Ліга Чемпіонів. Як вилітали українці
Напередодні учасники кваліфікації Ліги чемпіонів сезону 2019-2020 провели передостанній раунд на шляху до омріяного групового етапу. На жаль, клубам, в яких грали українські футболісти, здолати цей етап не вдалося.
«Динамо» втретє поспіль провалило відбір
За часів незалежності України київське «Динамо» сім разів не могло здолати кваліфікацію до Ліги чемпіонів. Раніше такий результат найчастіше ставав неодмінним приводом для звільнення головного тренера і запрошення нового спеціаліста. Нехай і не відразу, але протягом найближчих місяців.
Першим невдахою став Йожеф Сабо. В 1996 році він поступився скромному віденському «Рапіду» і вже тоді стало очевидним, що ветеран тренерського цеху залишить свою посаду. Довелося лише почекати до кінця року, коли Валерій Лобановський допрацював за контрактом на Близькому Сході і повернувся до рідного клубу. Потім з цією ж по суті командою метр громив «Барселону» і виходив до півфіналу Ліги Чемпіонів.
Наступні 8 років кияни були незмінними учасниками групового етапу ЛЧ, аже поки в 2005 році Леонід Буряк з ганьбою не поступився провінційному клубу «Тун», що представляв Швейцарію. Тренер працював з командою усього півтора місяці, але другого шансу Суркіс йому не дав. Точніше дав – найближчий матч чемпіонату проти «Маріуполя», але там київський клуб втратив очки (нічия 1:1) і питання було вирішено – на місце Буряка прийшов Анатолій Дем’яненко.
В 2010 році звільнення Валерія Газзаєва було спровоковане як програшем «Аяксу» в кваліфікації до ЛЧ, так і невдалим стартом на груповому етапі Ліги Європи, де «Динамо» втратило очки вдома з білоруським «БАТЕ», а потім взагалі програло молдовському «Шерифу». Тимчасово керував командою Олег Лужний, але в Київ вдруге вирішили запросити Юрія Сьоміна. Той в перший же сезон програв відбір до Ліги чемпіонів казанському «Рубіну», але затримався ще на рік. Тут вже пробився до групи найпрестижнішого турніру, але все одно не допрацював до кінця 2012 року після серії поразок в ЛЧ та чемпіонаті і Кубку від «Шахтаря».
Олександр Хацкевич в цьому плані – унікальний тренер з безпрецедентною довірою з боку власника «Дианмо» Ігоря Суркіса. В 2017 році він не зумів здолати швейцарський «Янг Бойз», минулого року «Динамо» під орудою білоруса вилетіло від «Аяксу», а нині після мінімальної поразки в Бельгії (0:1) вдома кияни закінчили гру-відповідь проти «Брюгге» внічию – 3:3. Усі динамівські тренери вилітали з кваліфікації по одному разу. Хацкевич – вже втретє поспіль.
Мінус Швед і Ребров з підопічними
Не додали позитиву й два інші клуби, які пробивалися до Ліги чемпіонів через кваліфікацію з українцями в складах. Так вінгер «Селтіка» Мар’ян Швед навіть не потрапив до заявки на матч. Про це, мабуть, тренер шотландців після гри пошкодував. Після виїзної нічиєї в Румунії (1:1) вдома «кельти» до 80-ї хвилини вели у рахунку 3:2. Але «Клуж» зумів не лише зрівняти, а й вирвати перемогу на останніх секундах, коли господарі пішли ва-банк для того, аби забити вирішальний гол.
Найбільша в Європі українська футбольна «колонія» – угорський «Ференцварош». Команда Сергія Реброва впевнено дісталася вже до третього раунду кваліфікації і оптимістично провела першу гру проти загребського «Динамо» – і такий важливий гол на виїзді забили, і не програли. Матч тижневої давнини завершився з рахунком 1:1, але в Будапешті стався розгром господарів. До перерви «Ференцварош» пропустив вперше, а відразу після неї – ще двічі. Після вилучення – і вчетверте. Рахунок 0:4 не змогли змінити ані Олександр Зубков, ані Ігор Харатін. Данило Ігнатенко всю гру сидів на лавці запасних.
Обидві ці команди, як і київське «Динамо», згідно нових правил відразу потрапляють до групового етапу Ліги Європи.
За кого вболівати
У вирішальному раунді кваліфікації до Ліги чемпіонів візьмуть участь 12 команд, які розіграють 6 перепусток до групового етапу.
«Динамо Загреб» (Хорватія) – «Русенборг» (Норвегія)
«Клуж» (Румунія) – «Славія Прага» (Чехія)
«Янг Бойз» (Швейцарія) – «Црвена Звезда» (Сербія)
«АПОЕЛ» (Кіпр) – «Аякс» (Нідерланди)
«ЛАСК» (Австрія) – «Брюгге» (Бельгія)
«Олімпіакос» (Греція) – «Краснодар» (РФ)
В жодній з цих команд українські футболісти не виступають. А ось в групі ЛЧ вже чекають кілька наших співвітчизників. Звісно, що в першу черга мова йде про донецький «Шахтар». Але й крім нього є про кого згадати. Так, в італійській «Аталанті» грати Руслан Малиновський. Лідер «Генка» в минулому сезону влітку перейшов до клубу Серії А, який виборов бронзові медалі і дебютує в Лізі чемпіонів. Оскільки в команді з «Бергамо» міцний і головне – зіграний колектив, то відразу місця в основному складі українцю ніхто не обіцяє. Але Руслан добре себе зарекомендував у контрольних матчах і з огляду на необхідність боротися на двох напрямках (чемпіонат і ЛЧ), свій шанс півзахисник обов’язково отримає.
Олександр Зінченко, схоже, впевнено прописався на лівому фланзі захисту «Манчестер Сіті». Він провів повний матч в Суперкубку проти «Ліверпуля» і в першому турі Прем’єр-ліги проти «Вест Гема». Хосеп Гвардіола розраховує на українця і той має хороші шанси стати другим переможцем ЛЧ від нашої країни, граючи в турнірі на постійній основі, а не сидячи в запасі, як Анатолій Тимощук в «Баварії» (першим, звісно ж був Андрій Шевченко в «Мілані»). Принаймні «Манчестер Сіті» щороку заявляє про те, що прагне виграти нарешті головний клубний трофей Європи і нині вважається ледь не головним фаворитом.
Є ще один футболіст з українським паспортом – Ярослав Ракицький з «Зєніта». А от Андрій Лунін, права на якого належать мадридському «Реалу», з Ліги чемпіонів вже «вилетів». Справа в тому, що поки «Динамо» пропускало в наступний етап «Брюгге», боси «вершкових» і тренер Зінедін Зідан ухвалили рішення відправити українського голкіпера ще на один рік в оренду. Минулого сезону це був «Леганес», а новим клубом Луніна став «Вальядолід».