ПСЖ, Ліон чи Марсель? Фаворити Ліги 1
Чемпіонат Франції з футболу вже давненько випав з ТОП-5. Замість нього до компанії англійської Прем’єр-ліги, іспанської Ла Ліги, німецької Бундесліги та італійської Серії А ніхто не приєднався, тому по факту Ліга 1 досі вважається п’ятою, але такою популярністю як топові чемпіонати не користується. А між тим, саме французький чемпіонат вже багато років є джерелом талановитої молоді, яка згодом роз’їжджається по усій Європі і потім стає справжніми зірками в «Арсеналі», обох «Манчестерах», «Челсі», «Реалі», «Барселоні», «Атлетіко», «Ювентусі», «Баварії» та іншх грандах.
Фаворити
Традиційно ПСЖ, «Ліон» та «Марсель» – головні претенденти на успіх. В першому турі перші дві команди без проблеми перемогли суперників, а от «Марсель» сенсаційно вдома поступився «Реймсу». Втім, у «портової» команди є вагомі козирі, які дозволяють розцінювати стартовий результат як прикру осічку. Насамперед – це кваліфікований португальський тренер Андре Віллаш-Боаш. А по-друге, зіркові (за мірками Ліги 1) футболісти в півзахисті – Пає, Товен, Сансон, Стротман, Лопес.
У ПСЖ склад, звісно, набагато більш зірковий, але є свої проблеми. Головна з них – Неймар. Бразилець не приховує бажання піти з клубу, а одноклубники вже давно визвірилися на форварда і навіть виштовхують його з передсезонного командного фото. Поки футболіст в Парижі, але чи буде користь від його гри вищою, ніж негатив від постійних конфліктів в колективі? В першому турі парижани і без Неймара легко впоралися з «Німом». Таланту Мбаппе, Ді Марії, Кавані, Дракслера, Вератті та Тьяго Сілви вистачило. І це не рахуючи новачків, яких нарешті перед цим сезоном брали не для понтів (чим дорожче і зірковіше – тим краще), а на проблемні позиції (Сарабія, Гує, Еррера). Натомість, не слід забувати й про втрати, адже з клубу пішли справжні вожаки – Буффон, Дані Алвеш і одна з найбільш недооцінених в Парижі зірок – Рабіо. Питання лише в тому, чи зможе найбільш якісно укомплектований клуб довести свою перевагу на полі. За останні 8 років це вдалося зробити лише двічі. «Монпельє» і «Монако» зуміли посунути грошовий мішок з першого місця. А «Ренн» нещодавно в Суперкубку (і навесні в фіналі Кубку теж) довів, що з ПСЖ можна боротися на рівних.
«Ліон» традиційно влітку продав лідерів, заробивши на Ндомбеле (пішов в «Тоттенгем»), Менді (тепер гратиме в «Реалі») та Фекірі (гроші знайшов «Бетіс») 128 мільйонів. Нову команду тут будуватимуть навколо Депая, Ауара та двох новачків з «Лілля» – Мендеша та Коне. Великі сподівання покладають і на центрального захисника Андерсена. Данець перейшов за 24 млн євро з «Сампдорії». В мінус – недосвідчений тренер Сільвіньо, який грав за «Арсенал» у Венгера та за «Барселону» у Райкарда. Це буде його першим тренерським місцем роботи. Лякають і результати передсезонних контрольних поєдинків, в яких команда програвала швейцарському «Сервету», скромному італійському «Дженоа» та англійському «Борнмуту». Втім, вже в першому ж матчі ліонці розбили в гостях «Монако».
Вчорашні лідери
В 2017 році «Монако» стало чемпіоном Франції. В 2018-му клуб посів друге місце, а цієї весни ледве врятувався, випередивши третю знизу команду усього лише на два пункти. Монегаски пережили справжню агонію: змінили за рік три головних тренери, повернувшись до першого звільненого (Жардім – Анрі – Пассі – Жардім), продали майже усіх лідерів (рік тому – Мбаппе, Лемара, Фабіньо, нині – Тілеманса) і протягом сезону використали аж 42 футболісти в чемпіонаті. Судячи з першої гри чемпіонату проти «Ліону» (0:3 вдома) криза не минула, а продавати хоча би за 20 мільйонів в складі вже нема кого. Хоча склад «Монако» досі ще третій в Лізі за оцінкою transfermarkt. Дорожче коштують лише гравці «Ліону» і ПСЖ. Тому надія на те, що Жардім повторить успішну роботу і розкриє чимало молодих зірок – лишається.
«Лілль» в минулому сезоні став другим, але якщо команда хоча би лишиться на п’єдесталі за підсумками нового чемпіонату – це буде диво. І причина не лише в тому, що «догам» доведеться розриватися на Лігу чемпіонів і Лігу 1. Головне – масовий розпродаж лідерів. Пепе в «Арсенал» – 80 млн євро, Мендеш і Коне в «Ліон» – 31 млн євро, Леао в «Мілан» – 25 млн євро, Ель-Газі в «Астон Віллу» – 9 млн євро… Закінчилася і оренда Фонте, який повернувся до Англії. Поповнення – з чемпіонатів Хорватії, Марокко та Анголи (!), скромних португальських «Белененсеша» та «Ріу Аве», та турок Язиджі з «Трабзонспору». Можна не хвилюватися хіба що за атаку, куди прийшли син легендарного Джорджа Веа Тімоті та нігерієць з чемпіонату Бельгії Віктор Осімхен. Останні відзначився дублем в першому турі і допоміг команді перемогти «Нант» з рахунком 2:1.
Середина
Чемпіонат Франції завжди відзначався тим, що тут кожного року вистрілювала та чи інша команда. За рахунок тренерського таланту або через появу талановитого покоління гравців, яких через їхню молодість і недостатню розрекламованість ще не встигнули розтягнути лідери європейського футболу. Можна припустити, що за схожим сценарієм успішно виступить хтось з клубів-середняків і цього разу.
«Сент-Етьєн» вдало провів трансферну кампанію, посиливши склад Будебузом («Бетіс»), Буанга («Нім») та Паленсією («Барселона». Ще й зберегли на рік захисника Салібу, отримавши вже за нього гроші від «Арсеналу». Отже, 4-й рядок у таблиці за підсумками сезону 2018-2019 – не межа.
«Ренн» хоча й втратив головну ударну силу (Сарр тепер гратиме за «Вотфорд»), компенсував можливі наслідки запрошенням п’яти виконавців, серед яких – лідери «Анжера» (вінгер Те) та «Реймса» (воротар Менді), ветеран «Ліона» Морель і форвард «Торіно» Мбає Ньянг. Відволікати буде хіба що Ліга Європи, але володарю Кубка Франції таке вже не вперше.
Мінімальні кадрові перестановки відбулися в «Монпельє» (6-е місце в минулому чемпіонаті) та «Ніцца» (7-е місце). Більшого чекають від «Тулузи», «Страсбурга», «Нанта» і «Бордо», які в минулому сезоні виступили значно нижче своїх можливостей. За «Бордо» говорить прихід Лорана Кошельни з «Арсеналу» та зміна тренера. Тепер клуб вестиме Паулу Соуза, який вигравав чемпіонати Угорщини, Ізраїлю та Швейцарії, тренував клуби Чемпіоншипу та вигравав з «Фіорентиною» 5-е місце в чемпіонаті Італії. За «Ніццу» – новий власник, яким став найбагатший британець Джим Реткліф. Хоча на трансферах цього поки не видно: продали на 22 мільйони (в тому числі – Сент-Максімена в «Ньюкасл»), а на покупки витратили… нуль.
На виліт
«Діжон», «Нім» та «Брест» спеціалісти називають головними претендентами на три останні місця в турнірній таблиці. Перший врятувався в минулому чемпіонаті лише у перехідних матчах, обігравши бронзового призера Ліги 2 «Ланс». Другий розпродав влітку майже весь основний склад, а третій просто не мав кого продавати, оскільки склад команди і без того найслабший і найдешевший і чемпіонаті. Цього вистачило аби посісти друге місце в другому дивізіоні, але явно недостатньо, щоб закріпитися в елітному дивізіоні довше, ніж на рік.
Є ще один новачок – «Метц», а також досить обмежені в ресурсах «Реймс», «Ам’єн» та «Анжер». Тут теж без зірок. Якщо хтось з них почне регулярно оступатися – то у трійки найслабших з’явиться шанс на виживання. Втім, «Анжер» вже розпочав чемпіонат з перемоги над «Бордо» (3:1), а «Реймс» взагалі на виїзді знеславив «Марсель» (2:0). Схоже, ці команди налаштовані на середину таблиці, а не на боротьбу за збереження місця в Лізі 1.
Головні трансфери літа
З Ліги 1
Ніколас Пепе (Лілль – Арсенал) – 80 млн
Тангі Ндомбеле (Ліон – Тоттенгем) – 60 млн
Ферлан Менді (Ліон – Реал) – 48 млн
Юрі Тілеманс (Монако – Лестер) – 45 млн
Ісмаїла Сарр (Ренн – Вотфорд) – 30 млн
Вільям Саліба (Сент-Етьєн – Арсенал) – 30 млн (сезон проведе в «Сент-Етьєні» на правах оренди)
Рафаель Леао (Лілль – Мілан) – 25 млн
Жюль Кунде (Бордо – Севілья) – 25 млн
Джовані Ло Чельсо (ПСЖ – Бетіс) – 22 млн (гратиме в оренді за «Тоттенгем»)
Набіль Фекір (Ліон – Бетіс) – 20 млн
В Лігу 1
Абду Діалло (Боруссія Д – ПСЖ) – 32 млн
Желсон Мартінш (Атлетіко – Монако) – 30 млн
Ідріса Гує (Евертон – ПСЖ) – 30 млн
Йоахім Андерсен (Сампдорія – Ліон) – 24 млн
Пабло Сарабія (Севілья – ПСЖ) – 18 млн
Юсуф Язиджі (Трабзонспор – Лілль) – 16,5 млн
Мбає Ньянг (Торіно – Ренн) – 15 млн
Даріо Бенедетто (Бока Хуніорс – Марсель) – 15 млн
Віктор Осімхен (Шарлеруа – Лілль) – 12 млн
Жан Лукас (Фламенго – Ліон) – 8 млн
В межах Ліги 1
Тьяго Мендеш (Лілль – Ліон) – 22 млн
Бенжамен Лекомт (Монпельє – Монако) – 13,5 млн
Тімоті Веа (ПЖС – Лілль) – 10 млн
Тежи Саваньє (Нім – Монпельє) – 9,5 млн
Флав’єн Те (Анжер – Ренн) – 9 млн
Юссуф Коне (Лілль – Ліон) – 9 млн
Веслі Саїд (Діжон – Тулуза) – 8 млн
Рубен Агілар (Монпельє – Монако) – 8 млн
Бенжамен Андре (Ренн – Лілль) – 7 млн
Енді Делор (Тулуза – Монпельє) – 4,5 млн