Мессі – найкращий!

messi_2019

Напередодні в Парижі відбулася чергова церемонія вручення премії «Золотий м’яч». Приз найкращому футболісту планети за підсумками 2019 року отримав аргентинський форвард «Барселони» Ліонель Мессі.

Всі «золотоносці»

messi_6

Тепер в колекції Мессі є вже 6 титулів найкращого в світі. Більше немає ні в кого. До цього року п’ять «Золотих м’ячів» було у португальця Кріштіану Роналду. Тепер же аргентинець одноособовий рекордсмен.

Інші футболісти – далеко позаду. У Мішеля Платіні (Франція), Йогана Кройфа та Марко ван Бастена (обидва – Нідерланди) – по три перемоги в престижному конкурсі. Два титули мають німці Франц Бекенбауер та Карл-Гайнц Румменіге, бразилець Роналдо, англієць Кевін Кіган та іспанець Альфредо Ді Стефано.

Є в списку лауреатів і українці. Олег Блохін (1975) та Ігор Беланов (1986) вигравали «Золотий м’яч», маючи совєтське громадянство, а от Андрій Шевченко став першим і поки що єдиним громадянином України, якому вручили нагороду. Сталося це в 2004 році, а перед тим двічі (1999 та 2000) нинішній тренер збірної України посідав треті місця в опитуванні журналістів.

Альтернативна футбольна реальність

pele_gb

До 1995 року претендувати на «Золотий м’яч» могли лише європейці, тож лауреатом так і не ставали бразильці зіркових часів – 1950-60-х років, коли «селесао» 4 рази ставали чемпіонами світу, і аргентинці 1970-80-х (два виграні мундіалі). Через це нагороду часто критикують за необ’єктивність. Тож в 2016 році французьке видання «Франс Футбол», яке вигадало титул і нині займається проведенням голосуванням, спроектувало футбольну реальність з середини 1950-х, коли вперше був вручений «Золотий м’яч» до середини 90-х, коли правила стали однаковими для всіх.

Як результат, в 12 з 39 випадків офіційний переможець був визнаний таким, що отримав відзнаку лише завдяки недопуску футболістів з інших континентів. Кожен з цих 12 разів найкращим футболістом світу мав би ставати представник Південної Америки. Найбільше віртуальних перемог отримав би «король футболу» – Пеле. На думку експертів, він мав би 7 (!) разів з 1958 по 1970 роки посунути з першого місця конкурентів, які в підсумку перемогли. Постраждали би Раймон Копа (1958), Альфредо Ді Стефано (1959), Луїс Суарес (1960), Омар Сіворі (1961), Лєв Яшин (1963), Деніс Лоу (1964) та Герд Мюллер (1970).

В 1962 році реальним переможцем став чех Йозеф Масопуст, а мав би – бразилець Гарінча. В 1978 англійця Кевіна Кігана мав замінити Маріо Кемпес зі збірної Аргентини, а в 1994 замість болгарина Хрісто Стоїчкова з нагородою лишився би бразилець Ромаріо. Ще два «Золотих м’ячі» не дісталося аргентинцю Дієго Марадоні. В 1986 завдяки дискримінаційним правилам перемогу отримав Ігор Беланов, а в 1990-му – німець Лотар Матеус.

Мінімальна перевага Мессі

messi_vdx

До цьогорічної церемонії у вболівальників знову купа претензій. Насамперед мова йде про підсумкового переможця. Ліонель Мессі провів чудовий сезон, але голландський захисник Вірджил ван Дейк, ймовірно, був кращим і точно – успішнішим. Він був лідером «Ліверпуля», який виграв Лігу чемпіонів і до останнього боровся за перемогу в Англійській Прем’єр-лізі, мінімально програвши лише «Манчестер Сіті». А навесні в ЛЧ клуби ван Дейка і Мессі зійшлися на стадії півфіналу. У вирішальній грі-відповіді англійці не дозволили форвардам «Барселони» забити бодай один гол і розгромили каталонців з рахунком 4:0. Правда, в першому матчі Мессі забив двічі (перемога 3:0).

Примітно, що в підсумковому голосування Вірджил ван Дейк був визнаний найкращим 69 разів, тоді як Ліонель Мессі визнали переможцем лише 61 учасників опитування. Переможні очки аргентинець здобув завдяки більшій кількості 2-х та 3-х місць. В результаті перевага Мессі над ван Дейком склала усього 6 пунктів. Це найменший з 1996 року відрив.

Хто за переможцями?

lewando

Отже, Мессі – перший, ван Дейк – другий. А хто ж далі? Третім несподівано став Кріштіану Роналду, який в цілому проводить посередній рік за «Ювентус». На 4-му і 5-му місцях ще два гравці «Ліверпуля» – африканці Садіо Мане і Мохамед Салах відповідно. Також в ТОП-10 опинилися Кіліан Мбаппе (ПСЖ), голкіпер Аллісон («Ліверпуль»), Роберт Левандовскі («Баварія»), Бернарду Сілва та Ріяд Марез (обидва з «Манчестер Сіті»). На порозі десятки зупинилися юний голландець Френкі де Йонг («Аякс» та «Барселона»), Рахім Стерлінг з «Манчестер Сіті» та Еден Азар («Челсі» та «Реал»).

Крім того, організатори визначили найкращих людей футболу в інших номінаціях. Так, найкращою футболісткою стала американка Меган Рапіно, найкращим голкіпером Аллісон (він випередив Марка-Андре тер Штегена з «Барселони»), найкращим молодим гравцем – колишній захисник «Аякса» (влітку перейшов до «Ювентуса») Матійс де Лігт.

Схожі записи