Тренери люблять шопінг

coach_main

У футбол грають не мішки з грошима, а живі люди. Так люблять говорити ті тренери, кому найчастіше закидають великі витрати на нових гравців. Мовляв, спробував би він без тих десятків чи сотень мільйонів євро щось виграти.

Але від правди нікуди подітися – чим більше у тренера можливостей для комплектації команди, тим більше шансів у нього перемогти дещо бідніших суперників. Так, фінансову різницю можна компенсувати за рахунок багатьох чинників (самовіддача, підтримка вболівальників, тактична грамотність тренера, талант гравців), але на довгій дистанції перевага завжди буде за грошовитими. І якщо проаналізувати ТОП-10 тренерів – головних фанатів футбольного шопінгу, – то в ньому знайдемо тих, хто найчастіше перемагає. І винятки лише підтверджують правило.

10. Дієго Сімеоне. 660 млн євро

simeone_felix

Поки аргентинець працював на батьківщині і в скромній «Катанії», великих грошей йому на витрати не давали. В «Атлетіко», де керманич працює вже 9 років, теж не розкидаються коштами, але доходи від продажі головних зірок пускають на придбання заміни для втрачених лідерів.

Це потребує немалих коштів. Тома Лемар обійшовся в 70 млн, Дієго Коста – в 66 млн. Це придбання минулого літа. А цього міжсезоння з «Бенфіки» прийшов юний португалець Феліш за рекордні і для клубу і для тренера 126 млн. Антуан Грізман, якого цього літа продали в «Барселону» і то коштував дешевше – 120 млн. Правда, в 2014-му «матрацники» купили його в два з половиною рази дешевше.

9. Унаї Емері. 695 млн євро

emeri_neimar

В «Арсеналі» у іспанського спеціаліста поки що не дуже виходить – його вже вимагають відправити у відставку. І це при тому, що минулого літа в Лондоні для нього купили відразу трьох футболістів, які потрапили до особистого ТОП-10 найдорожчих покупок тренера: Сократіс Папастотопулос (16 млн), Бернд Лено (25 млн) та Лукас Торейра (28,65 млн).

Взагалі, список покупок Емері досить скромний, а причина такого високого місця – його робота в ПСЖ, коли шейхи за 222 мільйони придбали в команду Неймара. Бразилець – майже третина усіх коштів в чеках тренера за всю його кар’єру. І це ще йому пощастило, що Кіліан Мбаппе тоді ж перейшов за хитрою схемою (УЄФА би покарала клуб за марнотратство) – в оренду. Викупили молодого француза за 145 мільйонів вже коли Емері пішов з клубу.

8. Рафаель Бенітес. 752 млн євро

benitez_higuain

Якщо у попередніх героїв рейтингу витрати переважно були локалізовані в межах однієї команди, то цей іспанець відзначався товстим гаманцем усюди. В трійці найдорожчих покупок для нього – три різні клуби. Та ще й «кучність» дуже щільна.

Третє місце – Матео Ковачіч в «Інтер» за 38 млн; друге місце Фернандо Торрес в «Атлетіко» за 38,5 млн; перше місце – Гонсало Ігуаїн в «Реал» за 39 млн. А в ТОП-5 ще й покупка часів тренерства в «Ліверпулі» – 24 мільйони за Роббі Кіна в далекому 2008 році.

7. Клаудіо Раньєрі. 801 млн євро

ranieri_hames

Найстарший шанувальник шопінгу в цьому списку. Італієць ще в 2003 році, коли прийшов до «Челсі», ставив високі вимоги: 20 мільйонів за Макелеле, 21 – за Верона, 24 – за Даффа, 26 за Креспо… Це все – десятка найдорожчих.

З того часу Раньері вдалося розкрутити на більші суми власників клубів лише двох президентів. В «Монако» для нього купили Моутіньо (25 млн), Фалькао (43 млн) та Хамеса Родрігеса (45 млн), а в «Лестері» – Слімані (30 млн).

6. Роберто Манчіні. 802 млн євро

mancini_aguero

Якщо ти працював в «Манчестер Сіті» часів шейхів, то не можеш не потрапити в цей рейтинг. З семи його найдорожчих покупок шість припадає на часи роботи в Манчестері в 2010 та 2011 роках. Тут і Самір Насрі, і Давид Сілва, і Маріо Балотеллі, і Яя Туре.

Дві покупки з найбільшим чеком – форвард Едін Джеко (37 млн) та Серхіо Агуеро (40 млн). Останній – й понині найкращий бомбарди клубу.

5. Массімо Аллегрі. 1,03 млрд євро

ronaldo_allegri

Третій, але не останній представник італійської тренерської школи в рейтингу. Нині безробітний шестиразовий чемпіон Італії може хіба що згадувати часи, коли міг оперувати сумами від 20 мільйонів євро і вище. А таких покупок в його кар’єрі було аж 16.

Найдовше тренер отримав від «Ювентусу». В ТОП-10 – лише трансфери для «Старої Синьйори». В першій трійці – Жоау Канселу минулого року (40 млн) і два шалено дорогі форвард: Гонсало Ігуаїн обійшовся клубу в 2016 році в 90 мільйонів євро, а Кріштіану Роналду влітку 2018-го перейшов за 117 мільйонів.

4. Мануель Пеллегріні. 1,05 млрд євро

pelegrini_ronaldo

Більше шансів опинитися нагорі ніж у тренерів «МанСіті» у тих, хто тренував і «Манчестер» і «Реал». Більше 40 мільйонів на гравця чилієць просив у роботодавців 7 разів. В тому числі й на трансфер Фернандіньо з «Шахтаря» в Англію.

В трійці найдорожчих покупок Пеллегріні – Кака і Роналду в «Реал» 10 років тому (67 млн та 94 млн відповідно) і Кевін де Брюйне в «МС» в 2015-му (76 млн).

3. Хосеп Гвардіола. 1,15 млрд євро

gardiola_ibra

В це непросто повірити, але Гвардіола, працюючи в ТОП-клубах («Барселона», «Баварія», «Манчестер Сіті») жодного разу не витрачав на футболіста більше 70 мільйонів. У Сімеоне та Емері такі покупки були, а у Аллегрі та Пеллегріні – навіть по два рази, але не у каталонця.

До цього літа стеля для Гвардіоли була 69,5 мільйонів (це Златан Ібрагімовіч для «Барселони» 10 років тому). В липні 2019-го з’явився ще й Родрі за 70. Трішки нижче два минулорічних придбання для «Манчестер Сіті» – Ріяд Марез (68 млн) та Емерік Лапорт (65 млн). Всі покупки часів роботи в «Баварії» – за межами десятки.

2. Карло Анчелотті. 1,23 млрд євро

anceloti_bale

В 2013 та 2014 роках італієць будував новий «Реал» і лише на вінгерів Хамеса Родрігеса та Гарета Бейла витратив 176 мільйонів (75+101 відповідно). Обидва, до речі, так і не принесли користі – колумбієць швендяє по орендах або сидить на лавці запасних, а валлієць більше пропускав через травми, ніж грав.

Анчелотті розкидався грошима не лише в Мадриді. «Челсі» купував для нього Фернандо Торреса за 58 мільйонів, «ПСЖ» – бразильців Тьяго Сілва і Лукаса Моуру за 42 і 40 мільйонів відповідно, «Баварія» – Корентена Толіссо за 41 млн і Ренату Саншеша за 35 млн, «Мілан» – Алессандро Несту за 31 млн в доісторичному 2002-му році. Як мінімум Толіссо, Моура і Саншеш були вкрай невдалими покупками.

1. Жозе Моуріньо. 1,56 млрд євро

pogba-jose-mourinho9

З величезним відривом перемагає «особливий» португалець. Він і до 2016-го року витрачав немало (наприклад трансфер Андрія Шевченка з «Мілану» в «Челсі» за 44 млн – в списку 5 найдорожчих для Моуріньо), але з приходом на шалені американські гроші в «Манчестер Юнайтед» зовсім втратив контроль. Відразу ж купив Поля Погба за 105 млн. Наступного року – Неманью Матіча за 45 млн і Ромелу Лукаку за 85 млн. А в 2018-му – Фреда з «Шахтаря» за 59 млн. З усіма цими витратами вдалося перемогти лише в другорядних турнірах – Кубку Англії та Лізі Європи. А в Прем’єр-лізі команда двічі не потрапляла в зону Ліги чемпіонів.

Іронія долі в тому, що днями Моуріньо працевлаштувався до «Тоттенгема», президент якого Даніель Леві небезпідставно вважається одним з найжадібніших управлінців в АПЛ. Португальця вже попередили – під час цього зимового трансферного вікна грошей на покупки він не отримає.

Схожі записи