Вчимося торгувати футболістами: «Аякс» і «Порту» – не лідери
Рейтинг transfermarkt заснований на доходах клубів від купівлі-продажу футболістів за останні 5 сезонів. В нижній частині списку – на місцях з 10-го по 6-е опинився український «Шахтар», французький «Ліон», португальський «Спортинг», іспанський «Атлетік» та італійська «Дженоа». Сьогодні – перша п’ятірка. І в ній відразу два представника Португалії.
До речі, рейтинг не ситуативний, обумовлений свіжими дорогими продажами. Якщо навіть відмінусувати 126 мійльонів, виручених «Бенфікою» недавно за Феліша – португальці все одно залишилися б чемпіонами. Така ж історія з «Аяксом». Без найдорожчого у світі захисника де Лігта голландці би опустилися з 4-го лише на 5-й рядок в списку.
5. «Ред Булл» (Зальцбург, Австрія)
Купили на 47,9 млн євро. Продали на 258,8 млн. Прибуток – 210,9 млн євро
Австрійці купують найскромніше з ТОП-10. Більше 5 мільйонів клуб не витрачав на жодного футболіста в останні 5 років. Ще одна характерна риса – налагоджений канал продажу з «старшим братом» – «Ред Булл Лейпциг». З 2016 року маршрутом Зальцбург – Лейпциг переїхало чотири гравці: Набі Кейта, Дайо Упамекано, Амаду Хайдара і Ганнес Вольф. Свого часу за усіх них австрійці заплатили 4,5 мільйони євро. Продати футболістів вдалося за 65 млн.
Ось ще кілька доказів ефективної роботи менеджерів «Зальцбургу». Один з найдорожчих футболістів світу Садіо Мане був придбаний в «Метці» за 4 млн, а проданий в «Саутгемптон» за 23. Дублер з «Барселони» Соріано перейшов за 500 тисяч євро, а переїздом в Китай приніс 15 мільйонів. Взагалі за копійки (не більше 10 тисяч) клубу дісталися Чалета-Цар і Лазаро. Першого купив «Марсель» за 19 мільйонів, а другого «Герта» за 10,5 (ще пів мільйона вдалося отримати за оренду перед продажем).
4. «Аякс» (Амстердам, Нідерланди)
Купили на 177,7 млн євро. Продали на 390,6 млн. Прибуток – 212,9 млн євро
Фантастична голландська школа щороку продукує не одну зірку світового рівня. «Аякс» після кожного сезону продає своїх лідерів, але продовжує боротися за найвищі титули. Зокрема, в минулому сезоні клуб став півфіналістом Ліги Чемпіонів, вибивши з турніру «Реал» та «Ювентус», а в 2017 році «Аякс» грав у фіналі Ліги Європи.
Цього літа клуб вже заробив 160 мільйонів на двох футболістах. Причому якщо за Френкі де Йонга (перейшов в «Барселону» за 75 млн) свого часу довелося платити «Віллему» більше 10 мільйонів, то найдорожчий захисник світу Матейс де Лігт («Ювентус» придбав його за 85,5 млн) – вихованець «Аяксу».
В клубі не перетримують гравців. Де Лігту – лише 19, де Йонг прийшов у 18-річному віці, а в 21 вже домовився з королівським клубом.
Не маринують в «Аяксі» і легіонерів, продаючи лідерів, ледь на них з’являється попит і достойні пропозиції. Так колумбієць Давінсон Санчес приїхав з батьківщини в Амстердам за 5 млн, а вже за рік перебрався в Лондон. Тоттенгем заплатив за нього в 8 разів більше. Польський форвард Аркадіуш Мілік теж зіграв на «Амстердам Арені» лише рік (прийшов з «Баєра» пішов в «Наполі») і подорожчав в 11,5 разів – з 2,8 до 32 мільйонів.
Характерний приклад – голкіпер Яспер Сілессен. Його продали в «Барселону» за 13 мільйонів (купили за 3), оформивши тут же на заміну у каталонців камерунського воротаря за смішні 150 тисяч. Тепер Андре Онана – перший кандидат на продаж. Його трансфер оцінюють в 35 мільйонів, що допоможе клубу піднятися в рейтингу ще на одну сходинку вище.
3. «Порту» (Порту, Португалія)
Купили на 235,1 млн євро. Продали на 471,60 млн. Прибуток – 235,9 млн євро
Португальці не соромляться купувати футболістів за більш серйозні гроші, ніж інші клуби в цьому списку. Але й продають їх – за максимально високими цінниками, витискаючи максимум з угоди. Останній на сьогодні трансфер це підтверджує. На початку року «Порту» оформив перехід Едера Мілітао, заплативши бразильському «Сан-Паулу» 7 мільйонів. А менше ніж за півроку перепродали в «Реал» за 50 мільйонів.
Дорожче 8 мільйонів коштували клубу форвард Джексон Мартінес, захисники Даніло, Алекс Сандро та Феліпе Монтейро. Але й продати їх вдалося за 37, 31, 26 та 20 млн відповідно. Втім, такий підхід іноді підводить. Олівер Торрес в 2017 році перейшов за 20 мільйонів з «Атлетіко», а тепер повертається в Іспанію (вже в «Севілью») за 12 млн.
Вдало виходить у «Порту» торгувати і власними вихованцями: За Андре Сілву, який лише рік провів в дорослій команді «Мілан» заплатив 38 мільйонів при тому, що експерти оцінювали форварда в 22 млн. А Діогу Далот переходом в «Манчестер Юнайтед» поповнив клубну касу 22 мільйонами.
2. «Монако» (Монако)
Купили на 505,6 млн євро. Продали на 865,0 млн. Прибуток – 359,4 млн євро
Монегаски схожі на підлітка, який отримав безлімітну батьківську кредитку і побіг з нею в супермаркет. Вони за останні 5 років витратили на нових гравців в два рази більше грошей, ніж найближчі переслідувачі – «Ліон» та «Порту». Схоже на принцип українських бурштиношукачів, які переривають сотні гектарів в пошуках цінних знахідок. Втім, навіть такий підхід дозволяє бути майже на вершині. Великі ризики, але й великі прибутки.
Ось типовий трансфер «Монако»: купити Хамеса Родрігеса за неймовірні для 2013 року 45 мільйонів і продати його через рік в «Реал» за 75 млн. Або Жоффре Кондогбія: вхід за 20 мільйонів, вихід в «Інтер» через два роки – за 36 млн. Або Юрі Тілеманс, який переходить за 26,2 мільйони, а через два роки приносить 45 млн від «Лестеру». Або Бернарду Сілва з Бенжаменом Менді: покупка за 29, а продаж в «Манчестер Сіті» за 107,5 млн.
Правда, є й більш вигідні угоди без великих вкладень. Свого часу гаманець власників схуд на 5 млн, але вже за два роки ця покупка – Антоні Мартіаль – виросла в ціні в 12 разів, коли форвард пішов в «Манчестер Юнайтед». Яннік Каррасо прийшов з «Генка» за 450 тисяч, а пішов в «Атлетіко» майже за 25 мільйонів. Тома Лемар коштував «Монако» 4 мільйони в 2015 році, коли залишив «Кан», а перепродали його в той самий «Атлетіко» аж за 70. Схожа історія і з Фабіньо, якого «Ліверпуль» придбав за 45 мільйонів – в 7,5 разів більше, ніж «Монако» заплатив «Ріу Аве» трьома роками раніше.
А от прибуткових власних вихованців у клуба за ці 5 років було небагато – лише два і обидва пішли в «ПСЖ»: Левен Курзава приніс 25 мільйонів, а Кіліан Мбаппе – 135.
Багато залишається у «відвалах», які утворюються в процесі перелопачування ринку талантів. Так, «Монако» втратили 7 мільйонів за рік на трансферах Кавалейру (купили за 15, продали за 7), витратили майже 70 мільйонів на Роні Лопеша, Адама Траоре та Олександра Головіна – гравців з дуже сумнівними перспективами. Дивує і бажання розкидатися мільйонами за юніорів без досвіду. Зокрема 17-річний Пеллегрі, в активі якого 7 матчів в серії А, обійшовся в 21 мільйон, а 16-річний Гебельс перейшов з «Ліону» за 20 мільйонів. Чи відіб’ються ці кошти – величезне питання.
1. «Бенфіка» (Лісабон, Португалія)
Купили на 180,1 млн євро. Продали на 707,3 млн. Прибуток – 527,5 млн євро
З величезною перевагою (в 168 млн) в рейтингу перемогла «Бенфіка», яка щороку продає футболістів не менше ніж на 100 мільйонів євро. Причому витрати клубу менші, ніж у «Порту», «Монако» і «Ліона», та на копійки більші, ніж у «Аякса» чи «Дженоа».
Головний актив цього міжсезоння – Жоау Феліш, який забагатив клуб на 126 мільйонів, хоча в 15 років перейшов з «Порту» абсолютно безкоштовно.
Перед тим був Таліска. Його трансфер цікаівий тим, що лише на двох орендах в Туреччину та Китай «Бенфіка» заробила на 5 млн більше, ніж заплатила за контракт бразильця. А потім ще 20 мільйонів – на продажу в Китай.
Один з найдорожчих нині голкіперів світу Едерсон двічі приходив в «Бенфіку». Спочатку в 17 років з Бразилії за неназвану суму – але точно не більше 500 тисяч, бо саме стільки в 2015 клуб заплатив вже «Ріу Аве» за трансфер. Два роки тому воротар перейшов до «Манчестер Сіті» за 40 мільйонів.
В тому ж 2017-му за 35,7 мільйонів продали в «Барселону» Нельсона Семеду. За п’ять років до того скаути «Бенфіки» знайшли захисника в підвалах нижчих дивізіонів Португалії і запросили в клуб без жодної копійки компенсації. А швед Віктор Ліндельоф за ті ж 5 років виріс у ціні з 3 млн (стільки за нього заплатили «Вестеросу») до 35 млн (за таку суму перейшов в «Манчестер Бнайтед»).
2016-й рік приніс 65 мільйонів лише за двох вихованців клубу: Ренату Саншеша, який прийняв пропозицію «Баварії» та Гонсало Гедеша, якого придбав «ПСЖ».
Роком раніше були продані Родріго та Андре Гомеш у «Валенсію» сумарно за 50 мільйонів. Родріго обійшовся клубу свого часу в 6 млн, а Гомеш перейшов в 19-річному віці безкоштовно.
Нарешті, останній звітний період – 2014 рік. Тоді по 15 мільйонів «Бенфіка» заробила на Марковичі та Пересі (продали за 25 в «Ліверпуль» та «Валенсію» відповідно). Трішки менше приніс голкіпер Ян Облак (купівля в Словенії за 1,7 млн і продаж в «Атлетіко» за 16 млн). Трішки більше – власний вихованець Бернарду Сілва, якого купив «Монако» за 15,75 мільйонів.