Англійська Прем’єр-ліга: два з половиною лідери
Новий сезон в наймогутнішій футбольній лізі світу розпочався минулого вікенду. Перший тур пройшов без особливих сенсацій. Більше того – підтвердив передсезонний розклад щодо перспектив, які відкриваються перед кожним учасником чемпіонату в Англійській Прем’єр-лізі. Чітко видно фаворитів (їх 2–3 в залежності від того, чи вірите ви в «Тоттенгем»). Є група переслідувачів з тих, кого за звичкою називають «великою шісткою», але хто не зможе стрибнути вище голови. Далі – група команд, які за певних обставин можуть прорватися в ТОП-6, але це буде вважатися несподіванкою. Решту команд можна поділити на тих у кого більше шансів в боротьбі за виживання і тих, чиє спасіння буде сприйняте невеликою сенсацією.
Знову «Ліверпуль» і «МанСіті»
Ще до старту сезону ці дві команди вважалися експертами головними фаворитами чемпіонату АПЛ. Вони в драматичній боротьбі розіграли титул минулого сезону, побивший при цьому низку рекордів Ліги (кількість набраних очок, перемог, забитих голів). Вони ж зберегли тріумфальні склади, якими зовсім недавно перемагали в Прем’єр-лізі (Гвардіола і його гравці) та Лізі чемпіонів (Клопп і його команда). Нічия в очному матчі на початку сезону в грі за Суперкубок (винесемо серію пенальті за дужки) підтверджує тезу про те, що сили команд є приблизно рівними, а це означає, що нас чекає не менш захоплива боротьба.
«Ліверпуль» влітку ніким не поповнив склад, якщо не рахувати гравців, що вештаються орендами, юних вихованців власної академії, яким ще рано виходити в основі, та голкіпера Адріана на правах вільного агента для заміни Міньоле (той пішов у «Брюгге») в статусі дублера Аллісона. Єдиний футболіст, за якого платили – 17-річний голландець ван ден Берг зі скромного «Зволле». Він явно на перспективу.
Втрати не зроблять команду слабшою. Заміну Міньоле вже знайшли, ще й 7 мільйонів заробили. Молоді Груїч, Вілсон та Авоньї на орендах поповнять касу ще на 5 з гаком мільйонів. Морено повністю програв конкуренцію Робертсону, зігравши два матчі в минулому сезону. Інгз залишиться після оренди в «Саутгемптоні» за 22 мільйони євро. Єдиний виняток – Даніель Старрідж. Він не був ключовим гравцем, але провів 18 матчів, в яких, на жаль, не показав і половини від власного потенціалу. В 29 років пора було шукати новий виклик – клуб відпустив гравця безкоштовно, але його й досі ніхто не запросив. Втім і без цих футболістів «Ліверпуль» має два повноцінні склади, особливо якщо зважати на «поповнення» у вигляді Набі Кейта, Джо Гомеса, Адама Лаллани та Алекса Окслейд-Чемберлена. Вони дуже багато пропустили в сезоні 2018-2019 через травми, але тепер готові до чемпіонату і збільшать варіативність гра Клоппа, поглибивши склад. Та й молоді в клубі підросла надзвичайно талановита. В першу чергу – Райан Брюстер.
У «Манчестер Сіті» ситуація дещо вигідніша. Кадрові можливості Гвардіоли й без того були ширшими, а цього літа команда навіть підсилила їх, запросивши опорника Родрі, який має стати лідером центру поля, і правого захисника Канселу з «Ювентуса». Натомість в Турин переїхав його колега за амплуа Данило. Решта ж на місці: Едерсон, Лапорт, Стоунз, Вокер, де Брюйне, Марез, Стерлінг, Давід Сілва та Бернарду Сілва, Агуеро… І навіть потенційно можлива втрата Лероя Сане не стане роковою.
Чи скористається «Тоттенгем» нагодою і чи зможе вклинитися в боротьбу за золоті нагороди? Відповідь швидше «ні», ніж «так». Але ми пам’ятаємо сенсаційний приклад «Лестера» трирічної давнини, а потенціал і стартові умови у команди Почеттіно значно вищий, ніж у тих «лисиць». Важлива втрата – лише перехід Тріп’єра в «Атлетіко», але на цій позиції у «шпор» і так був певний перебір гравців високого класу (Ор’є, Вокер-Пітерс, та кілька універсалів). Натомість клуб з Лондону залатав дірку в центрі поля, придбавши опорника Тангі Ндомбеле та оформивши оренду Джовані Ло Чельсо. Плюс 19-річний Райан Сессеньон з «Фулгема», який сам може закривати весь лівий фланг. За ним вже два роки полювали гранди АПЛ. Залишилися лідери – Льоріс, Кейн, Аллі, Еріксен, Сон, Моура, Ламела, Альдервейрльд, Вертонген, Роуз… Цей склад дістався до фіналу ЛЧ, то чому б не замахнутися на більше? Особливо якщо до вересня не надійде конкретна пропозиція по Еріксену, а травматичні періоди минулого сезону більше не повторяться.
В першому турі лідери синхронно впевнено перемогли: «Ліверпуль» розгромив «Норвіч» 4:1, «МанСіті» з Олександром Зінченком в основі розбили в гостях «Вест Гем» (без Андрія Ярмоленка) з рахунком 5:0, «Тоттенгем» переміг скромніше – 3:1 в матчі проти «Астон Вілли».
Другий ешелон
Інші члени «великої шістки» переживають не найкращі часи. Проблеми «Арсеналу», схоже, були не від Арсена Венгера. Француза вже давно нема в клубі, а трофеїв так і не з’явилося. «Канонірам» не вистачає зірок в складі, які могли би потягнути за собою команду в складні періоди. Прихід Ніколя Пепе питання не вирішує, а решта придбань стосується лінії захисту, де очікується велика перебудова, яка потребуватиме часу і певних жертв результатом. Пішли з оборони Дженкінсон, Кошельни, Ліхштайнер, а прийшли – Тірні, Давід Луїс та Саліба, якого чомусь ще на сезон лишили в оренді в «Сент-Етьєні». Втрати Ремзі (вільний агент) та Івобі (несподіваний трансфер в «Евертон») роблять лондонців ще більш вразливими попереду. Чи вдасться це компенсувати за рахунок юних Нельсона і Мартінеллі (їм 19 та 18 років відповідно) – велике питання.
Ще гірша ситуація в «Челсі». Трансферна блокада (клубу не можна поки оформлювати контракти з новими футболістами) – раз. Втрата головної зірки і лідера команди Едена Азара (перейшов в «Реал») – два. Висока ймовірність продажу клубу олігархом Абрамовичем (йому Британія не подовжила візу) – три. Новий головний тренер з мінімальним досвідом роботи і без жодного досвіду на рівні елітних дивізіонів (Френк Лемпард тренував в минулому сезоні «Дербі Каунті» і не вирішив задачу виходу в АПЛ з Чемпіоншипу) – чотири. На сьогодні «пенсіонери» виглядають головними претендентами на те, щоб пропустити в ТОП-6 команду з середини таблиці, опустившись нижче. Перший тур – гра проти «МЮ», у якого теж далеко не все добре, – продемонстрував вразливість «Челсі». Поразка 0:4 – сигнал тривоги.
Натомість «Манчестер Юнайтед», схоже, намацав дно, від якого зможе відштовхнутися. Сульшер вже набив ґулі в минулій першості, команда зберегла в складі Погба (хоча й втратила Лукаку) і потужно підсилила захист, оформивши трансфери двох найдорожчих тепер оборонців з англійськими паспортами – Ван-Біссаку за 55 млн євро та Магуайра з 80 млн євро. Якби вдалося компенсувати втрату Лукаку та знайти конкурента для Матіча в опорну зону – клуб потрапив би в першу частину цього прев’ю, адже на інших позиціях у «манкуніанців» навіть перебір кваліфікованих гравців.
Кращі з середняків
Якщо хтось (читай – «Челсі») вилетить з ТОП-6, то зайняти місце, що звільниться, готові як мінімум чотири колективи: «Евертон», «Вест Гем», «Лестер», та «Вулвергемптон».
«Евертон»
До останнього тижня трансферного вікна перспективи «ірисок» були туманними. З одного боку – рівний міцний склад. Рішарлісон, Бернард, Сігурдсон та Волкот, які працюють на атаку, Делф і Гомеш в центрі поля, Зума, Дінь, Коулмен в обороні і Пікфорд у воротах. Кожен з цих гравців міг би без проблем грати в більш титулованих і багатших командах. З іншого боку – відсутність нормального центрфорварда, через що на вістрі в минулому сезоні доводилося грати і вінгерам, і навіть півзахисникам. Але спочатку «Евертон» оформив сенсаційний перехід Мойзе Кіна з «Ювентуса», а потім виконав контрольний «постріл» – викупив контракт Алекса Івобі у «Арсенала».
«Вест Гем»
Команда Андрія Ярмоленка дуже якісно влітку посилила склад в атаці – прийшли універсал Форнальс з Іспанії (за чутками, ним цікавилася «Барселона») та центрфорвард Аллер з Бундесліги, який в минулому сезоні по атакуючим показникам поступився лише Левандовскі з «Баварії». Плюс відновився після важкої травми Ярмоленка, на його в клубі дуже розраховують. Склад – шикарний, але насторожує розгром в першому ж турі. Так, програти «МанСіті» – не провал, але 0:5 вдома може важко вдарити по психології.
«Лестер»
В клубі теж високоякісний підбір виконавців, який влітку став ще сильнішим і теж, в першу чергу, в атаці. Прийшли Тілеманс з «Монако» та Перес з «Ньюкасла». З Медісоном ця трійця має вправно постачати м’яч на форварда Варді. В центр поля «лисиці» придбали Прата з «Сампдорії». За цю трійцю довелося викласти 100 мільйонів євро. Більшість з них вдалося компенсувати продажем Магуайра в «МЮ» за 87 млн, що зробило вразливішою оборону. Втім, головний тренер команди Брендан Роджерс зосереджений саме на атаці, тож «Лестер», схоже, буде грати за принципом бразильців: ми заб’ємо скільки захочемо, а нам заб’ють – скільки зможуть. Проте перший матч сезону завершився 0:0.
«Вулвергемптон»
Суперником «лисиць» в тому нульовому матчі стали «вовки», які продовжують підсилення складу за рахунок португальського вектору. Влітку з «Лаціо» перейшло два португальці в півзахист – Педро Нету та Бруно Жордау, а з «Бенфіки» – форвард Рауль Хіменес. Він буде конкурувати з ще одним новачком італійцем Кутроне з «Мілану». Надійності в опорній зоні додасть Дендонкер з бельгійського «Андерлехту». Плюси Дендонкера і Хіменеса в тому, що вони вже зіграні з партнерами – виступали в оренді, а тепер підписали повноцінні контракти. Натомість втрат вдалося уникнути і все, що може завадити «Вузвз» – намагання вдало виступити на кількох фронтах: в АПЛ, Кубку і Лізі Європи.
В безпеці
«Астон Вілла». Серйозно перебудувала склад, витративши влітку 150 мільйонів євро на 12 нових виконавців. Центральний захисник Тайрон Мінгз і голкіпер Том Хітон, які в минулому сезоні уособлювали надійність в «Борнмуті» та «Бернлі» відповідно, навіть в програному матчі «Тоттенгему» (1:3) показали себе з найкращого боку в новій команді. Попереду мають додати драйву Анвар Ель-Газі з «Лілля» та Веслі з «Брюгге». Пішли ж з команди лише ті, на кого в Бірмінгемі особливо не розраховували.
«Борнмут». Більше в АПЛ в минулому сезоні пропускали лише два аутсайдери. Але «Борнмут» сповна компенсував це агресивною грою попереду (сьомий показник в лізі за кількістю забитих голів – не набагато менше, ніж «Челсі» та «МЮ»). Оборона отримала ще одну пробоїну – пішов Тайрон Мінгз. А от атака не стала сильнішою. Цього року команді буде складніше, але запасу має вистачити на те, аби не звалитися в підвал. Хоча втрата очок в першому ж турі вдома проти аутсайдеру – нехороший знак.
«Крістал Пелес». Їм вдалося утримати Заа і заробити 55 мільйонів євро на трансфері Ван-Біссаки в «Манчестер Юнайтед». Зміни мінімально, склад зіграний, тренер – мегадосвідчений Рой Ходжсон. Все має бути в порядку.
«Вотфорд». Всі втрати – перехід гравців, які й до цього грали в орендах (на них ще й заробити вдалося 23 мільйони. Натомість з «Ренну» перейшов лідер французького клубу Ісмаїла Сарр (за 30 млн євро), а з «Вест Бромвіча» центральний захисник Крейг Доусон (за 6 млн євро). Якби не стартова поразка 0:3 вдома від «Брайтона» – сумнівів би не було. А так… Будемо сподіватися, що це було тимчасова затьмарення.
Аутсайдери
«Ньюкасл» і експерти, і букмекери називають головним аутсайдером сезону. «Сороки» зазнали суттєвих кадрових втрат влітку і отримали на старті надзвичайно складний календар. Потім виплисти з дня таблиці буде вкрай складно. Врятуватися можна буде хіба що за рахунок наявності трьох більш слабких конкурентів. Ними можуть стати два новачки «Шеффілд Юнайтед» і «Норвіч». Команди банально не змогли адекватно підсилити склад для виступів в Прем’єр-лізі. Чи знайдеться третій – велике питання. Якщо так – то найбільше шансів у «Брайтона» (минулого сезону врятувався, випередивши конкурентів на 2 очки), «Саутгемптона» і «Бернлі». Хоча перша команда в першому турі сенсаційно розгромили в гостях «Вотфорд», а «Бернлі» розгромив «Саутгемптон» з рахунком 3:0. Побачимо, чи вдасться продовжити в тому ж темпі.