«Ліверпуль» – чемпіон. Але це був передостанній раз

liver_win

В Катарі відбувся фінал Клубного чемпіонату світу з футболу. У вирішальному матчі англійський «Ліверпуль» з мінімальним рахунком 1:0 здолав бразильський «Фламенго». Переможний гол в додатковий час – на 99-й хвилині – забив Фірміно.

Схоже, це був передостанній розіграш за такою формулою – з сімома учасниками і кількома раундами на виліт. Влітку 2021 року буде новий турнір. Там буде більше команд і, звісно, більше грошей. Власне, заради цього все й затівалося.

Сьогодні

З 60-х існував Міжконтинентальний кубок – матч між чемпіонами Європи (Кубок чемпіонів) та Південної Америки (Кубок Лібертадорес). В середині 2000-х його розширили, запросивши переможців найпрестижніших клубних змагань з усіх континентів. Щороку 7 команд визначають найсильнішу. Це переможці головних кубків Африки, Азії, Океанії, Південної Америки, Північної Америки, Європи та команда-господар.

Спочатку дві найслабші команди (представник Океанії та команда-господар) визначають зайвого. На другому етапі переможець цього двобою, а також клуби з Африки, Азії та Північної Америки розігрують між собою дві путівки до 1/2 фіналу, де на них вже чекають команди з Європи та Південної Америки. Півфінали, фінал і матч за третє місце проходять за традиційною схемою.

fifa_club_wc

Що нас чекає в 2020-му

В наступному році схема буде такою ж самою. Господарем знову стане Катар, отже одне місце дістанеться саме цій країні. Інші учасники визначаться лише протягом 2020-го. УЄФА визначить переможці Ліги чемпіонів в травні (в чвертьфінал пробилися лише команди з Італії, Іспанії, Франції, Німеччини та Англії – в тому числі «Ліверпуль»). В КОНМЕБОЛ (Південна Америка) черговий Кубок Лібертадорес стартує лише 21 січня і триватиме до 21 листопада. В КОНКАКАФ (Північна та Центральна Америка) переможець визначиться на початку травня (претенденти – клуби з США, Канади, Коста-Ріки, Гондурасу, Мексики, Ямайки та Гватемали).

Африка (КАФ) поки що на груповому етапі (триватиме до кінця січня). Тут продовжують боротися за африканську Лігу чемпіонів команди з Тунісу, ДР Конго, Єгипту, Замбії, Анголи, Судану, Зімбабве, ПАР, Марокко та Алжиру. Азія (АФК) і Океанія (ОФК) ще не починали новий міжнародний клубний сезон.

Втричі більше

24_teams

А от в 2021 році клубний чемпіонат світу відбувається за іншою схемою – ФІФА підготувала радикальні зміни. Головна з них – 24 команди-учасниці замість 7. Планується, що 8 місць дістанеться Європі, 6 – Південній Америці, по 3 – Африці, Азії (включно з господарями – Китаєм) та Північній/Центральній Америці. Останню путівку розіграють між собою команди з Азії та Океанії. Як не дивно, тут, на відміну від 2020-го, вже відомі деякі учасники.

Пояснюється все просто. Якщо Африка, Азія, Океанія та Північна Америка визначать своїх представників виключно протягом місцевих турнірів в 2020 і 2021 роках, то Європа і Південна Америка свою квоту будуть вибирати поступово – рок за роком. Погодьтеся, дивним буде, якщо від УЄФА в 2021 році на чемпіонаті світу зіграють усі чверть фіналісти поточного розіграшу Ліги чемпіонів.

Через це, Європа свої путівки розподілила наступним чином: чотири останні переможці ЛЧ та стільки ж останніх переможців Ліги Європи. Сезон 2019-2020 поки триває, євро кубки 2020-2021 розпочнуться ще не скоро, а от по два попередні розіграші вже відбулися. Тож в Китай можуть купувати квитки «Реал», «Ліверпуль», «Атлетіко» та «Челсі».

Південна Америка пішла схожим шляхом і тут до клубного чемпіонату світу-2021 можуть вже готуватися минулорічні переможці Копа Лібертадорес («Фламенго») і Копа Судамерикана («Індепендьєнте» з Еквадору).

Бойкот Європи

uefa_boycot

Втім, поки що це лише бажання ФІФА. Тоді як європейські гранди незадоволені і погрожують бойкотувати турнір. Асоціація європейських клубів наполягає: зміни в міжнародний календар можна вносити не раніше 2025 року. Під зверненням підписалися в тому числі представники «Ювентуса», «ПСЖ», «Барселона», «Манчестер Юнайтед», «Мілан», «Реал», «Ліон», «Аякс» та інші. Наразі тривають перемовини.

Клуби незадоволені тим, що радикально збільшується навантаження на футболістів. Через це – частішають травми, падає інтенсивність їхніх дій (адже за сезон доводиться грати 50 і більше матчів, і кожен провести на високому рівні практично неможливо). Другий фактор – строки проведення турніру (друга половина червня – початок липня). В цей час клуби калібру «Реала», «Манчестер Юнайтед» чи «Барселони» з «Баварією», влаштовують світові турне багатими, але не надто футбольними країнами (ОАЕ, США, Японія, Китай, тощо). Місцеві клуби платять хороші гроші за те, аби зіграти товариський матч з світовим грандом, а вболівальники викладають круглі суми за квитки на такі поєдинки. Та й попит на футболки зірок після таких «гастролей» підскакує. Тепер доведеться заробітки проміняти на сумнівний трофей.

Гроші

kantedd

Схоже, саме гроші, є головним чинником, від якого залежить відповідь на питання: «буде бойкот чи ні?». Все залежить від того, скільки організатори пообіцяють учасникам. Наразі неофіційно говорять про те, що кожна команда отримає від ФІФА більше 50 мільйонів євро. Звідки такі гроші? Відповідь проста: рекламодавці і телеканали. Нині Клубний чемпіонат світу в Європі цікавий лише вболівальникам «Ліверпуля», а за два роки до них приєднаються фанати «Реала», «Челсі», можливо «Манчестер Сіті» чи «Барселони» з «Ювентусом». І тоді підвищений інтерес буде не лише до фіналу, а, як мінімум, до 8–10 поєдинків.

Під таку вивіску інвестори знайдуться швидко. Минулого року (знову ж таки без офіційного підтвердження з боку ФІФА) газети писали про наміри організаторів отримати не менше ніж 25 мільярдів доларів доходів за 12 років співпраці з компаніями США, Китаю, Японії та Саудівської Аравії. Для порівняння – минулого року клубний чемпіонат світу приніс 37 мільйонів доларів. За 12 років такими темпами можна було би заробити менше 500 мільйонів – в 50 разів менше, ніж заплановано тепер.

Схожі записи