Аргентина проти Бразилії. Футбольна класика
В суботу, 23 листопада пройде фінальний матч Кубка Лібертадорес. Це – південноамериканський аналог Ліги чемпіонів УЄФА. Турнір, який визначає найсильнішу футбольну команду Латинської Америки, фінішує вже 60-й раз.
Починалося з семи
Вперше Кубок Лібертадорес розіграли на кілька років пізніше за європейський Кубок Чемпіонів – в 1960 році. Участь в першому розіграші взяли 7 команд – чемпіони Аргентини, Уругваю, Парагваю, Чилі, Колумбії, Болівії та володар Кубку Бразилії. Справа в тому, що в Бразилії до кінця 1960-х не проводився повноцінний загальнонаціональний чемпіонат – переможці визначалися в окремих штатах. А от в Кубку брали участь клуби з різних штатів, тож фактично це можна назвати чемпіонатом, хоча формула турніру була олімпійською – на вибування. Власне, в 2010 році Федерація футболу Бразилії так і зробила – прирівняла перемоги в Кубку в 1959–1968 роках до чемпіонських титулів.
Команд від інших трьох країн Південної Америки – членів КОНМЕБОЛ – не було. Еквадор в попередньому році не проводив чемпіонат, тож і не мав чемпіона, а Федерації футболу Перу та Венесуели не надихнулися ідеєю і проігнорували турнір
«Пеньяроль»
Першим тріумфатором Копа Лібертадорес став «Пеньяроль». В фінальних матчах вдома уругвайці з рахунком 1:0 обіграли парагвайську «Олімпію» (переможний гол на рахунку еквадорського форварда Альберто Спенсера), а в гостях вінгер Луїс Кубілья приніс команді нічию, зрівнявши рахунок за 7 хвилин до фінального свистка – 1:1.
В другому розіграші в 1961 році переможцем знову став «Пеньяроль». Команда зі столиці Уругваю зіграла за тим самим сценарієм – 1:0 вдома і 1:1 в гостях. Суперником по фіналу цього разу був бразильський «Палмейрас». І знову один з голів забив Альберто Спенсер. Він – легенда турніру. Спенсер – найкращий бомбардир Лібертадорес за всю його історію – 60 голів в 87 матчах. Для порівняння – у другого в списку голеадорів на 23 точних удари менше.
Наступного року «Пеньяроль» знову грав у фіналі, і знову мав вигравати Кубок, якби змагання відбувалися за теперішніми правилами. В гостях уругвайці програли аргентинському «Індепендьєнте» 0:1, а вдома взяли більш переконливий реванш – 3:1. Втім, тоді різниця м’ячів не враховувалася – важливим був лише факт перемоги чи програшу. Тож суперникам довелося грати третій матч на нейтральному полі, де аргентинці виявилися сильнішими.
Переможців було 25
Учасники фіналу 1963 року входять до трійки найбільш титулованих клубів Латинської Америки. «Індепендьєнте» взагалі єдина команда, яка вигравала Кубок Лібертадорес 7 разів. Причому в фіналі команда не поступалася жодного разу.
У «Пеньяроля» усього 5 перемог і 5 програних фіналів – це 3-є місце в рейтингу мультичемпіонів. На другому місці з 6-ма титулами найкращої команди Південної Америки – ще один аргентинський клуб «Бока Хуніорс».
Четверте та п’яте місця також за аргентинцями. У «Рівер Плейт» і «Естудіантеса» в активі по 4 виграні Копи Лібертадорес. Тричі кубок над головою піднімали гравці парагвайської «Олімпії», уругвайського «Насьоналя» і відразу трьох бразильських команд – «Сан-Паулу», «Греміу» та «Сантоса».
Серед представників інших країн чемпіонами ставали команди з Чилі – «Коло-Коло»; Еквадору – «ЛДУ Кіто»; Колумбії – «Атлетіко Насьональ» та «Онсе Кальдас». До фіналів також виходили команди з Перу. Не було на вирішальному етапі клубів з Болівії та Венесуели.
Найбільший невдаха фіналів – колумбійська «Америка», яка чотири рази виходила до фіналів, проте кожного разу програвала. Причому три з чотирьох фіаско сталися одне за одним – в 1985, 1986 та 1987 роках.
Рекордсмени в індивідуальному заліку – аргентинський тренер Карлос Б’янкі, який 4 рази перемагав у турнірі з «Велес Сарсфілд» (1 титул) та «Бока Хуноірс» (3 титули). Серед гравців слід відзначити 6-разового чемпіона – захисника аргентинських клубів «Індепендьєнте» та «Бока Хуніорс» Франсіско Са.
Розвиток і мексиканці
Турнір, який починався з 7 учасників досить швидко набрав оберти. Протягом кількох років до участі в ньому приєдналися ті, хто на початку не був зацікавлений. Поступово збільшувалося й представництво країн. Причому часто рейтинговий принцип не витримувався – в 80-х та 90-х участь брали по 2 команди як з Аргентини і Бразилії, так і з Венесуели чи Болівії. Натомість довгий час існував дивний принцип жеребкування, за яким в кваліфікаційній групі грали між собою обидві команди з країни. Скажімо, четвірки нерідко складалися з двох клубів Колумбії та Уругваю, або Перу та Бразилії.
В 1998 році вперше запросили команди з Мексики. Вийшло не дуже вдало. Одна команда не вийшла з підгрупи, а інша вилетіла на стадії 1/8 фіналу. В 2001 році експеримент повторили – і цього разу «Крус Асуль» дістався аж до фіналу, де лише в серії пенальті програв «Бока Хуніорс». Відтоді і аж до 2016 року мексиканці постійно брали участь в Кубку Лібертадорес і двічі повторили досягнення – в 2010 році в фіналі програла «Гвадалахара», а в 2015 році за крок до перемоги зупинився «Тігрес». Останні три розіграші (починаючи з 2017 року) Копа Лібертадорес проходить без клубів з Мексики.
Свіжий похід за Кубком
Поточний розіграш – юівлейний, 60-й. До фіналу цього разу дісталися діючий володар Кубку аргентинський «Рівер Плейт» у якого вже є 4 перемоги в турнірі (1986, 1996, 2015 та 2018) та бразильський «Фламенго» – переможець Кубку Лібертадорес 1981 року.
На відміну від усіх попередніх 59 турнірів цього разу фінальний двобій складатиметься з одного поєдинку – гра відбудеться на нейтральному полі в Перу. Шлях до фіналу був довгим, адже тепер участь в змаганнях бере до 50 команд. Навіть найслабші чемпіонати делегують по 4 команди. Аргентина – 7, а Бразилія – 8.
«Рівер» ставку робить на захист (в середньому команда пропускає 1 гол в двох іграх турніру цього року). А от бразильці діють за класичним принципом: «заб’ємо скільки захочемо». В середньому вдається захотіти два рази за поєдинок. Як наслідок – найкращий бомбардир розіграшу – представник «Фламенго» Габріель Барбоза, на рахунку якого 7 голів в Кубку. Найбільш корисний футболіст турніру – ще один гравець «Фламенго» Бруно Енріке, який забив 5 голів і стільки ж разів вдало асистував партнерам по команді. Побачимо, що переможе в фіналі – оборона чи атака.