати бідним мешканцям Глазго.
Втім з часом розбіжності далися взнаки. За «Селтік» грали і вболівали католики, за «Рейнджерс» – протестанти. До того ж, оскільки «Селтік» заснували вихідці з Ірландії, фанати команди симпатизують силам, які прагнуть незалежності Північної Ірландії. Тоді як вболівальники «Рейнджерс» притримуються інших політичних поглядів. В пісні, що лунає на їхніх секторах є такі слова: «Де б були ці тисячі ірландців, якби ми не прихистили і не помили їх? Тепер, коли голод закінчився – чого б їм не забратися додому?».
Поки перевага на боці «Рейнджерс»: 160 перемог, 157 поразок.
Барселона – Реал
Ель Класико. Тут кілька нашарувань. По-перше, спортивне. Наразі команди зіграли між собою 225 офіційних матчів в чемпіонаті Іспанії і змагаються між собою не лише у внутрішній першості, але й на європейському рівні. Це перше («Реал»») і четверте («Барселона») місця в рейтингу клубів, які перемагали в Кубку або Лізі чемпіонів. На двох у учасників Ель-Класико – 18 титулів: 13 у «вершкових» і 5 у «синьо-гранатових»).
По-друге, втрутилася політична складова. Мадрид – це столиця Іспанії, а Барселона – Каталонії, де надзвичайно сильні автономні (з точки зору каталонців) чи сепаратистські (з точки зору центральної влади) настрої.
По-третє, протистояння 10 років поспіль уособлювали найкращі футболісти сучасності – Кріштіану Роналду та Ліонель Мессі.
Поки перевага на боці «Барселони»: 96 перемог, 95 поразок.
Про найпринциповіше протистояння в Англійській Прем’єр-лізі варто розповісти окремо, як і про дербі Східної Європи та іншого футбольного світу. Тож, неодмінно буде продовження.