Зимова Олімпіада у Пекіні: скандали та драми
Спорт – це не лише медалі, очки та віддані вболівальники. Це ще й помилки, травми, драми, скандали. А коли мова йде про змагання рівня Олімпійських ігор – кожна така історія стає однією з головних тем для світових ЗМІ.
На Олімпіаді-2022 у Пекіні було чимало таких моментів, про які хочеться якнайшвидше забути і глядачам, і самим учасникам. Але ми про них нагадаємо, запропонувавши наш топ-7 найбільш резонансних олімпійських історій зі знаком мінус.
Каміла Валієва та вся збірна ОКР з фігурного катання
Команда, яку допустили до Олімпіади з анонімною назвою, без прапору та гімну через побудовану в країні допінг-систему, вчергове підтвердила, що великий спорт для російського спорту – це велика політика.
Спершу з’ясувалося, що у пробах найбільшої зірки ОКР, 15-річної Каміли Валієвої, ще у грудні минулого року знайшли заборонені речовини, але російська сторона приховала цей факт. Як наслідок – церемонію нагородження командного турніру фігуристів досі не провели, а питання золотих нагород для росіян повисло у повітрі.
А потім та сама Валієва, яку вважали головною претенденткою на золото в індивідуальному заліку, тричі впала під час виконання програми, розревілася, а її тренерка замість слів підтримки жорстко розкритикувала дівчину у прямому ефірі. До того ж, срібна призерка (теж представниця ОКР) у прямому ефірі видала власну істерику, яку члени збірної також намагалися погасити криком. На цьому фоні всі й забули, що під час спілкування з журналістами після переможного командного турніру (тоді про допінг ще не знали) ще одна спортсменка на питання англійською у тому таки прямому ефірі відповіла коротко: «я ніхєра нє поняла» і зареготала.
Юлія Таубітц (санний спорт)
Німкеня вважалася однією з фавориток олімпійського турніру зі санного спорту. Вона перемогла на 3 із 9 етапах Кубку світу в цьому сезоні і прекрасно провела перший заїзд – рекорд траси та фантастична 1 секунда (для цього виду спорту – це прірва) переваги над головною конкуренткою – Меделін Егле з Австрії. Але друга спроба стала скелею, об яку розбилася мрія Юлії Таубітц про олімпійське золото. Спортсменка на трасі випала із саней та фінішувала під ними – на животі. На фініші – ридала, але зібралася і у четвертій спробі знову була найшвидшою серед усіх. Але у загальному заліку за сумами усіх чотирьох спроб стала тільки 7-ю.
Едуард Латипов (біатлон)
Ще один фейл від спортсменів ОКР. У чоловічій естафетній гонці збірна без назви та прапору упевнено лідирувала більшу частину гонки і на останній вогневий рубіж останнього етапу Едуард Латипов приїхав майже на хвилину раніше основних конкурентів – збірних Норвегії, Франції та Німеччини. Все, що було потрібно з таким гандикапом – заробити не більше 1 штрафного кола. Враховуючи, що на 5 мішеней у спортсменів є 8 набоїв (5 основних та 3 запасних), а точність стрільби у Латипова за кар’єру була на рівні 90 % – дитяче завдання. Однак біатлоніст за перших 5 пострілів закрив лише одну мішень, а з трьох додаткових куль успішно використав лише дві. Два штрафні кола і тривалий час на рубежі (перезарядка, паніка) відкинули збірну на третє місце. І це ще пощастило, що й німці заробили коло штрафу та не змогли піднятися вище 4-го рядка.
Судді міжнародної федерації лижного спорту
На командних змаганнях зі стрибків з трампліну фаворитами вважалися збірні Австрії, Норвегії, Німеччини та Японії. А у підсумку тріо призерів набуло такого вигляду: Словенія, ОКР, Канада. Причина у тому, що тільки цим трьом збірним (а ще аутсайдерам – Польщі та Чехії) зарахували усі їхні спроби. Німеччині поставили шлагбаум ще у кваліфікації, Японії та Австрії по разу поставили нулі замість стандартних для цього виду спорту 90-120 балів, а Норвегію взагалі покарали двома нулями. Враховуючи, що спроб усього 8, то штраф у 12,5 чи аж 25 % можливих очок – хрест на шансах на медаль.
Причина такого жорсткого покарання – завзятість інспекторів FIS, які вирішили саме на Олімпіаді з міліметровою точністю вимірювати комбінезони учасників на предмет відповідності правилам (завелика відстань між тілом і тканиною дає додаткові переваги під час польоту). Чому костюми учасників не можна було вимірювати перед стрибком і у разі відхилень вимагати їх виправити – не зрозуміло.
Аннамарі Данча (сноубординг)
В умовах пандемії коронавірусу організатори Олімпіади попереджали про прискіпливе ставлення до заходів безпеки, вакцинації та тестів. Але реальність виявилася набагато жахливішою, ніж очікування. Китайці не допускали спортсменів до змагань на підставі «сумнівного результату тесту», роз’єднували тренування спортсменів у командних видах, де важлива саме взаємодія, тощо. Абсолютно дику історію пережила й українка Аннамарі Данча.
Наша сноубордистка в день прильоту здала позитивний тест і пішла на самоізоляції. За добу до змагань з паралельного слалому вона вдруге здала тест, який цього разу був негативним, тож організатори допустили її до старту. Однак на стартовому майданчику, коли до її заїзду лишалися лічені хвилини (попереду залишалося 5 пар учасників) українці сказали, що змагатися їй заборонено. На щастя, спортсменка додзвонилася до представників української делегації НОК і проблему вдалося вирішити – за хвилину до старту Данчі сказали, що вона може пройти дистанцію. Звісно, що після такого стресу розраховувати на позитивний результат було складно. Українка показала 26-й результат у кваліфікації та не вийшла до фіналу.
Ярл Магнус Ріібер (двоборство)
24-річний норвежець був фаворитом змагань у найбільш видовищній дисципліні цього виду спорту – стрибок з великого трампліну та 10-кілометрова гонка з інтервалами у часі за результатами цього стрибка. Він двічі поспіль вигравав золото чемпіонатів світу у цьому форматі – в 2019 та 2021 у особистому та командному заліку та був переможцем загального заліку Кубку світу протягом останніх трьох років. Після стрибка перевага Ріібера над іншими оформилася у 44 секунди фори і на трасі протягом першого кілометра вона навіть трохи збільшилася. Аж тут на одній з розвилок на норвежця найшло затьмарення, і він замість того, щоб обрати лівий напрямок та піти на наступні кола дистанції, повернув праворуч – до фінішу. Коли зрозумів власну помилку, розвернувся і спробував виправити ситуацію, але втратив на цих зайвих кількох сотнях метрів забагато часу і в підсумку фінішував тільки 8-м.
Кім Бутен (шорт-трек)
Не менш драматичними вийшли змагання на дистанції 1000 метрів у шорт-треку. Причому – ще на кваліфікаційному етапі. В одному з попередніх забігів Сюзанна Схюлтінг з Нідерландів встановила олімпійський рекорд. Цей час став найкращим на цій стадії, але міг впасти вже через пару стартів. Канадська спортсменка Кім Бутен видала чудовий забіг і йшла по дистанції за графіком нового олімпійського рекорду. Але після останнього віражу відразу на виході на фінішну пряму спортсменка не втримала рівновагу, впала і навіть не вийшла до чвертьфіналу. А спортсменка, між іншим, була однією з фавориток у боротьбі за медалі. Слабкою втіхою для неї може стати бронза, яку Бутен виборола на дистанції у 500 метрів.