Ліга чемпіонів починається. Де тут українці?
Перші чотири команди вже стартували в новому розіграші Ліги чемпіонів сезону 2020-2021. Для декого з них перша ж гра стала останньою, а один колектив з цього квартету пробився через сито кваліфікації. Вже сьогодні-завтра скоро він разом з 33 іншими учасниками ЛЧ продовжить боротьбу за трофей.
Потім у змагання вступлять ще 16 команд на наступних стадіях відбору, і 26 – вже на груповому етапі. Загалом за титул найсильнішою команди Європи змагається 79 учасників. У складі багатьох з них присутні українські футболісти. І мова не лише про «Шахтар» та «Динамо».
Колишні союзні сусіди
Традиційно чимало українців виступають у країнах, що на початку 90-х вийшли зі складу СРСР. Одна з головних причин – відсутність мовного бар’єру. Хоча молодше покоління на Кавказі чи країнах Балтії вже й не розуміє російську, але у побуті так українським легіонерам все ж легше.
Наразі з 9 країн, які колись входили в СРСР, а нині є членами УЄФА (Україну та Росію виносимо за дужки), українці грають у 7 командах-чемпіонах. Без наших співвітчизників обходяться лише естонська «Флора» (там виключно громадяни Естонії) та азербайджанський «Карабах».
Натомість проти «Флори» українці можуть зіграти у цій Лізі чемпіонів. У першому колі кваліфікацій суперником естонців стане чемпіон Литви – «Судува». А там виступає захисник Євген Єфремов. Ще півроку тому він грав за «Оболонь» у першій лізі, навесні та влітку допоміг «Колосу» пробитися до Ліги Європи, а пару тижнів тому переїхав до Литви, аби дебютувати у найпрестижнішому турнірі. Він вже дебютував у чемпіонаті – відіграв повний матч проти «Жальгіріса» і не дозволив супернику забити (2:0).
Поруч – у латвійському ФК «Рига» працевлаштовані відразу два українці – хавбек В’ячеслав Шарпар та нападаючий Роман Дебелко. Обидва – гравці основного складу. Але протягом останніх трьох турів Дебелко не грав (до цього забив 4 голи в 11 матчах), а Шарпар вийшов на поле лише один раз і відразу віддав гольову передачу. Суперник «Риги» у Лізі чемпіонів – чемпіон Ізраїлю «Маккабі» з Тель-Авіва.
«Динамо» Тбілісі зіграє проти албанської «Тирани». Пройти далі команді допомагатиме захисник Іван Трубочкін. Втім, його шанси вийти на поле – 50 на 50. Тренер команди активно використовую ротацію, тож футболіст взяв участь лише у 4 матчах з 9 у чемпіонаті.
За вірменський «Арарат» проти чемпіона Кіпру «Омонії» напевно гратиме ще один оборонець з України – Сергій Вакуленко. До початку 2020 року він виступав лише в Україні за дубль «Шахтаря», а також за «Іллічівець», «Олімпік», «Арсенал» та «Карпати». Ніде не був лідером, а от у Єревані претендує на цей статус. Вакуленко зіграв у 10 матчах (пройшло 13 турів) і навіть у амплуа оборонця забив уже 3 голи.
Чемпіон Молдови «Шериф» також має у складі одного українці. Вінгер Андрій Близниченко в липні був одним з найкращих у команді (4 матчі, 2 голи, 1 гольова передача), але у серпні здувся: пропустив 2 гри а потім у двох наступних отримав лише 12 хвилин ігрової практики. Гратиме «Шериф» проти «Фоли» з Люксембурга.
У казахській «Астані» виступає голкіпер Дмитро Непогодов. Уродженець Києва кілька років на молодіжному рівні вчився футболу у Франції («Марсель», «Канн»), потім повернувся на батьківщину («Металург Донецьк», «Ворскла»), а з 2017 року переїхав до Казахстану. І навіть встиг там отримати громадянство і право виступати за національну збірну. Минулого року Непогодов був беззаперечно основним в «Орадабас», але перейшовши до лав чемпіона став дублером Ненада Еріча.
«Астана» зіграє проти берестейського «Динамо», де зібралася справжня українська колонія (не дивно: Берестейщина історично та етнічно – давні українські землі). В обороні – Євген Хачеріді, в центральній зоні – Олександр Нойок, в атаці – Артем Мілевський. Усі – гравці основи та лідери чемпіона Білорусі.
Хачереді довго розгойдувався і на старті чемпіоната отримав тривалу дискваліфікацію (традиційно за нестримність у емоціях), але пережив ту сіру смугу і нині відіграв у основі 7 з 10 останніх матчів. Нойок дещо здав у результативності у порівнянні з минулим сезоном, але як для опорника має хороші показники (1+4 за системою гол плюс пас у 16 матчах). І, нарешті, ветеран Артем Мілевський хоч і не має сил провести всю гру (в середньому його вистачає на 70 хвилин – потім заміна), але продовжує приносити результат. Він взяв участь у всіх 19 іграх команди, забив 4 голи і стільки ж разів вдало асистував партнерам.
Колишні
Ще чотири команди-учасниці цього етапу кваліфікації можуть бути цікавими для українських вболівальників, оскільки мають відношення до України чи українського футболу. Так у польській «Легії» результативно грає Валеріане Гвілія. Етнічний грузин, якого виростила футбольна академія запорізького «Металурга» навіть встиг пограти за українську молодіжну збірну, але на дорослому рівні обрав Грузію.
У «Маккабі» грає Руслан Барський. Громадянин Ізраїлю всюди значиться від двома прапорцями – Ізраїлю та України. Хоча народився він у Холоні, а футбольну освіту отримував у Тель-Авіві. Вочевидь, мова йде про нащадка єврейських мігрантів з України.
Схожа історія – із захисником данського «Мідтьюллана». Ерік Святченко також народився вже у новій для себе країні, куди переїхали його батьки. Якийсь час розглядався варіант запрошення талановитого юнака під знамена української молодіжки, але він обрав Данію і нині грає за національну команду цієї країни. Також у цьому данському клубі до нового сезону грав форвард Артем Довбик. Але влітку його запросив «Дніпро».
До останнього можна було сподіватися на те, що шотландський «Селтік» дасть ще один шанс Мар’яну Шведу, проте вінгер щойно змінив клуб і тепер гратиме за бельгійський «Мехелен». Шкода, тим більше, що рік тому українець дебютував у Лізі чемпіонів за шотландців і навіть забив гол за ті 15 хвилин, які йому подарували тренери.
Ференцварош
Окрему увагу варто звернути на найбільш український клуб у цій Лізі чемпіонів (за винятком «Динамо» та «Шахтаря». «Ференцварош» зіграє 19 серпня проти шведського «Юргордена».
Команда під керівництвом Сергія Реброва вдруге поспіль виграла чемпіонат Угорщини. Минулого разу похід до Ліги чемпіонів був невдалим – довелося грати в Лізі Європи, де команда показала хороші результати і до останнього туру боролася за вихід з групи. Зараз – нова спроба.
Наразі у складі «Ференцвароша» крім тренера – ще два українці-футболісти. Опорник Ігор Харатін (30 матчів 1+2 за системою гол плюс пас) міг дебютувати за збірну Угорщини, але дочекався виклику від Шевченка. Вінгер Олександр Зубков теж є гравцем збірної України, а сезон в Угорщині (28 матчів, 9+6 за системою гол плюс пас) пробудив до нього інтерес з боку клубів італійської Серії А.
До зими в команді ще був Данило Ігнатенко, але він повернувся до України. Влітку ж Сергій Ребров неодноразово з’являвся на матчах за участю українських клубів. Вочевидь підшуковує нові варіанти для підсилення в рідній країні.
Дивимося і вболіваємо
Нагадаємо, на цій стадії суперники грають по 1 матчу на полі команд, вказаних першими. Ігри пройдуть 18 або 19 серпня.
Шериф (Молдова) – Фола (Люксембург)
Арарат (Вірменія) – Омонія (Кіпр)
Маккабі Тель-Авів (Ізраїль) – Рига (Латвія)
Динамо Тбілісі (Грузія) – Тирана (Албанія)
Динамо Брест (Білорусь) – Астана (Казахстан)
Флора (Естонія) – Судува (Литва)
Ференцварош (Угорщина) – Юргорден (Швеція)
Селтік (Шотландія) – КР Рейк’явік (Ісландія)
Легія (Польща) – Лінфілд (Північна Ірландія)
ККН (Вельс) – Сараєво (Боснія та Герцеговина)
Црвена Звезда (Сербія) – Європа (Гібралтар)
Будучност (Чорногорія) – Лудогорець (Болгарія)
КІ Клаксвік (Фарерські острови) – Слован Братислава (Словаччина)
Флоріана (Мальта) – Клуж (Румунія)
Карабах (Азербайджан) – Сілекс (Македонія)
Мольде (Норвегія) – КуПС (Фінляндія)
Целє (Словенія) – Дандалк (Ірландія)
Хто далі?
Це лише перший етап кваліфікації. Далі буде продовження. В тому числі і для українців. Правда, там вже наших співвітчизників поки негусто. Вони представлені лише в одній команді – бельгійському «Генті». Тріо Ігор Пластун (захисник), Роман Безус (півзахисник) та Роман Яремчук (форвард) – гравці збірної України та лідери команди, що фінішувала на 2-му місці в чемпіонаті.
На трьох українці в минулому чемпіонаті зіграли 67 матчів та забили 18 голів (10 – Яремчук). Непогано, враховуючи, що через коронавірус сезон у Бельгії не дограли, а Яремчук ще й пропустив кілька місяців через травму.
Цікаво, що у третьому раунді кваліфікації «Гент» може стати суперником київського «Динамо». Отримаємо майже дербі.
У груповому етапі цьогорічної Ліги чемпіонів вже чекають на суперників ще 5 команд, у складі яких представлені футболісти з України. Це «Реал» Андрія Луніна, «Манчестер Сіті» Олександра Зінченка, «Аталанта» Руслана Малиновського, «Зєніт» Ярослава Ракицького та «Брюгге» Едуарда Соболя. І це, не рахуючи «Шахтаря».
Сподіваємося, що через сито відбору до груп ЛЧ проб’ється якомога більше українців. Насамперед, тримаємо кулаки за «Динамо», але вболіваймо як мінімум ще й за «Ференцварош» з «Гентом». Тоді вийде ціла українська збірна у найпрестижнішому клубному турнірі Європи.