Українські молоді футболісти на карантині

molodd

Через пандемію коронавірусу футбольні змагання по всьому світу (крім Білорусі, Нікарагуа, Таджикістану та Бурунді) припинені. В тому числі – й Українська Прем’єр-ліга. Але ще до карантину молоді футболісти з клубів УПЛ перебували переважно в «самоізоляції». Тренери команд навіть в умовах падіння рівня змагань (від’їзд якісних легіонерів, економічні проблеми) не надто довіряють молоді.

Шахтар: 20 матчів на чотирьох

sikan_bondar

У чемпіонів України є чимало молодих гравців у обоймі, які отримують достатню ігрову практику. Але, на жаль, майже завжди це іноземці. Бразильці Додо (21 рік), Тете (20) і Маркос Антоніо (19) провели в поточному сезоні по 20 чи більше матчів за клуб. Недалеко від них і 20-річний ізраїльтянин Манор Соломон (18 ігор). Плюс Фернандо та Сіпріано, які зіграли мало лише через те, що перший був у оренді, а другий – травмований.

А от молодь з українським паспортом не в пошані у тренера. Найбільше шансів отримав центральний захисник Валерій Бондар (лише 10 матчів). У форварда Данила Сікана 117 хвилин на полі (5 виходів на поле), у півзахисника Артема Бондаренка – 81 хвилина (3 гри). Двічі в основі зіграв голкіпер Анатолій Трубін. Оце і все. Вінгер Владислав Вакула, якого взимку забрали з «Маріуполя», так і не отримав права зіграти хоча би 1 хвилину навесні. А потім карантин унеможливив це навіть теоретично.

Динамо: кількість програє, якість – вища

mykolenko_-_popov

У київської команди, яка завжди пишалася тим, що має більше власних вихованців, ніж затяті конкуренти з Донецька, наразі не набагато краща ситуація. Кількість «Динамо» навіть поступається «Шахтарю»: лише 5 футболістів молодше віком 21 і менше виходили на поле у сезоні 2019-2020 (у «гірників» – 10).

Але плюс у тому, що вся київська молодь – українська. До того, відразу два гравці є основними, а один з них – основний навіть у національній збірній. Мова про захисників Дениса Попова (21 рік – 16 матчів) та Віталія Миколенка (20 років – 30 матчів). Близько до основного складу «Динамо» також хавбек Микола Шапаренко (9 ігор) і форвард Назарій Русин. Останнього якщо рахувати ще й осінні його виступи за «Зорю», сміливо можна записувати до гравців основи (22 гри, 8 голів). Плюс 5 матчів (61 хвилина) вінгера Георгія Цитаїшвілі.

«Зоря»: майже порожньо

rusynn

Власне, повернення Русина з оренди до «Динамо» позбавило команду Віктора Скрипника половини його молодого потенціалу. В цьому сезоні за «Зорю» на поле виходили лише два футболісти віком до 21 року: вже згадуваний Назарій Русин, якого тепер в команді немає, і вінгер Максим Луньов. Причому останній грає швидше роль статиста – хоч і взяв участь у 17 матчах, проте в кожному з них у середньому провів на полі 32 хвилини.

Ще троє гравців молодого віку – Шалфеєв, Мильченко, Піддубний – можуть пишатися лише тим, що по 2 рази потрапляли в заявку на ігри, але так і просиділи на лавці запасних. Для претендента на срібні нагороди і виступи в Лізі чемпіонів – це сумна статистика, адже на міжнародній арені передбачені ще й паралельні змагання в молодіжній першості.

«Олександрія» та «Десна»: немає довіри

konoplya6

Ще гірша історія у двох інших команд, що претендують на медалі і напевне восени стартуватимуть у Лізі Європи. Це дві найстарші команди УПЛ за середнім віком гравців що свідчить про ставку тренерів на досвідчених гравців. У «Олександрії» середній вік футболістів – 27 років, а у «Десни» взагалі 28,5. Для порівняння – у трьох лідерів середній вік гравців – близько 25 років.

«Олександрія» насправді зібрала у себе чималу групу молодих футболістів – аж 11 людей до 21 року отримали ігрову практику в цьому сезоні. Проте, 10 з них провели на полі від 1 до 3 матчів (переважно в Кубку України) або від 19 до 250 хвилин. І це при тому, що в складі команди є два чемпіони світу серед молоді. Але хавбек Кирило Дришлюк і форвард Денис Устименко майже не грають на дорослому рівні – по 2 гри за поточний сезон.

У «Десни» ситуація з молодими кадрами така, що й обирати немає з кого. В заявці лише два футболісти потрібного віку: третій голкіпер Максим Татаренко, який не провів жодної гри, і чемпіон світу серед молоді – захисник Юхим Конопля. У нього – 18 матчів, але влітку завершується оренда з «Шахтаря» і якщо її не подовжити, то з молодим резервом у Чернігові справа буде ще гіршою.

«Дніпро»: є перспектива

supryaha_-_nazarenko

Колектив Дмитра Михайленка має дещо кращу статистику Хоча це й третя в УПЛ команда за середнім віком гравців (26,8), проте близькими до основного складу тут є відразу п’ятеро молодих футболістів. Щоправда, двоє найкращих з них – це орендовані у «Динамо» чемпіони світу. Владислав Супряга (20 років) – найкращий бомбардир клубу (9 голів), а хавбек Сергій Булєца (21 рік) – третій в списку корисності за системою гол+пас (3 влучні удари і 2 асисти за 21 гру). Третій актив – лівий півзахисник Олександр Назаренко (20 років, 23 матчі, 2 голи).

Крім того варто відзначити опорника Арсенія Батагова, який в юному віці (лише у березні йому виповнилося 18) на такий відповідальній позиції провів уже 13 поєдинків. На гру менше – в активі 20-річного захисника Олександра Сафронова.

Шестеро інших

В решті команд (нижня шістка, крім «Дніпра», але плюс «Колос»), картина не надто відрізняється від середньої по УПЛ.

smyrnyy

У «Колоса» зіграло 2 футболісти. Причому лише Євген Смирний (15 матчів, 5 голів) може вважатися гравцем ротації, а Станіслав Сорокін провів лише 2 матчі.

У «Ворскли» молоді значно більше: 3 легіонери з Албанії, Гани та Малі і 7 українців. Але з «жовто-синіх» лише голкіпер Дмитро Різник виходив на поле більше 7 разів. У його активі – 13 матчів. Решта з’являлися в грі епізодично.

У «Олімпіка» таких двоє: хавбек Андрій Кравчук та захисник Роман Вантух (13 та 11 матчів відповідно). Ще двоє – легіонери з Грузії та Буркіна-Фасо. І ще двоє українців з недостатньою практикою від 4 до 8 матчів.

dubynchak

У ФК «Львів» молодих українців узагалі фактично немає (40 хвилин на двох), а от інша команда з Галичини – «Карпати» – вирізняється суттєво. Тут через постійний безлад у управлінні і керівництві командою – шалена ротація футболістів. А з огляду на фінансові проблеми – купа молоді, який платити можна менше. Тож за осінь і кілька весняних турів в зелено-білих футболках зіграло 16 (!) футболістів віком до 21 року. Але з тих самих причин, практично ніхто з них не закріпився в основі. Лише захисник Владислав Дубинчак провів 19 ігор, а хавбеки Ростислав Лях і Артем Козак ледве-ледве нашкребли більше 10 виходів на поле. У інших – набагато менше.

Окрема історія – ФК «Маріуполь», за який протягом сезону зіграло аж 12 молодих футболістів. Але це, фактично, дубль донецького «Шахтаря», куди гірники засилають власну молодь для здобуття ігрової практики на найвищому рівні. Тож статистика «озівців» дуже викривлена. Втім, навіть якщо заплющити на це очі – все одно вийдуть не надто оптимістичні цифри, адже з 12 гравців лише четверо мають в активі більше 10 матчів (вінгери Олексій Кащук та Владислав Вакула, опорник Максим Чех та захисник Віктор Корнієнко) і жоден – хоча би 20.

***

Таким чином, на 12 команд УПЛ знайшлося усього 21 молодий футболіст, якому довіряють тренери (від 10 матчів і більше за сезон). Тобто – менше 2 таких гравців у середньому на клуб. Для порівняння – цифри з найкращих європейських чемпіонатів, де ціна кожного набраного очка значно вища, ніж в Українській Прем’єр-лізі. Але при цьому там не бояться давати шанс юним талантам.

У Франції – 34 лише тих, хто відзначався хоча би однією результативною дією на полі (гол чи гольовий пас), а загалом – більше 50. У Англії – 23 (загалом – більше 30). У італійській Серії А – 23 (загалом – близько 40). У німецькій Бундеслізі – 29 (загалом – під 40). В Іспанії – 23 (загалом – більше 30).

Схожі записи