Хто найбільше заробляє на торгівлі футболістами? Шахтар – в ТОП-10

transfers-live-news-08-06

Експерти порталу transfermarkt підрахували рух грошей в європейському футболі і визначили 10 найбільш успішних в торгівлі клубів. Принцип простий: були враховані всі витрати клубів за останні 5 сезоні на купівлю футболістів і зароблені кошти від продажу гравців. Чим більший прибуток – тим успішніший в кадрово-фінансовому плані клуб.

sale_main_-_bottom

Лідерами очікувано стали португальці: в ТОП-10 опинилося відразу три команди з цієї країни. Причому дві з них опинилися в першій трійці. Втім, сьогодні – в першій частині – проаналізуємо нижню п’ятірку рейтингу. В ній знайшлося місце для донецького «Шахтаря».

10. «Атлетік» (Більбао, Іспанія)

Купили на 73,9 млн євро. Продали на 181 млн. Прибуток – 107,1 млн євро

yuri_athletic1

«Атлетік» обмежені у виборі, оскільки традиційно зі сторони запрошують лише басків. Тому продавці, орієнтуючись на дефіцит, нерідко завищують ціни на своїх гравців з баскською кров’ю. Придбання Іньіго Мартінеса з «Реал Сосьєдаду» за 32 млн і Юрі Берчіче з «ПСЖ» за 24 млн – з цієї опери.

aymeric-laporte-athletic

Натомість в клубі стараються по-максимуму вичавити покупця, коли той цікавиться лідерами команди з Більбао. Найуспішніші угоди «Атлетіка» – продаж власних вихованців минулого літа. Тоді в «Манчестер Сіті» за 65 мільйонів перейшов захисник Емерік Лапорт, а в «Челсі» за 80 мільйонів поїхав воротар Кепа Аррісабалага.

9. «Спортінг» (Лісабон, Португалія)

Купили на 156,6 млн євро. Продали на 267,4 млн. Прибуток – 110,8 млн євро

bas-dost-sporting

Найдорожче придбання клубу за останні 5 років – форвард Барт Дост з «Вольфсбургу». Його зелено-білі купили менше ніж за 12 мільйонів євро. Натомість продажів за більш високими цінами було близько десятка.

islam-slimani-17

Найбільш вигідний «товар» – форвард Іслам Слімані, який переїхав з Алжиру до Португалії за 300 тисяч євро, а три роки потому приніс клуб виручку в 100 разів більшу. За 30,5 мільйонів його купив «Лестер».

joao-mario

Також характерна риса «Спортінга» – не перепродаж гравців, а виховання власних талантів. Затрати при цьому – лише на інфраструктуру і зарплати, але не на купівлю. Серед таких «капіталів» – Жоао Маріо (за 40 млн в «Інтер»), Адрієн Сілва (за 24,5 млн в «Лестер»), Желсон Мартінес (за 22,5 млн в «Атлетіко»), Вільям Карвальо (за 20 млн в «Бетіс»), Руй Патрісіо (за 18 млн в «Вулвергмптон»). Суперзірок і 100-мільйонних трансферів нема, але конвеєр працює.

8. «Шахтар» (Донецьк, Україна)

Купили на 55,6 млн євро. Продали на 172,9 млн. Прибуток – 117,3 млн євро

Клуб Ріната Ахметова часто заслужено називають «золотою кліткою». Футболісти звідси, з огляду на величезні зарплати, йти не бажають, а ті – хто хоче грати на більш серйозному рівні, ніж 6 матчів в Лізі чемпіонів і два проти «Динамо» в чемпіонаті – часто втікали зі скандалами. Втім, за останні 5 років клуб все ж потроху навчився продавати. Подіяли і фінансові втрати олігарха, який тепер мусить озиратися на гаманець перед тим, як придбати «Шахтарю» дорогого новачка.

shakhtar-bra

Лише одна покупка з 2014 обійшлася чемпіонам України дорожчою за 8 мільйонів – бразильця Тете купили за 15 млн. Натомість продаж вище цієї планки було чимало. Найприбутковіші з них: Алекс Тейшейра (за 50 млн в китайський «Цзянсу»), Дуглас Коста (за 30 млн в «Баварію»), Фред (за 59 млн в «Манчестер Юнайтед»). Тейшера – оптимальний варіант. За нього «Васку да Гама» в 2010 році заплатили усього 6 мільйонів, а через 5 років продали в 8 разів дорожче.

fernando_sh

Були й провали. Фернандо з «Греміо» до України переїхав за 11 мільйонів, а ось «Сампдорія», як виявилося, рахує гроші краще – і заплатила за «гірника» лише за 8 млн.

7. «Дженоа» (Генуя, Італія)

Купили на 164,3 млн євро. Продали на 293,2 млн. Прибуток – 128,9 млн євро

Скромний клуб поставив на конвеєр продаж футболістів в італійські гранди. Як їм це вдається – загадка, оскільки велика частина недешевих продаж в підсумку не приживається в нових клубах, підтверджуючи той факт, що ці гравці не заслуговують на ті гроші, які за них заплачені, а лише вистрілили протягом короткого відрізку часу.

genoa_juve

Наприклад «Ювентус» за 5 років купив у генуезців аж 5 футболістів: Стураро, Мандрагора, Рінкон, Перін, Ромеро. Попередні чотири так і не прижилися в складі чемпіонів Італії. Як буде з покупкою 2019 року – Ромеро – побачимо потім, адже туринці хоч і купили гравця, але лишили його в «Дженоа» на рік в оренді.

ionut-radu-antrenor-genoa

Взагалі італійські схеми дуже дивні і дають підстави підозрювати, що в трансферах є подвійне дно. Свіжий приклад – перехід румунського воротаря Йонуца Раду. «Інтер» віддав його в «Дженоа» в оренду з правом викупу за 8 мільйонів євро. Голкіпер провів вдалий сезон, тож клуб з Генуї скористався опцією викупу, заплатив гроші і тут же продав румуна… в «Інтер». Як виявилося, в орендній угоді був ще один пункт – про накладання вето на перехід за 12 мільйонів. Отак на рівному місці – плюс 4 млн. Схожа історія (і теж за участі «Інтера») була в 2016 році, коли боси «Дженоа» купили захисника Ансалді за 4,65 і тут же продали в Мілан за 10,5 мільйонів.

piontek

Ще дві трансферні історії хотілося би виділити окремо. Свого вихованця – форварда Пеллегрі – зуміли продати в «Монако» майже за 21 мільйон, при тому, що той зіграв в Серії А за півтора роки 7 матчів (а у Франції потім навіть менше – 6). А польського нападника Кшиштофа Пйонтека купили у «Краковії» за 4,5 мільйони. Коли той півроку пограв в режимі машини для забивання голів – тут же не вагаючись продали в «Мілан» за 35 мільйонів.

6. «Олімпік» (Ліон, Франція)

Купили на 239,7 млн євро. Продали на 380,3 млн. Прибуток – 140,7 млн євро

Французи – не економлять гроші і не поспішають, вичікуючи оптимальну ситуацію на ринку і підвищений попит на власних гравців. Два роки з п’яти останніх в «Ліоні» закінчували сезон в мінус – продавали на меншу суму, ніж купували. Але сповна компенсували це у «врожайні» роки.

ndombele_tot

Особливо успішним є поточний рік. За Ферлана Менді від «Реалу» французи отримали 48 мільйонів, а за Тангі Ндомбеле «Тоттенгем» заплатив 60 мільйонів. Вражаючі цифри, якщо врахувати, що першого купили у «Гавра» за 5 мільйонів два роки тому, а другого – взагалі рік тому, за 10 млн у ««Ам’єна».

umtiti_-_lac

В списку найбільш прибуткових продажів – перехід Самуеля Умтіті в «Барселону» за 25 мільйонів євро, угода з «Арсеналом» щодо переходу Александра Ляказета за 53 млн, і трансфер Корентена Толіссо в «Баварію» за 41,5 млн.

Схожі записи