Євро-2019 для 19-річних
Євро U19 – один з найбільш давніх турнірів. Дорослі чемпіонати Європи розпочалися лише в 1960 році, змагання серед тих, кому не виповнився 21 рік, проходять з 1976 (до того – з 1970 по 1976 рік – віковий ценз становив U23), а старші підлітки (до 17 років) вперше змагалися на чемпіонаті Європи у 1982 році. А от 19-річні зібралися для того аби визначити найсильнішу футбольну збірну Старого світу відразу після війни – в 1948 році.
Англія та Іспанія – найкращі
До 1984 року турніри проводилися кожного літа, а потім до 1992 – через раз по парних роках. Після цього УЄФА повернулася до попереднього формату, зробивши ще одну зміну в 2002-му. До того грати могли тільки 18-річні, а тепер допуск отримали 19-річні футболісти.
Така довга історія призвела до того, що чемпіонат Європи U-19 виграло 19 збірних. В тому числі і Україна (але про це – нижче). Найбільше титулів (по 10) – у збірних Англії та Іспанії. 8 разів чемпіонами Європи ставали французи.
Мальта, Люксембург і… Аргентина
Найцікавішим був розіграш 1953 року, коли участь в фінальній частині взяло аж 16 команд (до того грало від 6 до 8). Тоді на чемпіонаті Європи зіграли збірні Люксембургу, Саару (ця земля лише в 1957 році остаточно стала частиною Німеччини) і… Аргентини. В 1954 році учасників стало вже 18 і серед них знову були Люксембург, Саар та Аргентина. Надалі ситуація стабілізувалися і збірних з інших континентів більше не було, але дивні учасники періодично з’являлися. Так у 1962 році турнір проходив у Румунії, але оскільки зібралася непарна кількість команд, вирішено було для зручності запросити місцевий клуб «Брашов». В 1969 на чемпіонаті Європи дебютувала Мальта, а вже з середини 70-х повноцінно запрацював кваліфікаційний відбір. Хоча й він деякий час дарував сюрпризи, зводячи в боротьбі за Євро в одній парі відбору Іспанію та Англію, а в іншій – Люксембург та Ліхтенштейн.
Ми теж молодці
Україна вперше взяла участь в кваліфікації на Євро U19 в 1993 році, обійшла команди Грузії та Ізраїлю, але зупинилися за крок до фінальної частини, поступившись Нідерландам (дві нічиї, але в Україні – результативно, а в Голландії – нульова).
Дебют на чемпіонаті Європи серед 19-річних відбувся в 2000 році. І відразу команда стала срібним призером. Тоді лідерами збірної були Богдан Шершун, Віталій Лисицький, Віталій Комарницький, Віталій Руденко Руслан Валєєв та Олексій Бєлік. В останній момент вибув зі складу Руслан Ротань, який був основним в кваліфікації.
В 2001 команда повторила успіх, але фінішувала на Євро шостою. В 2004 році Україна зупинилася в півфіналі. Тоді команду Олександра Алієва, Артема Мілевського, Дмитра Чигринського, Олександра Гладкого, Богдана Шуста, Костянтина Кравченка, Григорія Ярмаша та інших зупинили в 1/2 фіналу в серії пенальті іспанці.
Потім було два заходи з інтервалом в 5 років. В 2009 році українці стали чемпіонами Європи (турнір проходив в нашій країні). Головні зірки того покоління – Денис Гармаш, Сергій Кривцов, Євген Шахов, Максим Коваль, Богдан Бутко та Сергій Рибалка.
В 2014 році Україна зупинилася на 5 місці. Тоді грали Микита Бурда, Роман Яремчук, Артем Беседін, Віктор Коваленко, Едуард Соболь, Ігор Харатін.
В 2015 році збірна України набрала лише 1 очко і стала останньою – восьмою – командою Євро. В складі грали Микола Матвієнко, Валерій Лучкевич знову Коваленко і Беседін (попереднього року вони грали з партнерами на рік старшими) і дві головні зірки сьогоднішнього українського футболу – Віктор Циганков та Олександр Зінченко.
Чим завершилося Євро-2018 для Укрїани нагадувати навряд чи потрібно: виліт в півфіналі від Португалії, путівка на чемпіонат світу і титул найсильнішої збірної планети.
Цього разу не вдалося
В 2019 році на Євро грають збірна Вірменії (господарі змагань), а також сім команд, які проходили сито відбору: Італія, Португалія, Франція, Іспанія, Норвегія, Чехія та Ірландія. Українська збірна, складена з футболістів 2000 року народження і молодших, починала відбір з 6-м рейтингом, і мала хороші шанси, аби пробитися до фінальної частини. На першому груповому етапі українці посіли перше місце, обігравши команди Албанії (1:0) та Словаччини (4:1). Програли Норвегії з рахунком 1:2, але все одно стали першими в групі. А от на другому етапі не пощастило з жеребкуванням. Нічия з Сербією (2:2), розгром Бельгії (5:2), але поразка від Італії (1:3). Друге місце в групі не дає пропуску до фіналу.
В нашій команді грали на той момент ще НЕ чемпіони світу Гегоргій Цитаїшвілі, Ігор Снурніцин, Олексій Кащук, Владислав Супряга та Данило Сікан, півзахисник «Шахтаря» Мудрик, форвард «Динамо» Ісаєнко…
Вірменія
Збірна Вірменії складена з футболістів команд місцевого чемпіонату, причому в абсолютній більшості випадків вони ще не дебютували за першу команду. Легіонерів усього 5: один з Чехії, два зі Словаччини і ще два представники солідних клубів. Мова про захисника Юрі Оганесяна, який виступає за французький «Ліон-Дюше» (не плутати з «Ліоном») в третьому дивізіоні та хавбека Ерджаніка Губасаряна з академії німецького «Гамбурга».
Перед чемпіонатом вірмени змогли домовитися з потужними суперниками для проведення товариських матчів і зіграли проти Португалії, Нідерландів та Німеччини. Тричі програли з загальним рахунком 1:16.
Італія
Італія приїхала в Єреван без усіх лідерів, які переросли юніорський рівень. Більше того – двоє вже долучаються до табору національної збірної Італії. Це форвард «Ювентусу» Мойзе Кін і півзахисник «Брешіа» Сандро Тоналі, в якому спеціалісти вже бачать нового Пірло. Не буде й форварда Пеллегрі з «Монако», а також голкіпера Пліццарі з «Мілану», вінгера Емануелья Віньято з «К’єво» і центрального півзахисника Давіде Фраттезі із «Сассуоло».
Без них в складі італійців нема жодної зірки, а найбільшу увагу до себе привертатимуть пара форвардів Пікколі («Аталанта») – Распадорі («Сассуоло»), хавбек «Ювентусу» Портанова, його партнер по півзахисту Гавіолі з «Інтеру» та оборонці Іверу з «Ювентусу», Арміні з «Лаціо» та Корбо з «Болоньї».
Португалія
Є помітні втрати і у Португалії. Відсутні вінгер «Лаціо» Педро Нету, півзахисник «Порту» Ромаріо Бару, його колега за амплуа Тьяго Дантас з «Бенфіки» та ще один гравець «Бенфіки» – захисник Нуно Тавареш.
Без них лідерами мають стати форвард Жоао Маріо з «Порту», пара півзахисників «Бенфіки» Діого Капітао та Гонсало Рамос і оборонці Коштінья («Ріу Аве») та Гонсалу Лоурейру («Бенфіка»).
Іспанія
А от головна зірка іспанців – Ферран Торрес з «Валенсії» – на місці. Він дебютував за першу команду в 16-річному віці і на сьогодні має 37 матчів в Примері за півтора сезони. Також вінгер вже двічі відзначився в минулому чемпіонаті. За збірну у нього 5 голів в 6 матчах відбору. Його головні помічники – Брайан Хіль з «Жирони» та Андер Барренечеа з «Реал Сосьєдад». В минулому чемпіонаті Іспанії вони зіграли 11 і 9 матчів відповідно за перші команди і забили по одному голу. Ця трійця – основний ударний кулак в атаці Іспанії. Ає ще й Абель Руїс з «Барселони», який вже встиг дебютувати за основу синьо-гранатових.
В півзахисті запалює пара гравців молодіжки «Реалу» – Моха і Антоніо Бланко. Лідер оборони – Хуан Міранда, який ось-ось вийде в основному складі «Барселони» на гру Примери.
Чехія
У чехів за великим рахунком є одна зірка у цій віковій категорії – Адам Гложек з «Спарти», якому лише 16, а за спиною у нього вже два десятка матчів в місцевому чемпіонаті і три забитих голи. Але тренери зробили ставку на старших гравців – за винятком двох захисників усім іншим гравцям основи – по 19 років.
У воротах гратиме Коварж з молодіжної команди «Манчестер Юнайтед», в захисті – Гайденрайх з італійської «Аталанти», Гушек з «Лестера», в атаці – Кусей з дрезденського «Динамо». Решта гравців – з місцевого чемпіонату.
Норвегія
Норвегія останнім часом виховала перспективну молодь. Минулого року збірна пробилася на чемпіонат світу, який в підсумку виграла Україна, а тепер наступне покоління знову вивело команду в фінал Євро. Лідером цієї збірної мав би стати Ерлінг Халанд з австрійського «Зальцбургу». Вболівальники мають пам’ятати його по рекорду – 9 голів в одній грі чемпіонату світу U20 у ворота Гондурасу в травні цього року. Але в Норвегії і в клубі вирішили, що одного турніру за міжсезоння зі збірними для гравця достатньо (хоч норвежці й повернулися додому після трьох матчів групового етапу) і на Євро Халанд не їде. А між тим за «Зальцбург» юний норвежець забиває регулярно на дорослому рівні: 14 точних ударів в чемпіонаті Австрії і 4 в єврокубках.
Без свого найкращого форвард Норвегії буде складно. Головна відповідальність ляже на плечі захисника молодіжки «Манчестер Сіті Коліна Рьослера, центрального захисника академії «Ліверпуля» Едварда Тагсета (він забивав Україні у відборі) і форварда дублю «Лейпціга» Ноа Хольма. Останній ще не грав за цю збірну, оскільки з 18-річної команди відразу перестрибнув на рівень U21, де в двох матчах відзначився двома голами. Якщо він не впишеться в новий для себе колектив, то забивати буде Йорген Ларсен з норвезького «Сарпсборга». У нього є непогані навички на рівні клубу. В поточному чемпіонаті в Суперлізі форвард, який рік займався в структурі «Мілану», вдзначився 4 рази в 13 матчах.
Ірландія
В збірній Ірландії повно футболістів з клубів Англійської Прем’єр-ліги: «Сток Сіті», «Ньюкасл», «Саутгемптон», «Бернлі», «Арсенал», «Астон Вілла», «Лестер», а також – з шотландського «Селтіка». Так, всі вони грають за юнацькі команди, але це неабияка школа для молоді. Тож не дивно, що протягом кваліфікації Ірландія використала найбільше футболістів. При цьому навіть така шалена ротація не завадила команді перемогти у всіх 6 матчах з загальним рахунком 18:3. В тому числі – Голландія, Румунію, РФ. А кращий бомбардир відбору Трой Паррот з «Тоттенгему» в підсумку не потрапив до складу на фінальну частину Євро.
Лідери цієї збірної: захисник МакГіннесс з «Арсеналу», атакуючий хавбек Смолбоун з «Саутгемптону», вінгер Феррі та форвард Афолабі з того ж клубу, вінгер Регба з «Лестеру».
А от нападник Майкл Обафемі, який вже дебютував в АПЛ за той таки «Саутгемптон» і навіть забив гол, більше ніж півроку не грає через травму.
Франція
Традиційно французи завжди серед фаворитів міжнародних турнірів на молодіжному та юнацькому рівні. Особливо, коли команді вдається зібрати основний склад, як, наприклад, цього разу.
Зірка №1 – центр бек Вільям Саліба з «Сент-Етьєну». 16 матчів в Лізі 1.
Зірка №2 – напарник Саліба по центру захисту Бенуа Бадіашиле з «Монако». 20 матчів в Лізі 1.
Зірка №3 – атакуючий півзахисник Жульєн Понко з «Лор’яна». 24 матчі і 2+2 за системою гол плюс пас в Лізі 2.
Зірка №4 – вінгер Вілсон Ісідор з «Монако». Кращий бомбардир відбору в складі збірної – 4 голи в 3 матчах.
В півзахисті погоду також робить Максен Какере з «Ліону» (7 матчей, 2+3 в юнацькій Лізі чемпіонів). А в захисті – ще два ліонці: Умар Соле та Тео Матам – основні центральний та лівий захисники клубу в Лізі Чемпіонів U19. Ще одна козирна карта збірної – форвард Шарль Абі (3 голи в кваліфікації) з «Сент-Етьєну».
Для повного щастя не вистачає лише трьох гравців: півзахисника Ясін Адлі з «Бордо» (7 матчів в Лізі 1), його одноклубника центрального хавбека Орельєна Чуамені (10 матчів в Лізі 1) і колеги за амплуа Енцо Лойодіса з «Діжона» (16 матчів в Лізі 1).
***
В перший ігровий день Євро U19 відбулося два розгроми. І якщо перемога фаворитів іспанців над господарями 4:1 не викликає здивування, то рахунок матчу Португалія – Італія (3:0) – несподіванка. От що значить, приїздити на чемпіонат без Кіна і Тоналі.