Трансферний бан. Від «Барселони» до «Челсі»
Лондонський «Челсі» нині перебуває в епіцентрі футбольних новин, які стосуються не матчів, а навколо спортивної тематики. Мова про заборону на здійснення трансферів, яку «пенсіонери» намагаються оскаржити, аби підсилити склад. Поки що вони не можуть цього зробити.
Заборона. Початок
Чим більше футбол перетворювався з власне спорту на бізнес, тим інтенсивнішою ставала гонка озброєнь. І справа не лише в сумах коштів, які багатії викладали за справжніх футбольних зірок. Клуби почали полювати навіть за потенційними зірками, опускаючи вікову планку все нижче. В 2000-х гранди почали переманювати з інших клубних академій навіть підлітків 14–15 років. А скільки було переходів у віці 16–17 років – зараз і порахувати складно. Найбільш яскраві історії – переїзд до Англії вихованців академії «Барселони». Сеск Фабрегас в 16 років переїхав до «Арсеналу», а Херард Піке в 17-річному віці вдягнув футболку «Манчестер Юнайтед».
За юних футболістів, у яких часто не було навіть контрактів з рідними клубами (в окремих країнах законодавство це прямо забороняє) «викрадачі» платили фактично копійки. Скажімо, Фабрегас коштував «канонірам» в 700 тисяч. Тож жертви такого кадрового пограбування все голосніше висловлювали претензії щодо діючої системи. Зрештою, в 2008 році на цю тенденцію відреагувала ФІФА. Тодішній очільник організації Мішель Платіні запропонував заборонити міжнародні трансфери футболістів, яким не виповнилося 18 років. Ідею підтримали, і з наступного року правило запрацювало.
Іронія долі для «Барселони»
Втім, клуби не надто перейнялися, вважаючи це просто рекомендацією або нормою, за порушення якої вигідніше відкупитися штрафом. Цікаво, що одним з перших порушників стала… «Барселона». Правда, з’ясувалося це лише за кілька років. На початку 2014-го року стало відомо, що каталонці з 2009 по 2013 роки придбала 10 неповнолітніх іноземних гравців, які без іспанського громадянства не просто займалися в клубній академії, але й виступали в офіційних дитячих та юніорських змаганнях.
Покарання було суворим і голосним. Фактично, це був перший випадок жорсткого застосування санкцій проти топ-клубу. «Барселону» не лише оштрафували, але й заборонили купувати футболістів протягом двох трансферних вікон. Тобто, синьо-гранатові цілий рік не мали можливості підсилити склад. Правда, в команді швидко зорієнтувалися, подали апеляцію, а поки остаточну крапку в справі не поставили – провернули трансфери цілої групи гравців: Луїса Суареса, Жеремі Матьє, Томаса Вермалена, Івана Ракітіча, Марка-Андре тер Штегена та Клаудіо Браво. Це дозволило навіть виграти титул чемпіона Іспанії в сезоні, протягом якого діяв трансферний бан.
Літом наступного року заборона ще діяла, проте і тут каталонці спрацювали юридично на відмінно. Санкції передбачали не заборону купівлі гравців, а заборону їх реєструвати для участі в офіційних турнірах. Тож Арда Туран і Алейш Відаль стали футболістами «Барселони», але зіграли за неї лише в січні наступного року.
«Реал» і «Атлетіко»
Найбільше від втрати неповнолітніх гравців страждали іспанці. Адже Іспанія була саме тією країною, де футболісти віком до 18 років не могли підписувати професійні угоди. Тож іспанські клуби намагалися компенсувати втрати таким самим «піратством», а після введення заборони не зупинилися. За що й постраждали.
В 2016 році на покарання нарвалися два мадридські гранди – «Реал» та «Атлетіко». Причому в цих випадках вердикт був ще суворішим: по 2 роки без нових футболістів. Довелося б або грати тими, хто є, або ж брати юних вихованців власних клубних академій. Втім, все обійшлося малою кров’ю. «Матрацники» використали рецепт «Барселони» і подали апеляцію, підписавши тим часом угоди з Кевіном Гамейро та Ніколасом Гайтаном. Пізніше ще й Дієго Косту запросили, попередивши його про те, що півроку до зняття санкцій доведеться лише тренуватися та грати в товариських матчах.
Королівський клуб виявився більш просунутим: подана юристами «Реала» апеляція дозволила скоротити термін покарання до 1 року. «Атлетіко» навіть обурився з цього приводу, зауваживши, що футбольний світ ставиться більш поблажливо до одних і жорсткіше до інших, але ефекту це не мало. Лише в минулому році команді Дієго Сімеоне дозволили запрошувати нових гравців.
До речі, усього обидва мадридські клуби порушили правила, підписуючи угоди з приблизно 50 (!) юними футболістами. Цікаво, що «Реал» вляпався з чотирма синами головного тренера Зінедіна Зідана – Енцо, Лукою, Тео та Ельясом. Всі ці неправомірні документи були оформлені до 2014 року.
Двічі на ті ж граблі
Трохи раніше – в 2015 році – французький «ПСЖ» придбав у «Барселони» 12-річного марокканця Кайса Руїса Атіля. До кінця 2018 року підліток грав за дитячі команди парижан і горя не знав, але рік тому потрапив у епіцентр скандалу після публікації даних Football Leaks. Якщо вірити цій інформації розслідувачів, «ПСЖ» надав батьку футболіста фіктивну роботу, аби заманити талановитого хлопця до себе.
Справа в тому, що ФІФА робить винятки для тих переходів, які відбуваються не з футбольних причин, а через сімейні обставини. Тобто, якщо в іншу країну переїздить уся родина чи хтось з батьків з особистих або професійних міркувань. У батька Кайса Руїса, схоже, єдиною мотивацією була таємна пропозиція «ПСЖ» фіктивної роботи. Розслідування досі триває, але французи тепер – мішень номер один в списку наступних трансферних заборон.
Найкумедніше, що Кайс Руїс Атіль був у списку тих 10 іноземних неповнолітніх футболістів, за підписання яких в 2014 році покарали «Барселону». Схоже, хлопець може підставити чергового гранда.
«Челсі» сподівається
Свіжа справа – трансферний бан «Челсі». ФІФА розслідувала більш ніж 90 фактів співпраці лондонців з молодими гравцями, і у 29 випадках були знайдені порушення. На початку 2019 року клуб отримав вирок: 2 роки без трансферів (продавати, вводити в склад молодь з академії і повертати гравців, що знаходяться в орендах – можна).
Англійці подали протест, сподіваючись використати сценарій «Барселони» та «Атлетіка», але ФІФА врахували свої колишні проколи і пришвидшила розгляд апеляції – її відхилили ще до відкриття трансферного вікна, протягом якого «Челсі», ймовірно, планував закупити гравців наперед на два роки. Тим більше, враховуючи неминучу втрату лідера – Едена Азара.
Два трансферних вікна протягом цього року лондонці вже пропустили. А тепер намагаються знову оскаржити рішенні – розгляд нової апеляції має відбутися до відкриття зимового вікна. Якщо не вийде – цієї зими «сині» підсилити склад не зможуть.
До речі, у «Челсі» в історії вже є досвід успішних вирішень проблеми. Саме «пенсіонери», а не «Басрелона» мали стати першими покараними згідно нового правила, проте санкцій вдалося уникнути. В 2010 році за запрошення неповнолітнього француза Гаеля Какута англійці ризикували отримати перший трансферний бан, проте встигли миром вирішити всі питання з попереднім клубом гравця – «Лансом».