Світоліна зіграє на WTA Final

wta-finals_main

Підсумковий турнір в жіночому тенісі – WTA Final – стартував сьогодні, 27 жовтня, в китайському Шеньчжені. Серед учасниць – українка Еліна Світоліна, яка перемогла на цьому турнірі минулого року.

Найкращі з найкращих

На підсумковий турнір WTA запрошує 8 найсильніших тенісисток поточного сезону. Причому лідерство визначається не за загальним рейтингом (він залежить багато в чому від успішності спортсменки протягом попереднього і поточного року), а за окремою формулою.

Загальний рейтинг WTA – це сума очок, які тенісистка набрала на усіх турнірах, на яких виступала протягом останнього року. Не календарного, а по факту. Тобто, в рейтинг станом на початок жовтня 2019 року входять результати від жовтня 2018 року до кінця вересня поточного року. І тут діє принцип «захисту» очок. Результат на якомусь турнірі дає певну кількість балів (чим престижніші змагання – тим більше балів за кожен виграний матч і перемогу в цілому) і якщо в один рік виграти, наприклад, Вімблдон, а наступного – вилетіти з турніру в 1 чи 2 раунді, то в поточному рейтингу WTA спортсменка втратить минулорічні бали і отримає свіжі, які будуть значно нижчими.

Чемпіонський рейтинг для участі в підсумковому турнірі рахується з нуля на початку року. Захист очок тут не потрібен – як виступив в конкретному році – ті бали і враховуються.

wta_al

Цікаво, що цього року станом на сьогодні ТОП-8 рейтингу WTA і вісімка учасниць WTA Final повністю співпадають. Навіть за конкретними місцями. Єдиний виняток – рокіровка Сімони Халеп та Б’янки Андреєску. В двох списках вони по мінялися 4-м та 5-м місцями. Всі інші – на своїх поточних позиціях.

Схема

ТОП-8 тенісисток світу змагаються між собою в двох підгрупах – червоній та пурпуровій. Кожна проводить по три поєдинки з суперницями. По дві найкращі спортсменки проходять до півфіналів і далі за схемою плей-офф розігрують чемпіонський титул.

До речі, про захист очок. Минулого року Еліна Світоліна перемогла в підсумковому турнірі і тепер для загального рейтингу мусить захищати набрані бали. Якщо свій успіх вона не повторить і не вийде з групи – опиниться за межами ТОП-10 рейтингу.

Кожна перемога на турнірі дає 250 очок (поразка – 125). Фіналіст отримує додаткових 330 балів, а чемпіон – 750. Тобто, в разі 5 перемог на змаганнях (три матчі в групі, фінал і півфінал) тенісистка заробить 2000 пунктів.

Учасниці

Цього року до фінального турніру WTA пробилися представниці Австралії, Японії, Канади, Румунії, Швейцарії, України та дві тенісистки з Чехії. Два попередні роки у фіналах виступали американки, проте цього разу представниць США навіть нема серед учасниць. Хоча серед претенденток довгий час була Серена Вільямс. Але вона махнула рукою на гонитву, абияк провела сезон, зосереджуючись лише на найбільш престижних турнірах, і в підсумку відстала від 8-го місця на мікроскопічні 60 очок.

Фіналістки ж відбиралися за найбільшою кількість очок, набраних не лише на турнірах з серії Великого шолому (Відкритий чемпіонат Австралії, Ролан Гаррос, Вімблдон, Відкритий чемпіонат США), але й на 12 інших турнірах. Обов’язкова умова: в залік йдуть усі 4 турніри серії Прем’єр (Маямі, Індіан-Веллс, Мадрид, Пекін), два найкращі результати на змаганнях серії Прем’єр-2 (усього їх 5 – Дубаї, Рим, Цинцинаті, Торонто, Ухань) і 6 найкращих результатів на інших турнірах.

8. Еліна Світоліна

1svitolina

Перша ракетка України довгий час ризикувала взагалі опинитися за межами ТОП-8. Місяць тому вона посідала тільки 10-е місце в гонці, проте успішно виступила в Китаї – на турнірах в Пекіні та Ухані. Ключовими ж для Світоліної стали виходи в півфінал Вімблдону та USA Open, а також 1/2 фіналу в Індіанаполісі, Дубаї і Катарі. Проблема – жодного виходу протягом року в фінал (не кажучи вже про перемогу). Для порівняння – Еліна Світоліна в 2017 та 2018 роках сумарно здобула 9 (!) титулів. Тепер – жодного.

7. Белінда Бенчіч

1bencic

Найкраща тенісистка Швейцарії заскочила на потяг, що везе спортсменок в Китай, в останню мить. Конкретно – після перемоги на турнірі в Москві, після якого і сформувався остаточний рейтинг. Це дозволило піднятися навіть на 7-е місце, обійшовши Світоліну. А от Великий Шолом швейцарці не дуже вдався – три вильоти в 1/32 фіналу і лише в США вона дісталася півфіналу. Натомість, крім Москви, тенісистка перемогла в Дубаї і Лас-Вегасі.

6. Петра Квітова

1kvitova

Друга ракетка Чехії взагалі пропустила Ролан Гаррос, а на USA Open вилетіла в другому ж колі. Перекрити ці провали вдалося за рахунок виходу в фінал Australian Open, перемог в Сіднеї і Штутгарті і фінального матчу в Дубаї.

5. Б’янка Андреєску

1andreescu

Наймолодша учасниця турніру. До цього року в Андреєску за плечима не було жодного успіху на дорослому рівні, а січень 2019-го вона зустріла за межами ТОП-100 і навіть не першою ракеткою Канади. І початок сезону не обіцяв для спортсменки нічого хорошого. В Австралії та на кортах Ролан Гаррос вона вилетіла в другому колі, а Вімблдон взагалі пропустила. З ніг на голову ситуацію перевернули виступи на рідному континенті – сенсаційні перемоги в Індіан-Веллсі, Ньюпорті, Торонто, а головне на US Open!

4. Сімона Халеп

1halep

Румунку досі переслідують вболівальницькі спогади про те, як вона на початку кар’єри хірургічним шляхом зменшила собі груди на 2-3 розміри, аби вони не заважали грати в теніс на найвищому рівні. Спрацювало. В цьому році вона виграла Вімблдон, дійшла до фіналів турнірів у Мадриді та Катарі і рівно виступила на усіх інших топових турінрах. Вже влітку було очевидно, що Халеп не пропустить підсумковий турнір.

3. Наомі Осака

1osaka

Третя ракетка світу цього року тріумфувала на Відкритому чемпіонаті Австралії і на Прем’єрі в рідному Пекіні. Цього власне, й вистачило. Ці два турніри принесли їй 3000 очок – більше ніж половину від загального «врожаю». Враховуючи, що прохідним балом в ТОП-8 став показник в 3995 балів (стільки набрала Світоліна), то решту необхідного зібрати було не важко, навіть програючи на ранніх стадіях турнірів Великого шолому.

2. Кароліна Плішкова

1pliskova

Ще одна представниця Чехії основну ставку зробила на турнірі другої-третьої категорії. Як наслідок – здобула найбільше титулів за рік, ніж усі інші учасниці WTA Final крім Андреєску. Плішкова перемогла в Римі, Чженчжоу, Істбурні та Брісбені. Фінал у Маямі доповнив картину.

1. Ешлі Барті

1barty

А от найкраща тенісистка світу зосередилася саме на топових турнірах. Причому настільки, що їй навіть не вистачило стартів, аби заповнити усі 16 слотів в таблиці набраних очок – їй в залік пішло тільки 14 виступів. Більше, просто не було. Тим не менш, австралійка впевнено посіла перше місце в чемпіонській гонці. Рецепт – перемоги на Ролан Гаррос, в Маямі та Бірмінгемі та фінал Пекіна. Лише ці чотири турніри принесли разом Ешлі Барті 4120 очок – більше ніж у Світоліної і рівно стільки ж, як у Бенчіч.

Шанси Світоліної

wta-finals-shenzhen_group_purple

Перша ракетка України потрапила до Пурпурової групи, де разом з неї виступлять Плішкова, Халеп та Андреєску. З одного боку, пощастило, що поруч немає Квітової, адже їй українка програла 7 разів з 9. З іншого – немає Барті, проти якої у Світоліної чудова статистика. Усі 5 матчів завершилися на користь нашої землячки.

Проти Сімони Халеп Еліна Світоліна грає з перемінним успіхом: 4 перемоги та 5 поразок. З Кароліною Плішковою схожа статистика – 3:5. А єдиний матч проти Б’янки Андреєску українка програла в цьому році у рівній боротьбі. Статистика хоча й мінімально, але говорить проти Світоліної. З іншого боку, лише вона і Петра Квітова (2011 рік) мають в активі перемоги на WTA Final. А досвід – велика справа.

Схожі записи