Україна – Швейцарія. Футбольне протистояння не на нашу користь

x1024

Сьогодні, 11 серпня в матчі 1/4 фіналу Ліги Європи зустрінуться швейцарський «Базель» та український «Шахтар». Переможець зіграє у півфіналі проти італійського «Інтера».

Цього разу ця стадія змагань через коронавірус відрізняється від попередніх років. Якщо раніше переможець протистояння визначався за результатом двох матчів – удома та в гостях, то тепер жорсткий графік вимагає максимальної концентрації вже зразу, адже передбачений лише один поєдинок і пройде він на нейтральному полі – у Німеччині.

Через це повністю спиратися на статистику історії протистоянь команд України та Швейцарії не слід, але певна тенденція дуже помітна і обійти її увагою не можна. Суть у тому, що футбольні клуби з України надзвичайно рідко у стадії плей-офф долали швейцарський бар’єр. Судіть самі.

Перша спроба не відбулася

Вперше футбольні команди Швейцарії та України в єврокубках мали зустрітися восени 1968 року – у першому раунді Кубку чемпіонів жереб звів київське «Динамо» та «Цюріх». Втім, через введення радянських військ до Чехословаччини УЄФА провело нове жеребкування, звівши клуби, що представляли країни соціалістичного табору між собою. Киянам тепер випав польський «Рух», проте футбольні функціонери Угорщини, Болгарії, СРСР, Польщі та НДР вирішили протестувати і відмовилися від участі в турнірі.

Тотальна перевага у 80-х

У 1980-х роках радянський футбол був на підйомі (срібло Євро-88; Кубок кубків-1986 для «Динамо»), а швейцарський ще не набрав нинішніх кондицій, тож перемоги українських команд легко прогнозувалося.

У 1982 році «Динамо» в першому раунді Кубку чемпіонів нарешті дочекалося зустрічі з командою з міста Цюріх. Щоправдав, це вже був «Грассхоппер». У гостях українці не без проблем перемогли з мінімальним рахунком (автогол на останніх хвилинах), а вдома завдяки дублю Леоніда Буряка і точному удару Анатолія Дем’яненка, розгромили суперника.

Грассхоппер – Динамо – 0:1 та 0:3.

Після цього кияни дійшли до чвертьфіналу, де поступилися німецькому «Гамбургу».

shd-servettt

За рік надійшла черга «Шахтаря». Клуб, як володар Кубку СРСР зійшовся у другому раунді Кубка Кубків з «Серветтом» (Женева). Дві перемоги з мінімальною перевагою (гол найкращого форварда команди 80-х Віктора Грачова вдома і дубль захисника Олексія Варнавського, вивели донецьку команду далі.

Шахтар – Серветт – 1:0 та 2:1.

Як і у випадку з «Динамо», після цього український клуб дійшов до 1/4 фіналу, де поступився «Порту».

Незалежна ера. Початок

Якщо у радянський період перевага українців була абсолютною (4 матчі – 4 перемоги та 2 проходження далі), то у 90-х все перевернулося з ніг на голову.

Почалося з фіаско першого чемпіона України – сімферопольської «Таврії». Кримчани у другому раунді Ліги чемпіонів 1992-93 зійшлися проти «Сьйона» і двічі йому програли фактично без шансів зачепитися бодай за нічию. Швейцарці лише в одному голі зупинилися від двох розгромів. Чотири голи з семи у ворота «Таврії» забив бразилець Туліо Маравілья, а обидва точні удари українського клубу записав на свій рахунок форвард Сергій Шевченко. Причому обидва рази – з пенальті.

Сьйон – Таврія – 4:1 та 3:1.

За два роки вигрібати довелося іншій південній команді – «Чорноморцю». У першому раунді Кубку володарів кубків одесити розгромно прогроали у Цюріху «Грассхопперу». Вдома вже на 10-й хвилині форвард збірної України Тимерлан Гусейнов дав надію швидким голом, але на більше «моряки» не спромоглися.

Грассхоппер – Чорноморець – 3:0 та 0:1.

Сезон 1996-97 – останній для київського «Динамо» перед поверненням Валерія Лобановського. Власне, ганебний програш підопічних Йожефа Сабо від скромного провінційного «Ксамакса» з 30-тисячного містечка Невшатель у першому раунді Кубку УЄФА і став причиною запрошення метра до Києва. Вдома «біло-сині» вимучили бліду нічию, а на виїзді взагалі поступилися. Єдиний у двох матчах гол – на рахунку нинішнього тренера «Ворскли» Юрія Максимова.

xamax_96

Динамо – Ксамакс – 0:0 та 1:2.

Того ж сезону в єврокубках дебютувала вінницька «Нива». Як фіналіст Кубку України вона в першому колі Кубка кубків здолала естонський «Садам», а у другому отримала у суперники «Сьйон». І швейцарці вдруге познущалися над українцями. І знову їм для двох розгромів не вистачило лише одного голу.

Сьйон – Нива 2:0 та 4:0.

Наприкінці 90-х повторив «досягнення» земляків і «Шахтар». Спочатку у груповому етапі Кубку Інтертото (існував такий запасний хід до єврокубків для клубів, які не спромоглися пробитися через домашні чемпіонати) «гірники» в гостях не здолали «Базель» (2:2 в гостях; змагання проходили в одне коло), а потім – вилетіли від «Цюріха» в 2-му раунді Кубка УЄФА, втративши всі шанси на загальний успіх вже після першої гри. Важка домашня перемога з дублем Геннадія Орбу не виправила ситуацію.

Цюріх – Шахтар – 4:0 та 2:3.

21-е століття. Чорна смуга продовжується

У сезоні 2001-2002 «Шахтар» вже був іншим. Команда підсилилася легіонерами, перед цим нав’язала боротьбу «Динамо» за золото (відстала на 1 очко у попередньому чемпіонаті), але знову мала проблеми зі швейцарцями. «Лугано» переміг у матчі-відповіді, але завдяки упевненій перемозі «гірників» у першій грі, відбувся перший прохід українців. Забігаючи наперед зазначимо – він же й останній до сьогодні.

Шахтар – Лугано 3:0 та 1:2.

Традицію могли підтримати «динамівці», зважаючи на те, що у сезоні 2005-2006 їм у кваліфікації до Ліги чемпіонів жереб вибрав ще одних провінціалів – «Тун» з однойменного містечка на 40 тисяч мешканців. Але команда Леоніда Буряка вчергове зганньбилася – пропустила вдома і змушена була бігти з відкритим забралом у гостях, наразившись на небезпеку. Голи за киян тоді забивали нинішній помічник головного тренера Олег Гусєв та помічник колишнього тренера Хацкевича – Максим Шацьких.

dk_-_thun

Динамо – Тун – 2:2 та 0:1.

Наступні дві зустрічі швейцарців та українців були позитивними, проте відбувалися в умовах, коли протистояння відбувалися не за принципом «хто програв – той вилетів», а на груповому етапі змагань. І «Дніпро» у 2005 в Кубку УЄФА, і «Шахтар» у 2008 в Лізі чемпіонів були сильнішими, але ці перемоги – за межами ситуації: виграв – програв.

Грассхоппер – Дніпро – 2:3 (голи Сергія Назаренка, Сергія Кравченка, Дмитра Михайленка; змагання відбувалися в одне коло).

Базель – Шахтар – 1:2 та 0:5 (чотири з семи голів забив Жадсон, по разу відзначилися – Фернандінью, Вілліан та Селезньов).

А потім все повернулося на звичні рейки. 2008-й рік. Знову маленьке містечко (в Беллінцоні – близько 15 тисяч мешканців), знову ранній етап (2-й раунд кваліфікації Кубка УЄФА) і знову явна недооцінка суперника. Все вирішили голи забиті в гостях. «Беллінцона» забила у Дніпрі більше.

Дніпро – Беллінцона – 3:2 та 1:2.

А «Дніпро» вилетів ще раз за 4 років. Хоча цього разу вже й суперник був значно соліднішим. Знову швейцарцям забив Селезньов (він відзначався і у футболці «Шахтаря»), але суперники відповіли трьома влучними ударами.

Базель – Дніпро – 2:0 та 1:1.

Останні три зустрічі

З трьох останніх дуелей між швейцарськими та українськими клубами два відбувалися на груповому етапі, де програш не дорівнює вильоту, а перемога – не означає тріумф. І ось у таких умовах українці грають значно успішніше. Кращу статистику двічі демонструвало «Динамо» у рамках Ліги Європи – у 2013 та 2017 роках.

Динамо – Тун – 3:0 та 2:0 (два голи Ярмоленка, знову відзначився Гусєв, гол забив Мбокані).

Динамо – Янг Бойз – 2:2 та 1:0 (Буяльський, Морозюк та знову Мбокані).

young_boys_dynamo_kyiv_

А от коли стоїть питання турнірного життя чи смерті, то раунд плей-офф знову стає непрохідним для наших. Це вкотре у 2016 році довів «Шахтар», а роком пізніше – «Динамо». Обидва наші гранди поступилися одному й тому самому супернику зі Швейцарії на стадії кваліфікації до Ліги чемпіонів.

Шахтар – Янг Бойз 2:0 та 0:2 (за пенальті – 2:4). Знову забив Селезньов і Бернард.

Динамо – Янг Бойз 3:1 та 0:2 (голи забивали Ярмоленко, Гармаш та втретє Мбокані).

Підсумок

Загалом у єврокубках команди з України та Швейцарії провели між собою 34 матчі. Сумарна статистика показує невелику перевагу українців: 16 перемог, 5 нічиїх та 13 поразок. Проте, якщо відкинути радянську епоху та ті протистояння, де не вирішувалося: проходить переможець далі чи завершує змагання, то вийде катастрофа.

З 11 двобоїв у 10 (!) випадках далі проходили саме швейцарці. І лише одного разу – українці. Чи вийде у «Шахтаря» покращити цю ситуацію? Побачимо вже за кілька годин.

Схожі записи